Peaske. wittebroodkaart voor de 11de week, Vrijdag 13 April a.s, en dat alsdan tevens zullen worden uitgereikt BONS voor Zeep en diverse levensmiddelen. ZATERDAG 7 APRIL 1917. No. 15. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. alsa Syn hear- FRISO. timing overeenkomstig besloten. f161— - 80— - 62- -303— Forrizen is de Kristus... De greate lijer, de Man fen Smerten, is üs foar ’e eagen foarby gien, mar nou, nou is dage de blide Peaskemoarn yn it skitter- Syn macht brekt de bannen Fen grêf, dea en smert, Mei Him riist it geastlik blank-bliera Hy nimt yn syn Ijeafde De stien fen üs hert, En iepent üs each for it Wiere. Forrizene Kristus Forhearlike God 1 By ’t Deugdsume, it Goede en Wiere, Mocht gau sa üs wrald ek De oarloch ta spot It feest fen Forrizenis fiere I Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. huur. De Hear is forrizen De Kristus oerwoun For Him hat it grêf ’im ünslüten De wachters getüge it, It biwiis is hjar jown Ut it grêf is it Libben fintsprfiten I Omhegen do herten Omhegen de geast O, kristene folken wol geije I »De Hear is forrizen 0 Godlike treast I Us hoop soil wer plak hawwe meije. Militielichting 1917. De inlijving dezer lichting zal in de vol* gende tijdvakken plaats hebben 1Van 1 5 Juni 1917 de dienstplichtigen nader toegewezen aan de compagnieën wiel rijders met uitzondering van hen, die in hot bezit zijn van ’t in art. 70 der Militiewet be doelde bewijs van voorgeoefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd. 2. Van 25 Juli 1917 de dienstplichtigen toegewezen aan het korps pontonniers en be stemd voor het tweede in te lijven gedeelte. Voor den verderen duur van de tegenwoor dige tijdsomstandigheden zal uitstel, of ver lenging van uitstel van eerste oefening slechts in zeer beperkte mate worden verleend en alleen om zeer gewichtige studie of andere redenen, Om studieredenen kan wel uitstel of ver lenging van uitstel van eerste oefening wor den verleend. Eene ministerieële crisis! De „Tyd” schrijft: „Zijn wij wèl ingelicht, dan zullen wyspoe- zoodat de kosten voor de gemeente p.m. f 330— zullen bedragen. De heer de Boer zegt dat men deze grond zou kunnen verdeelen in 50 tuintjes van 200 M2 en die verhuren tegen f10per stuk. In Bolsward is de huur per M2 vastgesteld op 2i/2 ct. in Leeuwarden 3i/2 ct. Dit laatste voor omgeploegde grond. De heer Potma vreest dat een en ander op teleurstelling zal uitloopeu, omdat hy vreest dat de animo voor huren van tuingrond te gering zal zyn. In Sneek was de liefhebberij gering, De heer IJntema zegt, dat hoewel hy bet plan ten zeerste toejuicht, het zyns inzien voor tuin tjes te laat is. De heer IJkema voelt er veel voor doch is het eens met de bezwaren van den heer IJnte ma. Nogmaals zegt de heer Potma dat hy vreest dat de belangstelling te gering zal zijn. Indien dit werkelyk het geval is, kan toch een gedeelte genomen, wordt geopperd. De heer Kroese zegt dat door bewoners der De Evangelisten fonemen dan ek faeken, dat de Kristus lije moast om alsa Syn hear- 1 ikheid binnen te gean. Sünder striid is de slach net wound. Foarbield for üs, treast for üs. Forhügje wy üs op Peaskedei, Freugde- toanen wjergalmje en seis de üntsettene oar- loohsjammer soil net tsjinhülde de jubeljende feestklank, dy *t omhegen klinktAlleluia, loofje de Hear 1 Der binne reden ta kleijen en stoffe for triennen. It getal treurjenden, delbüke fin der swiere smert, is treasteloas great wirden. Miljoenen fielle hjar it hert bynoarkrimpen fen bange froze it leed is net oer to sjen. Dochs klinke op dy jfibelrop Alleluia Hwent üs Heare Kristus is forrizen. Troch eigen kreft hat Hy de dea oerwoun en it earme minskdom de himel iepene. As wy yn dizze tiid fen hast net oer to kommen wea wraldsk formaek siikje woene en net treurje scoene om hwet tüzenden to lyen hawwe, *t scoe hird en gefoelloos wêze. Mar hillige freugde bitammet üs as kristenen dy ’t üs nei 't wird fen Paulus forhügje De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam VERSLAG van het verhandelde in de verga dering van den raad der gemeente WORKUM, op Dinsdag 3 April 1917, des namiddags 3 uur. Tegenwoordig alle leden. Vacature K. Kooistra overleden. Na opening der vergadering door den voor zitter de Burgemeester J. Quarles van Ufford. wydt deze eenige woorden van waardeering aan de nagedachtenis van het overleden raadslid de heer K. Kooistra, en stelt vervolgens als punt 1 aan de orde, lezing der notulen van de vorige vergadering, welke daarna onveranderd worden goedgekeurd. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a, een schry ven van den heer Boontje waarin hy dank zegt voor de benoeming tot gem. arch, en 1 Maart in dienst hoopt te treden. b, idem van den heer R. P. Veltman, berich tend dat hy genoegen neemt met de voorw. voor afstand van grond in erfpacht. c, Apostille van H.H. Ged. Staten, geleidende het goedgekeurd schoolgeldkohier 4s kwart. d, alsv. behelzende goedkeuring van het be sluit tet afstand van grond in erfpacht. e, alsv. tot goedkeuring van het besluit tot het onderhandsch aangaan van een tydelyke geldleening. f, Besluit in duplo tot het doen van een rechtstreeksche uitgaaf uit den post onvoorziene uitgaven. g, extract uit het resolutieboek van Ged. St. houdende goedkeuring van de begroeting dienst 1917. h, verslag van de gezondheidscommissie te Bolsward over het jaar 1916. Punt 3. Verzoek om afschryving van H. O. dienst 1917. Aan den heer W. A. M. van Ryn kapelaan te St. Nicolaasga 1/jj afschryving verleend. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot toetreding tot de nieuwe subsidie-regeliag inzake werk- loosheidverzekering vervat in werkloosheidbesluit 1917. De Voorz. bepleit toetreding Kosten by ver zekering bedragen voor de gemeente de helft en voor de betrokken personen de helft. De heer Brandsma merkt op, dat genoemde zaak hier zyns inziens nog niet voldoende be kend is en zou voor dat men toetrad meerdere bekendheid zeer gewenscht achten. Zonder hoofdelyke stemming overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt 5. Alsvoren om toe te treden als lid zoo wel van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten, als van de afdeeling Friesland en on der de uitgaven dienst 1917, een post aan te brengen ter bestryding der kosten. De kosten voor onze gemeente zullen ruim f 50bedragen. De heer IJntema vindt toetreding uitstekend, waarna wederom zonder hoofdelyke stemming overeenkomstig het voorstel B. en W. wordt besloten. Punt 6. Alsvoren tot het doen van af- en overschryvingen van en op uitgaafposten der be- grooting dienst 1917. waartoe eveneens wordt besloten. Punt 7. Alsvoren om aan elk der politieagen ten f 10belooning per jaar toe te kennen voor het keuren van vleesch en visch. De Voorzitter zegt dat om vleesch te keuren toch wel eenige kennis van teekenen van onge schiktheid voor ’t gebruik Doodig is. Van den veearts Schuurmans te Bolsward, hebben onze politieagenten eenige lessen ont vangen, die daarop eene verklaring van geschikt heid voor vleeschkeuring heeft afgegeven, zoo- dat verondersteld mag worden, dat by keuring van vleesch met eenige kennis van zaken kan worden geoordeeld, waarom B. en W. voorstellen, garens van gemeentewege te distribueeren. Gevraagd wordt een toeslag van 35 ets. voor elk paar klompen en van 35% voor garens, vi at naar een berekening van 3000 paar klompen p,m. f1000en voor garens f1200te samen f2200zou kosten. De voorz. zegt dat deze berekening beslist te laag moet zijn want volgens matige berekening zou iedere drager van klompen dan slechts recht hebben op ll/2 paar per jaar. De Voorz. stelt daarom voor by wijze van proef f 1000aan te vragen voor distributie van klompen op de dienst 1917 voor de laatste 4 maanden van het jaar, en wegens de groote moeilijkheden die deze di stributie zal geven, voorloopig alleen voor school kinderen deze beschikbaar te stellen. De heer de Vries stelt voor f 1500beschik baar te stellen welk voorstel niet wordt onder steund. De heer Brandsma acht een nader onderzoek gewenscht om een beter betrouwbarre basis te krijgen, waartegen de heer de Vries opkomt, om dat hy vreest dat door meerder onderzoek wel eens verschuiving kon plaats hebben, en de klompendistributie te laat zou komen. Hij zou daarom liever zien dat een zeker bedrag werd vastgesteld. Nadat de heer Brandsma zyn voorstel heeft ingetrokken, wordt het voorstel van B. en W. om f1000crediet aan te vragen op de dienst van 1917, met algemeene stemmen aangenomen Punt 13. Vaststelling der begrootingen van het Burgerlijk armbestuur en van het stadswees huis over 1917. Onveranderd goedgekeurd. Punt 14. Vaststelling van den pensioens-grond- slag van enkele gemeente ambtenaren. Vastgesteld als voorgesteld. Punt 15. Adres van B. J. Gaastra houdende verzoek om eervol ontslag als stadsomroeper en vischafslager. Om gezondheidsreden vraagt adressant ontslag welk ontslag de voorzitter voorstelt eervol te verleenen, en waarmee alle leden instemmen. Een oproeping voor een nieuwe titularis zal worden gedaan. Punt 16 Wyziging van de begrooting der gem. gasfabriek voor 1916 en in verband daar mee wijziging van de gemeente begrooting dienst 1916. De voorgestelde wyzigingen goedgekeurd. Punt 17. Vaststelling van het primitief ko hier van Hoofdelyken omslag voor den dienst 1917, Vastgesteld tot een bedrag van f21983.63 Bij de rondvraag vestigt de heer de Vries de aandacht op de slechte toestand van de schoor steen op het huis bewoond door de wed. Schaap op het Zylspad, omdat deze schoorsteen gevaar oplevert voor de omgeving. De heer de Boer vraagt of het niet mogelijk is een andere regeling te treffen met de distri butie. Bewoners van wijk A en B enz kunnen hun bons direct inwisselen voor vier weken te- gelijk. De bewoners van de laatste wyken kun nen dan gewoonlijk weinig meer krygen. In nog minder conditie zijn vele arbeiders die vaak bij de dag moeten leven en dus geen inkoopen voor 4 weken kunnen doen. De heer IJntema vraagt of de werkzaamheden aan de zeesluis een verbetering beteekenen. De heer IJkema wyst nog op de slechte toe stand van het brugje op den weg Parrega—Bols ward by den oprit naar Angterp. De Voorzitter zegt aan de gegeven opmerkingen de noodige aandacht te zullen schenken en sluit daarna de vergadering, himelsche freugde Us leed is troch Kristus lyen oertroffen. Us leed is troch Kristus lyen forstjinstlik makke. dea oerwoun eenige belooning voor de moeite toe te kennen. De hear IJntema zegt, dat men de verkla ringen van den veearts moet vertrouwen, doch bij vindt het aantal lessen wel wat klein. De heer de Boer vraagt of de keuring van visch er ook bij inbegrepen is. Een der leden merkt op, dat men al spoedig de ongeschiktheid van visch voor consumptie kan ruiken. De heer Ykema zegt, dat de hoofdzaak is vleesch en denkt dat we nu veel verder zyn. Nadat de voorzitter nog zegt dat de veearts zich bereid heeft verklaard in byzondere geval len van advies te dienen, wordt tot de gevraag de belooning besloten. Punt 8. Alsvoren tot vaststelling eener nieuwe instructie voor den gemeente architect met aan bieding concept. Na voorlezing van het concept waarop eenige besprekingen van ondergeschikt belang volgen, wordt de instructie met 6 tegen 4 stemmen vastgesteld. Een voorstel van den heer de Vries om aan het concept een leeftydgrens van 65 jaar toe te voegen wordt zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Punt 9, Alsvoren om het voorgedeelte der Stads-werkplaats in te richten tot kantoor voor den gemee te-architect. Door den architect is eene teekening met kos tenberekening voor het nieuw in te richten kan toor overgelegd, welke kosten begroot worden op f 900Omdat het kantoor by de gasfa briek niet meer alszoodanig door den gem. arch, gebruikt kan worden en er toch een plaats moet zijn veor deze, om zyn werk te verrich ten, komt genoemd pand B. en W. zeer geschikt voor, omdat het vrywel in het centrum der stad ligt, waarom zy dan ook voorstellen, tot de ver- timmering over te gaan, en waartoe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 10. Voorstel van de raadsleden A. Brand- sme en R. F. de Boer om gemeentegrond ach ter de woningen der vereeniging «Volkshuis vesting* en langs den stationweg voor tuinbouw te bestemmen. B. en W. stellen voor een 3e lid te benoemen om de zaak nader te onderzoeken. Adressanten zouden ook gaarne een deskun dig raadsman hebben, terwyl de voorzitter gaarne het advies zou hooren over te verwachten voor- deelen. "Op een vraag van den heer IJkema over de grootte der terreinen antwoordt de voorzitter dat deze bedragen le perc. 3e 60 are 35è43« 26 Samen 121 a 43 c,a. Hierby komt nog een billyke schadeloosstel- ing van 100/q aan de tegenwoordige bestuurders moatte yn ’e Hear, a 11 y d. For de fintiachlike freugde der fiktoarje fen üs Master, dy ’t üt it grêf opetie, nei hel en dea oerwoun to hawwen, meat alle leed swije. It ierdske leed weacht net op by dizze Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. woningen van «Volkshuisvesting* instemming jende Ijocht fen de forrizen Kristus. Peaske ’t is in freugdefeest, in greate bliidskip oer de gloarjetike opstand üt it grêf. Peaske ’t is in feest fen fiktoarje bi helle op hel en dead. Peaske ’t is in ütjübeljen fen üs fol gemoed, dat fen geweldige üntroering oerroan, as it de Kristus forrizen sjucht, dün ütbarst yn ’e jübelsang Alleluia. Dit is wol de dei troch de Heare makke. De Kristus is forrizen. Strieljend fen in skitterjend gloarjeljocht stige Hy üt it grêf, wylst de bene vele fjilden noch rêsten fen de gemoedsbeweging fen Syn stjerren. Hy stie op üt ’e dead en yn Syn forhearlikinge toande Hy him as de oerwinnner, dy ’t nei füle striid fier en frij it striidperk ütgiet, en sa forskynt Hy dan ek oan syn forearders. De BURGEMEESTER der gemeente Wor kum brengt ter kennis van ingezetenen dat de uitreiking van de zal plaats hebben op Workum, den 5 April 1917. De Burgemeester voornoemd. J. QUARLES VAN UFFORD. met het plan is betuigd' De voorz, wenscht een 3e raadslid aan de com missie van toezicht te verbinden, waartoe door hem wordt aangewezen de heer Haytema die na bekendmaking van gegronde bezwaren be dankt. waarna de heer IJkema hiervoor wordt aangewezen, die de benoeming gaarne aanneemt en zegt dat met de verschillende werkzaamheden der comm. zoo spoedig mogelyk moet worden be gonnen. Het voorstel wordt hierop met op 1 na alge meene stemmen, die van den heer Potma. aan genomen. Punt 11. Resolutie van Ged. St. betreffende de vastgestelde verordening op de heffing van een hoofdelijken omslag. Behoudens een enkele uitzondering de voorge stelde wyzigingen met algemeene stemmen goed gekeurd. Punt 12. Adres van de plaatselijke werklie- denvereeniging, houdend» verzoek klompen en FRISO B f I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaerl en Noordwolde. Hindeloopen en Stavoren. 2e

Friso nl | 1917 | | pagina 1