WO R K U M, op Maandag 21 Mei 1917 Extra Premie voor de lezers van „FRISO”. HET BURGELIJK RECHT VOOR IEDEREEN, Ge druk. BON met het bedrag in te zenden aan het bureau van dit Blad, Bindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. Voor 65 cent ZATERDAG 12 MEI 1917. No. 20. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieu w*. WATTEL FRISO. NAAM: TE fen ’e moarn hearde ’k en do waerd ik foart Dat wird der stiko hwet Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Dat alles bijeengenomen maakt het duidelijk dat die passagiersprijs geen buitensporige ver diensten geeft en geenszins een misbruik ma ken van de omstandigheden kan genoemd worden. De BURGEMEESTER van Wor- kum, brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 29 Mei 1917, de verkiezing zal plaats hebben van een Lid van den Raad dezer Gemeente, ter ver vulling van de vacature die daarin is ontstaan door het overlijden van den heer K. KOOISTRA, en dat op dien dag van ’s voorm. 9 tot’s nam 4 uur opgaven van candidaten bij hem kunnen worden ingeleverd, waarvoor de formulieren ter Secre tarie kosteloos verkrijgbaar zijn. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. kamen. mar ’t wie skande for it goede doel ho ’n bytsje as er yn ’e kollekte-panne kaem, meast realoap mei in inkeld dubeltsje of kwartsje. En hwer mien jimme dat dit ’m oan lei? Oan ’e krapte fen jild. Né, sa is ’t net, jildkrapte witte we hjir neat fen. It komt oars nearne fen as fen *t oerdiedich rys iten. De minsken wirde hjir to kromme- lich. Sa hat alles hwet boppe miette giet syn skaedsida. As hjir bygelyks in meagere baerch syn yntocht docht yn ’e bürren, dan dan is ’t krekt as de kening binnen komt, sa wirdt dy troch de hongerige minsken for wolkomme. En nou driuwt men it hjir sa her dat it meagere bist dat fensels noch op syn elf-en-dertigst fet groeije wol, foarou al skeard en knipt wirdt om boarstels en dun to bimaohtigjen. Dan kin er yn ’e groeijers tiid noch ris dat spul meiiens waer nimme. Safolie wird er fen ’t earme dier ferge, yn dizze toarre tiden Blinder fet en spek. Mar sa heukerjende wei binn’ we al wer oan aid-Maeije takomd. As altiid bringt de Maeijedei in hele boel biweging mei en stofte ek om to tinken nei, for, by en oan sa man niohien, ek om üs hinne wol misskien, yn Ijeaf of leed, yn laits of trien. For immen dy’t hjoed sinten bard, of sinten jaen moat en net hat, is Maeijedei him wyt of swart. Gilds stappe hjoed foarüt mar ek güds effer- üt of lilk tobekspekkaeper wirde of rys- moalsek. Ek mear as ien dy’t hjoed forfart, mar ek in great forskil is dat hwennear men wel of dat men moat. En dan ek mannich Het werk van den overleden eminenten rechtsgeleerde WATTEL is bygewerkt en aange vuld door JOH. LAND a. t. s. te Kollum. Dit boek van bijna 400 pagina’s is een volledig, duidelyk, begrijpelijk Burgerlijk Wetboek voor iedereen. Het is een oude, bekende en gegronde klacht, dat de ofiiiciëele wetboeken door hun duistere moeilijke taal voor den niet rechtsgeleerde totaal onbegrijpelijk zjjn. WATTEL’s Wetboek geeft u raad hoe u in bijna alle gevallen die voorkomen te handelen hebt. Het verhoedt, dat gij in verkeerde handen valt. Het licht u in en geeft u raad in alles wat gij te doen hebt als Werkgever en werknemer, huurder en verhuurder, echtgenoot, vader of moeder, erflater, erfgenaam, kiezer enz. enz.: Wat gij moet doen bij geboorte-aangifte, huwelijk, aan neming van werk, erfenissen, allerlei acten, auteursrechten, schulden, bewaargeving, bewijs, bezit, borgtocht, bouwen, curateele, eed, erfpacht, handleiding, hypotheek, vennootschap, ont eigening, rechten der ouders en kinderen, vruchtgebruik enz. enz. enz. Het boek bevat een uitgebreid alpabetisch register, dat behalve de hierbovengenoemde nog honderden onderwerpen bevat en dat wjj gaarne in zjjn geheel in de annonce zouden dpnemen als het niet te kostbaar was. Dit boek van bijna 400 pagina’s is onmisbaar voor eiken Neder lander, die zijn rechten en verplichtingen wil kennen. Men zal zich den aankoop van dezen wegwijzer nooit beklagen. lederen dag kan men dit noodig hebben. Afgehaald aan ons bureau, 65 cent, franco per post 75 cent na inzending van onder staande bon met het bedrag. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. feint of faem dy’t hjoed in nije tsjinst yn- naem dy’t fleurich of dy’t treurieh kaem. Sa is ’t oplettend rouiisjoen, mar yn leed en wille bar om bar, in krielen om tn troch elkoar. Hwet al in drokta, hwet in strijd en hollebrekken wild en siid, wol yn in minsko libbentiidEn ’t skreppen mei dy eigen twang haldt oan en durret krekt salang ont dea en tsjêrkhof üs skieik fang’ I As seine man-baes lang om let mei üs caret Maeije makke het, dan kinn’ we üs de’jaen, earder net. Angstige uren. Te Urk is uit de Noordzee teruggekeerd de motorbotter »U. K. 158«, waarvan de schipper Albert van Urk in ernstig levens gevaar verkeerd heeft. ’s Nachts in volle zee aan ’t vissollen zijnde, struikelde hij over iets en viel overboord, terwijl de motor in vollen gang bleef. Het gelukte hem aanvankelijk niet boven te komen, maar toch kon hij ouder water zijn knecht hooren schreeuwen: «Grijp den draadGe lukkig veelde hij opeens tegen zijn rug den sterk gespannen staaldraad van het kornet, greep dien en klauterde er bij op, hoe moei lijk dit met dien gladden draad ook ging. Aan boord had men echter verzuimd den motor stop te zetten, zoodat het schroefwater den drenkeling steeds in het gelaat sloeg en hij niet roepen kon om te stoppen. Toen dit echter geschied was, kon van Urk, die minuten in zee geworsteld had, binnen boord getrokken worden. Een ontaarde zoon. Voor de Haagsche rechtbank had zich we gens diefstal mot inbraak te verantwoorden de Delftsohe werkman J, A. B. Hij heeft in den namiddag van 19 Maart bij zijn vader thuis, met een beitel de linnenkast opsngebroken en daaruit weggenomen drie bankbiljetten van f100 en drie van f10. Met dit geld begaf bij zich naar Rotterdam, waar hij het verteer de en verbraste; na tien dagen werd hij door de politie aangehouden met nog 1 cent op zak. Bekl.’s vader, als getuige gehoord, deelde mede, dat hij reeds veel verdriet van den jongen heeft gehad, hij werkte wel, betaalde zijn kostgeld f 6 per week, maar de reet werd verteerd. De gestolen gelden waren spaar penningen, bestemd voor de verpleging De administratie van ons blad stelt voor onze lezers een premie verkrijgbaar van buiten gewoon practisch nut en voor vele»; van onberekenbare waarde, een premie waarvan wij over tuigd zijn, dat zeer velen later dankbaar zullen zijn dat zy in de gelegenheid zijn gesteld, een boek van zoo onberekenbaar nut tegen zulk een geringen prijs te verkrijgen. kunt ge namelyk als lezer van ons blad bekomen een geheel nieuwen, op best papier uitstekend gedrukten, tot op heden bjjgewerkten druk van het bekende, uiterst gewilde De ondergeteekende wenscht te bekomen Ex. Het Burgerlijk Recht voor Iedereen a 65 cent, franco per post 75 cent, welk bedrag hierbij gaat. WOONPLAATS voor hot molest-risico betalen een verzekeringspremie per reis en bovendien nog f 2000 rantiepremie voor het personeel Bovendien zijn alle onkosten stork gestegen, zijn de gages veel hooger dan vroeger en loopt de maatschappij gevaar dat zij bij slecht weer te Southwold geen passagiers aan boord kan nemen, zoodat dan geen cent ontvangen zou worden, terwijl toch de bovengenoemde premies moeten worden betaald. Behalve dat waagt de maatschappij er haar schip aan, waarvoor zij bij verlies wel de verzekerde som terugkrijgt, maar dat zij op ’t oogenblik met geen mogelijkheid door een nieuw kan vervangen. De reis van Engeland. Da »Midd. Crt.« bespreekt de klachten over den hoogen pasaageprijs welken reizigers moeten betalen, die thans door booten van de maatschappij Zeelandvan Engeland naar hier worden overgebracht. De prijs is werkelijk hoog, zegt het blad, n 1. f 250, en ’t lijke ook een enorme inkom- ste, wanneer do maatschappij met het ver voeren van 100 passagiers f 25000 ontvangt. Maar de billijkheid maakt het wenschelijk ook eens achter de schermen te kijken. Dan krijgt men een heel ander inz.cht. In de eerste plaats heeft de maatschappij aan de regeering te van f 18000 aan assu- frouljue.... kom ik soil mar eiadigja mei, de frouljue hinne baes geuóoh leau ’k. En nou lit ik de foarstünners fen ’t frouljueskiesjrucht dit ünderwerp mar fierder ütplüzje, meije dy op ’t heden ek yn ’t büslik oproer sitte mids in leger heidebizems, bjinders, dweilen, lege en folie amers, wylst de himmalster mei in oerwinnelik troanjemint rounw^ret, en ’t eigen wiif heel oars as oars, kommedearrat en hjit- folget, dan kin ’t wol biteare dat dy ek sizze «ei ja ’t is sa ek al goed De frouljue baes yn ’t hüshimmeljen, der bin ik tige foar, en om dan in hantaest mei to helpen, dat is for de manljuo neat gjin skande. Sa is ’t langer ek gjin skande, wirdt men ütmakko dat men gjin turf heech is. Hwent tsjin in turf üt to kinnen yn dizze tiid dat seit hwet. Ho heech men rint mei in turf dat stekt net nau. As er in «kip mei turf oankomt, hast osral gelyk hwer ’t men komt, dan steane de minsken al mei longerjende eagen klear, en de skipper moat keare hwet er kin om de halige ljue fen de kostbre waer ou to balden. Hy hoecht se net mear oan büs to bringen mar bat ienfaldich de turfkes ta to tellen. Om ien turf meitsje de minsken elkoar üt faek oft se gjin tminske heech binne. Sa kin ’t gean. Do ’t we lyts wierne hellen we it draeimounle-skip op en nou de earnst fen ’t libben komt is it turfskip. Mar sa is der nou mear do’t we jong wieme kri- gen we as in pré, bygelyks Sneins of op greate feestdagen en dy lésten hat elke hü«- halding. ja faek elke persoan apart for him seis. Byfoarbyld, yn ’t fragelearen to Ys- brechtum frege domeny oan iu boerefaem, «Welke zijn de groote feesten des Christen doms?« en do faem andere wolbiredt 1 «Sinte- klazetiisdei, Pinksiertrije en Snitsermerke«. Sa woe’k mar effen sizze hat eik syn greate dagen, mar om op ’t forhael to kommen, dan krigen wy rys mei büter en süker yn üs allershüs. En sikersonk ynplaets fen inkeld ite wy nou bast alle dagen rys, omdat we hjir oars hast net krije kinne. We libje hjir op bonboekjes, elke wike kinne we safolie krije. Mar ss jy dan by de winkelman kom me om dit of dat to heljen dan moat de man né forkeapje. Hwet er wol hat, dat is rys, rys en noch ris rys Net allinno brij, mar fen alles wirdt hjir fen rys makke. Thüs knj jy rys, gean jy üt ’e iten jy krije rys, deis rys, Sneins rys, frisse en opwaerme rys. Faeije de frouljue de keamersflier oan dan komme er ryskerlen yn ’t blikje, doch jy de klean üt de ryskerlen rügelje üt ’e tearen.... Ik kin jimme sizze, okkerdeis hiene we hjir in kollekte yn stjerke, en ’t.... né, nou moat FIJFTE BRIEF. Ik bin net rjucht by myn eüp-en-boltsje, oars wol soun, mar «hjoed de bédden hwet oars yn ’t liif. efterO, ja ’k scoe in brief skriuwe for «Frisoc, ’k scoe ’t hawwe oer ’t frouljues- kiesrjucht, dat de frouljue ek baes mei wêze moatte, ek hwet mei sizze meije«Scoest’ in oar plak opsiikje wolle? Ik moat hjir by. Ik fiel we sitte yn ’t hüshimmeljen. Ik nim myn pompier en inketpotsje en forhüzje fen foaren nei efteren, en bigjin der myn brief to forfetsjen. Soil de baes fen ’t hüs, dy’t skriuwe scil oer ’t mei-baes-wêze moatten fen ’e frouljue hjir rêstich en fredich sitte kinne?.... «Oankrijewird er foare roppen en de baes fljucht op hoasfoetling, hjir en der in stap om de poezzen wetter to meijen, nei de kea- mer, de sjipsop-lucht waeit him al tomjitte.... jimme net tinke dat der ryskerlen yn ’e skael «Oankrijeis ’t yet ris mar dan de helte lüder, hoewol it mei helte süniger ta koe, hwent de baes is al sa nei by. Ik krij oan, en gean dan wer nei efteren om myn brief klear to ineitsjen. Wilens ik de bjin- der dy’t mar oan ien wei tsjin ’t bêdskod oan slacht, efter duedlik hearre kin, sit ik mei de hén oan ’e holle to mimerjen oer dat net mei baes wêzen fen ’e frouljue. «Skjin wetter bringe.e.e.e« en wer springt de baes op, smyt de pinne del en jaget in amer fol dat it skom op ’t kalde wetter stiet en draeft er mei nei foaren. As ’k werom kom jaen ik my smuk by de tafel del, de holle is my samar fol roan fen oertinkings mei’t ik effen oerein wést ha en der giet it hinne.... De frouljue moatte stimrjucht haw we, hja ha der oanspraek op dat se ek hwet acht alein wirde, hwent al fiersto lang hawwe se swije moattten.... «Kast forsettec... kas-s oandrome hjer 11 «Ja, ik kom alle Ik sis: «Scoe’t net better wêze om dy kas... «Stil, ik wol dy...« En de baes set de rêoh ün- der *e kast en set him üt it’sté. As dat birêdden is gean ik wer hinne om myn brief fierder üt to spinnen mar pas ha’k de pinne twisken de fingers as der wird roppen «Effen helpe IDer leit dan de pinne wer ik scoe as baes wol wegerje wolle marik dear net. Ik gean en help, lit my fiterje en ütfüterje..., As ik einliks üntslein bin jaen ik my wer for de skriuwtafel, mar ik bin sa fen ’e wize dat de hele tried fen myn stik bin ’k kwyt. Ho wier ’t haat ek wer, de Paardenmarkt 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. flemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1917 | | pagina 1