Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kort Nieuws. zoon de* veriamelen pas over de grens.... daar ver- v. Meekeren2de prys Lolke Smid3de prys N. v. d. D. Te Zes-gehuchten by Eindhoven worden d f b de hi le d< w g' S< W i! e van een con- aan particulieren verboden, meel was reeds verboden van de nieuwe regelin; De jute-grondstof, die sedert September voor de firme Ter Horst en Co. te Ryssen in Amsterdam lag is vrygelaten en men hoopt dat binnenkort verdere partyen uit Engeland zullen volgen. Het plan is dezer dagen de beide jute- fabrieken der firma weer aan het werk te zet ten. nemend burgemeester, heette den heer Nam- mensma in hartelijke bewoordingen welkom, waarop deze den raad toesprak, o. m. zeggende: Zeer dankbaar gestemd door het vele goede, dat ik hier zoowel als in de plaats, die ik met terwoon ga verlaten, heb ontvangen, ben ik my zeer wel bewust van de byzondere tijdsomstan digheden, waaronder ik myn ambt sta te aan vaarden en van de vele moeilijkheden, welke daaruit voor de gemeentebesturen voortvloeien. Hoewel geen vreemde op het gebied der ge meente-administratie, was ik tot heden niet met eenige bestuursfunctie belast, zoodat dit voor mjj geheel nieuw zal zyn. Het zal u dan ook geens zins verwonderen, dat ik niet zonder schroom dezen nieuwen werkkring aanvaard en my ge drongen gevoel, een beroep te doen op de mede werking en voorlichting van u, heeren wethou ders, die daarin ervaren zyn. Ik twyfel niet of u zult my uw steun niet onthouden en bereid worden bevonden, my myn nieuwe taak te hel pen vergemakkelijken. Evenzeer hoop ik, dat dit het geval zal zyn met u, heeren raadsleden. Laat het ons aller <treven zyn. den goeden toon by onze beraad slagingen te bewarenimmers dan zal de leiding van uwe vergaderingen niet moeilyk zyn en ook by verschil van meemng eene goede verstand houding biyven bestaan, wat onontbeerlijk is voor de werkelijke behartiging van de belangen, welke aan ons zyn toevertrouwd, Tegenover ambtenaren, in dienst der gemeente, wensch ik gaarne te verklaren, dat ik een goede samenwerking byzondar op prys zal stellen. Dit acht ik echter alleen dan mogelyk, wanneer ieder eerlyk en trouw zyn plicht vervult. Ten slotte een woord tot de ingezetenen dezer gemeente. Voor my zelf op godsdiensttg als staatkundig terrein een meening opeischende, zal ik niet na laten, de eerlyke overtuiging van een ieder uwer te eerbiedigen. Zooveel in myn vermogen is zal ik trachten de belangen der ingezetenen zonder onderscheid te bevorderen, terwyl ik my en myn gezin m uw aller welwillendheid aanbeveel, Moge het blyken, dat wy in den door my aan gegeven zin kunnen werkzaam zyn dan twyfel ik niet of onze arbeid zal zyn in het belang van onze gemeente en hare ingezetenen. De heer Nammensma is benoemd tot secre taris en ambtenaar van den burgelyken stand. Besloten is nog, de ambtswoning aan den bur gemeester te verhuren voor 1 jaar a f200. L. Ct. Oorlogsuitgaven. De «Baseler Handelsbank* heeft berekend dat de gezamelyke oorlogsuitgaven der by den we- reldstryd rechtstreeks betrokken landen van 1 Augustus 1914 tot 1 Januari 1917 450 milliard bedragen. Wat dit beteekent kan men opmaken uit het feit dat de totale goudproductie der we reld sedert de ontdekking van Amerika niet meer nan 95 milliard heeft bedragen. Angstige tfjd. Het IJmuider visscherbootje dat bemand met een 3-tal personen afkomstig uit Velsen en Eg- mond. Maandagmorgen voor eene week ter visch- vangst was uitgegaan en waaromtrent men in ongerustheid raakte door hun uitblyven, is naar men weet met de 3 mannen Vrijdagmiddag op het strand van Scharendyke (Schouwen) aange komen. Door mist en sneeuw en het verloren gaan van een kompas, geraakten zy geheel uit den koers en zwalkten zoo dagen en nachten zonder voedsel i n het ongewisse op de Noord zee rond. Eenige oorlogsschepen die zy op hun tocht zagen letten niet op hun seinen zooals zy verhaalden. En ook werden zy niet door het vuurschip ophemerkt. Het draailicht van Oud- dorp werd door hen voor Schevening’s vuurto ren aangezien. Uitgeput landen zy einnelyk te Scharendyke aan, waar zy liefdelyk werden op genomen en verzorgd, terwyl het hoofd der ge meente hun middelen verschafte naar huis terug te keeren. waarheen ze hun behoud reeds ge seind hadden. De kleederen van kankerijjders. Een inzender in «The Lancets van 2 Decem ber stelt de vraag, of het niet mogelyk is dat dragers met de ziekte besmetten. Hy vertelt van twee patiënten die de kleederen hebben gedra gen van familieleden die aan kanker in de nek- streek waren overleden en nu zes en acht jaar tater aan dezelfde ziekte op dezelfde plaats wa ren bezweken. In één der gevallen waren vorm en verloop der ziekte by de twee broeders vol komen gelyk. Daar men van besmettelijkheid van kanker of van de wegbereiding deor septi sche bacteriën tot het ontstaan eener kwaadaar- jaar. 1ste prys Jetske Roosje; 3de prys Beitj Raadsverslag Stavoren. STAVOREN, 22 Jan. In de raadsvergadering van heden had de installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester, den heer N. ammensma, herkomstig van Franeker. De heer H. Mulder, oudste wethouder en weer allen te Gouda. G. Tiedema, Firdgum. F. Brandsma, Langezwaag. P. H. Testas, Blaricum. D. P. Nouhuya, Den Haag. E. H. Engelken», Groningen. Deze deelnemers hadden vóór 10 uur gister ochtend ingeschreven. De berichten van verscheiden afdeelingen ontvangen luiden dat het ijs zeer betrouwbaar, maar slecht te berijden is. Weer duurder brood. Het brood zal alweer duurder worden, aan gezien de prijs van het meel f 1.40 per 100 kilo wordt verhoogd, teneinde de kosten van het Centraal Broodkantoor te kunnen dekken. Aangezien gebleken is dat tal van particu- lieren voorraden bloem opsloegen, is de ver is gestegen, dat, mede in verband met de slechte aan voeren en de stagnatie in het scheepvaartbedrijf der laatste weken, de be staande distributie-organisatie heeft moeten besluiten tot beperking in de leveranties. Deze zullen over het geheele land tot 75 pet. worden teruggebracht. In de helft der volgende maand verwacht de American Pe troleum Co. weer een drietal schepen, zoodat dan allicht de genomen maatregel weer kan worden opgeheven. Onze glasindustrie. De Duitsche regeering heeft het glas op de lijst van contrabande-artikelen geplaatst; dit beteekent een ernstige slag voor de Ne derlandsche glasindustrie, wier afzetgebied voor een groot deel Engeland was. Dientengevolge zijn aan een aantal fabrie ken de werkuren tot een minimum beperkt, terwijl een groot aantal werklieden het ont slag boven het hoofd hangt. Het opslaan van levensmiddelen-voorraden door particulieren. Het gebeurt, dat van de beschikbaar ge stelde levensmiddelen het meerendeel wordt opgekocht door personen, die het niet voor directe behoefte noodig hebben, doch die het raadzaam achten eenigen voorraad te maken, voor den tijd dat de krapte nog meer nijpend mocht worden. Zij die bij den dag of bij de week moeten leven, worden daar natuurlijk de dupe van. Het Kamerlid San nes vond hierin aanlei ding om minister Posthuma te vragen, of hiertegen niet moest worden opgetreden door rantsoenneering. De minister heeft geant woord dat het meer op den weg van de ge meentebesturen ligt, om het verderfelijke sy «teem van het maken van voorraden tegen te gaan. Een rijksregeling zou onoverkomelijke moeilijkheden scheppen. In verschillende ge meenten zijn trouwens al regelingen als be doeld gemaakt, en doordat voortaan voor de gemeenten niet meer beschikbaar gesteld wordt, als hun evenredig aandeel in de totaal hoeveelheid, zullen ook andere gemeenten spoedig tot rantsoeneering overgaan. Bij het van voorraden of de vasthouding van waren kan door het gemeentebestuur op grond der distributiewet worden opgetreden, door inbeslagneming van de betreffende voor raden. het in geen geval kwaad, de voorwerpen, door kankerlyders gebruikt te behandelen gelyk die van een lijder aan een besmetelijke ziekte. Gasontploffing. Dinsdagmiddag ten een uur is te Bergen-op- Zoom een ernstige gasontploffing ontstaan by de firma Peek Cloppenburg. Door onvoorzich tigheid van een gasfitter, die in zyn schafttyd de gasleiding niet had afgesloten, stroomde het gas in het magazyn en kwam in aanraking met net vuur van een kachel. Het groote pand ver toonde een chaos alsof het door een bom was getroffen. Een bediende werd In den winkel neergeslagen en werd, hoewel niet ernstig, gewond. Het jongste kindje van den eigenaar bleef by toeval gespaard, doordat de eenige ruit in de waranda waar het lag, niet brak. In het wiegje lagen maar enkele glasscherven. Aanvankelijk ontstond brand, die echter spoedig gebluscht werd. Do bewoner geschapen. Het is thans onder velen angs de grens gewoonte, om ’s ochtends in de vroegte de landerijen af te zoeken, vooral als in den nacht vele schoten gewisseld zijn tusschen buitengewone kommiezen en smok kelaars, van wie de laatsten in dat geval lerhaaldelijk aan den haal gaan met wegwer- >ing van de meegevoerde goederen, die niet steeds in de rechtmatige handen terecht ko men. Een paar dagen geleden hebben twee »smokkelzoekers< voor ongeveer duizend mark et en spek «gevondene, die ze daarna zon der veel moeite over de grens brachten. Als gevolg daarvan is het «zoeken* naar smok- :el-ingrediënten nu ook al een beroep gewor den, dat veelal winstgevend blijkt te zyn. In eder geval werpt een en ander al een hoogst eigenaardig licht op de langs de grens ge schapen toestanden. Elfstedentocht op heden Zaterdag. Door de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Leeuwarden zyn 2 medailles uit geloofd, een verguld zilveren en een zilveren voor hen, die het verst wegkomen en de heele route volbrengen Vreemdelingenverkeer Zuidwesthoek Friesl. looft eveneens ’n verg zilv. en zilv. medaille uit voor degenen, die de trólepost te Sloten het eerst bereiken. Boven dien stelt de vereeniging voor het Centraal Bestuur beschikbaar een paar zilveren broches voor die dames, die den geheelen tocht vol brengen. Het Centraal Bestuur looft uit een gouden broche, beslagen met het stempel der ver eeniging, zoo noodig by loting uit te reiken aan één der dames, die den heelen tocht volbrengt. De voorzitter der vereeniging stelt beschik baar een verguld zilveren medaille voor den oudsten deelnemer, die de heele route, hetzi bij tocht of wedstrijd, volbrengt. Aan den wedstrijd zullen de volgende per sonen deelnemen Van de prijswinnaars der vorige maal: C. C. J. de Koning, Leur (N. Br.) Sergeant J. Ferwerda, Kampen, Bj. Swierstra, Offingawier. Mr. M. E. Hepkema, Leeuwarden. Van de deelnemers aan den vorigen wed strijd J. P. Waringa, Leeuwarden. IJ. H. Kalt, Amersfoort. G. Zwijze en G. Knkke, Gramsbergen. Nieuwe deelnemers aan den wedstrijd zyn H. Kooistra, Warrega. Luit Hofstee Aukema, Leeuwarden. S. K. de Jong. Winsum (Fr.) B Hesselink, Nijmegen. Bakker, Amsterdam. Voor den tocht hebben zich aangemeld G. P. van Dijk, J. vd. Weg, Mejuffr. J. vd. Weg, allen te Leeuwarden W. P. Lieth, Den Haag. J. F. Staal, Amsterdam. Mr. C. v. Beeck Calkoen, J. A. v. Beeck Calkoen, J. F. v. Beeck Calkoen, Inbraken. De inbrekersbende, die nu al geruimen ti I te Amsterdam kantoren bezoekt en daar met afwisselend «succes* brandkasten forceert, is eergisternacht ook weer op het pad geweest, Tot hun grooten schrik ontdekten eergis- termorgen de heeren Citroen, van den beken den goud- en zilverwinkel in de Paleisstraat, dat aan de voordeur op drie plaatsen met een scherpen beitel was gewerkt. De deur met het Lips-slot was echter dicht gebleven en bijkbaar hebben de inbrekers, die in de nachtelijke uren vlak tegenover den schilt wacht van het Paleis aan den gang geweest zijn, toen hun pogingen maar opgegeven. Welk een enorme waarde aan goud en zilver, briljanten of paarlen hun buit zou geweest zijn wanneer de dieven er in geslaagd waren binnen te komen, kan ieder beoordeelen, die de ruim voorziene étalagekasten aan de straat zijde en in den winkel kent. Verder hebben de inbrekers weer een be- «ook gebracht aan een kantoorgebouw, Oude inschrijven voor de Tentoonstelling te Bolsward. Zijds Voorburgwal. Naar alle waarschijnlijk- heid hebben de dieven zich laten insluiten, ten minste het voordeurslot was aan de bin nenzijde geforceerd. Er zyn in het huis ver schillende kantoren. Op dat van de tabaks firma Schuster verplaatsten de dieven eerst een groote, vrij zware brandkast van den muur af. De achterwand werd volgens het bekende recept met een breekijzer openge- haald. Er bevond zich geen geld in de brandkast, zoodat de moeite tevergeefsch was Op de eerste verdieping echter wisten de in brekers een brandkastje open te sluiten en f 280 daaruit mede te nemen. Het geld be hoorde aan de firma Grimbel Dubois, in agen turen. Ten slotte kwamen de dieven op de 2e verdieping, waar het tabakskantoor van Kuffelen is gevestigd. De lessenaar werd overhoop gehaald en over den vloer en de tafels lagen de papieien in schilderachtige wanorde verspreid. Op het kantoor stond een moderne Lips-brandkast maar deze werd onaangeroerd gelaten. Er is eergisternacht ook ingebroken in de bontwinkel van de firma Druijf, Kalverstraat. De buitendeur bleek geforceerd te zijn Van de pelterijen werd voor f 600 gestolen. Ver der wordt er niets vermist. Smokkelen. Uit een der grensplaatsen vernam de «Nijm Crt.c iets dat heel vaak in practijk moet wor den gebracht. Ieder in een grensdorp weet wanneer de godsdienstoefeningen worden gehoudenhet is algemeen bekend, wanneer de kerk «uitgaat* Sommige inwoners wonen over de grens; al» zij uit de kerk komen, worden zij niet lastig gevallen door de grensbewakers. Tegen dat de kerk uitgaat staan er eenige echte smokkelaars van beroep gereed, netjes gekleed, op zyn Zondags* en met een gele genheidsgezicht sluiten zij zich aan bij de vrome schaar. Zij loopen als de anderen, zooals kerkgangers loopen, niet haastig, mis schien in druk gesprek. Er zijn dikken bij en dunnen, mannen en vrouwen met al de attributen van iemand die naar de kerk is geweest. Dus gaan ze ongestoord voorbij de wacht maar andert de vrome kerkganger van rolhij ont- >opt zich als smokkelaar. Een nieuwe bron van inkomsten heeft de Mevr j. T? v. Beeck Calkoen—Repelaer, toenemende smokkelarij thans voor menig grens- am rann A n am I-I a4 4-nAW.a Am/SAM WAIAV. koop van bloem De verkoop van Dit in afwachting van 5 Februari. Regeeringa-pekel. Toen dezer dagen een groentenhandelaar in Den Haag een door hem, van het ge meentelijk distributiebureau betrokken, vat regeerings-dnbbeleprincesseboonen openmaak te, kwam bij tot de minder aangename ont dekking, dat hij in plaats van een vat prin- oesseboonen een vat pekel rijker was gewor den, waarin hier en daar wat princesseboonen rond zwommen. De man had vooruit betaald en moet nu maar zien dat hij de schade vergoed krijgt Vad. Kampioenschap voor Nederland. Heden Zaterdag en Zondag zullen te Veen- dam de hardrijderijen plaats hebben om het kampioenschap voor Nederland van amateurs Afstanden 500 M., 1500 M., 5000 en 10,000 M. Als hoofdprijs wordt uitgeloofd de groote gouden medaille van de Nederl. Schaatsrijdera Bond. WORKUM. Op de groote Internationale Ten toonstelling van Pluimvee te Den Haag, uitge schreven door «Avicultura*. waaraan verbonden was een Tentoonstelling van nut hoenders door ie V. P. N., verwierf onze stadgenoot de heer H. Vrolyk den hoogsten prys voor de beste toom en in een andere klasse de 2e prys. Naar wy uit goede bron vernemen heeft de heer H. Vrolyk ook_weer eenige toornen laten We wenschen hem ook daar weer veel suc ces toe. Door de rechtbank te Leeuwarden is een 14-jarige jongen, wecens mishandeling van B. Gaastra alhier, op 8 Dec. j.lveroordeeld tot 1 maand tuchtschool. Aan de hardrydery van mannen, Woens dag door de IJ«club «Workurn* uitgeschreven, werd door 18 flinke ryders deelgenomen. De prys f25 werd gewonnen door W. de Vreeze van Bolsward. de premie f10 door J. C. Buy van Hindeloopen. Een cadeau van f2 50 werd aangeboden aan J. de Vries van Sneek. Mooi winterweer had een zeer talrijke menigte naar de baan gelokt, om eindelyk weer eens een hardrydery op schaatsen te kunnen by- wonen. De hardrydery van jongens en meisjes beneden 16 jaar, op heden Vrydag, is voor het afdrukken van dit blad nog niet beslist. Volgens adv. in dit blad wordt a.s. Maandag hier een hardrydery van vrouwen gehouden. Men ziet dus, wanneer de winter komt, ie het bestuur onzer ysclub wel goed op post. Naar wy vernemen heeft Gemengd Koor »T a.v.e.n u.c het plan de jaarlyksche feestavond te doen plaats hebben op Dinsdag 13 Februari. Behalve een 12-tal zangnummers vermeldt het programma 2 nieuwe Friesche tooneelstukjes. n.l. «As heit wher thüs komten «Us jongste 1” Waar T.a v.e.n u,’s uitvoeringen steeds veel belangstelling ondervinden, twijfelen wy niet of i. ook ditmaal zal de zaal te klein blyken te zyn HINDELOOPEN, 24 Jan. By de heden ten gemeentehuize plaats gehad hebbende ver- afgelegde kleederen van kankerlyders de latere pachting van sluis wachterswoning. schut- en J Havengelden enz is D. W. Mulder pachter ge worden voor f280 per jaar. De tegenwoordige pachtsom bedraagt f200. Ijsclub «Hindeloopen*. Van jongens be neden 18 jaar, om pryzen van f 20, f 10 en f5 Wegens het geringe aantal deelnemers niet doorgegaan. Inplaats daarvan is gereden om cadeaux van f 10, f 5 en f 2 50, welke respec- Wieberen H. Kuipers, allen dige woekering mets met zekerheid weet, kan neden 18 jaar, om pryzen van f 20, f 10 en f5 doorgegaan. Inplaats daarvan is gereden tievelijk zyn gewonnen door Jan B. Mulder. Tjitte F. de Boer en T te Hindeloopen. 25 Jan. Uitslag hardrydery van school kinderen Jongens van 12 en 13 jaar. 1ste prys Age v. d. Zee; 2de prijs Poppe Faber; 3de prijs Frederik Talhout. Jongens van 10 en 11 jaar. 1ste prys Sierd lessel Wiersma. Jongens van 9 jaar en jonger. 1ste prys Jacob Blom; 2de prys Sierd deBoer; 3de prijs Feike Kooy. Meisjes van 12 en 13 jaar. 1ste prys Anne de Boer2de prijs Kniertje Plug3de prijs Marie v. Meekeren. Meisjes van 10 en 11 j Stavinga; 2de prys An v. d. Zee. Meisjes van 9 jaar Meisjes van 9 jaar en jonger. 1ste prijs Aatje v. d. Kooy 2de prys Sjoerdje Glashouwer; %hade beloopt eenige duizenden. De ontploffing 3de prys Aaltje Mulder. w«rd in wyden kring gehoord. KOUDUM Ijsclub «De Jeugd*. Jongens be neden 16 jaar. 17 deelnemers. Prys gouden horloge J. B. Mulder, Hindeloopenpremie zil veren horloge A. v. d. Meer, Molkwerum2e premie nikkelen horloge J. D. Mulder, Hindeloopen. Te veel broodkaarten. Te Dinxperio hebben verschillende inge zetenen een grooter aantal leden van hun ge zin opgegeven dan het bevolkingsregister aan wijst, teneinde meer broodkaarten te bekomen. Bedoelde personen zijn ten gemeentehuize genoodigd om hun opgave toe te lichten daar hel getal broodkaarten naar de opgave in het bevolkingsregister wordt geregeld. «Arnh. Crt.« Teruggevonden Te Delft was 18 jaar geleden een huizes zyn gouden ring kwijt, welken hy *s avonds te voren op de tafel had gelegd. Alle zoeken naar het verloren kleinood bleek toen vergeefe. O nlangs bracht de leeraar H. R. die zoo on gelukkig van zyn ring was afgekomen weer eens een bezoek aan zyn moeder te Delft, ’s Avonds hoorde men ouder gewoonte de muizen achter het behangsel knabbelen. Met de vraag of men steeds zooals in zyn tijd nog zooveel last had van dat gespuis, trok R zyn knipmes en raak te toevallig een der brutale rakkers. Om het dier achter het behangsel vandaan te halen sneed hy het behang tot de lambriseering open. En tot zyn groote verbazing, en blijdschap tevens vond hy daar ook zyn gouden ring terug Het is hoogst waarschynlyk, dat een muis hem dien bewusten nacht heeft weggesleept. Een eigenaardig jubilé. In het Binnengasthuis te Amsterdam werd dezer dagen al een zeer byzonder jubileum «gevierd.* Een patiënte juffrouw Wies Wagten- •ionk, thans 52 jaar was daar juist een kwart eeuw, en dit jubileum, dat voor zoover na te gaan is nog nooit in het gasthuis een pa tiënt heeft kunnen vieren is door de verpleeg sters der afdeeling op een feestelyke wijze her dacht aldus hit N. v d D. Haar werden eenige geschenken aangeboden, terwyl geneesheeren en zusters haar de hand kwamen drukken. I i I i I .VU WW. VMM UT. MAU.W.*, haf iv» raaan cratral lzTTrna/1 zlr» tr aa«*wvaw>v*a»> zIaam

Friso nl | 1917 | | pagina 2