Hindeloopen en Stavoren. nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot Vereenigde Burgerschool alhier. ZATERDAG 24 MAART 1917. 43ste Jaargang No. 13. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuw*. Aan de Ingezetenen ran Workum. b de L j k: l. i BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Workum, brengen ter kennis van Ouders en Voogden, dat op Maandag den 3 April a s. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. b. drogen vischnetten op gemeente-eigendom. c. opening steeg tusschen de woningen van I. Wy brands en O. Faber. Aangezien bedoeld brugje even hoog is als de Kattebrug en derhalve aan de voorwaarde by het verleenen der vergunning is voldaan, acht de raad het niet noodig tot verhooging over te gaan. Mocht het echter noodig blyken de Katte brug te verhoogen, dan zal ook tot verhooging van dit brugje moeten worden overgegaan. In verband hiermede wordt er op gewezen dat de Kattebrug voor eenige jaren verlaagd is ter wille van het voetvolk. Aangaande het verzoek onder b. kan de raad slechts toestaan de netten te drogen op het z.g.n. Koolstrand. Betreffende verzoek c. zal adressant worden medegedeeld dat bedoelde steeg het eigendom is van den heer L Wy brands en die dus over het al of niet openen daarvan heeft te beschikken. Punt 7. Adres van het Bestuur v. d. Afd. Z -W.-hoek v. h. N. O. G., houdende verzoek herziening jaarwedden-regeling onderwijzend personeel. Hierop is afwijzend beschikt met verwijzing naar een in een vorige vergadering genomen besluit dienaangaande. Punt 8. Resolutie van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat de gemeente-begrooting over 1917 niet kan worden goedgekeurd alvorens daarop de verhooging van jaarwedden van bur gemeester, secretaris en ontvanger is aangebracht. Hierover heeft een uitvoerige bespreking plaats, daar de begrooting alsdan niet sluitend is te maken zonder belangrijke verhooging van het maximum te heffen Hoofdelijken Omslag. Als ook de aan de lagere ambtenaren in uitzicht ge stelde verhooging van 10 zal worden toege staan, moet meer dan f 5000 Hoofdelyke Omslag geheven worden. Naar aanleiding hiervan is op voorstel van de heer Borneman besloten dit bedrag met de helft te verlagen en te brengen op 5 percent. Dit voorstel wordt gesteund door de heer v. d. Kooi en met alleen de stem van den heer Bakker te gen, aangenomen. De heer Bakker was tegen, omreden het onderwijzend personeel in deze verhooging niet begrepen is. Hierna is met algemeene stemmen besloten het maximum te heffen bedrag der Hoofdelyke Omslag nogmaals te verhoogen en te brengen op f 5000. Bij de rondvraag vraagt de heer Simonides of de gemeente-secretaris vrye beschikking heeft over het regenwater in de bak bij het gemeente huis. Hy heeft by gerucht gehoord dat de secretaris zich dat recht denkt toe te eigenen. Het antwoord luidt dat hier niets van waar is De schoonhoudster van het gemeentehuis is de vrye beschikking toegestaan. Als ze het kan missen, mag zy er uit verkoopen. Hierna sluiting. Levensmiddelen- en brandstoffennood zijn zaken, die tegenwoordig ieders aandacht vragen. Waarschijnlijk zullen de huisvrouwen ook hier in Workum allen wel eens persoonlijk ondervonden hebben wat het beteekent als het een of andere onontbeerlijk artikel, hetzij aardappelen, zeep, petroleum of wat dan ook in het geheel niet meer te verkrijgen is. En toch betrekkelijk is alles telkens wel weer zoo wat terecht gekomen. Dwaas zou het zijn te vertrouwen, dat dit ook in de toekomst steeds zal gebeuren. Dat kan en mag niemand doen. Integendeel, alles wijst er op, dat de be zwaren en moeilijkheden zullen toenemen en eindelijk voor iedere huisvrouw onoverkomelijk zullen worden. Er kan een tijd komen, dat er geen aard appel meer te verkrijgen zal zijn, en niemand weet, hoe het met de andere voedingsmiddelen zal gaan. De gasfabriek leeft bij wijze van spreken bij de week. Bij de minste tegenspoed in den kolenaanvoer moet zij de levering staken. En dan, als er geen steenkool, geen cokes en geen petroleum meer is, hoe moet de vrouw dan koken En hoe kan zij smakelijk koken zonder aardappelen en zonder zoo veel andere artikelen, die zij nog nooit eerder moest missen? Dat raadsel is onoplosbaar voor iedere vrouw alleen en toch is er een oplossing te vinden en wel langs den weg der coöperatie. Wanneer in 10 gezinnen niet meer gekookt &n worden, omdat er geen brandstof is, dan Zuiderzeevisschery. De eerste Zuid van Enkhuizen geplaatste haringnetten zijn binnengehaald, met een vangst van slechts 1 enkele haring, In ’t vorige jaar toen hier voor meer dan f 400,000 aan reep- haring werd aangebracht, begon de visscherij reeds in ’t begin van Februari. In de week die eindigde met 20 Maart werd daar toen al 100 000 stuks haring verhandeld, tegen ge middeld f 11 per tal. ’t Ziet er thans voor onze haringvisschers dus heel wat slechter uit dan in 1916 toen reeds in ’t vroege Jvoorjaar bij hooge prijzen geregeld flinke partijen wer den aangevoerd. De publieke keuken. De publieke keuken die o. m. te Wormer zoo uitstekend voldoet heeft te Amersfoort niet aan de verwachting beantwoordt Het Volk geeft de schuld aan de gebrekkige regeling in die plaats. Het kwam o. m. voor dat de menschen te vergeefs op eten wacht ten ook al hadden ze zich tijdig van bonne- 'jes voorzien. Voorts was men eenige keeren zeer ongelukkig in de keuze van het eten. Wegens de Amersfoortsche mislukking behoe ven andere gemeenten zich echter niet te laten ontmoedigen, zegt het bericht. Een erfeniskwestie. Sedert enkele weken houdt te Zwartsluis, naar de »Zw. Gt.« meldt, een erfeniskwestie de gemoederen in spanning. Ongeveer een maand geleden overleed aldaar mej. G. Huis man. Bij opening van het testament bleek zij haar geheele vermogen, behalve een legaat van f 500 te hebben nagelaten aan de Ned. Herv. school aldaar. Toen deze nu de nala tenschap wilde aanvaarden, ontving het bestuur een schrijven van ds. J. Luuring te Gorin- chem, vroeger te Zwartsluis, dat men, alvorens hiertoe over te gaan, eerst eens moest kijken in een bepaalde kast op een bepaalde plaats. Men deed het en vond aldaar een eigenhandig schrijven van erflaatster, waarin zij alle lijf- en linnengoederen, goud, zilver, juweelen en oud porcelein naliet aan de kinderen van ds. L., die indertijd veel propaganda heeft gemaakt voor de Bijzondere School Na enkele dagen kwam hij zijn deel in ontvangst nemen, doch had niet gerekend op de algemeene veront waardiging, die ter plaatse was gerezen. Het onthaal was dan ook verre van hartelijk en in een heftig onderhoud met het school bestuur, waarin hem het vuur zeer na aan de schenen werd gelegd, legde hij de verkla ring af van de erfenis af te zien, onder voor waarde, dat de familie gelegenheid zou worden gegeven het goud en zilver, enz., (allemaal familiestukken) tegen taxatiewaarde over te nemen. Zulks geschiedde en reeds gingen «>nkele stukken in handen der familie over. Men dacht, dat hiermede deze onverkwikke lijke geschiedenis een einde had genomen, doch had buiten den waard of liever ds. L. gerekend. Enkele dagen later toch kreeg het bestuur reeds een uitnoodiging om voor den Kantonrechter te verschijnen, bij wien ds. L. zijn zaak aanhangig had gemaakt, terwijl het reeds verkochte weer moest worden te ruggegeven. Kinderen die geboren zijn vóór 1 Januari 1912, komen voor toe lating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd der School (de heer Y. OOSTEN.) Workum, den 12 Maart 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, A. DE VRIES. VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente HINDELOOPEN, op Vrydag 16 Maart, *s voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den Voorzitter, de Burge meester, worden de notulen der voi ige vergade ring gelezen en na een kleine opmerking van den heer Borneman, goedgekeurd. Punt 2. Mededeelingen en ingekomen stukken a. dat Ged. Staten hebben goedgekeurd de rekening, dienst 1916, zoeals die is aangeboden b. dat afwyzend is beschikt op een raads- verzoek ter bekoming van buitengewone subsidie bedoeld by art. 55 der wet L. O. c. idem inzake subsidie-aanvraag als bedoeld by de pensionneering van gemeente-ambtenaren; d. dat het Schoolgeld-kohier 4de kwartaal 1916 goedgekeurd is terug ontvangen e. dat van den Inspecteur der Posteryen be richt is ontvangen dat de nachtelyke telefonische verbinding met dr. Wiersema te Koudum we der mag plaats hebben, en dat van die verbin ding reeds weder gebruik kan worden gemaakt f. dat door Prov. Staten een subsidie van 50 is toegezegd in de kosten van vernieu wing van het havengaljoen g. dat by publieke verpachting der zeesluis Douwe Mulder pachter is geworden voor f 280 per jaar h. dat de gewyzigde verordening H. O. goed gekeurd is terug ontvangen i. dat van Roelof Pieters bericht is ontvan gen dat hy de benoeming tot gemeente-werk- man aanneemt j. verslag der Gezondheids-commissie te Bols- ward, over 1916, welk verslag by de leden heeft gecirculeerd verslag van ’t schoolbezoek door B. en W. dat ingevolge besluit van de vorige ver gadering een bord is aangebracht aan het ge bouw sirene® met verbodsbepalingen omtrent het hmderlyk verblyf in de nabijheid van ge noemd gebouw. Volgens mededeeling van de politie heeft dit een gunstig resultaat. Al deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Punt 3. Behandeling ministrieele circulaire betreffende oprichting werkloosheids-kassen. Na eenige bespreking besloten hier niet aan te doen. Punt 4. Behandeling van een schrijven v. h. Bestuur der Afd. Friesland v. d. Vereeniging van Nederl. gem. tot toetreding als lid. Op voorstel van de heer v. d. Kooi is besloten hier niet op in te gaan. Pant 5. Adres van de Visschery-vereen. »Ons Belangt tot opneming in de Distributie- commissie van een vertegenwoordiger der visschers. \Uit de bespreking blykt dat de raad niet veel gevoelt voor inwilliging van het verzoek. Be sloten is de bestaande commissie om advies te vragen in dezen en acht die uitbreiding der commissie gewenscht, dan een lyst van de leden van >Ons Belangt op te vragen, om daaruit oen keus te doen. Mocht niet tot uitbreiding der commissie wor den overgegaan, dan zal ieder de gewenschte inlichtingen over den gang van zaken bij den heer Buys kunnen inwinnen. Punt 6. Adres van dezeifde betreffende a. verhooging brugje J. Buiteveld. op 16 April invoeren en op 17 Sept, beëin digen in overleg met onze spoorwegmaatschap pijen »die zich hebben laten leiden door de belangen welke voor het spoorwegverkeer zijn gelegen in aansluiting bij hetgeen in de aan grenzende landen geschiedt®. M. a. w. zegt het Hbl- wij volgen Duitsoh- land na. Nu is niet alleen het begin, maar ook het einde van den Zomertijd vervroegd terwijl de vrienden van den Zomertijd algemeen ver langden hem met een maand te verlengen. Dus van 1 April tot 1 Oct. Moeten wij nu, vraagt het blad, ons zoo slaafs richten naar de data die men in Duitschland gelieft vast te stellen Iseronoverkomelijk bezwaar voor onze spoorwegen om zich gedurende die twee termijnen van veertien dagen van Duitsoh- land vrij te maken Het blad hoopt dat de Tweede Kamer het ontwerp zoo snel in behandeling zal nemen dat een amendement, strokende tot invoering van Zomertijd van 1 April tot 1 Oct. moge lijk is. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. zou een elfde, dat ze wel heeft, zich kunnen verbinden om voor de anderen tegelijk te ko ken, alle elf krijgen warm eten en er brandt maar één kachel. Dit denkbeeld verder uitgewerkt voert tot de oprichting van één groote coöperatieve keuken voor de geheele stad, zooals er thans reeds in verschillende plaatsen van ons land zijn of worden opgericht. Ons comité roept daarom allen, die in deze zaak belangstellen dringend op om te komen ter vergadering in het lokaal Réhoboth a.s. Maandagavond, 26 Maart 1917, lï/i uur, al waar gelegenheid zal worden gegeven deze zaak verder te bespreken en zoo mogelijk onderling te overleggen, hoe men de samen werking wil regelen. Het Steuncomité Workum, Jhr. J. QUARLES van UFFORD, Eere-Voorz. P. GAASTRA, Voorz. R. F. de BOER. Secretaris. F. TOLSMA, Penn. J. FLAPPER. P. HAYTEMA. H. RUNIA. W. de VRIES Hz. U. ZWOLSMAN. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en De kermissen in Schoterland afgeschaft. De raad vanr Schoterland heeft met 9 te gen 7 stemmen besloten de kermissen in de gemeente af te schaffen. Het'betreft de ker missen te Heerenveen, Knijpe en Oranjewoud De burgemeester gaat nog heden in hooger beroep bij Ged, Staten met het oog op een vroeger afgesloten contract’met'den caroussel- houder Xafflaire te Breda, Rumoerige burgers en soldaten In den nacht van Zaterdag op Zondag en Zondagmiddag hebben militairen en burgers beel wat’rumoer in Zwolle verwekt, meldt de »Zw. Crt, W. v. d. S. militair uit de leger- plaats’bij Oldebroek, zou Zaterdagnacht wegens dronkenschap gearresteerd worden, Geholpen door een wapenbroeder even dronken als hij zelf verzette hij zich met alle macht tegen de arrestatie zoodat de politie groote moeite had hem veilig binnen te brengen In denzelfden nacht verstoorden de gebr. de F. de rust en weigerden op de aanma ning der politie zich rustig te houden. Een van hen werd daarop gearresteerd. De broer van de zen sloeg een agent op het hoofd en werd daarom eveneens ingerekend. Zondagmiddag bereikte de woeligheid haar toppunt. Een groepje Hollandsche soldaten, allen uit de legerplaats bij Oldebroek, hadden zich, i n vereeniging met een aantal Belgische geïnterneerden bedronken en in hun dronken schap bedachten ze de grap om zich te ver kleeden. De Belgen trokken de Hollandsche, de Hollanders de Belgische uniform aan, Ze maakten lawaai beieedigden en dreigden hun meerderen, i n één woord: ze stelden zich er gelijk aan. En als Belgen verkleede Hollan den werden na veel moeite ingerekend en nog in de geleende uniformen naar Oldebroek getransporteerd. Schandelijk Vleeschleveranoiers voer de militaire depóts vertelden aan de Aj.ojn d p o s t het ^vol gende De voorvorige week Dinsdag werden voor onze rekening runderen geladen aan de vee markt te Sneek om per Holl. Spoor naar Ede vervoerd te worden. Dese beesten hadden ’s Maandags voor het laatst voedsel gehad en kwamen eerst Vrijdags te Ede aan. In al dien tijd hadden ze eten noch drinken gehad. Een drietal was gedurende de reis bezweken. De vorige week maakte eenzelfde zending de reis van Sneek'naar den Haag van Dins dag tot Donderdagavond’ook zonder voedsel en drinken. Geheel verwaarloost en wild kwa men de arme dieren“op het abattoir aan. WaaronTgeen Zomertijd ep 1 April Onze Regeering wil dit jaar den Zomertijd De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78. Amsterdam NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1917 | | pagina 1