Hindeloopen en Stavoren. BON met het bedrag in te zenden aan het bureau van dit Blad, Extra Premie voor de lezers van „FRISO”. HET BURGERLIJK RECHT VOOR IEDEREEN, Ge druk. Voor 65 cent ZATERDAG 19 MEI 1917. No. 21. 43ste Jaargang Binnenlandsch Nieuws. WATTEL kingscijfers der provincies en van het Ryk op Totaal 3.270.859 3.312.367 6.583.226 NAAM: Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Mannen. 350.507 356.608 781.016 607.999 121.462 157.630 191.612 216.221 176.594 101.298 209.912 Vrouwen. 349.331 351.289 818.148 636.500 122.236 163 283 188 914 209.789 178.560 95.207 199.110 Totaal. 699.838 707.897 1.599164 1,244.499 243 698 320.913 380 526 426.010 355.154 196 505 409 022 De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam zich nabij den karpervijver en keek naar de be hagelijk dikke visschen, die nog niet in de ge legenheid geweest waren een kraai van nader bij te kennen. Het water liep den kraai in den mond en al spoedig had hij zich vooruitgebogen naar een van de dikste karpers, die nie's kwaad vermoedde en eerst onraad rook toen vader kraai hem in zijn bek had. Zie zoo, dacht de kraai. Nu heb ik ook eens een oorlogswinstje. En niet de minste kans op ontdekking of hoogere belasting. Edoch de kraai vergiste zich. Fedor, de kleine hond, had den kraai zien neerkomen en denkend»He wat voert die zwarte daar uit I was hij ijlings naar den vijver toe geloopen. En de zoon des huizes, die plots zijn hond zoo zag weghollen, bleek al evenzeer iemand van een onderzoekenden geest en ging den hond achter na. En zoo geschiedde het, dat juist op het mo ment dat de kraai dacht te profiteeren, van zyn buitenkansje de hond hem in den nek pakte, terwijl deze in zijn voornemens tan aanzien van kraai en karper beide gestoord werd door den baas, die in triomf de driedubbele vangst naar huis voerde. De fabel doch zij is een werkelijke fabel leert, dat men niet altyd verstandig doet met onder de O. W-ers te gaan. De bevolking van het Ryk in 1916. Aan een uittreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van het Rijk, de provinciën en de gemeenten met meer dan 20.000 inwo ners. in 1916 opgenomen in »St Ct.« 112. ont- leenen wij den navolgenden staat van de bevol- j i 1 Jan. j.l. 1 Jan. j.l.: Prov. N.-Brab. Gelderl. Z.-Holl. N.-Holl. Zeel. Utrecht Friesl. O verijsel Gron. Drenthe Limb. Wat is waarheid) De vraagHoe veel haardsteden hebt gij wordt blijkbaar door sommige personen op het beschrijvingsbiljet van het Brandstoffen- distributiebureau anders beantwoord dan ze voor de personeele belr sb'ng deden. Als curiositeit vergelijkt het »Vad.« enkele antwoorden van dezelfde personen te Delft. Op zes vragenlijsten deelden zes personen »naar waarheid® mede, dat zij respectievelijk 4, 3, 5, 8, 10 en 14 haardsteden hebben. Op de biljetten voor de personeele belasting hadden die zelfde zes personen ook snaar waarheid® opgegeven, dat zij resp. 0, 1, 2, 1, 5, 5 haardsteden hadden! Postpakketten. Voortaan moet op de adreskaarten voor postpakketten, bestemd voor het binnenland, soort en hoeveelheid der goederen, waaruit de inhoud bestaat, door den afzender worden vermeld. Treurig einde van een trouwpartij. Mei was in ’t land en de dochter van ze keren fabrieksarbeider te Nijverdal zou in het huwelijksbootje stappen, wat aanleiding gaf tot een feest ten huize van den arbeider. Kwaadbeluste jongelui zwierven echter om de woning, maakten veel kabaal en bombar deerden het dak. De arbeider tenslotte woe dend naar buiten met een scherpe lep, die hij tusschen de kwaadwilligen gcoide. De 35-jarige Bolink, toevallig, naar het heet, een onschuldige, werd aan een been getroffen. Een slagader werd doorgesneden. Dood door bloedverlies volgde. Een predikant die men missen wilde. Kort geleden, aldus wordt aan de »N. Rt. Ct.« geschreven, ontving een predikant bij ,een der Gereformeerde Kerken een beroep. Zijn keikeraad vroeg den predikant of hij het beroep zou aannemen. Deze gaf te kennen dat hij waarschijnlijk zou bedanken, ook om dat het traktement lager was dan in zijn te genwoordige gemeente. De kerkeraadsleden betuigden hun spijt. Het zou zoo goed zijn, als dominee eens vertrok. Daarop durfde men uit den kerkeraad met het plan komen om den predikant, als hij het beroep aannam, ieder jaar het verschil in traktement te ver goeden. Men heeft daarop in de gemeente medewerking gevonden om den predikant dit verschil jaarlijks uit te betalen. Verinoging der spoorwegtarieven. De »Haagsche Post® schrijft »Onze spoorwegen hebben een nieuwe Oekase losgelaten, die naar wij hopen ernstige en effectieve protesten zal uitlokken Kilometer- boekjes worden in het geheel niet meer af gegeven en voor de drie zomermaanden wordt de op 1 Januari in werking getreden toeslag op biljetten en bagage van 20 pet. verhoogd op 50 pot. De motiveering voor die veror dening is allerzonderlingst: Aangezien de kolenvoorraad niet toelaat den reizigersdienst uit te breiden® worden deze maatregelen ge nomen Maatregelen® is inderdaad het juiste woord, want zij worden eenvoudig door onze sporen »g em a ss regelt® sedert het Parle ment, naar het schijnt niet op de hoogte van de beteekenis der zaak, de fusie der maat schappijen zonder serieuze bespreking, en ver moedelijk ook zonder behoorlijk nadenken, goedkeurde. »Het resultaat ziet men thans. Het klinkt onaannemelijk dat het er den sporen om te doen is het reizen te beperken. Dat zoude chinoiserie zijn, die door geen serieus Minister van Waterstaat kan worden goed geheeten. Mocht de mentaliteit onzer spoor- wegozaren echter zóó achterlijk zijn dat die zonderlinge begeerte inderdaad heeft voorge zeten, dan is het aangewezen middel het pu bliek op de perrons te laten staan, wanneer de treinen vol zijn. De bedoeling is echter ongetwijfeld een heel andere. De sporen willen hun slagje slaan, en in dezen tijd van duurte de financiëele positie goedmaken welke zij Een waar sprookje. Het is de »Prov. Gron. Ct. die het vertelt. Er was een kraai die vloog hoog boven den Heerenweg in Groningen. Diep onder zich zag hij een vyver met karpers. En hij stelde zich de vraag waarom hy niet een vischschotel op zijn menu zou zetten. Het was aldus de kraai wel geen ge woonte. Doch tegenwoordig zie je wel raarder dingen. Wie handelt er al niet in vet, in koffie in rubber enz. enz. Waarom zou hij ook niet gehoorzamen aan den drang der tijdomstandig heden? En dus ging de kraai omlaag en zette door jaren van slap beheer hebben bedorven. De fusie, die aan alle concurrentie een einde heeft gemaakt, stelt hen daartoe in staat en de inschikkelijke Minister Lely zegt Ja en Amen. Reeds nu zijn de toenamen in ont vangsten uit het personenvervoer zoo enorm dat de spoorwegen hun vroegere peri odieke ontvangststaten achterwege laten. Zij durven daar blijkbaar in het geheel niet mede voor den dag komen. Heeft de Minister hem onder de oogen gehad toen hij den nieuwen maatregel bij Besluit van 7 Mei goedkeurde En heeft hij bedacht dat ook de 20 pet. verhooging in Januari heette te zijn afgekondigd om het verkeer te doen verminderen »De nieuwe Oekrse is van de hoogste be teekenis vcor ons geheele zakenleven, dat staat en valt met goedkoop transport. Zij zal dit opnieuw veel duurder maken. Van handel en verkeer zullen eenvoudig nieuwe tollen worden opgeheven opdat de sporen een nieu wen gouden oogst naar binnen kunnen halen waartegenover geen proportioneele verheoging hunner bedrijfskosten zal staan. Wij hebben hier niet te doen met een verkeersmaatregel, maar met een financieel foefje. En daarom is het niet meer dan billijk dat het geheele exedent der ontvangsten, voortvloeiend uit deze Oekase, in de Staatskas komt. De Minister van Financiën zoekt nieuwe nj’Hioenen. Hier zijn zij”. De ondergeteekende wenscht te bekomen Ex. Het Burgerlijk Recht voor Iedereen A 65 cent, franco per post 75 cent, welk bedrag hierbij gaat. WOONPLAATS Verhoogde spoortarieven. Onder de vele klachten, die de aanstaande verhooging der spoorwegtarieven ons brengt, zegt het »Hbl.,« komt deze het meest voor, dat de 3de kl. reiziger, die geen goedkooper klasse kan kiezen en toch reizen moet, er zoo slecht af komt; men vraagt om een 4de kla’se, in bagagewagens bijv. Het blad heeft inlichtingen ingewonnen en moet meedeelen, dat de billijkheid van de klacht wel wordt erkend, maar dat er toch niets aan te doen is. Bagagewagens hebben de spoorwegmaat schappijen ten eerste vcor bagrge nodig; in een bagagewagen gaan voorts veel minder mensohen dan in een 3de kl. rijtuig en wan neer er door het scheppen van een 4de kl. evenveel gereisd werd als andere jaren, zou er geen vermindering van wagens en dus geen bezuiniging van kolen plaats hebben. Stand der gewassen. De late, strenge winter is voor de winter gewassen zeer nadeelig geweest, zoodat het niet behoeft te verwonderen dat de stand voor den tijd van het jaar weinig bevredigend is. Een gunstige zomer zal veel moeten goed maken. Onder deze omstandigheden doet de gebrekkige voorziening met stikstofhoudenden kunstmest zich zeer gevoelen. Men moet daarbij ook niet vergeten, dat in de laatste jaren tengevolge der omstandigheden de aan wending van kunstmeststoffen in onderscheidene streken te wenschen overliet, zoodat men daar teert op den voedselvoorraad van den bodem. Wel heeft de strenge vorst op de klei de structuur van den grond sterk verbeterd, het geen den groei der gewassen zeer ten goede zal komen. Niet alleen van de vorst, maar ook van het wild hebben de wintergewassen in sommige streken veel te verduren gehad. In normale tijden zouden stellig meer per oeelen graan zijn omgeploegd, die nu werden behouden en doorgezaaid met zomergraan. Omtrent den verbouw van zomergewassen valt het volgende op te merken. De teelt van peulvruchten en haver heeft zich alge meen zeer uitgebreid. Ook de verbouw van aardappelen is bijna overal aanzienlijk toege nomen. Dit is echter niet het geval in de streken met veenkolonialen landbouw; door het stikstofgebrek is daar de aardappelcultuur pl.m. 20 pet. ingekrompen, terwijl de hierdoor vrijgekomen oppervlakte bijna zonder uitzon dering is bezet met paardenboonen en erwten. In vele streken zijn meer voederbieten uitge zaaid. Het scheuren van weiland kwam op versch’llende plaatsen voor, doch blijft over het algemeen van weinig beteekenis. Mede in verband met de getroffen maat regelen tot beperking heeft de teelt van sui kerbieten en handelsgewassen een geringeren omvang aangenomen. Een waanzinnige. Te Stratum (Noord-Brabant) ontstond Zon dagavond* in een café twist tueschen een Ne- derlandschen en een Belgischen milita'r. De Nederlander, zekere Theeuwkens, uit Almen (Geld.) stak den geïnterneerde met een mes in den hals en verwondde hem ernstig. De Belg werd door omstanders weggedragen, maar Theeuwkens, eenmaal in woede ontstoken, greep zijn geweer en schoot, staande op het tooneel, in ’t wilde weg, ongeveer 150 sche ten af. 't Café was in minder dan geen tijd ontruimd, en ook de weg daarvoor moest wor den afgezet, daar de kogels over de straat vlogen. De huizen aan den overkant werden zelfs beschadigd. De rijkspolitie en de infanterie probeerden om den waanzinnige neer te schieten, doch deze hield zich gedekt, terwijl hij doorging met schieten. Patronen had hij in overvloed daar het tooneel voor rustkamer diende. Pas na een paar uur gelukte het, den woesteling te overvallen. Hij lag toen op zijn stroozak. Hij werd gebonden naar de kazer ne gevoerd. De administratie van ons blad stelt voor onze lezers een premie verkrijgbaar van buiten gewoon practisch nut en voor velen van onberekenbare waarde, een premie waarvan wij over tuigd zijn, dat zeer velen later dankbaar zullen zyn dat zij in de gelegenheid zijn gesteld, een boek van zoo onberekenbaar nut tegen zulk een geringen prys te verkrijgen. kunt ge namelijk als lezer van ons blad bekomen een geheel nieuwen, op best papier uitstekend gedrukten, tot op heden bygewerkten druk van het bekende, uiterst gewilde Het werk van den overleden emin enten rechtsgeleerde WATTEL is bijgewerkt en aange vuld door JOH. LAND a. t. s. te Kollum. Dit boek van bijna 400 pagina’s is een volledig, duidelijk, begrijpelijk Burgerlijk Wetboek voor iedereen. Het is een oude, bekende en gegronde klacht, dat de officiëele wetboeken door hun duistere moeilijke taal voor den niet rechtsgeleerde, to taal onbegrijpelijk zyn. WATTEL’s Wetboek geeft u raad hoe u in bijna alle gevallen die voorkomen te handelen hebt. Het verhoedt, dat gij in verkeerde handen valt. Het licht u in en geeft u raad in alles wat gij te doen hebt als Werkgever en werknemer, huurder en verhuurder, echtgenoot, vader of moeder, erflater, erfgenaam, kiezer enz. enz.: Wat gij moet doen bij geboorte-aangifte, huwelijk, aan neming van werk, erfenissen, allerlei acten, auteursrechten, schulden, bewaargeving, bewijs, bezit, borgtocht, bouwen, curateele, eed, erfpacht, handleiding, hypotheek, vennootschap, ont eigening, rechten der ouders en kinderen, vruchtgebruik enz. enz. enz. Het boek bevat een uitgebreid alpabetisch register, dat behalve de hierbovengenoemde nog honderden onderwerpen bevat en dat wij gaarne in zijn geheel in de annonce zouden opnemen als het niet te kostbaar was. Dit boek van bijna 400 pagina’s is onmisbaar voor eiken Neder lander, die zijn rechten en verplichtingen wil kennen. Men zal zich den aankoop van dezen wegwijzer nooit beklagen. lederen dag kan men dit noodig hebben. Afgehaald aan ons bureau, 65 cent, franco per post a 75 cent na inzending van onder staande bon met het bedrag. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde.

Friso nl | 1917 | | pagina 1