O IB E S. Maerteblomke. Dames- en Kinderhoeden. Hindeloopen en Stavoren. Panama’s - Oorijzerhoedjes enz. voor ’t a s. seizoen. DIJKSTRA - b.d. Markt. aiews leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Vereenigde Burgerschool alhier. Aanbesteding. Ontvangen de nieuwste Modellen vaccineeren. Regeerings- Aardappelen, Rijst, Havermout of Gort- ZATERDAG 17 MAART 1917. No. 12. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. G-roote verscheidenheid in kleuren. Binnenlandsch Nieuws. Beleefd aanbevelend, na 2de. knopke j Sêft bliest it famke yn ’t seil. Mar de jonge wie ’t to stil Hy rierde yn de dobbe Om stoarm to hawwen, En hy skaeit en hy stampt mei de foeten yn *t wiet Dat de blauwe spegel mei weagen giet, Ont skomljend ’t klompke kanteld En ’t popke oer board fait yn ’t wetter,... Ik ken in Jjeaf lyts blomke As snie sa wyt, As snie sa skjin en helder, Yn ’t blank habyt. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Workum, den 15 Maart 1917, De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. a, b, de man een Er werd alleen ’t Wrot üt in grien roun Al maitiids ier, In inkeld sinnestrieltsje Jowt hjar al tier. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. geneesheer C. E. H. M. Heslenfeld te laten En twisken griene blêdtsjes Pronkpriellet hja, Yn ’t lijte fen ’e mürre. Maert knoeit noch sa It stiet der as forgotten, Mar jüst yn tel. It bücht it kreaze holke Biskieden del. Op *t hjit bret sanflak leit in dobbe stil, In wetterdobbe, Troch de ebbe der neilitten As in great stik blauwe sielefrede Ut berne tiid. De BURGEMEESTER van Wor- Fiskersberntajen boartsje 't Jongkje het in klomp, fen reidtsjes mest en sprie En eintsjes piktried Read ferwe stiet efterop in hert En: «Wettersnipc 't Famke hie in seiltsje makke Ut poppelapkes grien en rea. Oan ’t roer stiet, aid en üt ’e ferwe, in popke As heit. oan syn ich Zorg voor de toekomst. De vier Noord-Brabantsche gemeenten Bre* da, Princenhage, Teteringen en Ginneken over leggen tezamen om wat deze vier gemeenten voor hare inwoners noodig hebben aan levens middelen, in die gemeenten te doen verbouwen en den boeren te garandeeren, dat tegen bil lijken prijs van hen zal worden afgenomen, wat op akkoord verbouwd wordt. Bureaucratiech. Uit Dan Haag vertelde men van betrouw bare zijde aan »Het Volks het volgende Twee mannen van de H. T. Mgenood zaakt om in dezen tijd van stroombesparing hun zomervacantiec te nemen, maakten zich hun vrijen tijd te nutte door bij de gasfabriek te dezer stede een mudje cokes te gaan halen. Wetend, dat er in tijd van kolenschaarschte veel aanvraag is, trokken ze er al vroeg op uit, te half zes. De een met een handkar, de ander, die geen kar kon krijgen, met een kinderwagen. Ze bleken echter nog niet vroeg genoeg gegaan, want een kleine vijfhonderd andere slachtoffers stonden toen reeds gedul dig hun beurt af te wachten. Het gevolg was, dat onze mannen van half zes tot twaalf uur, dus zes en een half uur, hebben moeten wachten tot zij geholpen konden worden. En met hen vele anderen natuurlijk, die nog nü hen kwamen. Maar toen dan eindelijk de beide mannen aan de beurt kwamen mocht de een wel, de andere niet zijn mudje cokes in ontvangst nemen. Waarom niet Gij raadt Steenkolenbesparing. De kolencommissie (uit de Vereen, van gas fabrikanten) en het Rijkskoleübureau denken ongelijk over de regeling tot kolenbesparing. Het rgkskolenbureau heeft aan de gasfa brieken 35 pot. besparing opgelegd, en aan de industrieën 25 pot. Dit nu acht de kolen - commissie economisch onjuist. Want de ener gie geleverd door een gas of electromotor is goedkooper dan dezelfde hoeveelheid energie opgewekt met eigen stoomketel- of andere in stallatie. Voor elke 1000 K.G. kolen die de gasfabrieken minder verwerken, wordt ook minder verkregen 300 kub. M. gas, 500 K.G. cokes, 45 K.G teer en 10 K.G. zwa velzure ammoniak. Bij een juist inzicht zou den, volgens de kolenoommissie, juist maat regelen moeten worden getroffen opdat in de eerste plaats uit alle kolen, die economisch kunnen worden gedistilleerd, gas worden ge wonnen, waarna de verkregen cokes aan an dere industrieën, electrische centrales en par ticulieren zouden moeten worden verstrekt. Het rgkskolenbureau verklaarde hiertegen over, dat de slechte rantsoeneering van de gasfabrieken tot 65% tegenover de beperking tot 75% van andere industrieën, gewettigd wordt door het feit, dat zonder groote be zwaren vooral op lichtverbruik kan worden bezuinigd, zoodat de beperking van gasver- Né, ropt it famke Hwent sa is ’t üs heit ek forgien, En sa bidjerste üs skipke heelendal. C. Vosmaer. Us erfskip. Hwet lieten üs de foarfaers nei As greate skat ont hjoed de dei By al de skatten dy ’t se üntwrongen Oan sé en mar, troch hjar bitwongen, By al de frucht fen bou en greide, Troch hjar foarüt broebt alle beide, By al dy eedle striders-rom For frijheit fen ’t Friezendom, By al de gloarje fen hjar dieden Dy ’t efterblean by hjar forskieden O, meat fen algemiene wearde Is 't erfskip, dat men üs ütkearde, Der ’t wy sa tige great opgeane, Der ’t wy sa tige noed fen steane Is ’t erfskip fen üs heit en pake, Dat erfskip is üs Fryske sprake! Friso kum brengt ter kennis van de in gezetenen, dat op "Woensdag den 81 Maart a.s., des na middags te 2 ure, in een van de lokalen der school van den heer J. Zwanenburg alhier, gelegenheid bestaat om zien gratis door den BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Workum, brengen ter kennis van Ouders en Voogden, dat op Maandag den 8 April a s. Kinderen die geboren zijn vóór 1 Januari 1$12, komen voor toe lating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd der School (de heer Y. OOSTEN.) Workum, den 12 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, A. DE VRIES. Sneintomoarn oan ’t stran. Blau en skjin fen wolken spant him de himel Boppe de wiide, effene sé. Fen sinnegloede twinkelt de dampige dize Pearelkleurich rest it séflak, Sünder rimpel, silferglansjend Ier de en himel gearje en binne ien. Mieuwen, sédouwen, sitte op ’t spegelflak Stil, droomend fen iwige frede, Spartljend gappet in fiak effen boppe. Jinstn driuwe sliepend for hjar anker Inkle fiskersskütsjes Slap is ’t seil en 't wimpeltsje hinget Slük nei omleech, en as in swarte sluijer Ploait him sierlik *t dragend net om it want. Amper hearber gounset ientoanich ’t Sjongen fen de jonge oan board, Yn deadske stiltme. daarvan exemplaren zijn te bekomen f 0,50. De gezegelde inschrijvingsbiljetten worden ingewacht op den dag der besteding vóór 12 uur ’s middags. Workum, den 12 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, A. DE VRIES. De BURGEMEESTER der Ge meente Workum maakt aan de in gezetenen bekend dat op Dinsdagr 20 IVInart a.s., in de bekende uren de uitreiking van BONS zal plaats vinden van Workum, den 15 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Workum, zullen op Zaterdag den 2^ Maatt 1311, ’s middags 12 uur, onder de ingeze tenen aanbesteden 1ste. Het onderhouden van ge meentewerken en gebouwen, gedurende 1917. De levering van schoolbe- hoeften voor 1917 als: leer- en leesboeken bindwerk en cartonneeren van boeken schrijfbehoeften, waaronder worden verstaan leien, pen nen, griffels, potlooden, enz. De bestekken en voorwaarden liggen ter inzage ter Secretarie in de gewone kantooruren, terwijl het in geen tienen. Omdat kinderwagen bij zich had op handkarren geleverd I Verijdeld smokkelen. Zaterdag is de Wiener Kapel, ruim 60 personen sterk, op haar terugreis van Amster dam naar Weenen door de douane te Olden - zaal aangehouden, wijl verschillende instru menten trom, violen, enz. een buitengewone zwaarte hadden. Bij onderzoek bleken deze gevuld met kaas, cacao, rijst, meel, koffie, enz. ja zelfs met stukken leer, totaal ongeveer 70 k g. Het gezelschap had een speciale ver gunning van den minister om levensmiddelen, benoodigd voor de reis naar Weenen, mee te nemen, maar genoemde waren, die naast den gewonen mondvoorraad zouden meegenomen worden, zijn natuurlijk in beslag genomen. Met een volgenden trein kon het gezelschap de reis veortzetten. Een duur proces. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in een geschil tusschen den heer Ja cobi te Nijmegen en de N. V. Nederlandsche Kunstzijdefabriek over een aan deze fabriek geleverd toestel voor luchtbevoohtiging. De machine was op f 500 na betaald, maar over deze som konden de leverancier en de fabriek- directie het niet eens worden. De heer Jaco bi sprak de kunstzijdefabriek in rechten aan. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Arnhem de kunstzijdefabriek veroordeeld tot betaling van de f 500, alsmede in de proces kosten, welke f 1200 bedragen, waarbij dan nog komen de door de N. V. zelf gemaakte proceskosten. Gestrafte gasmorsers. Een groot aantal Hagenaars, een blad spreekt al van 5000, maar ’t aantal moet heel wat minder zijn heeft vanwege de directie der Gasfabrieken bericht ontvangen, dat B. en W. voornemens zijn, hen voor 14 dagen of een maand van den gastoevoer af te sluiten omdat zij meer hebben verbruikt dan het per centage, door de Yerordening toegestaan. Be weerd wordt, dat er onder hen eene massa zijn, tot de meergegoede standen behoorend, waaronder talrijke Belgen, en verder eenige bekende inrichtingen. De as. sgestraftenc hebben tot 17 dezer gelegenheid bij B. en W. in hooger beroep te gaan het onderzoek dat daarop moet vol gen neemt natuurlijk ook heel wat tijd in be slag, zoodat eventueel de tenuitvoerlegging der »vonnissen« nog wel eenigen tijd zal aan- loopen. Intusschen blijkt, dat het den autoriteiten ernst is met den maatregel en de opvatting, dat het szoo’n vaart niet zal loopenc er glad naast is. O, needrich Maerteblomke Sa rein as snie.... ’k Woe dat myn eigen herte Doch ek sa wie! De prjjs der Advertentiën is van 1—5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangryk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdai ■M FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. i

Friso nl | 1917 | | pagina 1