SCHAATSEN WIJ Gaastra’s Boekhandel. Uit het leven eener Dienstbode. i Belangrijke Prijsvraag. aan de Rijtnigfabriek van 0. IJNTEMA, Tel. no. 9. 1 A 12 cent Afzonderlijke Dammers van ©gia/PiaiiiKiB een Bediende, ongeveer 16 jaar. Vanaf DINSDAGSMORGENS Alle van 1ste klas fabrikaat. WORKUM. SCHOOLSCHRIFTEN FEUILLETON. leveren alle voorkomende W. HOVENIER Jr. T. GAASTRA Bz., Workum in den kortst mogelijksten tijd, en garandeeren eene onberispelijke uit voering Vraagt modellen! zijn in ruime keuze voorhanden tegen zeer billijke prijzen, Polsbroek te Onder een IN i (Slot volgt), 4 Voor WORKUM en OMSTREKEN bij J. S DE SWART, Schoolstraat. Aan de REINIGINGSDIENST te WORKUM, wordt gevraagd, een flink en ijverig persoon, vrij van sterken drank en van goede getuigschriften voorzien. Brieven met opgaaf van verlangd salaris te adresseeren aan ENKHUIZEN. met en zonder kantlijn. 7^2, 8, 10 ct, Konden wy de vorige week de verschijning in het Geïllustreerd Zondagsblad aankondigen van het buitengewoon spannend vervolgverhaal »DE MOORD OP HET KANTOOR», thans ves tigen wy de aandacht op een interessante prijs vraag, welke in dit rijk geïllustreerd weekblad wordt uitgeschreven. Deze prijsvraag is zoodanig, dat iedereen daar aan kan meedoen, jong en oud, geletterd en ongeletterd. Aan deze prijsvraag zijn verbonden 100 fraaie prijzen, waarnaar dus iedereen kan mededingen, indien hjj slechts geabonneerd is op het Geïllu streerd Zondagsblad. De kans een fraaie prys te kunnen winnen, gevoegd bij het genot een illustratie te ontvan gen, waarin wekelijks 40 a 50 foto’s het laatste nieuws in beeld brengen en boeiende lectuur de aangenaamste uitspanning biedt, moet zeer zeker nu toch hen. die nog niet het Geïllustreerd Zondagsblad bij de courant mochten ontvan gen, aansporen zich thans te abonneeren, zy het slechts bij wyze van proef voor 3 maanden a 45 cent (franco per post a 52t/2 cent) DE UITGEVERS. W. H. VAN DER WERF, Wor kum, vraagt op Februari Beleefd aanbevelend, Verkrijgbaar dat zij zelve zich eens door een vrjjer in een zwarten rok, wit vest en glacé handschoenen, plus een keurig gefriseerd hoofd, een paar bleeke wangen en glinsterend bruine oogen had laten vangen. Och die vryersl ik geloof zeker, dat ze weer de hand in de suiker hebben gehad. O, als ’t maar bij die kleinigheden blijft viel mevrouw Steffens in met eene radheid van tong, waaruit duidelijk bleek, dat zij niet voor de tweede maal hare mededeelingen wilde laten smoren maar ik kan u verzekeren, dat ik nog veel erger dingen beleefd heb. En terwyl hare breede onderkin in alle achtbaarheid nederdaal de tot op haar fijn besneden catnee. en haar met ringen bezette hand vertrouwelijk gelegd werd op de tengere schouders an haar fel beproefd vriendinnetje, en haar stem daalde tot het pun> ler gewichtige en vertrouwelyke mededeelingen, begon zy een verhaal, waaruit zonneklaar bleek, dat trouw, eerlykheid, zelfopoffering, hefde, om van bekwaamheid niet te spreken, be hoorden tot die dingen, die door den dienst baren stand op non-activiteit waren gebracht. Intusschen, terwyl deze beide vriendinnen haar hart eens ophalen en elkander zoeken te troosten had.... Maar ik heb u immers nog niet gezegd, dat het op dien 14»n Februari vinnig koud was 1 Een noordoostenstorm gierde met onstuimige vlagen en dreef somwylen de sneeuw in woeste vaart voor zich uit, die, waar zy niet ioor dubbele ramen ef tochtlatten verhinderd werd, door de kleinste reet of opening der wo ningen drong, om aan de woedende vervolging van den wind te ontkomen. Geen wonder, dat zy ook dat kleine huisje, ginds buiten het dorp geplaatst, tot een vluchthaven gekozen heeft Het huisje bestaat uit één vertrek, en een zol dertje, thans tot ziekenkamer ingericht. Daar vooral vindt de sneeuw weinig belemmering. Een stuk van een oude courant, dat tot plaats vervanging van een halve vensterruit in liet dakvenstertje geroepen werd, heeft zij spoedig den moed benomen om haar langer den door tocht te betwisten en hoewel een trouwe hand de dienst heeft ingeroepen van een wollen lap, nu de krant bezweken is, ook aan de waak zaamheid van dezen weet zy te ontsnappen. De andere verweerde ruiten doet de wind tel kens rammelen tusschen de roeden, en op die plaatsen, waar de stopverf ontrouw geworden is aan hare roeping, dringt de sneeuw telkens verder en verder heen. Zelfs in de bedstede zocht zij een toevlucht, en het kost haar weinig moeite tusschen de dakpannen door te komen, waar zy, afgemat door den storm, nedervalt op het schamel bed van een kranke, Die kranke is een acht- en zeventig jarig grysaard. Hy heeft betere dagen gekend, ’ti de laatst overgeblevene van eene familie, welke] lagen boven ep voorheen in een der prachtigste huizen van]gevoel gehad i Terwyl de 14e Februari ik weet niet met nauwkeurigheid te zeggen, voor den hoeveelsten keer ten einde spoedde, zat in haar comfor tabele huiskamer mevrouw Steffens met hare jeugdige vriendin, mevrouw Wijdenisse, op een zeer gemakkelijke couveuse te praten. Mevrouw Stelleus was eene stevige drie-en-vyftiger, en ter vermyding eener breedvoerige beschrijving verzoek ik den lezer, het woordje stevig met slechts op haar leeftijd, maar ook op haar pos tuur toe te passen. Voor achttien jaar had zy haar hand geschonken aan den heer Steffens niet afgesebrikt door zyn onbehagelyk uiterlyk, of zyne buitengewone bekrompenheid van geest; misschien ook niet bekoord door het groote ver mogen, waarover hy te beschikken had. O r- dat zy, zooveel jaren gehuwd, ook natuurlijk een schat van huwelykservaringen had opge daan, gevoelde zy zich geroepen, om zich vooral te ontfermen over de jonggehuwde vrouwtjes en dezen ten dienste te staan met hare wysheid Zy had daarom veel aantrekkelijks voor me vrouw Wydenisse, die, hoewel twee jaar ge trouwd, nog niet gezegend was met een zoon of dochtertje, maar daarentegen reeds uitermate beproefd was geworden door dienstboden, waar mede zij »’t maar niet kon uithouden». Of de meisjes »’t konden uithouden» met haar, zie I dat was eene vraag, waarmede mevrouw meen de zich niet te behoeven bezig te houden. Ook nu, op dezen 14an Februari, had de on aangename ontdekking eener onbegrijpelijke suikervermindering het gemoed van mevrouw Wydenisse zóózeer vervuld, dat zy *t noodzake- lyk ontlasten moest bij hare vriendin, zoo ryk in ervaring. Wanneer de bittere kwellingen, door dienstboden veroorzaakt, ter sprake wer den gebracht, dan had mevrouw Steffens de ge woonte, haar jeugdige vriendin zoo veel moge- lijk tot kalme berusting te brengen, door haar lomp., links-, impertinent- en onzedelijkheden te noemen, die zy ondervonden en gezien had van de ontelbare Kaatjes, Betjes, Truitjes, wel ke in hare woning met hooge ingenomenheid verschenen en met >hooggaande woorden» ver dwenen waren, zoodat ten leste mevrouw Wyde nisse moest toestemmen, dat zy ’t «nog erger had kunnen treffen.» Och kind I zei mevrouw Steffens, je hoeft me niets te zeggen, ik weet er alles van. Ik Die ellendige vryers, riep mevrouw Wyde nisse, niet van plan zich bij hare ontboezeming in da rede te laten vallen en blijkbaar vergoten, aan de daktegels gebonden en zoo goed mogelijk voor de pannen had uitgespreidmaar hy ■boeide er mee, en deed dezen telkens op en neer gaan. De oudé vrouw heeft haar stoel aan het voe teneinde geplaatst, om haar meester in het oog te houden, en bij zyn minste beweging is zy op om weer dadelyk zyn dek of hoofdkussen te schikkenen als hy dommelt of slaapt, dan -teekt zy telkens haar hoofd vooruit en houdt ze haar adem in, om naar zyn ademhaling te luisteren. Vóór haar staat een tafeltje, en *t schynt, dat zij al haar huisraad daarop heeft uitgestald maar als eene ware pleegzuster heeft «y alles zoo geschikt, dat zy zoo min mogelyk van hare plaats behoeft, of het kamertje ver laten moet. Toch heeft zy éénmaal haar meester een geruimen tijd alleen gelaten. Hoe I werd zy ontrouw aan hare roeping 1 Overviel haar de verveling op die doodsche ziekenkamer Werd de behoefte aan afleiding en gesprek te sterk Hebt u ook iets noodig, menheer 1 vroeg te den ouden man, nadat ze zyn hoofdkussen wat opgeschud en de dekens in den rug wat ingestopt had. Neen, Mina I Ik lig als een prins, en jy verzorgt me alsof ik een koning was. Was ik echter zoo ryk, dan zou ik zeggengeef me een kop bouillon, of wat waterchocolademaar onze schatkist is uitgeput, en ik zal maar zeg gen «qui dort dine ft als men slaapt heeft men geen eten noodig, en met een pynlyken glim lach sloot hy zyne doffe oogen. Eenigen tyd bleef zy, 't hoofd voorover, on bewegelijk zitten; zelfs stond zy haar hand niet toe, de traan weg te pinken, die uit haar oog 1-tngs haar neus liep en ontzaggelijk veel tyd noodig had vóór ze den moed had bijeenge raapt om den grooten sprong in haren schoot te wagen. Toen echter een diep snorken het bewys leverde, dat hy door den slaap overmand was. stond zij behoedzaam op. Een kopje met drinken plaatste zy dicht by de bedsteêplank, zoodat de zieke slechts de hand had uit te -(teken om het te grypen, ook een bord met enkele stukjes broed zette zy er by. Nog eens sloeg zy met opmerkzaamheid zyn gelaat gade, en toen sloop zy weg, zóó stil en zacht, dat schier geen geritsel werd gehoord. Zij klauterde naar beneden langs iets, dat, bang voor de ui tersten, het juste milieu bewaarde tusschen een ladder en een trap. In het benedenvertrekje deed zy een band om haar middel los. Zy stapte uit een kleedingstuk, dat in een cirkel rondom haar op den grond neerviel. Vlug werd net opgevouwen en.... Neerlands hoofdstad woonde en tot de meest boezelaar met rust hebben gelaten, welken zy ver mogenden gerekend werd. Men kan er nog eenig bewys van vinden in dien ouden koffer laar naast de bedstede, waarvan de yzeren ban den verroest zijn en het slot niet meer overgaat Wy slaan daarom even het deksel open en on der een stapel oude en geel geworden papieren vinden we eenige pakjes losse blaadjes. Nu we te goed bezien blykt net dat zich in het stapeltje bevinden 800 assignation van 2000 francs ieder, zijnde thans een schat zonder waarde, hoe wel op sommigen de handteekening van enkele beruchte helden voorkomt uit den tyd dat deze papieren werden uitgegeven. Wij ontdekken dat we hier te doen hebben met een groot aan- ■al effecten uit de dagen der Franscne republiek. De vader van dien kranken ouden man, repu blikein in zyn hart, had roekeloos zyn vermo gen in die papieren gewaagd en als sneeuw voor de zon het zien verdwijnen. Zwaar heelt hij voor zyn speelzucht en blind vertrouwen ge boet en aan zyn gezin een reeks van ellende veroorzaakt, waarvan de bloote opsomming menigeen het hart zou breken. Doch 't is met bet doel over de lotgevallen van dezen man uit te wyden, maar den lezer in kennis te stellen met een kleinen karaktertrek van die vrouw, lie op dat zolderkamertje naast de bedstede van den kranke gezeten is. Is zij zijne zuster Neen, zyne dienstbode is zij, Haar kleeding doet u zien, dat zij niet met den tyd is mede- gegaanmaar in plaats van haar vreemd cos- tuum te beschryven, deel ik slechts in het kort mede, dat zij ruim vyf- en- veertig jaar gediend heeft by die zelfde familiedat zy, in de dagen barer grootheid bij haar in dienst gekomen, naar getrouw is gebleven, ook toen het verval en het loon allengs minder wordende, eindelyt geheel ophieldendat zy en dit is volkomen naar waarheid op de meest kiesche wyze hare spaarpenningen heeft aangewend om in de behoeften van hare meesters te voorzien. Zy heeft de ouders, de zuster, de drie broeders van dien acht-en-zeventig jarigen de oogen gesloten, en niet lang meer zal zy kunnen zorgen voor dezen laatsten van dat gezin, waaraan zy haar geheele leven heeft gewyd. Uitgeput toch naar net lichaam en afgemat naar den geest, heeft deze oude grysaard de guurheid van het jaar getijde geen weerstand meer kunnen bieden, en sedert eenige dagen is hij bedlegerig. Was *t haar niet mogelyk, de sneeuw en den tocht uit bedstede en dakkamer te weren, toch deed zy wat zy konen geen kleedingstuk. dat maar eenigszins warmte kon aanbrengen, of zy had het opgeroepen, om met medewerking van eene warme kruik haren meester te koesteren. Haars meesters jas, haar eigen kussen en wollen deken het dek. En had de tocht eenig voor haar liefdezorg, hy zon den IJs. Overal wordt thans druk gereden osk de Koningin en het Prinsesje doen aan het ijs vermaak op de IJsbaan te ’s Gravenhage mee. Vlieland is van verbinding met den vasten wal verstoken. De «Minister Krauskan den postdienst wegens het ijs niet uitvoeren. De «Prinses Jubana» van Nieuwediep is ter vervanging vertrokken, doch moest wegens het zware ijs weder terugkeeren. Dinsdagmorgen werden op Terschelling nood seinen vanaf «De Vliersche» waargenomen van een aldaar voor anker liggende klipper geladen met mosselen. Het schip was waarschijnlijk tusschen het ijs beklemd geraakt en de equipage had ge brek aan eetwaren. Op verzoek van de reddingscommissie ver trok het s s. »Lutine< ter assistentie. Terschelling is wegens ijsgang en door het niet tijdig vinden van een schroefbout geheel geïsoleerd. De Zuiderzee is thans langs de kust van West-Friesland geheel met ijs overdekt, uit gezonderd een klein gedeelte, dat ten Noor den en Noordoosten van den Gelderschen Hoek door den krachtigen stroom nog open wordt gehouden. Te Enkhnizen zijn de haven en geleidevuren gebluscht. Voor de sluizen in het Noordzeekanaal ver zamelt zich veel drijfijs; wat eenige moeite voor de kleine scheepvaart geeft. Veel drijfijs wordt te IJmuiden met spuien naar zee ge voerd. In de Lek bevindt zich nog eenig drijfijs de hooge waterstand belet in hooge mate de ijsvorming. Echter beginnen zich hier en daar groote hoeveelheden ijs langs de oevers vast te zetten. Blijft het water vallen, dan zal ijsgang zeer spoedig de scheepvaart ver hinderen. Op de Watering te Wormerveer is Jan H. bediende bij de coöperatie te Zaandijk, ver dronken. De landbouwerszoon V. uit Hoenkoop is bij het schaatsenrijden tusschen Hoenkoop en water geraakt en verdronken. In het Veld, onder St. Pancras, is een boerenknecht in een wak gereden en ver dronken. Te Boskoop is een knaap van 9 jaar door het ijs gezakt en verdronken. Hillegersberg waagde zich sehaatsryder op een pas toegevroren wak, met het gevolg dat hij er door zakte. Een die dit zag trok haastig zijn jas uit, en wierp deze den drenkeling toe, die den mouw greep. Opeens knapte onder den redder het ijs af, en ook deze ging te water. Een agent van politie deed alle mogelijke moeite de drenkelingen met zijn dreg te red den, doch zooveel personen waren opeens toe geschoten, dat het ijs deze vracht niet langer droeg, en nog een negental personen door het ijs zakten, onder wie ook de agent en een meisje van ongeveer 20 jaar. Met be hulp van ladders en touwen, die onmiddelhjk bij aldaar wonenda personen gehaald werden, ving men het reddingswerk aan, met goed su>-ces. Gezonde JU /I I Hinmiiiiiii Vraagt Ca tal ogua DRUKWERKEN G. Eichhorn 49, Da Costakade Amsterdam MAAKT ONMIDDE LI JK DE RUWSTE GEKLOVEN OF ROODE HANDEN Eieren**^ geld Geld terug al» het faalt f.0.75,f.ï.50 f.3.75.f.7.50 rijn 1 actief Houdt uwe Vogels in prima conditie en ge verdient. Voegt Pratts PoultryRegulator l bij het voer en ge zult u ovef Kh deresultaten verbazen. Verkrijgbaar „Het Leven” Vóór het gebruik Na hergebruik O o

Friso nl | 1917 | | pagina 4