voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. ZATERDAG 16 JUNI 1917. No. 25. 43ste Jaargang Binnenlandsch Nieuw?. Officieel Gedeelte. 50 lange turven tegen den prijs van f 0,50, 300 baggelaarturf, verkrijgbaar bij de handelaren: Der FRISO. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. .'iWi De BRANDSTOFFEN-COMMIS- SIE te Workum, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op MAAN DAG en DINSDAG aanstaande, aan de waag zijn te bekomen: alwaar alsdan tevens zullen worden uitgereikt bons voor P. PISO. F. POSTMA. SIEMON WIERSMA. H. de HAAS en J. Y. de JONG, J. P. DE JONG. tegen djen prijs van f 2.25 aan huis bezorgd. Ook worden door de Commissie verkrijgbaar gesteld SPONTURVEN voor het bakkersbedrijf, tegen den prijs van f 8.per duizend stuks. De houders van de bons zijn gehouden beide soor ten turf te ontvangen. eigen ljue is dochs de haedsaek. Licht tinkt wer in oar oer disse saek wer hwet oars, ei nou, elk is frij yn syn miening en mei dy sizze salang er gjin kwea bedoelen efter stikqt. Béten dat is ’t dochs altyd net oan te rieden om to sizzen hwet men tinkt. Ik ha ris heard of lézen, dat wit ik sa lyk net, fen in boer dy’t ris op in joun mei in doarwaerder yn ’t selskip siet. De boer mocht de doarwaer- des net lij© omdat it in man wie dy’t altyd nei him klaude en dan net sa lyk seach nei rjuoht en earlikens. Dy jouns koed er him dan ek net daeije hwent de smjirkert die gans in wird oer him seis, ho knap as er wie en ho earlik en rjuoht er altyd hanle. »Scil ik dy ris hwet sizze? sei de boer, knap yn ’t éndoogenske bist al, en earlik bist ek, as ’t der mear foardeel fen haste as fen énearlikens.De doarwaerder bigyng fenseis raer to bliezen, mar de boer troefde noch better ta. Hy sei: »Dou bist in yn- klauwer, in greate ófsetter!» Dat brooht de doarwaerder oan, der wieme getugen by, en de boer kaem njunkelytsen foar de rjuchter en moast 10 goune boete bitelje. «Der ha’k fen leard, mynhear de rjuchtersei de boer. »Ja«, sei mynhear, »ik tink, safolle, dat jo tonei de mule halde moattei »Né, mynhear, ik ha leard dat de wierheit djór bitelle wirdt. Mar mei ’k mynnear nou ris freegje as er ek boete op stiet, as men in ynklauwer en ófsetter, in earlik man neamt«? De rjuchter lake om dy onnoasele frage en antwirde: »Wel né, fensels myn goede man, dat meije jy fry dwaen®. »Kom«, sei de boer, »dat stiet my oan«. En wylst er him nei de doarwaerder omkearde, sei er tige oerlangsum en goed léd: aöoendei earlike man«. Sa moat men *t soms oanlizze om sizze to kinnen hwet men tinkt. der noch gjin hirde dyken fensels, mar sok in draverij balde men destiids op it Saeilan, dat do wol bifloerre wier. Wer letter kamen de greate dra very en to Ljouwert, op ’t ein fen de Marssumerdyk. Dat gyng dan om ’e „Goudne swipe”. Dy forneamde draverij lükto dan heale Fryslan nei him ta, ha ’k wol fen alder minsken heardt. Dat wier for mannichien yn us prowinsje in hele feestdei. Dy ’t hwet koe en ’t hwet oan tiid hie moast nei Ljouwert sa’n dei. Der scille noch wol genoch lezers fen Friso wêze dy’t dat my nei sizze, dy’t it noch wol fit underlining witte en oars wol fen hjar heit, of misskien al pake, sizzen heard hawwe. Ik ha us k&stlein syn pake, dat wie ek Hugo Wybenga, noch wol mei fjér praten heard oer Malle Jan« dy’t hy sa faek, en sa’t ik fen oaren wit, sa masteraftich beriedt. Ik hearde him dan oer »Friso« fen Vegelin, fen ’e Jouwer, fen »’t Haasje« en»’tVosje« fen Heeringa Oats fen ’t Oranjewald. Dan neamde er »Snuf< fen Tamminga, te Anjum, en om net to forjitten Dibbels» fen Bierma, to Aldebildsyl. It mei my noch sa’n byteje heuge ho’t Dibbels op ’e tonge lei, en noch yn ’e folksmüle libbet dy namme. Ik hear tominsten wol ris sizzen mei koartswilige bi- doeling as men in aide strampelbonke fen in hynsder mient: «Hwa syn Dibbels is dat?« of»Dy Dibbels naeit er ek oer«, ensafoart. Ek soil de lêzers noch wol henge Sophie fen T. Veldstra dy’t oerél de earste prizen hast weihelle, en fen letter jierren Marianna fen Age Witteveen dy’t ek in tiidlang for de hirdste gyng. Neitiid kamen de draverijen op ’e lenge baen mear yn ’e moade. Dy nijichheid wie üt Amerika en Ingelan oer waeyen komd. De Friezen woene der earst net rjuoht op bite mar njunkenlytsen bigyng men er hjir ek al mei to piellen. To Ljou wert en op ’t Fean hald men al sont jierren ek draverijen op ’e lange baen. Mar noch er ljue tige op tsjin, der bin ik ek ien fen. Mar sa giet it, de minsken tinke ienktear net allegjerre gelyk oer it selde ding. Sa scille de ljue ek net ienriedich wéze oer de meidieling fen de Minister fen Lanbou oangeande de béternegoasje. Syn Eksellinsje is bang dat we fen ’e winter net oan ’t bétersmarren en raenen bliuwe kinne. Hy wol foarsoarch-bepalingen sjen to meitsjen. Wy moatte minder swiet-malke en mear dreage malke bréke, om sadwaende sa min mogelik de béterproduksje to bilimmerjen. Jimme meije net mear op in feltsje oer ’t ’t kopke tbê figelearre, hjer frouljue. Dreage malke moat hast krekt sa fiedsum for és wêze as net oureamme malke. Fiks Ik kin dit net tsjinprate, mar hwet ik al tsjin- praten hear is it foarstel fen de Minister. Fen ’e winter moat er béter wêze. Nou, sjuch ris, it lan is tsjinwirdioh wol hast alle gjerre keal en der wirdt for om dis’tiid fen ’t jier just net sa’n soart molken, mar dochs komt er mei elkoar fensels in boel malke De béterfabriken meitsje folie mear béter as wy op kinne. Hwet er oer is giet nei *t bétenlan. Sa op en del wirdt er, om en-de- by, for 65 pot, konsint jown. Natérbéter- iten wirdt hast rikeljueswirk, dat wit we om- mers allegjerre wol. Scoe ’t nou ek kinne dat de Minister it bledtsje ris omkearde en oan ’e eigen Nederlén- ners beskikber stelde, for *n bihoarlike priis om fierdere hwet yn ’t efi.lt to sette for ’e winter. Men hoeoht de boel net bidjêrre to litten en net lyk as okkerdeis to Rotterdam de fetten yn ’e sinne hawwe to stean. (Dat soil der wol in opskoer énder *e stêdljue jown hawwe do’t der fet om hjar foetten bigyng to rinnen, hwet se sa komselden foar hjar op ’e tafel fine kinnemen slikke de balstiennen ou, ha ’k heard.) Mar, al is ’t goed it ge brék fen dreage malke oan to rieden, sa scoe de Minister mear wis er fen wêze dat elk noch sahwet béter bisette koe en hoechde er net bang to wêzen dat men takomme win ter sénder fet sitte scoe, it ynsêltsjen rekk**n«. Net de étfier mar de behoefte fen De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bjj abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagjjnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. r bijgekomen, deed hij een uitvoerig verhaal van de doorgestane ellende in Duitsche gevangen schap. In eenige weken tijds was hg 20 Kilo in gewicht achteruit gegaan. Met dwangmid delen had men, volgens zijn verhaal, hem tot arbeid in de mijnen aangezet. Op zijn vlucht naar Holland dienden hem onkel de sterren als wegwijzers, daar hij zonder compas was. Door den bliksem getroffen. Zaterdagmorgen stond te Assen, tijdens het korte onweer, een klasse recruten van het depót aldaar op Baggelhuizen opgesteld, om de eerste beginselen van het voetballen (het wegtrappen van den bal) te beoefenen. De mannen (22 in getal) waren daartoe in een groeten kring opgesteld en moesten den bal, wanneer deze in hun nabijheid kwam, weg trappen. Plotseling Hitste een bliksemstraal door het luchtruim en sloeg in hun midden. Alle 22 militairen sloegen tegen den grond, terwijl één hunner, nog slechts kort onder de wapenen, door den bliksem bleek getroffen te zijn. De man had een diepe hoofdwonde, terwijl de plaats, waar hij gestaan had, was omgewoeld. Blijkbaar was de bliksem op zijn hoofd ingeslagen De man was onmiddellijk dood. Een officier van gezondheid, terstond ter plaatse aanwezig, kon dan ook slechts den dood constateeren. De overigen hadden geen letsel bekomen. Smokkel wee. Hoe treurig de gevolgen van den smokkel handel zijn, kan men zien bij het gezin P. te Breedevoort, zoo meldt men aan de Maasbode De vader van dit arbeidersgezin is uitge wezen en verblijft in Duitschland. De moeder zit in preventieve hechtenis te Zutfen. De oudste zoon was in militairen dienst, kwam met verlof in Aalten, werd wegens smokkelen bekeurd, en deserteerde^, hij houdt zich in Duitschland op. De tweede zoon is uitgewe zen en zit in Veenhuizen. De derde zoon zal hoogstwaarschijnlijk ter beschikking van de regeering worden gesteld overeenkomstig De nieuwe treindienstregeling met 1 Juli. Met 1 Juli wordt bij de spoorwegen een nieuwe dienstregeling ingevoerd. In ’t Noorden blijft de treinenloop, zooals die thans is. Alleen worden de eerste en de laatste sneltrein LeeuwardenZwolle en terug wederom in dienst gesteld op werkdagen. In verband met de kolensohaarschte zullen, naar men weet, de sneltreinen voortaan lang zamer rijden dan tot heden het geval was. Aardbeien. Met de aardbeienteelt is het m Kennemer- land, door de aanhoudende droogte, naar de »Tel.< verneemt, treurig gesteld. De planten brengen bijna in het geheel geen aardbeien voort, terwijl de rijp het hare er nog toe bijdraagt de weinige vruchten te vernietigen. De velden tusschen Beverwijk en Heemstede zien dan ook zwart. Werd het vorige jaar per roede tot bij de f 3 besteed, thans geldt als hoogste prijs daarvoor f 0.50. Van elke roede grond wordt echter zoo weinig gehaald, dat de prijzen per slot oneindig veel hooger zijn dan verleden jaar. Daar de aardbeienteelt in deze tuinbouwstreken een der hoofdmiddelen van bestaan is, gaan de tuinders dan ook een slechte toekomst tegemoet. De Wognummers. De gezondheidstoestand van den heer W. Saai, directeur van de bekende vereeniging sJacob Kwast» te Wognum, laat reeds gerui- men tijd te wenschen. Na een verblijf in de Boerhave-Kliniek te Amsterdam is de patiënt naar zijn dorp ter verpleging teruggekeerd. De repetition der vereeniging worden de laatste maanden niet gehouden. Een deserteur. Te Groenlo kwam een Fransoh kolonist over de grenzen. De man was voor 16 dagen uit Dordtmund ontvlucht, had de laatste zes dagen geen eten meer gehad en was zoo uitgeput van vermoeienis, dat hij nauwelijks meer in staat was te loopen. Toen hij een weini? wrr den eisch van de rechtbank te Zutfen op 6 Juni. De vierde zoon zit als zoodanig al in een inrichting te Heerlen. Da rest, 4 klei nen van 12 tot 2 jaar, is nog in het oude r lijk» huis te Breedevoort. Steenkolen buiten de distributie. Uit Goes schrijft men Terwijl men op geheel Zuid-Beveland lang zamerhand aan de distributie van steenkolen volgens het bon stelsel gewend was geraakt, en gelaten afwachtte wanneer een toewijzings- kaart, gewoonlijk eens per maand, de bigde tijding bracht dat de brandstoffen-commissie weer een half mud wilde afstaan, schijnen er plotseling onverwachte voorraden steenkolen op ons eiland als ’t ware uit den grond ge- tooverd te zijn. De brandstoffen commissie te Goes ziet al haar berekeningen in de war loopen, daar vele inwoners, dien zij een kolen-bonboekje had toegewezen, thans ver klaren voor den aanstaanden winter geen kolen meer noodig te hebben. En intusschen ziet men het zonderlinge verschijnsel, dat, terwijl geen brandstoffenhandelaar meer iets leveren kan, dag aan dag zwaar beladen wa gens met beste kolen hun voorraden aan de huizen van vele gegoede ingezetenen afleveren. Het is alsof de handel in steenkolen nooit heeft stilgestaan en er geen kolen distributie bestaat. De prijzen varieeren van f 4 tot f 6 per mud, maar waren de laatste dagen lager. De kolen werden aan gegoede perso nen bij tamelijk groote hoeveelheden per briefkaart te koop aangeboden en in de dor pen langs het kanaal door Zuid-Beveland wordt er openlijk mede geleurd. Over de herkomst dezer kolen wordt liefst niet gesproken, maar het is hier van alge- meene bekendheid, dat er vele Duitsche ko lenschepen door het Zuid-Bevelandsche kanaal naar België gaan. Zijn er tusschenpersonen die de kolen van de schippers overnemen en aan den man brengen? Intusschen hopen hier zeer velen van harte dat de overheid op een en ander spoedig orde zal stellen NJUGGENDE BRIEF. De hirddravergen binne al wer los. wirdt al aerdich drok mei pield, mar safolle hast net meer as plichtte, scoe ’k sizze. It hat west, hwer *t in toer mei tsjerke en in ■tikmennich huzen bij elkoar stiene, der halde altijd binne men ek fêst jierliks in draverij, tominsten as ’t yn in boerehoeke wier. Sa’n draverij wier dan it fornaemste yn en fen ’e merke, en elk ét ’e omkriten dy’t in hynsder fen in kou énderskiq^e koe, moast der hinne to sjen. Nou yn ’e lestste jierren is ’t krekt as it keatsen dat in bytsje yn ’e bek nimt. Sa forleit him de boel wol ris. Der ha jy, by- gelyks, it hirdrinnen fen manljue, dat sjucht men solden of noait mear yn ’e kranten, mar do’t ik sa’n grou jonge wie, foei dat faken foar, en earder skynde men der ek wol mei to pielen, hwent fen us heit binne noch silve- ren dingen, tabaksdoaze en pot, biwarre bleaun dy’t hy yn syn jonge jierren mei hirdrinnen woan hat. It hirdrinnen soil ek fêst wol earder yn ’e swang west hawwe as ’t draven. Dit léste is mear yn ’e moade komd mei dat de strjit- en pénwegen oanlein binne. Men kin wol begripe dat earder de hynsders der yn sa goed net oefene waerden Do’t der oars gjin wegen leine as modder dyken en leannen, der’t de hynsders de helt fen ’e tiid oan ’e fiterlokken ta yn wei stapten, wie *t for hirddraven gjin trewes. Letter, do’t de wegen forhirde waerden en de boeren trou nei de wykmerk gyngen, soil dat éngemirken wei wol tanomd hawwe. Men wit wol ho ’t dat noch giet, en sa is by aids ek al moai fêst gien, as de iene de oare ris op side komt, ynpleats sa’n 65 pot. dan wirde de hynsders oanfjérke, en dan wol de iene for de oare gjin bilies jaen. Hirder kinne, winne, dat sit nou ienkear yn in minske. En koe it nou misskien net woun wirde, men koe dochs ris hifkje, hwet er yn siet, mei oare wirden ho hird as jens hynsder koe. Do kaem mear algemien it hirddraven ek yn *e moade. Earder pielde men der ek al hwet mei, mar dan wie mear in draverg in bysén- derheid. Yn ’t Frysk Museum to Ljouwert hinget noch in print, tominsten foar in pear jier ha ’k dy der hingjen sjoen, der wirdt in draverg op foarsteld dy’t hélden is in goed hounderd jier lyn. It krekte jiertal wol mij op *t heden net yn *t sin komme mar ’twie yn *t earst fen achtsjinhoundert. Do wierne I 171» NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD *1

Friso nl | 1917 | | pagina 1