In sudvestlike Brief. Bindeloopen en Stavoren. tarwe-melkbrood gebakken van regeeringsbloem op 16 cent per 400 gram, van ongebuild Tarwebrood, op S ct. per 400 gram en van Roggebrood, V arkens vleesch de navolgende maximumprij zen zijn vastgesteld ROLLADE 671/» MAGERE LAPPEN 65 CARBONADE 60 VERSCH SPEK 50 DOORREGEN 55 ZATERDAG 14 APRIL 1917. 43ste Jaargang No. 16. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 1 FRISO. r te kommen, dy ’t heech rikke, dat van ook Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. I As de Peaakeklokken net ledt kiene, de skoeralmenak gjin gêrsmoanne oanaei, dan scoe men sikersonk net leauwe wolle dat we yn ’e fen to krijen. Ik ha tominaten Ijeaver in breakaert as in Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De BURGEMEESTER der ge meente Workum, brengt ter kennis van ingezetenen, dat bij Ministrieele beschikking van 5 April 1917 met ingang van 7 APRIL d.a.v. de maximumprijs van tarwe-waterbrood gebakken van regeeringsbloem is vastgesteld op 14 cent per 400 gram, van op 9Vi ct. per 400 gram. Workum, den 12 April 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. gedicht fen sok soarte lyk as ik okkerdeis under ’e eagen krige, der kaem finder mear dizze rigele twa yn foar: En hymjend wachtsjend soil ik stoarje Oer rykbiblomme.... ensafoart. Nou dan moat men wol in dichter wêze fêst, as men hymjend wachtsje moat hwenear ’t men stiet to stoarjen oer rykbiblomme fjil- den Wy gewoane minsken begjinne meastal to bymjen as we bird rinne of drave moatte oer rykbiblomme fjilden, mar sjuch men is ek gjin dichter, sa ’k sei. It scoe for de boeren to winskjen wêze as de fjilden hast mar ryk biblomme wierne, hwent dan sooed er ek wol gêrs wêze for de hokkelingen die ’t in hopen boeren mei to romme gollen, hast wol elite woene yn ’t bfithfis ornearje ’k wol. Nei myn ynsjen hat de lette strange winter it bleate lan sfinder snie, safolle wol knoeit dat it der nou noch finder Jijt, it waer is ek wol finginstioh fensels, mar scoe ’t Ifin net in bytsje de pikbal ynkrigen ha? As alle boe ren dy’t nou op ’t gêrs wachteje, nou ris dichters wierne hwet koe dat meielkoar in hymerij wirde, mar allergeloks binne er net folie boeren dy’t oanspraek op ’e greate namme dichter* hawwe, en sadwaende sjuch jy, bliuwt it stil om fis binne. Oars ek al wer noflik. Der is al safolle tsjinwirdich dat yen net noflik is, mei dizze healwize tastannen. As ik dat allegjerre ris opneamme scoe, krige ik in brief sa lang as Warkum, en dan scoe ’k Friso lezers misskien bang en bidrukt meitsje. Men moat de boel oars tsjinwirdich mar net donkerder meitsje as al is, dat jowt dochs neat en luttel ervaring hebben, zoo zal ook bij den besten wil van de verbouwers teleurstelling niet uitblijven. In de meeste gevallen zal slechts verspilling van arbeid, zaai en poot- goed en mest het resultaat zijn, vooral indien de grond niet zeer vruchtbaar is. In geen geval mag voor de teelt in de stadstuintjes deskundige leiding en toezicht ontbreken. Bij de keuze der te verbouwen producten dient er op gelet te worden, dat men slechts eenvoudige culturen toepast en dat men be halve aardappelen geen gewassen teelt, die hier te lande reeds in overgroote hoeveelheden worden voortgebracht, zooals kool, snijboonen en dergelijke. De aangewezen gewassen zijn Teelt van gewassen. Naar aanleiding van een paar vragen van mr Sannes over den teelt van gewassen op tot nu toe niet daarvoor gebruikte gronden, heeft minister Posthuma geantwoord Hoewel ondergeteekende zich slechts kan verheugen in de belangstelling, waarmede zijn aansporing om zooveel mogelijk voedingsge wassen te verbouwen is ontvangen, is hem reeds gebleken, dat aan die belangstelling niet op de meest gewenschte wijze uitvoering wordt gegeven. Zijn aansporing beoogde toch in de eerste plaats het telen van voedingsgewassen op gron den die, hoewel geschikt voor dergelijke cul tures, tot dusverre daarvoor niet gebruikt werden. Als zoodanig waren te beschouwen ongebruikte villa- en bouwterreinen en derge- iijke, alsook in sommige gevallen akkerbouw- en graslanderijen. Op verschillende plaatsen zijn echter gemeentebesturen begonnen tuin land van tuinders te pachten, dus land, dat reeds voor de levensmiddelenproductie in ge bruik was. Elders heeft men land in gebruik genomen, waarvan bij voorbaat niet een rede lijke opbrengst is te verwachten. Voorts kan er niet genoeg op gewezen worden, dat de exploitatie slechts aan zeer deskundige leiding dient te worden toever trouwd. Geeft men den grond bij kleine peroeelen uit, dan dient men zeer angstvallig te zijn bij de keuze van personen, aan wie een perceel kan worden toevertrouwd. Laat men grond bebouwen door personen die op land- en tuinbouwgebied geen of slechts juisten prijs late aardappelen en peulvruchten. Wat nu de bestemmimg der te telen pro ducten betreft, zij opgemerkt, dat tot dusverre steeds de regel is gevolgd, dat bij inbezitne ming van levensbehoeften aan de producenten een voorraad, voldoende voor eigen behoefte, gelaten is en het voornemen bestaat, dezen regel ook ten aanzien van den oogst der hier besproken gewassen te volgen. Dit geldt ook voor gemeenten, indien de verbouw in eigen exploitatie geschiedt. Een dergelijke toezegging kan echter niet worden gedaan ten aanzien van de producten, geteeld door land- en tuinbouwers op contract voor gemeenten en particulieren. Immers door het afsluiten van dergelijke contracten wordt de productie van levensbehoeften niet bevor derd, terwijl bedoelde gemeenten en particu lieren zich op deze wijze ten koste van ande ren een grooter rantsoen zouden kunnen ver zekeren dan zij, die dergelijke contracten niet kunnen afsluiten. Kan echter worden aangetoond, dat derge lijke contracten door gemeentebesturen zgn afgesloten voor den verbouw op terrein, dat voorheen niet voor de productie van voedings gewassen in gebruik was, waaronder ook gras land ware te rekenen, zoo is ondergeteekende bereid, daarvoor een uitzondering toe te staan, mits hem tijdig (d. w. z. vóór 1 Juni e.k.) alle noodige gegevens om een behoorlijke controle uit te oefenen, worden verstrekt. Tenslotte kan worden opgemerkt, dat de door de gemeentebesturen te telen hoeveel heden producten bij een eventueele distributie in mindering zullen worden gebracht. Be draagt de productie van een artikel meer dan de behoefte en dit geldt van een gemeente zoowel als van een particulier zoo kan geen zekerheid worden gegeven, dat het meer dere niet in beslag zal worden genomen. Kan een artikel worden uitgevoerd, zoo kan een gemeente, die te veel produceert, hiervan profiteered Meer maximumprijzen. Een inzender in de >N. Rott. Crt vraagt, en terecht, waarom de Minister niet ingrijpt in de steeds oploopende prijzen der kaarsen. Drie weken geleden kostten ze 35 ets., nu reeds 47 a 50 ets., terwijl de prijs door het petroleumgebrek nog hooger zal worden. De kaarsenfabrikanten maken reuzenwinsten met hun product. Met de zeepprgzen is het al precies het zelfde, de sunligtzeep kost reeds 50 ets., de 4 stuks, vroeger 24 ets., andere zeepsoorten zijn ook 100 pCt. in prijs gestegen. De re- geeringszeep is van zoodanige kwaliteit dat iemand zgn neus er maar liever niet insteekt. Voor huismoeders is het om wanhopig te worden stijfsel 35 tot 46 ct. het pond, zeep poeder 12 tot 16 ets., bakolie 90 ets. tot f 1 50 de flesoh, koffie kost reeds van 80 ets. tot fl.het pond, thee van fl.— tot f 1.50, Brood. Uit goede bron verneemt het Haagsch C’or- respondentiebureau dat de prijsregeling van het wittebrood een gevolg is van het feit, dat den laatsten tijd de prijs van dat brood vol strekt niet meer in verhouding was tot de prijzen van de grondstoffen en het nu in ver band met de schaarschte van de grondstoffen van belang was een zoo zuinig mogelijk ver bruik te bevorderen. Het stellen van een "i voor het brood u hiertoe voor zeker aangewezen. Hieruit behoeft echter niet te worden afgeleid dat reeds binnen en kele weken geen brood meer verkrijgbaar zou zgn. Mocht de toestand dat geen tarwe wordt aangevoerd voortduren, dan wordt overwogen 15 20 pct. van tarwemeel door maïsmeel te vervangen, waarmede thans proeven wor den genomen. In verband met den prijs van het brood dient nog opgemerkt te worden dat het re- geeringsbruinbrood nog altijd slechts 12 cent per 400 gram koet en dat naast het witte tarwewaterbrood door de bakkers verkrijgbaar moet worden gesteld tegen 14 cent per 400 gr*®, ’t fit syn eigen lykwols «zend het leed geen wagen tegemoet om het als gast thuis te halen*. Sa tinke de jongeljue dy’t lyk as altijd ek yn dizze tiid de moed hawwe to trouwen der fêst ek oer, oars seoene se de greate stap net weagje doare. Ek soil ’t wol komme dat it noch sa alderwênst giet, omdat it noch krekt yn syn wirk giet lyk as earder, foar de mobilisaeeje, soil ’k mar sizze. Alles moat men langer hast op bonnen en by bytsjes ynslaen, mar in heel wiif of man kin men sfinder it ien of oar samar krije, sadwaende sjnch jy, is dat sa noftlik en giet it noch ut ’e aide sleur foart. Ek skynt trouwen for ’t Ifin net skeadlik to wêzen oars waerd it wol forbean troch wetten tsjinwirdich. Mar ’t is noch alheel in frij ding en nimmen soil er kwea oandwaen. Fensels ta trouwen heardt hwet jild en Ijeafde en dat binne twa dingen der ’t it tsjinwirdich wol hwet op oankomt. It jild is yn dizze djfire tiid neat to rom en de Ijeafde wirdt yn dizze haetlike tiid alheel forsketten en toskeind. Men kin as ’t nypt ek noch sfinder Ijeafde trouwe, sfinder jildkosten lykwol net. Nou, as men opheden de oarloch-wrfild biskout dan is er mear jild as Ijeafde, mei ’t earste wirdt tominsten rij omsmieten om der it léste mei to fordylgjen. Mar trouwen is gjin oarloch oangean, soil men hjir op sizze kinne. En dan antwirdzje ik mei ’t each op ’e jongeljue dy’t finder ’e gebondens steanedat scoe men net hoopje. Ik siz ek net dat men trouwe moat sfinder Ijeafde, mar it kin dochs. Sjuch dat sit sa nei’t ik ris heard ha. Dy’t fit Ijeafde trout nimt in wiif-, dy’t om ’t jild trout nimt in masteresse; dy’t it docht om fornaem to wirden nimt in dame. In wiif hat immen for him seisin masteresse for syn hfisregear, in dame for ’e wrfild. Syn wiif soil mei him oerienstimme, syn masteresse soil him oerhearskje, syn dame soil him om ’e finger woelje. Syn wiif soil for de hfishfilding soargje, syn masteresse soil ffil op ’t jild wêze en syn dame soil hjar mei de uterlike steat bimoeije, sfinder to freegjen hofolle ’t kostet. Is de man siik, syn wiif soil him trou bi-op- passe, syn masteresse soil soarchje dat de sa- ken net yn ’e war rinne en syn dame soil ct. p. 5 ons bikleije en syn dame soil in djfir swartsiden pak klean keapje. Sa soil men dus fitsiikje kinne, en fitsiikje dat seit hwet yn fis tiid nou ’t alles yen hast tapart wirdt by de lytse miette. As de bytsjes noch mar net lytser wirde mei ’e tiid, nou’t er safolle ljue mei de honger yn ’e hals fit Dfitsklfin wei werotn komme. Meielkoar parte en diele, dat is ek moaimar folie bargen, cinne drank, seit men dan wol by wize fen oprekken. Ek wirdt er folie oer wenningnoad klage en derom forwachtsje ’k earstdeis in wettelike bepaling yn dizze geastIt is for bean dat aldfeinten en fammen, widners en widdouwen langer allinne wenje. Sadwaende koed er wenningromte en op ’t moaist ek noch ris brillofc fit sok in wet foartkomme. Misskien dat wy dan ek noch ris in fleurich fitsje mei in gleske port en in taertsje fen jirpelmoal snapten. Dan koene wy noch ris in loftich sank je ophelje, bggelyks as. »Wy leven frij, wij leven blij I* of «Schep vreugde in ’t leven, zoolang het lampje schijnt*. Dat seoene wol heel tapaslike lieten wêze op sok in joun sfinder pitromoalje en mei in bontsje yn ’t festjebfiske. Frij fen folie en big mei neat. Mar dat nimt net wei, dat wy fis allegjerre folbloed Nederlanners toane moatte, al mei de iene de oate ris forwite fen pro-Dfitsk of anti-Dutsk, omdat de mie ningen oer de wrfild-oarloch en de oardielen oer de skuld fen de oarlocbfierenden sa bare fingelyk binne, hjiroer moatte dy ’t fêst alle gjerre like iens wêze. kaem er frede, en ek mei koarten. Hwet langer de kriich foart duret, hwet spanner us hoop bigiet to stean, fis hope op frede yn bfitenlan. op betterskip yn eigen lan. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bjj abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam maitiid wierne, yn ’e tiid fen nij libben, fen mylde sinne, fen groei en bloei. De hagel- ■tiennen waerden fis fen ’e wike sa om ’e earen gizele, de snieflokken wierne sa grou noch, de loft sa swart en de wyn sa k&ld, dat wy ynpleats fen Peaske bést Krysttiid bitinke koene. As de dichters nou mar swije kinne fen ’e bihoarlike frelle Maitiid, ik wol der net for ynstean, hwent hja hawwe soms sa’n bfitengewoane fieling oer hjarren, dat in aljnchtwei minske der op gjin foetten en fle men nei oan ta komme kinne kin. Ek fin der fis jonge Fryske dichters bigjinne er gfids to kommen, dy ’t sa forheven kinne, dy’t sa se yn ’e wolken gripe en by hanfollen wolkenspul nei omlegen helje en der de nestige deistige ljue, leech by de groun op to gast noadsje. Sizze dan dy >ierdwjirmen< dat er rook noch smaek oan dy lichte kost is, dan leit dat fensels oan hjar seis, oan hjar forstfin en net fintwikkele earme lytse geast. Der sit oars fen alles yn dy nge kinst, mar.... och, smyt gjin pearels for de bargen, hfild Ijeaver jimme kinst efter- baks of formeitsje jimme jim’ der seis mei, dan hat in oar der tominsten gjin wearaksel ris freegje ho’t it mei him giet. Syn wiif soil dielnimme yn syn soargen en tsjinnich- heden, syn masteresse soil hoannich wêze as er jild forliest en goed to sprekken as er oerwint en syn dame soil him yn skulden etekke. Komt er to stjerren, dan soil syn wiif oifi him skrieme, syn masteresse sell him De BURGEMEESTER der Ge meente Workum brengt ter kennis van ingezetenen, dat voor Gerookt vet SPEK 55 Gerookt en gezou ten mager SPEK 60 REUZEL 50 WORST 60 GEHAKT 571/, Workum, den 12 April 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. FRISO 1 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 9» »9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Bemelumer Oldephaert en Noordwolde. n 99 99 99 99 99 f9 99 99 99 99 99 99 99 99 99

Friso nl | 1917 | | pagina 1