In Südwestlike Brief. No. 22. ZATERDAG 26 MEI 1917. 43ste Jaargang Binnenlandsch Nieuws. Dan klonk het nog: »Wir haben en 1 neiucuavM-r’ 1 werden. Maandagavond werd de politie te Ouderkerk gewaarschuwd dat zich in de omgeving van da Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. zij uitgehongerd te Venlo komen om wat be hoorlijk voedsel te krijgen, kunnen zij, naar aan »de Tel.« gemeld wordt, hun gewoon geschimp op de Hollanders niet eens inhouden. Meermalen hoorde de correspondent, hoe zij op straat voorbijgangers sdumme Hollander® Als militairen of politie hen over brachten of naar de gevangenis te voerden, dan wisten zij vaak hnn hynsder wie ek stringkitelich en teach it him sa oan dat er op ’e rin rekke. De man koe der gjin stjfir ynh&lde en sa fleach it hynsder Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Tweede Kamerverkiezing in Den Helder. De Dinsdag gehouden herstemming in het kiesdistrict Den Helder (vacature-de Meester) heeft den volgenden uitslag gehad Uitgebracht 6089 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren P. J. Oud (vrijs, dem 3341 en 0. Thomassen (s. d. a. p.) 2748 stemmen. Gekozen is dus de heer P. J. Oud. De Elfstedentocht. Een groep militairen, behoorende tot de 4e compagnie wielrijders, commandant kapitein Donck, zal dit jaar op Pinkstermaandag den Elfstedentocht doen. Evenals het vorige jaar rijden zij van hun garnizoensplaats af naar Friesland en terug, afstand 784 K.M. Op verzoek heeft de te Bolsward bestaande mei de wein en de heele boel by de dyk del yn in wide opfeart. Ulespegel is trije kear doopt. Earst yn tsjerke, do troch dat de faem mei him yn in aid sleat rekke en do noch ris troch dat er mei waerm wetter fen de blaumodder himmele waerd. As men ’t sa nimme wol, dan kin er fen dit bern ek sein wirde dat it trijeris doopt is dy Sneins, hwent it is krekt ek sa ta gien. Lokkich kamen se allegjerre goed en wol fen 't gefal ou, en sa 't ik nou hear, moat dizze lytse Südwestlike Ulespegel groeije as tsjinwirdich de grienten op fis »folksbou«, soil ik it mar neame. As jy der de nije bouboeren ris opstean sjugge en jy heare it praet oer hjar setten dy’t se dwaen scille dit jier, (de iene soil er jirpels as koalrapen uthel je, de oare soil 82 fen ien lof rüpelje en sa mar foart) dan kin men yen seis wol ris oufreegje, hofolle fen dizze bou boeren seoene er takomme jier op ’e list fen heechstoansleinen mear bijkomme Sju sa, nou binn’ we dan einliks wer bij de bouboeren tolanne komt, der ’t wol gfids stringkitelich under wirde scille, nei ’t ik frees Net dat ik it wit, hjer, mar ik tocht it sa mar, hwent In hynsder dat er bést fitsjucht, dat best yn ’t fleis sit, soil troohgeans gaust it stringkiteljen fiele. Sjuch derom tocht ik it sa mar. Minister Bosboom skynde forline wike ek stringkitelich to wezen omdat er sa mar yn ienen fitnaeid is. Dus it binne net allinne de hynsders dy ’t der lest fen hawwe, mar ek de minsken geane der oan kwels. Ik ken tominsten noch in soarte ljue, hwa dat komt nou net sa krekt, mar guds dy ’t net al to soun oan ’e lever binne omdat se op ’t heden hwet by ’t ein ha der’t net it folie Ijocht by doooht, ’t komt moai üt yn fis tiid fen Ijochtkrapte mar dy ljue fetsje ek rare gau fjfir as se de wierheid silnder doekjes der om. dus de bleate wierheid hearre, al is ’t dan soms net iens op bjarren krekt munte. Sa forbylde se hjar al dat se de stringen fielle, dat komt dan fensels omdat ze net »mak en ear lik® binne. Ik ha heard dat er ek al frouljue binne dy ’t it kiteltdat er gjin damesooupé’s 1ste en 2de klasse yn de treinen fen de H. IJ. S. M. mear to biset- ten binne. Dat mocht net, waerd er puntich sein. Ja dat is min fit to meitsjen hwet mei en net mei. Sa hat it ris wést dat in aide jiffrou yn in smookwein rekke. Hja stiek al gau de holle bfiten ’t doarke en frege»Kon- dekteur mei hjir smookt wirde?® Ja wol jiffrouw, o jawol hjèr®, sei de kondekteur tige frjeonliksmook jo mar sa folie en sa ffil as jo wolle, hjer». Mar ’t smoken bigjint langer djfirre Ijeafhabberij to wirden, tabak en segaren, 't is allegjerre sa op 'e priis dat in sterke smoker ’t bigjint yn *e bfis to fielten. Scoe ’t wer op de ierdmantsjes ta gean? Op ’e lytse stienen pypkes sa’t dy yn ’e terpen noch foun wirde To Ljouwert yn 't meseum is ek tabak to sjen. Fen dy djfire fit ’e tiid do’t baes Nap hjir de baes spile, en fit de keizerlyke tabaksfebriek, to Rotterdam, mei ’t keizerlik wapen op 'e pfiden. Mar wy bigjinne hjoeddeis ek al in bytsje deftig to smoken, hwette? Hwet djfir is, is ommers deftig. FRISO. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam toeriepen, de grens Roermond gevoelens niet beter te uiten dan door spot en hoon. F die Hollander ja gar nicht nötig, wir haben alles genug®, en dergelijke. Den laatsten tyd werden de aangehouden Pruisen voorloopig te Venlo in verzekerde bewaring gebracht, omdat te Roermond geen plaats meer was, En in plaats van zich behoorlijk te gedragen, wisten zij niets beters te doen dan lawaai te maken en de militaire bewaking te prikkelen door pogingen tot uitbreken, enz. Ofschoon hun van overheidswege behoorlijke ligging, voeding en verpleging verstrekt werd, zóó als tal van mensohen het nooit in hun heele leven hebben, toch wat het nooit goed genoeg. Altijd mop peren en aanmatigend optreden. Als Nederlanders zich op die wijze in Pruisen gedroegen, zou zeker niet zcoveel consideratie met hen gebruikt worden. Jenevergebruik. Men schrijft van de Oostelijke grenzen Hoewel de hooge prijsstijging der levens middelen een vermindering van het jenever gebruik deed verwachten, blijft de jeneverver- koop op sommige plaatsen zelfs stijgende en op andere plaatsen even groot. Do oorzaak is wel dat van het smokkelen van jenever een veelvuldig gebruik wordt gemaakt. In de Pruisische grensplaatsen waar de bevolking slecht gevoed wordt is de drang naar janever hierdoor des te grooter, Boven dier is de verkoop van jenever daar zoo goed als verboden. Met kruiken en kannen gaan de smokkelaars geregeld jenever aan hun Duitsche naburen brengen, hetwelk goed be loond wordt, daar op elke fiesch jenever 60 a 75 cent wordt verdiend. Ongeluk of misdaad Maandagavond waren de ryksveldwachter T. Prins en de gemeente-veldwachter J, Reyerkerk te Ouderkerk met een roeiboot met aanhang- motor op surveillance uitgegaan naar het zoo genaamde »Eiland< in den Amstel, den kant Uithoorn uit, omdat zy vermoedden, dat er on raad was. Tegen elf uur hoorde een man, die aan den Amstel by het Eiland aan het wormen steken was, dat de motor plotseling stopte en hoorde hij om hulp roepen. Door het geluid van een voorbygaanden wagen werd evenwel het geroep overstemd. De man ging den burgemeester van Ouder-Amstel waarschuwen, die een onderzoek liet instellen, waarby men het bootje omgeslagen vond. Er werd den geheelen nacht gedregd en *s morgens werden de lyken der beide politie mannen opgehaald. Het horloge van een hunner was op kwart voor elven blyven stilstaan. Daar men aan een misdaad dacht, werd de hulp van de Amsterdamsche justitie ingeroepen, die het verdere onderzoek leidde. Daarby werd nog uit den Amstel opgehaald het lijk van een Amsterdammer, die geboeid was. De veronderstelling is, dat deze man door do verdronken veldwachters by het eiland, waar een opslagplaats is van oud yzer, werd gearres teerd en dat op den terugweg het bootje met de drie inzittenden is omgeslagen. Wellicht heeft de arrestant uit het bootje willen springen en hebben de veldwachters hem dit willen be letten. Bij de daarop ontstane worsteling zou dan het bootje zyn gekanteld. Op een zolderschuit, die by het eiland lag, en waarschijnlijk bestemd was om het gestolen ijzer te vervoeren, werd een jas gevonden, toe- behoorende aan een anderen Amsterdammer. Nader wordt omtrent bovenstaande nog het volgende gemeld Het opgehaalde lyk van den geboeiden man is herkend als te zyn van den knecht van den koopman de Jong, te Amsterdam, handelaar in ijzerwaren. Deze koopman heeft in Ouderkerk een opslagplaats van ijzer en heeft reeds her haalde malen aangifte gedaan by de politie, dat er diefstallen by hem gepleegd werden. Maandagavond werd de politie te Ouderkerk SECHSTE BRIEF. Maeimoanne, blommemoanne. Tiid fen jong kreftich libben, fen groeien en bloeien. Maei moanne, boade fen de goudne tiiden dy ’t opkommen binne, dy’t sounens bring!; en de mannichte kwalen, dy’t fis earme minsken, de neiwinter sa jammerlik forgalle, foar him fit driuwt. De finnen blomkje, blide berntsjes boartje han oan han, ffigels tejotterje yn beam en bosk, poellen en marren blinke, de blêdden binne yn grien en glêd, it wetter yn fearten en greften is klear as in spegel, tear-wyt driuwe de skieppe wolkjes aon 'e hege himel. en de loft sit fol maeitiidsweelde hwet it boarst forrfimet en it bloed Hotter troch de ieren fieri, Sa is de Maeimoanne op heden. Alles hat de pronk noch oan, gjin blomke is noch skeind. gjin bledtstje forwylge, gjin lokkig troud jongpear hat noch rusje hawn. En hwet in foarrjuoht dat dizze tiid fen ’t jier sa is, hwent»In Mei legt ieder vogel z’n ei®, mei oare wirden, as de Maeimoanne yn 't lan is, dan binne er in hele boel minsken, dy’t it iene of oare ündernimme, der ’t moed by to pas komt, en hwer ’t wol alle minskelike formogens for bijelkoar hearre to wêzen. Derom is de fleur fen de natur om yen hinne yn diz’ tiid sa fen pas, it jowt allegjerre hwet lichter op. Foaral yn fis donkere oarlochstiden mei dit er wol noadich by. As in Ijochtsje seach ik der tafallich yn 'e krante dat men yn Indië in pitroalje-boarne fintditsen hat dy *t daegliks sa’n oardel miljoen Liter opsmite kin. Dat kin oars hwet helpe, licht dat we der mei ’e tiid ek noch in flutske fen snappe. Dan binne we al wer blij as hearre we ek net ienris finder it tal «heechstoansleinen® fen Fryslfin Yn dy list fen heechstoansleinen fen fis provinsje, kin men twa trieden fine dy’t men fitspinne kin op dizze langte en breedtte. Forearst, dat op ’e gearstelling fen bilangrike ynfloed is it yn *t plak kommen fen de ynkomstenbilêsting for de bidriuwsbi- lêsting, hwer ’t ek de bidriuwsynkomsten fen de Ifinbou yn troffen wirde en twads dat de bouboer op ’e klaei yn de léste jierren oan- nimlike winsten yn ’t laedtsje strike koe. Dit blykt duedlik fit ’e boeren yn 't Bildt, dy’t dit jier plinty op ’e list oanskreaun steane. Op ’e list for it jier 1915 stiene de nammen fen tsjien persoanen dy’t yn dy gemeinte wennen. Bij it opstellen fen dy list koe de ynkomstenbilêsting net fen ynfloed wêze, omdat de wet earst mei 1 Maeije 1915 ynfierd waerd. Mar nou op ’e list fen ’17 komme mar effen 32 nammen fit dyselde gemeinte foar en hast allegaerre boeren, boeren dy’t by hjar Ifinbisit seis ek boerkje. De hele list telt 239 nam men. Dat moat wêze ien op ’e 1575 yn wenners oer ’t geheel nommen. Mar for de gemeinte it Bildt is it ien namme op ’e 267 ynwenners. Sa ha we ’t besiferjen heard. Sokke sifers sizze hwet, en wize teffens op’e bitsjutting fen de ynfiering ynkomstenbilêsting, dy’t in ein makket oan de bifoarrjuchtinge, dy’t it lanboubidriuw ynpalme finder de bi- driuwsbilêsting. Mar nou scil der licht wol ris stringkitelige boeren komme, hald ik for ’t neist. In tear punt n’t wier? Is er faeks immen dy’t it wird «stringkitelich® net goed duedlik is? Nou sjuch, as in hynsder foar de wein rint, bynammen yn ’t stokramt, dan kinne de stringen, der’t sa’n bist oan Ifikt, him sa nou en dan ris efkes, ooh sa efkes mar, foaral as ’t om in hoeke giet, tsjin ’e siden oan komme, dat kitelt dan. Dan binne er hynsders dy kinne dat net rjuoht forneare, ja, dy’t it hjar sa slim oantajen dat se efterfit slaene. Sok in hynsder is stringkitelich. Wy hiene hjir okkerdeis ek in gefal, in fingefal Ijeaver fen stringkiteligens. In man wie op *e dyk mei hynsder en reau, hie in aid minske mei in lyts bern op *e skirte efter yn ’e wein ritten en sa ried dat op nei hfis ta. ’t Wie doop Snein, en sadwaende sjuch jy. Mar dat commissie voor den Elfstedentocht hare mede werking toegezegd voor de controle in de verschillende steden. Stilstand havenbedrijf. De buitenhavens te Harlingen liggen een zaam en verlatenin tal van weken heeft er geen stoomboot in gelegen, terwijl in de eerste tijden ook geen boot te verwachten is. De Noorder en Zuiderhaven, anders vol tjalken, bieden dezelfde verlaten aanblikslechts een paar schepen liggen er in. De door den oorlog veroorzaakte malaise treft wel onze anders zoo drukke havenstad. Het is te begrijpen dat deze derving van havenrechten en de schade voor de nering-doenden gevoelig treft, vooral waar het hier geldt de zoo gevoelige plaats de portemonnaie. De belastingen zullen onrustbarend stijgen om het deficit in de gemeentekas te kunnen dekken. Handel en bedrijf zijn met lamheid geslagen tot groote schade van allen, die hiermede annex zyn. Dat de vrede spoedig moge komen daarmede de welvaart terugkeeren Een sehietpartjj. Maandagavond kreeg een bezoeker van een bierhuis in de Lepelstraat te ’s-Gravenhage ruzie met den zoon van den caféhouder L een zeer goede bekende van de politie, die den bezoeker met een mes sneden in het gelaat toebracht. Deze ging zijn beklag in dienen bij de politie, op de Riviervischmarkt, waarna twee rechercheurs, zich met den klager naar het bierhuis begaven, om den zoon van L. te arresteeren. Deze trok zijn mes en stak daarmee naar een der rechercheurs, dien hij door zyn mouw en door zyn jas ter hoogte van den schouder sneed, gelukkig zonder hem te raken. De rechercheur trok toen ter zelf verdediging zijn revolver, doch deze ketste. L. sloeg hem daarop de revolver uit de hand en loste achter elkaar zes schoten uit diens revolver op den rechercheur, in welken tyd diens collega zyn browning trok en eveneens zes keer op L. schoot, terwijl deze van uit zijn huis op zijn kameraad stond te schieten. Geen der schoten trof echter doel, waarna L., die de schrik van zyn omgeving was, gear resteerd werd en overgebracht naar het com missariaat Riviervischmarkt, waar hy in be waring bleef. Het geval verwekte in deze volksbuurt een ontzaglijke beroering. Bereden politie was noodig om de orde te herstellen. Lichtbezuiniging. In tal van plaatsen schijnen de menschen zich in ’t minste niet te bekommeren over eenige bezuiniging in het lichtgebruik. Zoo lang er nog gas of electrische stroom blykt te zijn, vooruit dan maar. Wie morgen leeft, wie morgen zorgt. Voor een groot deel vloeit deze gedragslijn voort uit de bekende onverschillige zorgeloos heid of zorgelooze onverschilligheid, voor een deel ook uit het uitvaardigen van allerlei onzinnige en ondoeltreffende verordeningen, waarbij de lichtverspillers van vroeger de hand boven het hoofd wordt gehouden. Te Haarlem zullen de lichtverbruikers thans op rantsoen worden gesteldniemand mag de eerstvolgende maanden meer dan 100 kub. meter gas verbruiken. Dit is ook al weer een dergelijke alles over één kam scherende bepaling, waarvan juist diegenen, die het langst in huis moeten werken, de meeste last zullen hebben. In het kleine Naarden, dat electrisch ver licht wordt, is men al zeer royaal geweest, niet minder dan 150 ingezetenen hebben een waarschuwing gekregen, dat als zij niet zui niger worden, hun leiding zal worden afge sneden. Ongeveer het derde deel der bevol king heeft zich dus de bezuinigiugsaanschrijving van B. en W. aan zyn laars gelapt. Bezuinig nu ook maar eens met één lichtpunt. Onhebbelijk. De wijze, waarop de Pruisische smokkelaars zich gedragen, wekt groote ergernis. Terwijl FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Hindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1917 | | pagina 1