I Raadsverslagen. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. het vol- ii. Workum. Van 7—14 Juni 1917. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Van 8 15 Juni 1917. Geboren, Akke dv Pieter Roskam en Nieske Haringsma te Hemelum. Hantje en Minne d en z v Symen Bouma en Hittje Bruinsma te He mel um. Gehuwd, Melle Zwerver 24 jr te Koudum en Sjuttje Bruinsma 25 jr te Warns. Overleden, Klaas Schaper 64 jr echtg v Lolk- je van der Wal te Nyega. Trijntje de Boer 77 j wed v Popke Stegenga te Koudum. Geboren, Jeltje Joukje dv IJpke Huisman en Grietje Bekema. Pietje dv Douwe Huitema en Wietske de Vries. Gehuwd, Geene. Overleden, Jurjen de Jager oud 66 jr echtg. van Sjuwke Kramer. Pieter Wiersma oud 72 jr echtg van Wikje de Jong. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN, op Woensdag 13 Juni 1917, ’s voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Na opening van de vergadering door den voor zitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en vastgesteld. Medegedeeld wordt o. m. dat het maxi mum van de te heffen hoofdelijken omslag van f3000.op f5000.bij Kon. besluit is goed gekeurd en, dat de gemeente-begrooting 1917 goedgekeurd is terug ontvangen. III. Wijziging gemeente-begrooting 1917. Aangezien wegens gebrek aan kasgeld een geldleening is aangegaan van flOOO.wordt deze begrootingeovereenkomstig daarvan, gewij zigd. IV. Wijziging gemeente-begrooting 1916. Deze wijziging bleek noodig te zyn, omreden de distributiekosten over 1916 te laag geraamd zijn. V. Benoeming leden stem-bureau. Behalve de heer de Vreeze worden alle leden van den raad voor leden en plaatsvervangende leden van het stem-bureau aangewezen. VI. Benoeming lid schattings-commissie, als bedoeld bij de inkomsten-belasting-wet. Daar de heer H. Couperus in de vorige ver gadering benoemd, deze benoeming niet aannam, is thans de heer M. Leenstra benoemd. VII. Vaststelling lijst oninbare posten. Alle voorgestelde posten dienen oninbaar ver klaard wegens vertrek uit de gemeente en overlijden. aanvoer van tomaten, bloemkool, asperges enz. van Nederland naar Zweden, bezig met het vraagstuk, of het niet mogelyk zou zyn, ook aardappelen uit Nederland te importeeren. Het blad meent* dat men, voor het geval hiertegen bezwaren mochten bestaan, zou kunnen verlan gen, dat Nederland die aardappelen zou leveren als compensatie. Aangezien n.l. Zweden jaar lijks voor een aanzienlijk bedrag dure tuinbou w producten van Nederland af neemt, zegt het blad, kan men verlangen, dat Nederland voor ten minste hetzelfde bedrag aardappelen leveren zal. in de gemeente. Het vraagstuk van den aardappeleninvoer uit Nederland zou reeds een onderwerp van bespre king uitmaken in de Zweedsche commissie voor de volkshuisvesting. Uit de onderwijzerswereld. In «De Bode», het orgaan van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, deelt iemand mee, dat hem drie gevallen bekend zijn uit Drente, waarbij sollicitanten naar een onderwijzersbe- trekking om geloofsredenen werden geweigerd. Zoo kreeg een zekere juffrouw C., solliciteerende in de gemeente A., van den burgemeester te hooren, «dat de Raad geen jodin wou!« Toch aardappelen genoeg In het «Eindh Dagblad» vindt men gende redactioneele stukje »Er wordt algemeen geklaagd, dat er geen aardappelen te verkrijgen zijn, en enkelen die er nog machtig kunnen worden, klagen over de slechte kwaliteit er van. Het zou overbodig zijn over die kwestie te spreken, als er nu eenmaal weinig en slechte aardappelen waren. Maar met zekerheid weten we, dat er in vele plaatsen van ons land groote voorraden liggen opgestapeld, die evenwel niet mogen uitgevoerd worden naar andere plaatsen in Holland. We hoorden voorbeelden noemen, die ergenis wekken. In Zaltbommel, Hedel, Bergeijk enz. zijn boeren die massa’s goede aardappelen in hun voorraadschuren hebben liggen en ze gaarne tegen billijken prijs wilden afstaan. Zij kunnen ze evenwel niet uitvoeren en zien hun kostba re koopwaar tot bederf overgaan. Zoo blijven we verstoken van een der voor naamste voedingsmiddellen, terwijl er genoeg van is, en gaan kapitale sommen verloren. Dat alles door een absoluut verkeerd en dwars optreden der regeering.» Aan «Het Volk« wordt voor waarheid verteld dat een directeur van distributie ergens in Noord Holland dezer dagen aldus om aardappelen seinde «Enorme aardappelnood. Oproer dreigt 1 Stuur direct zes waggons of sterke poliemacht, liefst huzaren Den volgenden dag waren er alvast vier wag gons aardappelen: twee zouden er nog komen I Vergiftiging van visch. Zaterdagmiddag kwamen de talrijke visschers die aan de rivier de Dommel te ’s- Hertogenbosch zaten te visschen, eensklaps tot de ontdekking, dat zich een byzonder verschijnsel onder de visschen voordeed. Hadden velen heel den namiddag al gehen geld zonder beet te krijgen of zonder een viscbje te zien, plotseling ze konden haast hun oogen niet gelooven begonnen visschen van aller hande soort en vooral veel groote en prachtige exemplaren snoeken, palingen, baarzen, zeelten, brasems en andere, zeer onvast en onwijs dicht aan de oppervlakte van het water rond te dwa len. Ze schenen machteloos om tegen de stroom op te roeien en dreven breede kringen beschrij vende, met den stroom mee en kwamen zelfs vlak aan den kant van het water, waar de vis schers ze met de handen konden grijpen. In een ommezien kwamen van alle kanten liefhebbers en gegadigden met schepnetten en bootjes opdagen, en maakten zich van prachtige quantums meester. Snoeken en palingen van veel ponden zwaar werden geschept, zoodat deze visschers een mooien dag maakten. Een hunner verkocht een partij paling en Snoek aan een handelaar voor f 60 en nog hield hij een mooie zooi over, en toog weer opnieuw ter vangst. Honderden en honderden arme gezinnen heb ben volop visch gegeten, die ze anders wegens de duurte niet kunnen koopen. Duizende visschen zyn geschept. Deze vischmoord op groote schaal vond zyn oorzaak hierin, dat, evenals een paar jaar gele den, het water uit de rivier De Ley te Tilburg waar de fabrieken hun vuil water op uitloozen in den Dommel is overgestroomd bij het hevig onweer met wolkbreuk op Vrijdagavond. De moord te ’s-Gravenhage. Zooals men weet, wordt de gedeserteerde 22-jarige veldartillerist J. Schaap verdacht vau den moord op den adjudant-onderoffioier Galle in de Alexanderkazerne te ’s-Gravenhage. S. is de zoon van vrij welgestelde ouders. Hij leidde sedert zijn desertie een zwervend, vagebondeerend leven en overnachtte dan in in dit en dan weder in een ander logement. Maandagavond heeft de politie hem bijna te pakken gehad. Zij scheen er de lucht van gekregen te hebben, dat hij vertoefde in het volkslogement «De Vriendschap» in de Zuilingstraat. Rechercheurs en politie-agenten hadden den omtrek van het logement afgezet, terwijl een inspecteur en drie rechercheurs naar binnen gingen. De vogel was echter gevlogen en met een der in het logement vertoevende personen naar een bioscoop op het Spui gegaan, waar hij later door een ander was gewaarschuwd, dat de politie naar hem zocht. Bezoekers van het logement verklaren, dat zij S., dien zij zeiden goed te kennen, on schuldig achten aan den moord. De verdachte, die den kost verdiende met liedjeszingen op straat en in enkele koffie huizen, was al eens in handen van de politie gevallen, wegens het zonder de vereischte vergunning uitoefenen van het bedrijf van straatmuzikant, doch had toen door het opgo lven van een valschen naam weten te voor komen, dat men hem vasthield als deserteur. Sommigen meenen dat 8. verraden was door een vrouw met wie hij vroeger omgang had, doch die hij weer had verlaten. Zij achtten hem een «veel te gladde jongen» om zich te laten pakken en verzekerden dat zyn vrienden hem nooit zouden verraden, om de door de justitie uitgeloofde geldsom te verdienen. Verkiezing Eerte Kamer In de gistermiddag gehouden buitengewone zitting van de Provinciale Staten zijn tot leden van de Eerste Kamer herkozen de heeren E. J. BERGSMA (lib.j te Enschedé, met 38 stemmen en 11 briefjes in blanco, Mr. H. BINNERTS (lib:) te Heerenveen met 37 stemmen en 12 briefjes in blanco. H. H. VAN KOL (s-d.) te Voorschoten met 37 stemmen en 12 briefjes in blance. HENRI POLAK (s.-d.) te Laren (N.-H met 36 stemmen en 13 briefjes in blanco. Aanwezig 49 leden. Afwezig de heer Visser. Smokkelaar. Ean landbouwer uit Heijen (L.) Siebenge- wald stond Dinsdag voor de Bossche rechtbank terecht wegens smokkelen van een party zeep en kwatta. In een schrijven dat de president had ont vangen, werd de beklaagde een reuzensmok kelaar genoemd die voor den oorlog'in'behoef- tige omstandigheden verkeerde, doch thans een man in bonis is. hij heeft een groot gezin en liet thans een guïs bouwen van f 5000 waarde terwijl verder als zijn kenmerk van zyn welstand werd aangegeven, dat hij eiken dag dronken is. De man wierp de betïchtïging der kommje- zen als zou hij een smokkelaar van beroep zyn ver van zich af. De officier eischte vier maanden gevange nisstraf, De nieuwe minister van oorlog. Naar het Haagsche Correspondentiebureau verneemt, is bestemd voor het ambt van mi nister van oorlog jhr. mr. B. C. de Jonge, admi nistrateur chef der afdeeling van het Kabinet van den minister van oorlog. Een burger-minister van oorlog dus, een nieuwigheid, getemperd door de deskundigheid van den nieuwen titularis waaraan niemand zal 'twijfelen, omdat hij als *t ware de procuratie houder van den vorige minister is geweest. Verandering in eenig syteem zal hiervan wel niet het gevolg zyn. Koffle-distributie. Door N. O. T. is het volgende schrijven aan de koffiehandelaren gericht Met het oog op den beperkten koffievoor- raad dient althans zoolang deze niet door nieuwe aanveer s aangevuld het verbruik van koffi ie worden verminderd. Wij zullen derhalve bij het verleenen van goedkeuringen tot aflevering van ruwe koffie voorloopig de hoeveelheid op de helft moeten brengen van het gemiddelde gebruik geduren de de tweede helft van 1916. Ten einde dus te voorkomen dat geduren de zekeren tijd zonder koffievoorraad zoudt kunnen zijn zvlt u, naar wij meenen, onmid- dellijk na ontvangst van deze circulaire tot de overeenkomstige beperking van de afleveringen aan uw afnemers moeten overgaan. Zoodra de voorraad weder een ruimer ver bruik zal toestaan zullen wij u daarvan onver wijld mededeeling doen. Gedroogde koolbladeren. Er wordt thans geregeld te Loosduinen in ’t Westland veiling gehouden van bloemkool- bladeren en peenlof, rommel die anders wordt weggeworpen. Beide brengen voor de drogerij nog op van f4.10 tot f 6 90 per 100 Kg. Vooral gedroogde koolbladeren worden door hen die ze proefden, hoog gewaardeerd en gesteld verre boven boerenkool. De Commissie van Toezicht op de Groen- ten-Centrale heeft nu ook bepaald, dat door geschoten andijvie anders mede niets waard onder verantwoordelijkheid van het veiling- beatuur geveild mag worden voor de drogerijen teneinde daarna met consent uitgevoerd te kun nen worden. Twee gevallen van nekkramp. Bij het garnizoen te Leeuwarden hebben zich twee gevallen van nekkramp voorgedaan, één in de kazerne en één in de barakken. Reeds eer gisteren was ons het gerucht daarvan ter oore gekomen, doch gister ontvingen wy de officieele bevestiging. Beide aangetasten worden verpleegd in de barak van het hospitaal voor besmettelijke ziekten. Het betrokken troepengedeelte van de kazerne on de barak zyn in observatie en wor den op bacillen onderzocht en blijven, in af wachting van het resultaat, geïsoleerd. De dienst van het heele bataljon is aanmerkelijk verlicht. Gistermiddag was de toestand der pa tiënten, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, bevredigend. De maatregelen zyn zoo doeltreffend genomen, dat er voor ongerustheid geenerlei aanleiding is. «L. N.« Terwijl schipper Jongsma uit Stryen voor eenige dagen met zijn schip op weg was van Amsterdam, naar Meppel, werden hij en zijn twee zoons na het nuttigen van het avondmaal ernstig ongesteld. Bij aankomst te Meppel was de toestand van Jongsma zoodanig verergerd, dat een dokter moest ontboden worden. Deze constateerde meelvergiftiging tengevolge van het eten van bruinbrood. Óp ’t oogenblik is de toestand tamelijk goed. Resten van het brood zijn naar Utrecht gezonden om onderzocht te worden. Dinsdagmiddag is door de justitie, byge- stqan door marechaussées en de beide inspec teurs van politie uit Middelburg op den Nieuwen Viissingschen weg onder de gemeente Koude- kerke een inval gedaan ten huize van v. D. Gedurende de huiszoeking werd de omgeving streng afgezet. Na afloop van het onderzoek begaf een der inspecteurs zich stadwaarts met eenige instrumenten, blijkbaar een ontvangtoe stel voor draadlooze telegrafie. In de consistorie der Ned. Herv. Kerk te Ilpendam is ingebroken, vermoedelyk in den nacht van Maandag op Dinsdag. Men ontdekte de inbraak Woensdagmorgen. De brandkast der diaconie is geforceerd. Aan alles is te zien, dat echte heroepsdieven aan ’t werk zijn geweest, In de brandkast waren mede geborgen de waar den van de Nutsspaarbank. Eergisteren kon nog niet worden vastgesteld, wat vermist wordt. De Nutsspaarbank is tegen inbraak verzekerd. WORKUM. In het begin dezer week werd in een weiland onder Hijlaard een hert gezien dat by nadering van menschen vluchtte. Woens dagmorgen was vermoedelyk dit zelfde hert in een weiland van den heer Ybema naby de zeedijk. Het dier zwom door de dyksvaart, liep over de dijk, en sprong daarna over de palen op het strand. Hier werd het opgemerkt door eenige jongens die dadelyk begonnen jacht op het arme dier te maken. Na een lange jacht, sommigen beweren H/2 uur, werd het hert, dat niet best kon zwemmen, in het water levend gevangen en naar de stad gedragen, waar het voorloopig ondergebracht werd in de stal van den heer S. Pruiksma slager. Een dubbeltje geleend. Een der groote Amsterdamsche geldmagnaten werd in een der Amsterdamsche ziekenhuizen verpleegd. Herstellend kreeg hij van den geneesheer ver lof zich eens naar z’n huis te begeven, maar de dokter verbood hem daar heen te loopen. Hij ging met de tram. Als het zyn beurt is te betalen, tast hij in alle zakken, maar bevindt dat hij geen geld bij zich heeft, dat hij geen tramkaartje betalen kan. En zijn crediet in de tram blykt niet groot. Hij vraagt den conducteur hem het geld voor te schieten, maar deze is weigerachtig. Hy zegt den heer, dat hij aan de volgende halte moet uitstappen. Deze vertelt, dat hij uit het zieken huis komt, maar het helpt niets. In de tram zit ook een vrouwtje, schraaltjes net, maar heel armoedig gekleed. Zij vraagt aan den man zonder geld of zij hem een dub beltje mag voorschieten. De conducteur meent haar te moeten waar schuwen, ze zal het nooit terug zien. Maar het vrouwtje geeft het dubbeltje, de zieke koopt zich een retour en vraagt het vrouwtje haar adres om het geld te kunnen terug geven. De bekende geldmagnaat liet onderzoek doen en nu bleek, dat het menschje, van wie hy een dubbeltje geleend had, in zeer behoeftige om standigheden leefde. Zij ontving een paar dagen later een cheque van duizend gulden en 10 ct. 't Is te hopen, dat de conducteur het leest. Het geval is beslist historisch. Meikevers. Men schrijft uit Limburg Onlangs is in het «Handelsblad» medegedeeld, dat meikevers, al of niet gedroogd en gemalen, gebruikt werden voor veevoeder. Deze mede deeling kan aangevuld worden met de opmer king, dat de Limburgsche jeugd indertijd mei kevers zelfs als een lekkernij beschouwde. Ze plukten den dieren vleugels en pooten uit en verorberden ze smakelijk, daarby verklarende, dat ze smaakten als hazelnoten. Pooten en vleugels heetten onverteerbaar. Dit is inderdaad juist, want voedert men zyn pluimvee met meikevers, dan vindt men onvermijdelijk poot- of vleugel- resten terug in de uitwerpselen. In de laatste jaren is echter de «oeconomische» jositie van de Limburgsche dorpsjeugd veel ver- leterd. Ook de smaak is meer veredeld... De snoepwinkels liggen immers vol babbelaars, tof fees, zuurtjes, caramels en sigaretten, zoodat het niet anders kan, of de knappende bruine mei kever met den hazelnootsmaak wordt tegen woordig nog slechts minachtend aangezien. Hollandsche aardappelen naar Zweden. Naar men in «Svenka Dagbladet» van den Iden Juni leest, houdt het Zweedsche tuinbouw blad Viola zich, in aansluiting met den groeten De vergadering maakt geen bezwaar tegen de oninbaarver klaring. VIII, Vaststelling kohier van hoofdelijken omslag. Voormeld kohier wordt vastgesteld met een bedrag van f 4987.20. Het vorige jaar was dit bedrag f 2998 79. Ondanks aanmerkelijke stijging dezer belasting is het vermenigvuldigingscijfer lager dan in 1916. Toen bedroeg dit 4.55, thans 3.88. Oorzaak dezer verlaging is. hoogere belasting-inkomsten Het aantal aangeslagenen is vermeerderd van 141 op 202het hoogste belasting-bedrag over het loopende jaar is f439.67, het laagste f0.24. Bij de rondvraag geeft de heer van Elselo B. en W. in overweging de petroleum, die later in de gemeente mocht aankomen, te laten distri- bueeren. Hij zou het niet goed vinden dat ze geleverd en verkocht werd als vroeger. De voorzitter zal ter zijner tyd op dit idee letten. Da voorzitter bespreekt de mogelijkheid van turfgraven in de gemeente-landeryen. De com missie zal naar die mogelijkheid een onderzoek instellen. HEM. OLDEPH. en NOORD W., 14 Juni. In de vergadering van den Raad dezer gemeente is het verzoek van R. van der Horst te Hemelum om hem ingevolge art. 5, le lid der Drankwet vergunning te verleenen voor het door hem be woonde koffiehuis te Hemelum, op grond dat genoemde localiteit deel zou uitmaken van een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer, ter afdoening gerenvoyeerd aan Burg, en Weth., omdat genoemde wetsbepaling blykens de literatuur eenig en alleen geschreven is voor buitengewone inrichtingen als tentoonstelling, kurhaus, concertgebouw etc. Afwijzend is beschikt op het adres van de Vereen, van gemeenteveldwachters in Friesland houdende verzoek aan de veldwachters in deze gemeente een billijke vergoeding te verleenen voor de buitengewone werkzaamheden tenge volge de Distributiewet, omdat dit in deze ge meente reeds bij verordening is geregeld. Is medegedeeld dat door Ged. Staten is goed gekeurd het kohier van Hoofd. Omslag, opgemaakt tot een bedrag van f 36765.04het vermenig vuldigingscijfer is 1.16 tegen 0.925 in 1916; dat de verpachting van het vischrecht heeft opge bracht f 102.78; dat het raadsbesluit tot onge vraagd eervol ontslag aan J. M. de Jong te Koudum, als onderwijzer der O. L. School wel en dat tot opheffing der O. L. School te Molk- werum niet door Ged. Staten is goedgekeurd; ten aanzien van laatstgenoemd besluit besloten by de Kroon in beroep te gaan. Tot leden van de Stembureaux zyn benoemd Koudum: Burgemeester, ambtsh. voorz. leden P. Schut en M. Brandsma4e lid J. K. Bajema plaatsvervangende leden F. de Jong, P. de Jager en H. Koornstra. WarnsA. A. Bajema, voorz O. Krul en A. Schrale leden O. H. Bajema 4e lid plaats vervangende leden P. N. van der Zypp, A. O. Bajema en B. Schilstra. Oudega L. Dokkum, voorz.leden Y. Boer- sma en B. Yntema4a lid S. P. B. Martens plaatsvervangende ledenA. van der Schuit, K. Bosma en Durk D. van der Wal. Aangenomen is het voorstel van B. en W. om de verhooging van jaarwedde van de hulptele- graaf kantoor houders voor het in eenig jaar ver kregen punten-aantal onmiddellijk in het daarop volgend jaar te doen ingaan. Inzake de afvoering van den legger van Waterstaatswerken van het voetpad dat loopt vanaf de Zwarte weg te Koudum over land van E. Vlieg naar de huizen bewoond door P. Abma en W. Tilstra, is op voorstel van den heer Dok kum besloten belanghebbenden aan te schryven zich dienaangaande met elkander eerst te ver staan. Naar aanleiding van het ingekomen verzoek tot het opmaken van een opslagplaats te Nyega is in verband met de binnen korten tyd uit te voeren werken door het waterschap «Woudsend» be sloten B. en W. in dezen blanco crediet te ver leenen ter zake in overleg te handelen met de raadsleden uit de Wouddorpen. Vastgesteld zyn de schoolgeldkohieren van over het le kwartaal 1917 en wel dat van, gewoon onderwys tot een bedrag van f 348.38 en dat van herhalingsonderwys tot een bedrag van f25 80 Hierop volgde de vaststelling van verschillende af- en overschrijvingen en van en op de ge meen tebegrooting van 1916. Naar aanleiding van een schryven van Ged. Staten om bericht en raad over een bij hen in gekomen verzoek van den burgemeester, secre taris en ontvanger dezer gemeente om de trak- tementsregeling voor die ambtenaren dermate te herzien, dat voor deze gemeente niet geldt het bevolkingscijfer van 1916, maar van 1 Jan. 1917, tengevolge waarvan deze gemeente onder de 6e klas van de regeling zou vallen, is met algemeene stemmen besloten Ged. Staten te be richten het verzoek in te willigen. 9

Friso nl | 1917 | | pagina 2