Hindeloopen en Stavoren. i I IH I Losse dübeltsjes. ZATERDAG 3 MAART 1917. No. 10. 43ste Jaargang I L tik In hopen sjen allinne Mar op ’e greate bult, Nei ’t lytse wirdt net trachtte De bytsjes wirde n’t achtte Mei sin en eigenskild. Mar dy ’t it lytse kriget Krijt ek it greate wis Oars-om wirdt dat forsomme, Den Heil yen ’t greate ontkomme, Hwet gau it lyts bytsje is. I Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. It yfl VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente WORKUM, op Donderdag 22 Febr., 1917, ’s namiddags 21/2 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Uffud, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voor zitter stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde:' Notulen der twee vorige vergaderingen, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een Provinciaal blad, inhoudende een be sluit van Ged. Staten, tot vaststelling der jaar wedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Gemeente-ontvanger b. Een schrjjven van den heer F. Faber Jr. aannemende zijn benoeming tot weesvoogd c. Idem van den heer D. D. van der Werf, als armvoogd d. Idem van den heer B N. Grol, houdende aanneming der voorwaarden, waarop hem een stuk grond in erfpacht is afgestaan e. Een extract uit het resolutieboek van Ged Staten inzake de vastgestelde verordening op het gewicht van het brood Idem van hetzelfde College, in verband met het besluit van den Raad tot wijziging dei politie-verordening g. Een apostille van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot afstand van grond in erfpacht aan B. N. Grol h. Idem van hetzelfde College, houdende goed keuring van het Raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van Gemeente-eigendommen i. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, houdende mededeeling, dat de beslissing tot goedkeuring der begrooting is verdaagd, met machtiging, voorloopig over de helft der inkom sten te beschikken j. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, dat voor de herstelling der zeesluis enz door de Staten een subsidie is verleend van 60 0/0, tot een maximum van f 4130 k. Een proces-verbaal van de gehouden kas opname by den Gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat op den vorigen dienst is ontvangen f 73009 50, op den tegenwoordigen dienst f 3582 811/2, totaal f 76592 311/2! dat op den vorigen dienst is uitgegeven f 71560 46i/2 op den tepenwoordigen dienst f 561.21, totaal f 72121.671/2 zoodat in kas moet zijn f 4470.64, tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen. Al deze stukken worden zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim inzake den leerplicht over 1916. Uit het door den Secretaris gelezen verslag bljjkt dat inzake relatief schoolverzuim 7 vaders wegens ongeoorloofd verzuim van hunne kinde ren, zyn opgeroepen, n.l. van 2 meisjes en 5 jongens. Dit waren 3 leerlingen van de Byz. Protest, school, 2 leerlingen van de Openbare school, 1 van de Openbare school te Hindeloo pen en 1 van de Byz. school in het Heidenschap. Twee vaders zyn voor de Commissie versche nen, die ernstig op het gepleegde verzuim zijn gewezen, de anderen zijn niet verschenen, maar dezen hebben een schriftelijke waarschuwing ontvangen. Terzake absoluut schoolverzuim kon geen ge val worden gemeld. De Commissie had acht vergaderingen gehouden. Na lezing wordt het verslag zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Punt 4 Resolutie van Ged. Staten, houdende bemerkingen tegen enkele posten der Gemeente- begrooting, dienst 1917. Na lezing door den Secretaris van de gemaakte bemerkingen, wordt aan den wensch van Ged. Staten om de post: havenverbetering met f500 te verhoogen, voldaan, deze gelden te vinden, door den post van f 500 voor verbreeding der bermen- van den trekweg te laten vervallen, om dat een volgend jaar dan uit te voeren. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 5. Adres van het Bestuur van den Bond ter behartiging van de belangen van het kind, houdende verzoek verordeningen in bet leven te roepen ter bestrijding van het rooken door kinderen en jeugdige persenen. De Voorzitter zegt, dat dit adres voor de le den ter inzage heeft gelegen, het evenwel op ongezegeld papier is ingezonden, terwyl B en W een zoodanige verordening voor deze Gemeente niet noodig achten, waarom zy voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 6. Adres van een drietal timmerlieden alhier, houdende verzoek om bij voorkomende Gemeentewerken het uurloon der timmerlieden te bepalen ep 25 cent. Het door den Secretaris gelezen adres is en- Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Wy wolïe er noch net iens fen prate, dat it losse dübeltsje tige hwet is for him, dy ’t mar in bytsje fan dy dingkjes bynoar sjucht, as hy syn wykjild neiteld. For him is dat iene in great part fen in lyts alheel, en hy sjucht mei leed yn ’e eagen oan, as oaren mei dy losse dübeltsjes boartsje, as oft de tsien gjm hele goune makken. Der mei boartsje dat docht nimmen, hwent men hald trochgeans tofolle fen ’t jild, om seis mar in los dübeltsje for neat oan to sjen. Dochs is ’t wier, ja it skynt soms seis, lyk is men wol ris seit, dat it to binaud yn ’e büse wirdt, sa dat it er ütspringt. »Ei ja, jow my mar in kikkertsje ’k ha noch krekt •n los dübeltsje yn ’t féstjebüske sittens. «Nou foart dan mar, ik ha der oars neat for oer, mar och der sit tafallich noch in los. Ik ha der ris in los dübeltsje oanweage« Mar as dat kikkertsje to faek koft wird, as men al wer ris ien der oan weaget, koartom as it for it ünnoadige ütjown wirdi, as dit dübeltsje better bistelt wirde koe, siet dan dat dübeltsje net al to los, glied it net hwet al to maklik en gau trooh de fingers Al koe 't it dy kears lije, al hie men der op dat stuit gjm bistemming sa sear mei, moast it derom mar gau oan ’e kant dien wirde Pas altyd op ’e bytsjes En lytsichheden trou, Hwent folie greate saken En dingen hingje faken Fen neatichheden ou. Mei losse dübulujes bidoele we nou just net it nofiike lytsjild, dat yen fen pas komt by ’t wikteljen, en hwer ’t men soms sa’n forlet fen hawwe kin al hat men wol great en pompierjild yn oerfloed. Né, wy hawwe hjir op it each, dy wiffe, hele losse dubelt- xjes, dy ’t like gau as in sint los te meitsjen binne, dy ’t men sa mar onbitocht en gewil- lich jowt, mei de gedachten of wirden >’tis mar ien dübeltsje. <r In dübeltsje is ek mar tsien reade kope- lerne kalde sinten siker net to folie as min immen hwet as bileaning takomme litte soil, en siker ek net sok in somme dat yens büse der plat fen wirde soil, tominsten as dy noch hwet fol yn ’e siden is »’t Is mar iéo dübeltsje.»: De moeite net wirdich om der iens oer to praten. Hwet setten soil men ek al folie mei sa’n dübeltsje dwaen. It sit yn in hoeke fen ’e pong hwer 't men ’t net merke soil, en 't giet er üt sonder dat men er hwet fen field, sonder men it mist. Tsjinwirdich tominsten docht men sa’n bytsje mei in dübeltsje Ja dat is ek wier, mar it is net wier dat dy losse dubelt sjes neat om ’e hakken hawwe. Losse dü beltsjes binne soms in hele skat, en dy ’t s? al to los draecht, soil for fest noait in somme fest sette kinne. derteekend door O, Jongstra, G. Hoekstra en E, van der Heide. Het voorstel van B en W luidt oorspronkelijk om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen maar na eenige discussie wordt een voorstel IJntemaBrandsma aangenomen, in beginsel t»* besluiten fat inwilliging van het verzoek, na een verklaring van den Voorzitter/ dat B en W wel genegen zijn een standaardloon vast te stel len en dat niet te laag. Punt 7. Adres van de vier werklieden-ver- eenigingea te dezer plaatse, houdende verzoek, klompen, wollen garens en gewone sajetten van Gemeentewege te distribueeren. Na voorlezing van het adres door den Secre taris stelt de Voorzitter namens B en W voor het adres te renvoyeeren aan adressanten met verzoek met cijfers te komen. Hij acht het verzoek niet voor directe inwilliging vatbaar. De Minister heeft gezegd, dat de zaak zijn volle aandacht heeft Hier zou het volle prijsverschil ten laste der Gemeente komen. Ook verkeen men hier in het onzekere omtrent de hoeveel heid, de pryzen enz wat toch veel onderzoek zal eischen, niet ter secretarie kan geschieden en door adressanten zelf dient te geschieden. Een andere vraag is het, of de artikelen zijn te krijgen, of ook schade aan inwoners wordt toe gebracht. enz. alle punten, die door adressanten nader met cijfers dienen te worden toegelicht, nader door een Raads-commissie te onderzoeken. Het voorstel van B en W wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 8 Adres van de bestuursleden van de afdeeling Frieslands Zuidwesthoek van het Ned Onder w.-Genootschap. daarbij herziening ver zoekende van de salaiis-verordening van het onderwijzend personeel in deze Gemeente. Na voorlezing door den Secretaris van het ingekomen adres, waarin een aanvangssalaris wordt gevraagd van f 750 met peiiodieke ver- hoogingen, die een voldoend eindsalaris op on geveer 38-jarigen leeftijd waarbirgen, voor het te geven herhalings-onderwijs een vergoeding van f 1 per uur en een uitkeering van huishuur ook aan ongehuwden, strlt de Voorzitter namens B en W voor het adres voorloopig aan te hou den, wjjl een mogelijke wettelijke verhooging van het minimum in uitzicht is gesteld. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Punt 9. Adres van R. Veltman alhier tot bekoming van een stuk grond in eifpacht. Uit het door den Secretaris gelezen adres blijkt, dat adressant by de hem toegestace 500 M2, nog een stuk vraagt ter grootte van 100 M2., voor hetzelfde doel te gebruiken en onder de zelfde voorwaarden. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek toe te staan, waartoe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 10. Adres van P. Gaastra en H. D. Flapper, respectievelijk voorzitter en secretaris van de afdeeling Workum der Friesche Maat schappij van Landbouw, houdende het verzoek voor het houden van een Landbouw-huishoud- cursus gebruik te mogen maken van het eerste lokaal der Vereenigde Burgerschool. Na voorlezing van het adres door den Secre taris, waarin wordt gevraagd de beschikking over een schoollokaal gedurende 4x3 uren per week, met nog een vervolgcursus van 6 uren per week, stelt de Voorzitter namens B. en W. voor het verzoek toe te staan, voorloopig gratis, onder voorbehoud later de kosten van vuur, licht en schoonhouden te verrekenen, wyl men ihans niet voldoende rekening kan houden me' de omstandigheden en de kosten niet voldoend»* zijn te ramen Het moet de gemeente echter mets kosten. Zonder hoofdelijke stemming daar toe besloten. Punt 11. Benoeming van een Gemeente- architect. De Voorzitter stelt voor, ter nadere bespreking van de sollicitanten, over te gaan in geheime vergadering, waartoe wordt besloten. Na her opening tot stemming overgaande, verkrygt de heer D. Boontje te Wirdum 7 stemmen en de heer K. D. Schilstra te Utens 4 stemmen, zoo dat eerstgenoemde is benoemd. Punt 12. Resolutie van Ged Staten, betref fende de vastgestelde verordening op de heffing van Hoofdelyken Omslag in deze gemeente. Nadat de Voorzitter in het kort de aanmer kingen van Ged. Staten, in de nota neergelegd, heeft toegelicht, wordt in bijna alle opzichten aan de gemaakte aanmerkingen voldaan. Punt 13. Voorstel van B. en W. tot toeken ning van eene gratificatie aan den gepension- neerden agent van politie J, Stout voor de beide laatste maanden van 1916. De Voorzitter herinnert, dat aan Stout een toeslag op zyn pensioen is toegekend, wat eigen lijk wettelijk niet in orde is, maar Ged. Staten hebben zelf den weg gewezen, door jaarlyks dat bedrag als een gratificatie op de begrooting aan te brengen. Zonder hoofdelyke stemming wordt daartoe besloten. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Punt 14. Voorstel van B, en W. tot het aan gaan eener tijdelijke geldleening. De Voorzitter deelt mede dat in de begrooting reeds .een bedrag is aangebracht van f 1700 in gevolge distributiewet en cokesvoorziening. De bedoeling is, daarvoor eene tydelyke geldleening aan te gaan, afl isbaar op korten termijn en tegen een rentevoet van 5 o/o, onderbands te plaatsen. Zonder hoofdelyke stemming wordt daartoe besloten. Punt 15. Aanbieding van besluiten tot wij ziging der begrootingen van het Burgerlyk Arm bestuur en van het Stads-Weeshuis over 1916 en het doen van af- en overschrijvingen van en op posten dier begrootingen. De Voorzitter zegt, dat een en ander ter visie h<>eft gelegen, alles door B. en W, conform is bevonden, waarom hij voorstelt een en ander goed te keuren, waartoe zonder hoofdelyke stem ming wordt besloten. Punt 16. Vaststelling van het schoolgeldko- hier over het vierde kwartaal 1916, Dit kohier, door B. en W. opgemaakt tot een bedrag van f255, en waarover niemand nadere bespreking verlangt, wordt zonder hoofdelijke -temming tot dat bedrag vastgesteld. Punt 17. Behandeling van het primitief ko hier van Hoofdelijken Omslag dienst 1917. De Voorzitter stelt voor dit punt in eene ver gadering met gesloten deuren te behandelen, maar voor hij daartoe overgaat, brengt hij in herinnering dat een gemeente-ambtenaar ons gaat verlaten wien hij, bij zyn scheiden, gaarne «en blijk van waardeering zou willen aanbieden. Hij vraagt daarom van den Raad een blanco crediet voor het aankoopen van een divan met kleed en ruststoel, als een symbool van welver diende rust. Zender hoofdelyke stemming wordt die machtiging verleend. Bij de daarop volgende rondvraag vestigt de heer IJntema de aandacht op eenige brieven, in ïFriso« opgenomen, waaruit bleek, dat het Dagelijksch Be.-tuur der Gemeente aan de Re dactie van »de Banier<r had verzocht, geen stuk ken voor of tegen de setie inzake wegenaanleg op te nemen. Spr. vindt die houding van B. en W. wel wat vreemd 1 De Voorzitter zegt, dat ook te hebben gelezen, maar hij kan spr. dienaangaande geruststellen. Van B. en W. is niets uitgegaan om iets te weigeren of op te nemen. Spr. voor zich wenscht geen censuur uit te oefenen, maar wel wil hy verklaren, dat de schrijver onjuist is ingelicht. Voor de lezers van »Friso« was dit wel geschikt, een vreemden indruk te wekken en daarom is spr. dankbaar voor de gemaakte opmerking. Verder vraagt de heer IJntema nog inlichtin gen inzake woningnood, waarop de Voorzitter te kennen geeft, dat die niet onbelangrijk is, wijl de lyst van sollicitanten voor een woning van Volkshuisvesting 10 namen bevtft, op grond, dat zij zonder woning zijn. De heer IJntema heeft gehoord, dat de vereeniging «Plaatselyk Belang» te dier zake een vergadering zal op roepen, waarom de Voorzitter gaarne den heer IJntema inzage van die lyst wil geven. De openbare vergadering wordt daarna ge sloten. kin ek wêze dat de dübeltsjes to fêst ’e büse sitte, omdat men der net oer gear komme kin om se los to meitsjen. Dat is ek in üterste, hwer 't men for warskoge wirdt. Forearst se formearderje net der ün- der yn ’e büsse, ek net al scoe men se üt, en troch ris frjeonlik besjen, of tomük bi- knipe. Róljende dübeltsjes kinne winst bi- soargje dy 't it deiljocht net sjen meije, forskimmelje. O Ne, de ütersten binne altyd forkeard, fen hokker side se ek it gefaer by yen bringe. En as men fen dizze beide forkearden ien kiese moast, dan koe men yen earst wol ris goed bitinke. Ik wit wol for him seis is de fêsthalder der better oan ta as de weismiter. De earste brükt net, mar hald dochs it red middel yn ’e hannen, as de noad oan ’e man komt kin er him rédde. Mar de léste stiet mei in lege büse en by- gefolch mei in lege spine, al gobbert er ek fen ’e honger. Beide binne it stakkers, swalkers yn ’e mist, dy ’t net witte ho ’t se it libben op- nimme moatte. Mar de sparjende dat is de man dy ’t we hawwe moatte. ’t Is mei de dübeltsjes, as mei de stiennen fen it gebou. Salang in inkle der los hinne leit, hat dy stien hast gjin wearde, en rek- kent er stikken dan och, wier ’t mar in stien, en men bikommert yen der net om rekke er üt ’e wei. Mar as de inkle stiennen fatsoenlik gear- toege yen in ticht en feilioh hüs jaen, dan blykt de wearde fen elk ünderdiel, üs klear, hwent der sunder scoe it hele hüs net ta stond komt wêze. Fensels elk los dübeltsje soil net de groun lizze ta in kaptael, as se mar goed biwarre of brükt wirde, hwent der moat hwet gelok by, om se machtich yn tal wirde to litten, en dat gelok is for in boel like min to fan gen as in hazze by de stird mar it is siker- wier, dat it allergreatste faek ouhinget oan 1 .1 i t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. 4 b

Friso nl | 1917 | | pagina 1