In Südwestlike Brief. Hindeloopen en Stavoren. I ZATERDAG 9 JUNI 1917. No. 24 43ste Jaargang Binnenlandsch Nieuw». ïi J Dok FRI8O. aan aan Zaterdag, Te Doornik Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. boppe komt dan is net to boppe, en kin Hwer en ’k Nei gedachten yn Ruslan. Yn j I 1 I Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. maar een gering aantal van deze dieren De »opruiming« den veestapel moet echter gezocht wor- en bij toonde kelijke massa. «Ik ben gelukkig hier te zijn«, riep een knaap van Douai uit. «Bij ons moeten de jongens van 15 jaar gaan werken voor de Duitschers en denkt eens, binnen 2 weken word ik 15<. Een knaapje sprong op krukken. Zijn rechterbeen was tot bij de knie geamputeerd. Verminkt door een obus en zoo strompelen er in Frankrijk veel jongens en meisjes, weer- loozen, maar die alle verschrikkingen van den oorlog hebben gevoeld. Zij, die hier komen, verbazen er zich over, geen aanhoudend ka nongebulder meer te hooren of waarsohuwings- signalen, om zich in den kelder of een andere schuilplaats te bergen tegen hommen en obussen. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dinsdag had de oandidaatstelling plaats voor de verkiezingen der Tweede Kamer. Over eenkomstig de daartoe door de politieke par tpen, in de Kamer vertegenwoordigd, zijn al leen de aftredende leden gesteld. Verschil lende andere groepen hebben in verscheiden districten tegencandidaten gesteld. Herkozen zijn 50 aftredende leden, n.l. de heeren jhr. mr. P. van Foreest, A. H. J. Engels, B. Nierstrasz, J H. A. Schaper, W. O. A. Koster, W. J. F. Juten, mr. J. W. H M. van Idsinga, F. H. de Monté Verloren, mr. H. A. v. d. Velde, P. Vliet Jr., mr. R. van Veen, mr. Th. J. A. Duynstee, jhr. G. J. A. Schimmelpenninck, mr. J. van Best, Siebenga Mulder, N. Oosterbaan, jhr* mr. A. F. de Savomin Lohman, mr. A. O. Visser van IJzendoorn, jhr. mr. W. Th. O. van Doorn, mr. D. A. P. N. Kooien, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, mr. J. Ankerman A. N. Fleskens, jhr. mr. A. F. v. Sasse v. IJsselt, P. F. Fruyten, mr. P. Rink, dr. E. J. Beumer, A. Brummelkamp, mr. F. I. J. Janssen, mr. H. Smeenge, mr. M. J.C. M. Ko’kmsn. jhr. R, R. L de MnrsH. m* dy., kuierstokken de loft ynstieken. (Is leech nou net in twaliddich wird?) As it sa nou ek ris mei de Russiske papieren sa komt, dan scoe men der al hast sin oan krije, dat moat ik wol meistimme. Dizze man hat nou by finderfining ho gau as in ding him kearekin. Hwet ek in omkear is? Dat we oer ’t algemien nomd dit jier net hoege to stimmen, en dat er gjin striid fiord wirde soil sa’t de minlike skikking fen de politike partgen dat fitsteld hat. De leden dy't nou ienkear sitte mei net pieage wirde en soille sa mooglik by inkele kandidaatstelling herkeazen wirde moatte. Dus de leden dy’t ougeane om ’t se hjar tiid om hawwe, wirde sfinder stimmen op ’e nij as keazen forklearre, en wy hawwe net nei de stimbos to bokseljen. In fortuentsje nou’t de skoengOalen en fytgbannen sa djfir binne. Greater fortuentsje j8 noch to for- krijen for degene dy’t in dfikboat sinke litte tin. In Amerikaan. Bartol hjit er, looft 5000 frank bileaning fit for elke dfikboat dy’t er nei de groun jage wirdt. Dy man skynt ek wol fatsoenlik it grou op dat fingedierte to hawwen. Hy stelt tominsten 125.000 frank for sokke preemjes biskikber. De man wen- net yn Parys. Fan dfikboaten hawwe wy nou just gjin lest hjir mar wol fen ’e ffigels, en binamman de hofdouwen. Dy rekels binne sa findoogensk dat se fie earte forniele. Dy’t se oerbliuwa lieten nei ’t settan. forgunne se nou it libben hwent altyd wer oan sitte se der oan to peuterjen, en de stimpers lihje fenseis mar jfist mei dizze droechte. sadat se gjin pleag- jen hawwe kinne noch fomearre. Sa ha ’k al ien heardt dy’t for elke deade hofdou in bfibbeltsje fitloofd. Dat scil wol min genooh wêze yn dizze djfirre tiid, tominsten as se der for sketten wirde soille, en dan de ffigels der by ek noch oustien wirde moatte oan Bartele, soille wy mar, neffans mynhear Bar- tol. yn ’t Frysk sizze. ’t Is dan ek in aerdichheid to sjen, ho’n forskaet fen fflgelforskrikkers hjir op ’e As folksbou steane. Mar it is allegjerre om ’e nocht. In man fen stokken en prikken mei de bikende hege hoed op hat safolle frees findrr ’t folk dat de ffigels noftlik op ’e fit- aprate meagere earmen sitte to slfigjen of to kwelen. Opstoppe oaljejassen draeiber op in stok der mei se al sa graech op toefje, men kin sjen dat se der mei nocht hjar op del flije en mei ynerlike nocht litte se hjar mei yn ’t roun draeije. Hwet nou to bitinken dat^helpe kin as goed fitwirkjende ffigelfor- skrikker. Soille we beppe der op sette!< frege in jonkje fen saun jier yn syn finskild oan ’e heit, hearde ’k fen ’e wike. Haetlik for *t aide minske, net? De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78. Amsterdam Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en (S D A P, aftr.) Gennep (Chr Boe) Gebrek aan aardappelen. De minister van* Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende circulaire aan de burgemeesters gericht: Ik heb de eer u te berichten, dat de aard- appelenvoorraad van den oogst 1916 der mate geslonken is, dat het bestaande rant soen van 3 K G* per week niet meer kan worden verstrekt. Dit rantsoen wordt dus voor de week van 4 Juni11 Juni bepaald op 1 K.G. per week per persoon. Om te voorzien in het tekort voeding, hetwelk hierdoor ontstaat, zal de gemeentebesturen, die van oordeel zijn, dat voor hun gemeente daaraan behoefte bestaat, rijst beschikbaar worden gesteld en wel, tot ten hoogste een vierde van het ont brekend gewicht van aardappelen, berekend naar een week-rantsoen van 3 K G. per per soon. Derhalve kan voor de ontbrekende 2 KG. aardappelen ten hoogste 1/3 KG. rijst worden verstrekt. Als door den verbruiker voor deze rijst te betalen prijs wordt 10 cent per half K G in overweging gegeven. Het bestaand rijstrantsoen van 0.7 K G. per 4 weken wordt naast het bovenstaande gehandhaafd en evenzoo de daarvoor te be talen prijs van f 0 14 per K.G. De hoe veelheden rijst, welke als supplement voor het aardappelenrantaoen moeten dienen, moeten afzonderlijk aan het R. D. K. worden opge geven. Is uitvoer van het vee gewénschtf We hebben ’t nu al meer dan eens ge hoord, dat onze veestapel te groot is om al die dieren in den aanstaanden winter den kost te geven. Minister Posthuma heeft dan ook te kennen gegeven, dat de veestapel tot op s/4 zal moeten worden ingekrompen. En nu is men er weer als de kippen bij aldus wordt aan 't Hbl. geschreven om te trachten voor een deel van het vee verlof tot uitvoer en daardoor een zoet oorlogswinst- je te krijgen. Daartegen protesteert de schrij ver. Hij acht het beter, dat de koeien, die geslacht worden, hier blijven, omdat de maxi mumprijs van het vleesch zal kunnen worden verlaaagd en de gewone middenstander en de werkman weer eens wat meer vleesch op tafel kunnen krijgen, al is dan dit vleesch niet van de eerste kwaliteit. Voorts heeft men dan ook het voordeel, dat er een aantal huiden in ons land blijft, die voor de fabricatie van leer van gewiont kunnen zijn. Het komt den schrijver voor, dat het denk beeld van den Minister, geen uitvoer van al lerlei vee toe te staan, maar hoogstens stam- boekdieren te doen uitvoeren, waarvoor mis schien meer geld kan worden gemaakt dan zij als vleeschproducenten waard zijn, en dan nog weg te doen, het juiste is. van den in bet slachten van niet-stamboekdieren, die op 't oogenblik de grootste waarde heb ben als vleeschleverancier, en het vleesch dezer dieren dient in ons land te blijven. Fransche kinderen in ons land. Gisteren is te Roozendaal weer een groep van 250 kinderen uit het bezette Fransche en Belgische gebied in ons land aangekomen. De correspondent van de »Tel« was bij de aankomst en vertelt er van. We ontleenen aan zijn verhaal het volgende «Bij éénen stoomde de trein binnen. j De portieren werden geopend en daar zagen we ze meisjes en knd^en van Sedan, Laon, uit de omgeving van Cambray, van Douai en Roubaix. Sommigen waren van de overigen van Zondag op reis kwamen ze samen. Vandaar vertrokken ze Maandag om zeven uur.Te Brussel moesten ze in den trein overnachten. Nu stonden ze in Holland. Hoe verreisd ze er uitzagen, kan men zich voorstellen Och, straks wacht hun het bad. Ook de havelooze kleedij, die velen dragen, kan men al dadelijk vervangen, maar weken rust, krachtige voeding en genot van lucht zullen er noodig zijn om de sporen van ont bering en lijden weg te wisschen. Melk was voor de meesten als een open baring en de cadetjes noemden ze koeken. »Op ons dorp ia geen enkele koe meer«, vertelde me een meisje van de Ardennen. «Dit is ons broodzei een knaap van Douai eene grauwe, korrelige, onsma- A G. B. M van Rijokevorsel, mr. J. R. H. v. Sohaik, M C. E. Bongaerts, J v. d. Molen Dzn. J H. J. Beekers, J. G. Scheurer, L. F. Duymaer v. Twist, mr. H. C. Dresselhuis, A. H. A. Arts, mr. G. W. Sannes, B. R. F. van Vlijmen, dr. W. H. Nolens, mr. J. A. Lofcff mr. dr. H. A. G. van Groenendaal, mr. J. B L. O C. de Wijkerslooth, jhr. mr dr, E. A. van Beresteijn, A. C A. van Vuuren, mr. R. J. H. Patijn. De oppositie heeft in 50 districten tegen over aftredende Kamerleden 67 tegen-c&ndi- daten gesteld, zoodat 13 sociaal-democ^aten, 6 vrijzinnig-demooraten, 15 unie-liberalen, 6 vrij liberalen, 4 christelijk-historischen, 2 anti revolutionairen en 3 katholieken hun zetels zullen moeten verdedigen. De S. D. P. en ehristen-socialisten komen in 35 districten uit, te weten Amsterdam II IV, V, VII, VIII en IX, Amersfoort. Arn hem, Beverwijk, Dordrecht, Enschede, Frane- ker, Den Haag I, II en III, Groningen, Haar lem, Hilversum, Hoorn, Leeuwarden, Leiden. Rotterdam I, If, TH, IV en V, Sohoterland, Tiefjerksteradee), Utrecht I en II, Weststel- lingwerf, Zaandam, Zutphen, Zuidhoorn en Zwolle. Het Comité tot actie tegen de aanhangige grondwetsherziening in 21 districten, n.l. Amsterdam I, III, IV, V en IX, Amersfoort, Apeldoorn, Breda, Deventer. Den Haag I, II en III, Haarlemmermeer, Hilversum. Katwijk, Lochem, Middelburg, Rotterdam II en IV, Utrecht I en H. De Algemeene Staatspartij in 5 districten Amsterdam II, VH en VIII, Eist en Haarlem De Plattelandspartij in 4 districten Brielle, Dordrecht, Ommen en Ridderkerk. De christen-demooraten in Den Helder. En mr. S. van Houten als onafhankelijk liberaal in Groningen. De stemming heeft 15 Juni plaats en de herstemming, zoo noodig, op 22 Juni. Kamerverkiezingen In Friesland. In de districten Sneek, Harlingen en kum zijn de aftredende leden J. G. Scheurer (A. R), mr. J. Ankerman (Chr. Hist en mr. R. van Veen (Chr. Histbij enkele can- didaats*el!ing gekozen. Daar dus geen ver kiezingsstrijd. Anders is het in de andere Friescbe districten. In Leeuwarden zijn candidaat gesteldmr. P. J. Troelstra (S D A P, aftr.) en ds. A R de Jong (Chr. Soo.) te Helmond. In TietjerksteradeelC. vd Voo-t van Zijp (A R aftr.) en ds. M. C. van Wijhe te Barchem (8 D P) In Franeker W. P. G. Helsdingen (8 D A P, aftr.) en ds. L. de Baan te Oenkerk (Cbr. SOG.) In Schoterland mr. M. Mendels (S D A P. aftr.) en H. Rijsewijk te Zutfen (S D P) In Weststellingwerf F. W. N. Hugenholtz en ds. J. W. Kruyt te ACHTSTE BRIEF. Droech, droech dat is tejinwirdich de rop mar* Skrok waer en gletune sinne is shea ring en ynslach. Bou en greide smachtet nei wetter en sa ’t it him oansjen lit, is ’t al moai fêït dat er in bytsje hea komt mei de earste sneed. Mei det de skfirren hast alle gjerre sa leech binne dat er net ions in »poepenest< faek oarbleau, stiet it er yn dit opsioht net sa ginstich foar mei de boer, en de neisimmer mei ’t it wol gans byskoerre soil ’t noch allegjerre aerdich yn ’e bl&ns komme. Wy hawwe al boeren heardt dy’t seineas ik oardel weide fen ’t pounsmiet ouhelje kin trooh elknar, der rös ik it al foar, Ek al omdat er in boel lan foarweide is, omdat it fé to gau fen ’e stal rekke, scil 'theagewin skriel wirde. Dat foarweide lan seit nou by dy dioechte ek, »lit sitte hwet sit«, en kin net wer op ’e hael komme nou’t it fen ’e woartel on wer bigjinne moat, Ek mei de boufruchten wol’t net rjucht sjitte, en dat is al sa spitig nou ’t elk him sa’n bytsje tocht klear to meitsjen for it driigjend iten gebrek. Lykwol skriuwt men fit it Easton dat it er der mar best foarstiet mei greide en bou beide, De ierdapels moat er dêr ek mar tige fitnaeijenou, lit se mar komme De greate heap hwer ’t men langlêsten fen rfip, skynt ek al wer aerdich bilune to wezen, oars hoevden se fis net geandewei mear yn to koarten, scoe men sizze, Wy komme dan nou fen 6 poun op 2 poun de man per wike. Dat is al wer in hele tobekset. Hwet we to min krije, scil oansfivere wirde mei rys. To Saendam wierne de frouljue sa dryst dat se in wein mei jirpels oanfoelen en rfipelen, hja hiene dan ek al in deimennich sfinder sitten. Mar bij fizes sitte in hopen frouljue sfinder reinwetter, dat is ek in lést for bjarren, ek wol for de manljue mar for de frouljue it earst en ’t meast. De hfizen binne nou wol skjin, mar der is mear, en dat bliuwt er, dat skjin moat. Derby mei dit mylde waer drinke de bern ek sa’n soart. Bern en biggen hawwe altyd toarst, en sa moat it ek wêze, scille dy beide goed dije. Wy hawwe hjir in toarstige man, sa stiet er tominsten to boek, dy hat mear nocht oan drinken as oan arbeidsjen en to fortsjinjen for syn bfishalding. Nou is er op ’t heden «finder wettere, al «fint in deimennich. Oars in goed plak scil men sizze for in droege kiel, mar nou hat er it gewoanliks sa as er wer op *e lappen komt, dus as er wer er de kwael noch wer er mar onmoochlik oer *e droechte. seoed er sitte waerd my jister frege antwirde7" - - - Ruslan? Ja, hwent hy hat my okkerdeis forteld, by woe hwet Russiske papieren keapje. Ik seach wol dat er al for fêst hwet oars kocht bie as papier, hwent hy wie just net sa bier fêst do’t er foar my stie to praten oer bfitenlanske papieren en ho’t men der mei omgean moast. Nou tink ik dat er op stap is net Ruslan ta om seis de geskikste stikken fit to sykjen, der giet op ’t lést ek neat for de man seis. Dat koe de freger him net begripe dat dizze man papieren keapje koe. Altyd is ’t der ommen op en wei, sei er, en as er in dfibbeltsje yn ’e bfis hat dan rint er al hwer ’t er dat it eant yn drank omsette kin I Ja, sei ’k, mar hy is hannelsman, en de hannel der sit tejinwirdich hwet yn mei dizze klfit- rige tides. Nou hat er grif in fortuentsje mei de hannel bfiwn, en de Russiske papieren steane op heden leech. Leech en leech is twa. Leech tsjinoer heech en leech tsjinoer fol. Bygelyks, dizze «follee man woe »lege< papieren keapje, Omdat er tofolle glêzen >leech« makke hie en sadwaende de foetten net «heeohc tille koe, dus leech bij de groun b&lde moast, kaem it dat de leechsten, nam- mentlik de skonken, it heechst kamen to stean, hwent hy rekke fo feilen, sadanieh. dat de I I 4 FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workiim. Hemelumer Oldepbaert en Noord wolde.

Friso nl | 1917 | | pagina 1