r Hindeloopen en Stavoren. HET BÜRGELIJK RECHT VOOR IEDEREEN, 6e druk. BON met hot bedrag in te zenden aan het bureau van dit Blad, In Sïidwestlike Brief. stads-tamboer, op eene jaarwedde van f 50. broodkaarten Voor 65 cent ZATERDAG 28 APRIL 1917. 43ste Jaargang Na 18. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. WATTEL NAAM: I 'i l Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. I Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Workum, roepen op, sollicitanten naar de betrekking van Van de instructie kan kennis wor den genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren, terwijl de op zegel geschreven adressen worden ingewacht vóór den 5 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, A. DE VRIES. De BURGEMEESTER der Ge meente Workum brengt ter kennis van ingezetenen dat de nieuwe zullen worden uitgereikt op Vrij- doR 4 Mei a.B., in de bekende uren. De aandacht wordt er tigd dat elke broodkaartgeX&ig is voor den tiid van 9 dacren. dan hat men derom noch net it forst&n. Scoene de ljue dy’t sa nou en dan tomfik in hantsjefol gewetensjild opstjfire, nou sa staf- en-of, ek in goede wil krije dy 't se earder net hiene, of scoene se bang wêze for in wantsje bruijen? Een beiderlei soarte soil er, tink ik, wol finder sitte. Us folk, bat in Keamerlid ris sein, ken men bjar earlikens. Dat Keamerlid koe nou wol ris oan sizze, nou ’t it fitkomt dat de eailike Nederlfinners sa tige de slach er fen hawwe >de fiscus* for 't soaltoje to nimmen. Der wirdt sa folie smouze by ’t ynfollen fen de bilostingbiljetten dat Treub er fen wearege, en sei dat it him spyt net sizze to meijen hwa bjar der wol net oan skildich makken. Dat bilêatingsfikjen is fêst bismetlik hwent hofolle as er al net slfike is en wirdt dat stekt neat net nau. We hoeve net iens nei de grinzen ta te gean. Fjirtsjen strafsaken fenwege jirpelslfikjen, liesen wy okkerdeis finder elkoar yn ’e krante. In boeresoan ried deftioh mei de brik folnekken mei jirpels. Krekt yn ’e bfirren to.... der akyn den de sekken to kanteljen, of ho krekt, mar de ifiten spatten stikken en de jirpels rollen de bfirren oer. Daedlik sprong de waeksume polysje der fennels op en de stjfirman koe syn dei mar onthalde. Slfikewaer. Yn dat opsioht binne de manljue ek al wer sa go- chem net as de frouljue. Sa wied er lang lésten in fromminsk fen 62 jier dy’t hjar beantsjes, 2 poun kofjebeanen, 3 poun rys. 1 poun kekau, 4 poun sjippe, 3 reefen jern, 4 pakken jirpelmoal, 4 poun tsiis, 4 poun bfiter, 3 poun tebak en noch in pear pfid- follen boltsjes en aeijen. Hja hie yn en oar sa kreas om hjar hinne staid dat it skerpe each fen ’e kommies neat bisfinders oan hjar seaoh. Mei skerpe eagen bisjugge de ljue dy ’t yn forsekeringsbidriuwen sitte ek do plannen fen minister Treub, oangeande it »verzeke- ringsmonopolie.* De Nederlanake Staet soil him dochs siker net sa min meitsje wolle dat er de hele boel nei him klauwe wol sfinder in sint skeaforgoeding En as er al de folie wearde fen it bidriuw, dat is de kontante wearde fen 'e winst fen *t bidriuw, oan de maetskippijen forgoedet, soil ’t fitkomme, dat er for de Steat gjin winst fit dit bidriuw to meitsjen is, of se moatte de preemjes for- heegje. Mar dat scoe in belêsting op ’e preemjes wirde, dy ’t ek sfinder dat men it bidriuw ynpakte, oplein wirde koe. »Sa siz- se dy ljue, mar oaren warskfigje. >Efkes foarsichtich, Treub is in man dy *t fierder sjucht as syn noas lang is. De minister hat it plan makke, om der safolle jild mei to for- tsjinjen for 'e Staet, dat de belêstingen net heger hoege to wirden, net om it deafonnis oer de maatskippijen fit te aprekken. Mar it iene moat soms for it oare wike. Bitink ris, as bygelyks, de branforsekering goede saken makket, dan komt dat for in great part, troch dat de brfinwear yntiids help biedt; dos de branwear, dy ’t bitelle wirdt fit ’e algemiene kas, stiet for in great part totsjinste fen de maetskippijen. Hwer ’t due de mienskip non al de lésten draecht troch to bitel jen for de ynrjuchting fen de br&nwear, is ’t net onbil- lyk, om de mienskip ek de foardielen ta komme to litten fit ’e preemjes, dy’t bitelle wirde for de forsekering. Ek mei de libbensforsekeringen stiet it sa dat de Staat ek dat maklik en moai oernimme kin. Nou al jowt de Staat for in great diel de wissichheid der ’t in maetskippy syn tarieven opbouwt. De stati- styken fen stjêrte en sa mear, wirde op staats kosten opmakke. len en oar by’noar nom- men scoe men it plan goedkeure kinnec Sa binne er al forskate stikken skreaun en hollen waerm makke, en dan is ’t meast sa. dy ’t praet hat gelyk, en derom kin er oer dat lange wird Brand- en levensverzeke- ringsmonopoliec ek noch wol lang praten wir de ear ’t men ’t iens is. Gauwes wie baes smid it iens mei de Génestet dy't sei»Niet enkel rozen geen kruis alleen.... Baes seaoh baes-inne efter nei dy ’t mei in nij hoedtsje mei blommen op fit to thédrinken gyng, on wilens suchtte by: >ia krfis mo Kievitseieren. In Friesland is de kievitseierenhandel welks voor velen in het voorjaar een middel van be staan oplevert, tot dusverre zeer onvoordeelig geweest. Vooral de eierenzoekers klagen ge ducht; zij vinden tegenwoordig nauwelijks soo- veel eieren in een geheele week, als vorige jaren op een enkelen dag, Oorzaken daarvan zijn het koude weder, de hooge waterstand en vooral de nachtvorsten. Er werden meermalen eieren gevonden die stuk gevroren waren De vele regens van do laatste dagen zyn oorzaak geweest dat nog wat eieren in de lage landen verloren gegaan en kieviten gedood zijn. Verzendingen naar het buitenland hadden niet plaats, zoowel wegens den geringen aan voer en de hooge prijzen, als wegens de moei lijkheden welke de handel bij die verzendin gen ondervindt. Waar de militaire kleedingstnkken blijven. Men meldt uit Haarlem Voor de rechtbank stond terecht een grond werker uit -Edam, die van een fourier van de vestingartillerie aldaar militaire werkkielen en broeken en schoenen had gekocht, die de fou rier uit de rustkamer nam. De fourier wierp se over een sloot op een weiland achter de rustkamer en daar kwam de beklaagde ze dan halen. De koop werd op groote schaal gedaan. Een veldwachter zeide, dat zoowat iedere polderjongen in Edam mi litaire kleeren en schoenen aan had! De fou rier als getuige gehoord, verklaarde, dat er op 't fort weinig controle was en dat zelfs de fortcommandant een dergelijk zaakje aan de hand heeft gehad, als hij, maar dan met le vensmiddelen. Dat was een reserve le luite nant. Een mooie boel I Het O. M. eischte tegen den grondwerker wegens heling 1 jaar gevangenisstraf. Tegen Extra Premie voor de lezers van „FRISO”. De administratie van ons blad stelt voor onze lezers een premie verkrijgbaar van buiten gewoon practiscb nut en voor velen van onberekenbare waarde, een premie waarvan wü over tuigd zyn, dat zeer velen later dankbaar zullen zijn dat zij in de gelegenheid zyn gesteld, een boek van zoo onberekenbaar nut tegen zulk een geringen prjjs te verkrijgen. kunt ge namelijk als lezer van ons blad bekomen een geheel nieuwen, op best papier uitstekend gedrukten, tot op heden bygewerkten druk van het bekende, uiterst gewilde Het werk van den overleden eminenten rechtsgeleerde WATTEL is bygewerkt en aange vuld door JOH. LAND a. t. s. te Kollum. Dit boek van byna 400 pagina’s is een volledig, duidelijk, begrijpelijk Burgerlijk Wetboek voor iedereen. Het is een oude, bekende en gegronde klacht, dat de officiééls wetboeken door hun duistere moeilijke taal voor den niet rechtsgeleerde totaal onbegrijpelijk znn. WATTEL’s Wetboek geeft u raad hoe u in byna alle gevallen die voorkomen te handelen hebt. Hst verhoedt, dat gij in verkeerde handen valt. Het licht u in en geeft u raad in alles wat gij te doen hebt als: Werkgever en werknemer, huurder en verhuurder, echtgenoot, vader of moeder, erflater, erfgenaam, kiezer enz. enz.: Wat gij moet doen by geboorte-aangifte, huwelijk, aan neming van werk, erfenissen, allerlei acten, auteursrechten, schulden, bewaargeving, bewijs, bezit, borgtocht, bouwen, curateele, eed, erfpacht, handleiding, hypotheek, vennootschap, ont eigening, rechten der ouders en kinderen, vruchtgebruik enz. enz. enz. Het boek bevat een uitgebreid alpabetisch register, dat behalve de hierbovengenoemde nog honderden onderwerpen bevat en dat wy gaarne in zyn geheel in de annonce zouden opnomen als het niet te kostbaar was. Dit boek van byna 400 pagina’s is onmisbaar voor eiken Neder lander, die zyn rechten en verplichtingen wil kennen. Men zal zich den aankoop van dezsn wegwijzer nooit beklagen. lederen dag kan men dit noodig hebben. Afgehaald aan ons bureau, 65 cent, franco per post 75 cent na inzending van onder staande bon met het bedrag. De ondergeteekende wenscht te bekomen Ex. Het Burgerlijk Recht vooi* Iedereen 65 cent, franco per post 75 cent, welk bedrag hierbij gaat. WOONPLAATS: TREDDE BRIEF. Sikersonk, it is tsjinwirdich wol in nfivere wraldnou binne we hjoed al by de 23ste fen ’e Gêrsmoanne en ynpleats dat de blom men yn ’t lén stean, steane so op *e rfiten 1 ’t Is allegjer oars as oars, sa hearde ’k ek dat de hynsden ynpleats fen bjouwer, kanar jesie krije. Men scoe sizze 1 dat hynsders en kanarjes nou fen ien tafel ite moatte. Mar as nou dat rie earst ris op is, kin 't dan ek ris biteare dat it bléd oarsom slacht, en de kanarjes noch ris oan *e hjouwer moatte? It forskil fen dy twa bisten is wol hwet great om so oer ien kaem to skearen. Mei de tiid kin ’t noch sawol komme dat de hynsders bigjinne to sjongen en de kanarjes... mar né dat is ek sa, dy Irinne de bjouwerkerien der net troch krije, nou den scille se ek wol net for ’e ploege hoeve to rinnen. De ploege. (omdat it sa to praet kaem) hat fen it jier op plakken wést der *t er earder nea net kaem, nou’t elk oan rédt waerd safolle moog- lik syn eigen grientekwéker !o wêsen. Hast oeral is tfinbouw-beweging. Hwet binne de ljue boas om ek in perseeltsje to bisettenl Ljue fen alle rang en stén sjucht men stean to hakjen, skoffeljen. to ierdappel- en beantsje setten. Seis frouljue jaene hjar fit ’e hfis hfilding wei om it boulfin oan to dwaen. Alle ark en ridskip wirdt brfikt om ’e groun to biarbeidsjen, sela tango, pook en motskepper, (dy hawwe oars dochs neat to dwaen by *t briojegebrek) wirde op *t boulan oantroffen. Bkoalmaaterjiffer, wrychtich, seagen wy fen ’e wike de ierde finderst-boppest heljen. De grouwe koalhouwe yn *e teare wite hannen en freeelik ho’t it minsk yn ’e droege modder to kear gyng. »Masterke is oan ’t moudsjens róppen de skoaljonges. Mar scoe by dy alteraesje it sprekwird Bezint eer gij begint* •k ris forgotten wirde? Hat elk wol bigre pen hwet for gewaechs it geskikste en ge- makkelikste for him is, it meast fen pas for syn groun, hwet it béste biantwirdet oan it doel om foar it gesin in bihoarlike winterpre- fysje op to leveijen? Elk kin him wol as tinker foardwaen mar is ’t dêrom noch net. Lit fis, mei *t each dêrop, dan freegje oan ’e Ijw fea ’t fak. As taea al in goede wil hat, De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangryk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam blommen.* Sok in forsuchting jowt to tinken Dit léste wird hie ’k ornearre for trougraege ljue, dy *t er noch wol skine to wêzen Ik lies koartby tominsten seis houlikoanfragen finder elkoar yn ’e krante. Dy oanfragen bliuwe noch mar altyd yn ’e moade. Ik kin my oars net bigripe, dat by houliken, dy ’t der fit troch- op sa ’n menier klear reitsje, soune Ijeafde tolfinne komd. Mar fensels, lyk as alles, is ek de Ijeafde yn soar ten. Koartsby liesen wy fen immen to Egmond dy *t der trge filla’s yn gebrfik hie en for grou jild der Dfitske bern yn hfiofêste. Bern fen rike Dfitske alders, dy ’t tige let en set weerden, en fen alles folop krigen. Dat gyng fitkleare Ije&fde for yens meiminsken liet dy finder- nimmer foarkomme. Mar de krante bitwivele sokke Ijeafdiedigens, en neamde soks for fis Ifin finforantwirdlik. De gemeinterie forsocht de minister soks to forbieden, hwent alles hwet dy bern besette koene, lyk as sjippe. efikelade ensef. (dat kaem der ek by,) stjfir- den hja sa mooglik nei bjar filden. Ien lid fen ’e Rie woe seis ha dat men op alle lib bensmiddels yn Egmond bislach lizze scoe, en dat allinne op ’e greate foarrie dy ’t dy bés te man yn syn greate hfizen opslein hie. Ne, men wie net tsjin it bioefenjen fen Ijeafdie digens, mar forsette yen tsjin sok in oarlooh- winstmakkerij finder in moaije namme Dy man hat fêst ek tocht, de Ijeafde ta de neiste bigjint by yen seis. Mar der bipne lokkioh ek noch oeral ljue to finen, dy ’t graech in for- legen minske helpe wolle, dat hat de léste tiid fis faker as ienkear sj^n litten. It eigen bilang stie ommers lang by alle minsken net op ’e foargroun, en men hie wol goed foar ’e eagen, dat men ek plichten hat, tsjinoer yens meiminsken. In hopen ljue hiene wol hwet oer for de ear me lijers dy ’t oare lannen fis opleveren, en dy 't neat to missen hiene, woene wol graech hwet dwaen as se mar koene. FRISO. op geves- opmakte hie mei 8 poun spek, 6 poun wite voor den tijd van 9 dagen. Workum, 27 April 1917. De Burgemeester voornoemd, W. KROESE, l.-B. FRISO i i NIEUWS’ EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. lusten ui irumiuiuBB. iüu jicx -

Friso nl | 1917 | | pagina 1