MEUBELEN. Uit bet leven van Mozart. Firma BLIJSTRA GEELOFF Grootzand 12, SNEEK, is steeds UW ADRES voor solide iüSSi. Sproeten zelfs de donkerste verdwijnen door een pot SPRUTOL. D. F. J HOFSTEDE. zitting zullen houden in onderstaande plaatsen; Wolvega, Café Roberti, Bolsward, Hotel Wiebes. Heerenveen, Hotel Groen, Solide en prima afwerking. D. WIELINGA. le. Dinsdag in de maand Sneek, Café o.d. Linden (boven). De veenbrand in Drente en Groningen. I FEUILLETON. Eigen fabrikaat. Levering onder garantie. Beleefd aanbevelend. Coöper.-Vereeniging tot aankoop en bewerking van Landbouwbenoodigdheden voor Friesland te LEEUWARDEN. Gevestigd te SNEEK, Ged. Pol-06, INSTRUMENTMAKER OPTICIëN. Brillen en Lorgnets in Goud, Prima Doublé, Nikkel en Staal. Ie. Woensdag le. Donderdag le. Zaterdag Hoogachtend, 6 kinderen, dat EINDE» DE DIRECTEUR, r Bij alle goede Drogisten. En verder I verkrijgbaar bij (zie adressen in dit I blad bij advertentie Levetogen). Gij zyt de koning, antwoordde Wolfgang, vriendelijk tot hem opziende. En hier ziet ge koningin Maria Theresia, voegde de keizer er bij, terwyl hy den kleinen Mozart naar eene dame voerde, die hoewel niet meer in de eerste jeugd, toch nog van jeugdige schoonheid schitterde. Zij begroette het geniale kind met groote vriendelijkheid en minzaam heid. Nu plaatste de kleine Mozart zich aan de piano, zóó zeer op zijn gemak, dat hij de ge- heele verzameling, maar inzonderheid het kleine meisje, dat hem niet verlaten had, toelachte. Zyn spel begon. Hij ontwikkelde zulk eene vast heid en vlugheid, dat zijne vingertjes met de toetsen schenen te spelen. Hy ging in verschil lende tonen over, dan van de allegro tot de an dante, en voerde het eene zoowel als het an dere, vlug en uiterst smaakvol uit. Het schit terend gezelschap kon zyne bewondering over zulk een uitstekend talent niet verbergen en gaf hiervan op ondubbelzinnige wyze blyken. Wolfgang is zoo bekend met het klavier, zeide zijn vader, dat hij met dezelfde vlugheid en vastheid speelt, al zou men hem een blind doek voor de oogen doen. Dek de toetsen toe, en gy zult zien, dat myn vader de waarheid spreekt zeide Wolfgang. En waarlyk de jonge kunstenaar speelde even vaardig en vlug en met dezelfde uitdrukking onder den doek, waarmede men de toetsen be dekt had. Toen hy nu, terwyl het zweet van zyn voorhoofd druppelde, geheel uitgeput zijn spel geëindigd had, wenkte de keizerin hem haar te naderen. Om aan dit bevel te gehoorzamen sprong Wolfgang van zyn stoel, maar óf het parket, waarop hij niet gewoon was te loopen, er de schuld van droeg, óf de opgewondenheid, waar in hij geraakt was, door voor zulk een door luchtig gehoor te spelen, genoeg, hy deed een mistred en viel zoo lang hy was op den grond. Het kleine onbekende meisje gaf een gil en sprong naar hem toe om hem op te helpen. Hebt ge u bezeerd, lieve jongen vroeg zy vriendelyk en zag hem daarby zoo innig deel nemend aan, dat Wolfgang zeer naïf antwoordde Nu zijt gij nog ééns zoo schoon! weet ge wat? gy moest met mij trouwen. Het meisje barstte in een schaterend lachen uit. Arme kleine, zeide zy dat kan nooit gebeuren. Wy passen niet bij elkander. Waarom niet Wy zyn toch zoowat even oud. Gy zijt slechts een arme, kleine kunstenaar, antwoordde het meisje. Maar ik zal een groot kunstenaar worden, hernam Mozart. Weet gij wel wie ik ben Ik ben Maria An- tonetta, aartshertogin van Oostenrijk. Wat kan mij dat schelen Ik trouw toch met u, zeide Wolfgang, tot groot vermaak van het gansche gezelschap. POSTERIJEN. In 1917 worden 10 plaatsen als Surnumerair der Posterijen en Telegrafie waaronder één voor eene vrouwelyke candidaat beschikbaar gesteld voor hen die in het bezit zyn van een einddiploma ven eene Hoogere Burgerschool, Gymnasium of daarmede gelyk gestelde inrich ting van onderwijs. Aanmelding behoort te geschieden by het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 'sGravenhage voor 1 September e.k. Inlichtingen zyn te verkrygen bij den Direc teur van het post- en telegraafkantoor te dezer plaatse. Een Nieuw Nuthoenderweekblad. Door de N. V. t. Expl. v. d. Stoomdr. v. d. Nw. Apeld. Cr., Kanaalstraat 4-6-7 te Apeldoorn, wordt een nieuw nuthoenderweekblad uitgegeven, „De Leghen” genaamd, dat zeer kan worden aanbevolen. De behoefte aan een dergelyk blad werd vooral in deze dagen, nu het voer byna niet te krygen, en dan nog altijd zeer duur is, wat men gaarne door eieren betaald wil zien, danig gevoeld. Dat de uitgeefster dit aandurft, pleit voor haar ondernemingsgeest, welke weer geschraagd wordt door haar vaste overtuiging, dat de behoefte bestaat en het blad dus er in zal komen, temeer waar het door een bekend nutpluimveedeskundige, bijgestaan door een bij uitstek bevoegde staf van medewerkers, geleid wordt. Een aanvrage van een proefnummer bevelen we zeer aan. Dit jonge meisje, dat Mozart zich hier, in de eenvoudigheid zyns harten, tot levengezellin ver koos, en dat hem even onbevangen een blauwtje gaf, had, van achteren gezien, beter gedaan het leven aan de hand van den armen kunstenaar te doorloopen, dan hare latere partij te kiezen. Op denzelfden dag, dat de componist A. W. Mozart door de bevolking van Weenen met geestdrift begroet werd en men hem den lauwer krans der verdienste om de slapen wond, op dienzelfden dag werd Maria Antoinetta, konin gin van Frankrijk, de ongelukkige gade van Lodewyk de XVI, door het in woede geraakte Fransche volk, openlijk beschimpt. Twee jaren later viel het hoofd der ongelukkige vrouw door beulshanden. Doch keeren wy tot Mozart terug. De keizerin, verrukt over dit zoo vroegtijdig ontwikkeld talent, keurde hem de eer waardig om met de aartshertogin te spelen. Hy had beloofd een groot kunstenaar ta wor den en hy hield woord, Hy was nog geen acht jaren oud, taan hy als pianist aan het hof van Versailles optrad. Toen reeds durfde men hem zonder schroom de groot ste meesters ter zyde stellen. In dien tijd com poneerde hy twee sonaten. Van Versailles ging Mozart met zyne familie naar Weenen terug, doch omdat daar de pokken heerschten vestigden zy zich te Olmutz. Wolfgang en zyne zuster werden echter toch door deze vreeselyke ziekte aangetast en Wolfgang zelfs zeer bedenkelyk. Na hunne herstelling keerde het huisgezin weder naar Weenen terug. Hier componeerde Wolf gang op zyn 12e jaar op bevel des keizers eene opera comique»La finta sempliert en voor een liefhebbery-tooneel eene kleine operavBastien et Bastienne.t 15 jaren oud zijnde, werd zyn Mithridates ten tooneele geveerd, en niet minder dan twintig malen achter elkander gegeven. Op 20-jarigen leeftijd begaf Mozart zich tan tweeden male naar Parys, waar hy verschillende muziekwerken componeerde, u.a. TtTooverfluitt, iTitust en »Don Juanc. Den 5en December van het jaar 1791 stierf Amadeus Wolfgang Mozart, de groote. onover troffen meester in de toonkunst, op 36-jarigen leeftijd. Mozarts dood bracht zijn huisgezin, zyne vrouw en de twee zonen die hem overleefden, in den grootsten nood. Zijne nalatenschap bestond in niets, dan in een met onsterfelyken roem over dekten naam, en een schuldenlast van ongeveer f 3000. Zyne weduwe. Constance Weber, met wie hy zeer gelukkig was geweest, dekte dezen door de opbrengst van een concert. Later her trouwde zy met den Deenschen staatsraad von Nissen. overzicht te krygen van dezen brand, die voor Drente een groote ramp beteekent en als de wind niet gaat liggen, een nog grooter ramp dreigt te worden. Vooral is het moeilijk de oorzaak op te sporen. Het is zelfs zeer onwaar schijnlijk, dat men haar ooit zal vinden. Zooals bekend is, wordt de brand toegeschre ven aan het vallen van vonken uit een bagger machine op den drogen veengrond. Het staat evenwel vast, dat de brand op meer dan één plaats tegelijk is uitgebroken en dat maakt de zaak bedenkelyk. De snelheid waarmee een veenbrand zich uit- breidt, is ongelooflijk. Zijn verloop is even snel als zonderling. Als een vonkje opgenomen wordt doer den wind en ergens verder neerkomt, zet hot op die plek een cirkeltje van den veengrond in brandeen van de tongen, die dan ontstaan lekt gretig verder en er ontwikkelt zich een breede vuurader, die met een snelheid van kilo meters in het uur voortvloeit, tot hy zich ergens in takken splitst, en soms weldra uitbluscht, maar soms zich haastig verbreedt en fel voort schroeit. De ontzettende droogte heeft er ’t hare toe bijgedragen om dezen veenbrand zulk een ontzettenden omvang te geven. Tot 4 uur Dinsdagmiddag waren 150 huizen verbrand. De brand woedt steeds voort. pomuk De beschermheilige van Bohemen. Waarom noemt men hem den beschermheilige van Bohemen Wijl hij op de Moldaubrug in de stad Praag staat. Maar dat is immers geen voldoende reden, zeide het meisje ongeduldig. Ik weet zyne geschiedenis ook wel, sprak Wolfgang, en zal u die gaarne vertellen, als u dat genoegen mocht doen. O ja, vertel my die, ik wil ze gaarne weten. Welaan dan. Heel, heel lang geleden was by den aartsbisschop van Praag een vicaris; hy was een zeer weldadig mensch, en gaf bfjna alles weg wat hy had. Dikwyls ging hij des avonds zonder eten naar bed, wyl hy des daags alles wat in huis was den armen had gegeven. Hij heette Johannes Welfin, en was zeer braaf en vroom. Op zekeren dag kwam de aartsbis schop' om bij zynen vicaris te biechten. Den volgenden dag zond koning Wenzislaus om den vicaris en zeideik beveel u, mij oogenblikke- lijk te zeggen wat u de aartsbisschop gebiecht heeft. Dat kan ik niet doen, antwoordde de vicaris den koning zeer eerbiedig, de biecht is eene heilige zaak. Ik wil het echter weten, sprak de koning driftig. En ik kan u niet ge hoorzamen, antwoordde Johannes Welfin, ge trouw aan zijnen eedmen moet Gode meer gehoorzamen dan de menschen. Toen werd de koning zeer toornig en bedreigde den vicaris met den dood, wanneer hij niet oogenblikkelyk de biecht van den aartsbisschop aan hem wilde openbaren. Niet voor al het goud en zilver in uw koninkryk, zelfs al liet gy my op de pijn bank brengen, zou ik het zegel van de geheimen der biecht willen verbreken, sprak Johannes Welfin. Toen de koning zag dat hy niets vorderde, veroordeelde hy den armen, nauwgezetten vicaris ter dood. In een stikdonkeren, stormachtigen nacht werd hy door booze menschen naar de Moldaubrug gesleept, en niettegenstaande zijn smeeken en jammeren in den vloed geworpen, welke op die plaats zeer diep is. Men heeft evenwel nooit zijn lyk gevonden, want inplaats van in het water om te komen, werd hij door engelen naar den hemel gedragen. Dit is de geschiedenis, Nauwelijks had Wolfgang zyn verhaal ge ëindigd, of men vernam het ruischen van vele zyden kleederen achter in de zaal. Hy zag om, en was niet weinig verbaasd zoovele dames en heeren te zien in de zaal, welke kort te voren nog geheel ledig was. Het gezicht van deze menigte menschen, voor wie hy zich binnen weinige oogenblikken op het klavier zou laten hooren, deed hem blozen en maakte hem ver legen. Teen trad een heer uit de menigte naar hem toe ea vroegkent ge my >Het rijke land waar ’t kind gelukkig is, wijl het zyn moer verbrandt«, zoeals een bijzondere verslaggever van het »Hdbl.« opmerkt, is en wordt door het vuur verwoest. Hoopen turven, vrucht van natuur, arbeid van duizenden jaren en van moeizamen menschenarbeid zyn verteerd in enkele uren. Maandagmiddag joegen dichte rookwolken over onze provincie, op eenige plaatsen vielen zelfs turfvlokken neer, dit alles deed denken aan een ernstigen veenbrand. Op vele uren van de Drent- sche veenkoloniën verwijderd, plaatsen als Wil- dervank en Veendam, waren in een dichten rook gehuld. Een strook, die loopt van de Duitsche grens achter het Bargercompas tot aan het Emmererfscheidenveen is een onafgebroken vlam- menry. De vlammen beperken zich niet tot de hei alleen, zij vliegen over de kanalen heen. Vandaar dat er ook schepen verbranden. Op een schip heeft men 9 verkoolde lyken gevondenanderen van de omgekomenen zyn verdronken, doordat ze vluchtend voor de vlammen, tegen wier snel heid ze niet loopen konden, in een kanaal spron gen. De marechaussee heeft nog verscheiden drenkelingen kunnen redden. Dertien mare chaussees, te Valkenswaard gedetacheerd, moesten zich door het kanaal zwemmend redden. Ook heeft men lyken gevonden in het natte veen, die daar een schuilplaats onder den grond hadden gezocht. Het lijk van een meisje werd gevonden met vele brandwonden hangend tegen den kant van het kanaalwaarschynlyk had zij den dood door verstikking gevonden. Een boer, vluchtend met twee kleine kinderen, zag zich genoodzaakt zyn twee kleinen achter te laten of anders met hen te verbranden. Te Valthermond zyn 20 personen omgekomen onder wie 2 oude luidjes, die eerst volstrekt hun huisje niet wilden verlaten, doch in het laatst daartoe gedwongen werken. In den dichten rook raakten zij af van dengeen, die hen wilde redden en verbrandden beiden. De persoon, die hen wilde helpen, bracht drie uur in het kanaal door en heeft zich zoo nog kunnen redden. Ongeveer 80 huizen zijn te Valthermond ver brand, waardoor 120 huisgezinnen dakloos zijn geworden. Een huisgezin bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, dat een schip bewoonde, kwam ge heel in de vlammen om. Vlak in de nabyheid werden nog 3 slachtoffers gevonden. Van een gezin, bestaande uit 5 personen, werden 2 kin deren gedood, terwijl de man en vronw beiden zware brandwonden opliepen. Voorts zijn er vele zwaargewonden. Vreeselijk zijn de verhalen van de vluchte lingen die overrompeld zyn door het vuur, dat plotseling de venen in gloed en walm kwam zetten. Ook zij raapten in verbijstering het beetje huisraad, dat zy konden meenemen, by- een en ylden er van door, soms aan drie zijden omringd door het vuurZoo zag men in een van de plaatsjes een vrouw achter een zand hoop verdwynen, zoekend naar een uitgang uit het vuur en onmiddellijk rolde een zware wolk over haar heen. Men zag haar niet meer terug en vandaag was men naar haar aan ’t dreggen Anderen sprongen eerst in het water en, doornat, vluchtten zij dwars door de heete asch, tot de knieën, ja, tot het middel. Het terrein waarop de brand woedt, is een Nauwkeurige inslyping- op voorschrift van lI.U. Oogartsen. IJeparjvtioiririolitiiig’. 4) De zon zonk achter de paleizen en torens van Weenen neder, en het uur naderde, waarop de dag voor de groote wereld eerst recht aanvangt waarop de koetsen door de straten ryden om schouwburgen, concert- en balzalen met smaak vol en geheel naar de mode uitgedoschte per sonen te bevolken. Ook de kapelmeester Mozart maakte zich met zyn zoon gereed om aan het keizerlyk hof te verschijnen. De jonge pianist was in een hofcostuum gekleed, van violet kleurige stof, daarbij witzijden kousjes en nette schoentjes met gespen. De kleine kunstenaar zag er alleraardigst uit hy scheen een markies, maar in verkleind formaat. De eerste ceremoniemeester geleidde hen in de concertzaal. Er was nog niemand. Het eerste wat Wolfgang in de oogen blonk, was een boven alle denkbeeld verheven fraaie piano, en niemand behoefde hem uit te noodigen daarvoor plaats te nemen. Zyn vader begaf zich intusschen op het balcon, vanwaar men een prachtig uitzicht had over den heerlijken aanleg van den slottuin. Daar zat dan nu de kleine Mozart moederziel alleen in deze ruime zaal, die in afwachting van een keizerlyk feest door den glans van honderde waskaarsen schitterde. Hij zat alleen aan het klavier, zyne vingertjes vlogen met verbazende snelheid over de toetsen, toen op eens een zachte kinderstem naast hem zeide Wat kunt gy heerlijk spelen I Zijt gij den kleinen Mozart, van wien thans zoo veel ge sproken wordt Wolfgang keek om en zag een beeldschoon meisje van ongeveer zeven jaar, prachtig gekleed nevens de piano staan. O wat zyt gy schoon 1 sprak de jonge kun stenaar uit Bohemen. Dat zegt men my eiken dag, doch dit is mij zeer onverschillig, hernam het kleine meisje; maar antwoord my op myne vraag: Zyt gy Amadeus Wolfgang Mozart? Ja, jongejuffrouw. En wie heeft u zoo heerlijk loeren spelen? Vader. OI dat muziekleeren is zoo vervelendGy hebt zeker veel moeten studeeren om zoo vlug in de vingers te worden nietwaar Ja zeker, en dat vermoeit inderdaad dikwijls maar als ik moede wordt, bid ik den grooten heilige, Johannes van Nepomuk, dat hy my kracht geeft om vol te houden, en hij verhoort ‘altijd. 'i< ia die groote heilige, Johannes van Ne- ‘bUB 1 A/y brengen hierdoor ter kennis van Heeren VEE- yy HOUDERS in FRIESLAND, dat wij, tot het verstrekken van inlichtingen, voortaan 20 menschen omgekomen, vele zwaar- grillige veelhoek met een omtrek van 40 a 50 kilometer. Door dezen grooten omvang en mede doordat de zware, verstikkende blauwiggele turf- dampen nog steeds uit den grond opstygen, is I 33 3? 53 3? >3 33 i i

Friso nl | 1917 | | pagina 4