Hindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. 28 cent per Va K.G. 25 stuks lange Turf, tegen contante betaling van f 0.55. No. 23. ZATERDAG 2 JUNI 1917. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. Up Binnenlandsch Nieuws. *-fï FRISO. de fryske boereljue Hollansk prate scille zal kunnen worden gehouden met reeds gesloten contracten inzake verkoop of leve ring van inlandsche bijenhonig. Workum, 30 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. De BURGEMEESTER der Ge meente Workum brengt ter kennis van ingezetenen, dat volgens mini- sterieële aanschrijving de maxi- m um-kl einhan d elp rijs voor Regeerings Java- en Siam-rijst (alle andere soorten dan Voorloop-, Rangoon- en/of Bassein-rijst) is vast gesteld op Workum, den 29 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De BURGEMEESTER der Ge meente Workum maakt bekend, dat de turfschippers Gebroeders v. d. VEEN zullen afleveren aan eiken houder van een der uitgereikte bons voor turf 129.50 KM. 125.70 103.20 107.50 128.— 82 50 110.— 82.40 83.80 81.70 it bisit for ’t Ijocht komme. Hwa 't him seis dus for skealike gefolgen for hoedsje wol, dy ’t üt boppesteande foart- komme kinne, soil goed en wiis dwaen, ünder gjin omstannichheden oare effekten to keapjen, den sokke, hwer ’t men klear fen wit hwer 't se wei komme, en alle omgong to mijen meï persoanen of firma’s fen hwa ’t net grif en stellich forwachte wirde kin, dat se yn steat binne en tasizze, sa noadich gefolch to jaen oan de forplichtingen, oplein yn ’t regie- mint der Forieniging fen de effektenhannel, hwertroch by ’t leverjen fen in weardeloas effekt de forkeaper forplicht is in oaren ien to jaen. Foaral moat warskógge wirde tsjin de oanloklike moaije oanbiedingen fen ljue, hwaens kaptaelkreft, goede trou en tigens yen net sekuer bikend binne. Der licht oerhinne to gean sooe in ramp for üs lan wirde kinne, greater as dy, hwa ’t it bilizzend folk tonear- sten by *t ütbrekken fen ’e oarloch troffen hat. man oan by ljue dy ’t der gjin evelmoed yn hawwe. Dergelike fügels soille fensels hjar protestantske of misskien noch better sein hjar oujaen tsjin ’e tiid, dat de wiffe kansen fen courants lést men dat de Banque de Paris forset dien hat by de Nederlanske Regeering tsjin coupünbitelling etc. oangoande f 4 75 miljoen nominaal Nederlanske steatfüosen, dy ’t forlern gien binne. It slacht hjir, neffen it Handelsbléd, op stikken fen in Franske eigener, dy ’t to Amsterdam deponearre wéal wieme. Se scoene nei Amerika forstjürd wirde, as ünderpan for in ynskriuwing op ien fen de bütenlanske oarlochslieningen, mar waerden troch Dütsklan yn bislag nommen op ien fen ’e oanbalden mailboaten fen de Stoamfeart Maetskippij Zeelandhwermei se nei Ingelan reisge wiprne. Yntwisken binne lykwol ek al forskate ge tallen fen forlies fen stikken bikend wirden, dy ’t wei rekke binne yn it troch de Dut akers bisette gobiet yn Belgje en Noard- Frankryk. Sa binne de nümmers fen in great oan tal oandielen en winst bi wizen ad fortear re, dy forlern rekke binne. De tsjinwirdige hél ders binne oproppen, binnen it heal jier hjar stikken op *e kantoaren fen dy maetskippijen dy ’t azem joegen, to fortoanen. As dat net sard, dan soille duplikaten oujown wirde bi- kreftigo troch in lyk oangeande Franske wet fen 1915. De oarspronkelike stikken soille dan as weardeloas forklearre wirde. For us lan forsiker, as lenige greate neutrale merk driget hjir in earnstich gefaer At. In oansjenlik bidrach fen desgelike fünsen mei forbirgen gebrekken moat al ünderbêns oan bilizzers yn NedeHan oergien wêze, dy ’t de stikken to goeder trou kocht habbe. It Han- delsblêd mient fen neiby to witten dat dit be- drach yn ’e tsjien tallen fen miljoennen rin- ne moat. Nei de oarloch kinne al dizze stik ken, lyk as sein is, weardeloas wirde. It is al forfêst wier, dat forskate fordachte eleminten beusioh binne om yn us lan dy soarte pepierren oan ’e man to bringen, it sij De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents •Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. komt it der wol ris bryk ütsa forgyng it dizze maet den ek. Hy tsjinne by in hear- skip for hüsknecht, en krige fen mefrou in boekje der ’t er alles yn opskriuwe moast hwet er üt ’e winkels helle. Do ’t dat in J. QUARLES VAN UFFORD. fjirtsien dagen durre hie sei er op in kear Mefrou, ik heb mijn buikje fol.a Mefrou dy ’t it wol goed forstie hwet er sei mar it for- keard neffens syn bidoeling bigriep stjurde him op steande foet foart. Hja woe gjin gnobberij hawwe, en de stumper wier sa ear- ik as goud. Dy hie him dos seis to fiter, mar sa slim noch net as dy bolle okkerdeis yn ’t Heidenekip. dy ’t üt it pitromoaljefet en dat mei de dea bikeapje moast. Op sa’n menear wirdt de pitromoalje noch earst djür foohte, en mei de man dy ’t ik fen ’e wike spriek en klage dat er in dael- der for ’t mingel bitelje moatten hie, him noch wol stil balde. Sa’n bist soil ek wol efkes raer gesteld west hawwe. Hwa ’t op heden mear raer yn ’t liif wêze soille Us Pinksterdrukte. Het bezoek op de beide Pinksterdagen aan Den Haag en Scheveningen was by zonder druk. Aan de Holl. Spoor was het naar schatting 20 30 pet. drukker met het reizigersvervoer dan verleden jaar. Vooral op de lynen van de Zuid-Holl. Electr. Spoor was het bijzonder druk zoowel op die rechtstreeks van Rotterdam als op die van en over Den Haag naar Schevenin gen. Ook het vervoer van Den Hasg naar ande re plaatsen par Holl. Spoor was zeer groot. Met de stoomtrams van de Holl. en van de Staatsspoor, die, in verband met de verplichte beperking wegens den kolennood slechts om het half uur reden, werden in lange treinen ook vele reizigers vervoerd. Het aantal per Staats- van inlandsohen De BURGEMEESTER der ge meente Workum brengt ter kennis van ingezetenen, dat de uitreiking ran nieuwe broodkaarten zal plaats heb ben op Vrijdag 8 Juni a.s., *£nd« in de gewone uren. Zij die zich in een nieuwe wijk hebben gevestigd, en dit ter secre tarie hebben opgegeven, kunnen in de daarvoor aangegeven uren hun broodkaarten in ontvangst nemen. TT. a, j -.Ji jildbilizzers. Ut in meidiehng yn e »8taats- Nogmaals wordt ieder er uitdruk- - - J kelijk aan herinnerd ter Secretarie opgave te doen van de vermeerde ring of vermindering van het gezin. Workum, 31 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Af te halen van het schip door de bewoners van Wijk A en B op Maandag 4 Juni 1917. Ortodox-protestantske stamgenoaten, dy ’t dochs noch ris in Fryske preek hearre kinne of léze en hjar psalmen sjonge yn ’e memos- tael. Mar it bigjint er nou op te lykjen, dat dit njunkelytsen ek oars wirde soil, nou ’t de Roomske Friezen ek wekker bigjinne to wir den. Dat goed wekker wirden hat wol ris foetten yn ’t gat, tominsten as men lyk as ik fen ’e wike, let fen in brilloft thüs kom hun nauw- 'men is dan spant dat er wol ris om. As men slüoh is en men moat wekker wêze, dan hat men *t neat to rom. Mar kom dan 'earder thüs, soil men my sizze, en dan antwirdzje ’k derop Ja dat is wol sa, mar as de sermoan- jemaster dan foarou foarlêst, dat degene dy ’t it earst fen foartgean praet it langste bliuwe moat, dan sit men dochs wol in bytsje fêst, oars net Sa kin de iene de oare al fêst sette, ja, mar men kin yen seis ik wol ris fêst sette. Sa wied er ris in fint by üzes wei tueel noodig zullen blijken, geen rekening dy ’t yn Hollên tsjinne. Nou giet it wol faek 'l sa, as f De natuurlijke samenhang in ons volksleven is verbroken. van een van voor den ander de beurs met Rijk afvordert. Rfjwiel-toerlsten-rondrit. Begin Juni zal een tiendaagsche rij wiel- toe risten rondrit door Nederland worden gehouden. De heer W. H. J. Dicke te ’s-Gravenhage, propagandist voor vreemdelingenverkeer, krijgt de leiding. In tien dagen zal gereden worden als volgt: le dag Amsterdam Enkhuizen Stavoren- Groningen Groningen- Coevorden C'oevorden-Oldenzaal Oldenzaal- Deventer Deventer-Nijmegen Nijmegen- Roermond Roermon d Gister wij k Gister wij k-Gouda Gouda-Amsterdam De kosten van den geheelen rondrit worden geraamd op f 50 a f 75 per persoon. Deze onderneming maakt een onderdeel uit van den rij wiel-toeristen-rondrit, ontworpen door den A. N. W. B., en te rijden van willekeu rige aanvangspunten en op willekeurige datums tusschen 26 Mei en 26 Sept. Ter aanbeveling wordt gezegd »Nu bij de Spoorwegmaatschappijen (die buitendien in de zomermaanden hare tarieven met 50 pet. verhoogen) beperkingen worden ingevoerd, in verband met de kolendistributie, zullen hare waggons zoodanig bezet zijn, dat het reizen daarmede geen genot oplevert. Het automobiel-verkeer vermindert aanmerkelijk vanwege gebrek aan benzine. Het rijwiel-toe risme wordt daardoor aanlokkelijk, mits de Vereenigingen tot bevordering van het Vreem delingenverkeer hét verstaan hare gasten te ontvangen, hen te laten zien wat er te zien is, hen onderdak bezorgen en hen ter wille te zijne- De Ryksmiddelen. Twee millioen en twee ton heeft April méér in de schatkist gebracht dan haar voorgangster van verleden jaar. De oorlogstoestand blijkt niet weinigen in staat te hebben gesteld, om een zeldzaam goeden tijd in eigen zaken te maken, want alleen de inkomstenbelasting liep, op één ton na, met twee millioen omhoog. Maar daar tegenover staat, zegt »De Stand. dat voor maar al te velen een tijd van alzijdigen druk intrad, en dat het voor d^zeu dubbel hard is, op alle manier in de toeneming van de Rijksmiddelen te moeten bijdragen, terwijl zo voor zich zelf in klimmende zorg geraken. De BURGEMEESTER van Workum brengt ter kennis van de ingezetenen de volgende bekendmaking van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. »De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het in verband mei de voorziening in de behoefte aan honig hier te lande en het uitblijven van den aanvoer van dit artikel uit het buitenland, noodig zal zijn maatregelen te treffen teneinde een zoo nuttig mogelijk gebruik van den in het a.s. seizoen gewonnen inlandsohen honig te verzekeren. Te dezer zake is reeds eene vergadering met vertegenwoordigers van belanghebbenden gehouden. Als resultaat hiervan zijn eerlang nadere bepalingen te verwachten omtrent den verkoop en distributie van inlandsohen honig. Het verdient, in verband hiermede, aan beveling, dat le. alle producenten bgenhonig 2e. alle handelaren in inlandsohen bgen honig, die ook vóór den oorlog van den handel in, en het persen van inlandsohen bijenhonig hun hoofdbedrijf maakten en den honig rechtstreeks betrokken van de pro ducenten 3e. alle verbruikers van honig, als fa brieken, klein-bedrijven, grossiers en winke liers, die inlandsohen honig van den oogst 1917 wensohen te ontvangen, zich ten spoedigste onder opgave van I keurig adres en den aard van hun bedrijf, wenden tot de Nijverheids-commissie, Stad- houderslaan 102, Den Haag, terwijl op den brief en het couvert duidelijk moeten wor den vermeld: sHonigdistributie 1917«. Aan belanghebbenden zullen dan formulieren ter invulling worden toegezonden. In het bijzonder wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat bij de uitvoering der maatregelen, welke even- SAUNDE BRIEF. Hwer ’t men foar in hoartxje tiid noch net om tochte hat nou wêzen krige in katholieke Fryske forieniging ünder ’e namme sRoomek Frijake Boud,< mei de bynamme »For Tael en Letterkinde« is stifte. De striid om ’t behald fen de memmetael wirdt nou net al- linne mear fierd troch in partsje fen ’t Frys ke folk, mar soil ho langer ho mear oanhin- gers bigjinne to krijen. Yn 1844 is al op rjuchte it Aide Selskip, sa ’t men dat yn ’e wanneling neamd, yn 1908 is er kristlik selskip oprjuchte en nou yn 1917 wirde ek de Roomske Friezen wekker en bigjinne njunkelytsen yn to sjen dat ek hja der net langer onforskil lioh en kald, mei omkearde bannen by stean bliuwe meije. It doel fen dizze organisaesje is om in leech plak yn de Fryske taelbiweging oan to foljen, hwent like min Fryslan foltallich neamt wirde kin sünder it Katholike diel, like min is de Fryske taelbiweging algemien, sünder it Katholike diel-nimmen. ’t Is net bigoan, om dwerse kneppels to smiten yn ’e algemiene Fryske tael aksje, lyk as in inkele al bi- wearre wol, mar om dy follediger en ster ker oan to meitsjen. ’t Is net in getal dat outritsen mar dat opteld wirde soil by de som-, me, it hege sifer dat mei elkoar al forkiige by firma’s yn ’e grinspleatsen, it sij op ’e is. De katholike Friezen binne ont nou ta gans efterliker yn dit opsioht den bjar kristelik- Ja ja it jild hat syn biswieren. In hele boel oppassen en noed er mei, hwent hwet immen hat wol er net Ijeafst wer kwyt, en dochs kin dit léste sa maklik barre, ’t Is bet- ter gj>n jild to hawwen dan al jild hawn to hawwen. Mei gjin jild kin men de holle ge rest jouns yn ’t hessen lizze, lyk as nou op ’t heden fen plan is to dwaen. Er is een onnatuurlijke orde zaken logeerenen. Dy den één Is bet grijpen en grabbelen, dat allen nood den tijd vergeten doet, maar daarnaast een aldoor verschralen van een toeneming voor wat het C en D Dinsdag 5 E, F en Gr Woensdag 6 Workum, 1 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum. Bemelumer Oldepbaerl en Noordwolde.

Friso nl | 1917 | | pagina 1