voor de Gemeenten ïïorknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. n ZATERDAG 7 JULI 1917. No. 28. 43ste Jaargang Binnenlandsch Nieuws. I FRISO. w Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. sa fortsjinetelik makke hat. It De foarsitter fen ’t Frysk Sel- dreech oanhaldend syn best dien Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. eagenblikken krije, hwet men ek om him hoopje mei, hwent den ie er ta ynkear en betterskip komt, dat er syn skriften fen nou faek, allegjerre tagelyk yn ’t fjur winsket sadet er net ien mear under minsken bliuwe sooe. Ik tink hjirby om ’e skandeskriften fensels, dy ’t er fon eyn han yn ’t Ijocht komt binno, hwer ’t er heechsteande porsoannen yn siket del to heljen, mei alle mogelike falske leuzen. Faker as ienkear hat it my spiten dat mannen, lyk as, om mar in pear to nea men, O. H. Sytstra en J. J. Hof, yn ’t fjür gyngen, ge an moast en, om it ünweardige, it minne yn dizze fint syn dwaen, det op ’e keper biskoud om it neatbitsjuttene, de striid fen hj arren net wirdich wie, mei in opofferjen fen hjar eigen rêst en noflikens yn ’t iepen bier oan to fallen. As immen er neat om jowt hwet er seit, den is men ommers tsjin sok ien frijhwet bakker óf. Det Kalma neat er om jowt hwet er seit, det wit elkenien dy ’t op ’e hichte is fen ’e lóste woeling yn de Fryske wrald. Ik kin ’t my net bigripe det men noch al ris immen tsjinkomt dy ’t heech by de lieder fen de Mienskip en syn folgers opsmcht. Hwet for trefliks dogge hja nou eigentlik for it Fjysk De lieder hat bütenwênsfige talinten, dat hat er toand yn ’t brfiken der fen om it roer to krijen, om in oar fit to meitsjen, ek moat men him neijaen det er in greate iver hat for ja, hwer for Syn greatste iver bistiet yn stokeljen, fjfiroan- setten, kweabloed meitsjen, om op sa’n menear to bisiikjen it Seiskip for Fryske tael- en skrif tenkennisee under ’e foetten to heljen. De foarsitter der fen, de hear v. d. Burg, kriget nou wer in pjuk yn ’t lóste Frisia-nfimer »Lit Jo den yn ’e goedichheit net langer brfike as in marionet fen ljue, dy ’t Jo efter ’e han utlaitsje om Jins meigeanders, bis'ikje dochs stiver to sjen, wêz dochs Fries ek as it der op oankomt né to sizzen”. Dat seit nou sa’n ien, dy ’t seis hinne en wer draeit as in wear hoantsje op ’e toer, dy ’t hjoed sa fen kleur Wier wêze wol: neat to bitsjuddan! Syn wirk is sluchtwei rymlerij. In boel hwet we onder ’e oandacht krije, Kin gjin neiby bikypjen lije. It wiere dat gjin ophef makket....« It finwiere dat tige ophef makket, dat un derline wy tsjinwirdich, 6n hwet wy fen ’e Jong Friezen-lieder finder ’e oandacht krije, kin gjin neiby bikypjen lije, en der sit ek to min pit yn om der lang op tarre to kinnen, neffens de feste miening fen Wanhoopsdaad. Nab j Oldeholtpade werden twee fietsen aan den kant van de vaart gevonden. Bij verder onderzoek vond men in het water de lijken van een jong paar, hand in hand. Zij was de 20 jarige dochter van H. P. te Wolvega, hij de boerenknecht De V., te Oldeholtpa, die tegen den zin van haar ouders met het meisje ver- keering had. In een gevonden briefje stond, dat zij in één graf begraven wenschten te wor den. De ouders waren tegen hun huwelijk en dat heeft hun tot deze tragische wanhoopsdaad gebracht. Beide jongemenschen stonden gunstig bekend. Een slechte vader. Voor de rechtbank te Tiel is bij verstek be handeld de zaak tegen J. J. van Z. 33 jaar van beroep stoker, tot voor korten tijd aldaar woon achtig, thans verblyf houdende in Duitschland, wegens het verlaten van hulpbehoevenden. Bekl. was op 1 Mei j.l. te Tiel op het politie bureau gekomen met vijf zyner kinderen waar van de oudste 12 jaar en het jongste ll/2 jaar oud. Hij gaf te kennen, dat hij niet langer voor zyn kinderen kon zorgen, daar zijn vrouw enkele dagen te voren in een krankzinnigengesticht was opgenomen, (waartoe zijn gedrag tegenover haar ook aanleiding moet hebben gegeven,) dat hy des nachts moest werken (hij was toen werk zaam in de metaalwarenfabriek der firma Kurz en Co., aldaar) en alsdan geen toezicht bij de kinderen had enhet hem dan ook niet schelen kon wat er van kwam. Toen hem werd gewezen op zijn plicht als vader en dat de kin deren niet op het politiebureau konden blijven, antwoordde hij onverschillig, dat hij ook niet wist wat hij doen moest en ze niet bjj hem wil de houden, daar moest een ander maar voor zorgen. Tiel was groot genoeg. Hij verliet het politiebureau en joeg de kinderen, die hem schrei ende op straat volgden terug, zoodat ze onver zorgd achterbleven. Later werden de hulpbehoe venden eerst naar de ouderlijke woning gebracht en overgegeven aan een zuster van bekl., die er mede in kennis werd gesteld, dat zijn kinderen weer thuis waren, doch hij wierp de zorg voor hen geheel van zich af. Spoedig daarna kreeg hij zijn ontslag op de fabriek en vertrok naar Duitsch land. x Het Algemeen Armbestuur trok zich het lot der kinderen aan en zorgde voor hun huisves ting in verschillende gezinnen te Tiel. Waar schijnlijk zullen ze aan den Voogdijraad worden overgegeven. Het O. M. eischte tegen den ontaarden vader 6 maanden gevangenisstraf. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bjj abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv-Bureau Dl Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. voor den tramwagen. Do trambestuurder, die het ongeluk met angstwekkende zekerheid zag aankomen, remde uit alle macht, zonder den wagen tijdig tot stilstand te kunnen brengen. Het geheele ongeluk had zich trouwens in en kele seconden afgespeeld. Toen de wagen tot stilstand was gebracht, bleek het, dat de vrouw zich onder het ach terstel van den motorwagen bevond. De vader en heide kinderen werden naast den wagen gevonden. Onmiddellijk werd naar Haarlem getelefo neerd om den auto der E. S. M. die deze in de vele ongelukken van verleden jaar heeft aangeschaft en die alle benoodigde materiaal bevat. -> Spoedig was deze dan ook ter plaklse ge arriveerd. De motorwagen werd opgevijzeld en de vrouw, ontzettend verminkt, teruggevonden Zij schijnt onmiddellijk gedood te zijn. De arts van Halfweg, de heer Melchior, ver leende de eerato hulp aan de andere slachtoffers. De vader was nog bij bewustzijn, doch zijn toestand was hoogst ernstig; de ruggestreng had zwaar geleden, in het achterhoofd had hij een diepe snede en voorts wonden aan armen en beenen. Het zoontje werdt een voet afge reden, men heeft bet ventje een béón moeten afzetten. Het dochtertje is er wonder boven wonder goed afgekomen’ de tram is over haar geschoven, zonder Jat zij met de wielen in aanraking is gekomen: zij kwam er met eeni ge onbeduidende schrammen af. Het lijk van den moeder is naar het lijken huisje te Halfweg gebracht, terwijl men vader en zoon naar het Elisabethgasthuis te Haarlem vervoerde Van de tram was het voorbalkon van den eersten wagen ingedrukt. De wagenbestuurder was zeer onder den indruk van het gebeurde Het verkeer ondervond een goed half uur ver traging. TOALFTE BRIEF. We seoene ’t dos diskear haw we oer de Fryske geast” fen ’e Jong-Friesen. Hwet is dat dóch for in Fryske geast der ’t men tsjinwirdich mar de hieltyd fen heart, hwaens »finbihindere fintjouing® men easket, en dy ’t nou ek al, sa ’t ik koartlyn lies, bifoardere wirde moat? Freget J(an) f(en) ’e G(aest mar). J. f. G. om net to forsinnen mei J(ong) f(ryske) G(east). Is ’t faeks de geast dy’t men wol dwalen sjucht” freget er fierder. En dan forbield hy him al moai nei der oan to kommen, wylst siaf-en-af de blyndoek him foar ’e eagen wei- falt, en dan seit er Dór sjuch ik it nou sa mar yn ienen don bist it, aide Fryske sin! Goant noch ta, hwa scoe dy ek yn sa’n pakje for- wachtsje? Nou ju, ho stiet itlibben? Dou bist net rjucht by de tiid, scoe ’k sizze, dyn skouwing is tominsten ..01 mar nou bi- gryp ik hwerom ’t se dy tsjinwirdich sa raer neame dou sjuchst der ek fit as in geast En as Jan al prebearret in frjeonskiplik praet sje oan to knopen en einliks weaget to sizzen fen »alde, trouwe, frije Fryske sin... dan kriget hy de wyn fen foaren en wirdt him tagraud »Ik bin dyn aide, trouwe, frije Fryske sin net. Ik bin de nije, fiofrije, mar mei gauwens hjm frij to fiterjen en him ünbihin dere to fintjane Fryske geastoars gjinien1” »0 Mar dan seit de greate kenner fen it Frysk taeleigene (J. f. e. G.) fierder, mei tinken, dat dy »him frij to fiterjene en him finbihin- dere to untjane® (styl neffens forneamde foar- bylden) Fryske geast, klear to merken, ein- lik in Hollansk spooksel is. Fierder komt hy net op dat finnoazele wird-ophimsels dat hat him neat dien. Hy wol ek net iens tsjin ’e klippen oan folhalde, det men der krekt itselde mei bidoeld as wy mei de Fryske sin. Mar, seit er, f de Nederlanske opfiedingde Nederlanske wize fen tinken en biskógjen, koartsein it yn finfryskens hikke en teine brein is, dat it wird hieltyd yn dizze bistjutting brfikt, en oer Fryske sin net mear praet? Hat men noch net yn ’e rekken, det it nou al lang sa tagietdet men oer Fryslan, de Friezen en it Frysk praet yn in tael dy ’t syn Hollanske faer ut ’e mfile stapt is, en fen ’t Frysk allinne de klanken nimt, dat it tinken dat oan dy tael wêzen jowt, alhiel Nederlansk is, det men mei geande weinen binnenhellet hwet men sa ’t hjit forspyt Dizze wirden fen in man dy ’t sok in klear ynsjuch hat, moatte goed oerwoegen wirde, hwent det binne se wirdich. In fin-fryske geast waret er trooh de Jong Fryske Mien- skip, en lyk as wol bikend, is de lieder, de fjfir-oansetter fen ’e biweging mei in kweade geast bihept, óf to lieden oan it finfetsoenlik skelden en kwea bijegenjen op en fen achtbre mannen dy ’t libbe hawwe en noch libje. Kalma soil lykwol nou wol safolle leard hawwe dat it net wiis hanle is om stiennen op in oarmans dak to smiten as men seis yn in glêzen hfis wennet. Hy hat tominsten sokke goede pillen werom krige sa nou en den det er hast net wiste hwer ’t er krfipe moast om heelhfids der for wei to springen, mar nou hied er al folie de gauwichheit om him yn ’e jar’sleat weisakje to litten as er gefaerseach Den letter riisde er wer omheeoh, stick dryst de holle op, en ljue dy *t net o sa tier liken to wêzen, himmelen him hwet op en men hie de poppen wer oan ’t dounsjen. Lykwol is *t my altyd blykt dat de ljue dy ’t him de ballen werom jowgen, nea forlet hiene fen misledigjen en gjin bihoefte oan skelden lyk as Kalma dat wol hie. Dochs ek hy scil Underline dat net dejinge dy ’t fitskeldt wirdt mar dy ’t skeld er it minst oan ta is. As Kalma hwet tiid fen libjen barre mei den scil er noch ris lóst krije fen syn eigen dwazich- heden fit earder tiid. Den soil er noch ris fornimt men dan net, dat it al wer is en m°ar.n 8a’ <wi?rn,e de lêzera fen >F”80.R sa goed ris op e hichte as ik oangeande it Kalma gfichelspuldan koe men det ek safolle to better skatte) tsjin in man dy ’t yn safolle opsichten him is wol hwet skip dy ’t sa hat for ’t Frysk, dy ’t om him hinne achte wir(J, hwêr ’t er oanepraek op het, doar sok in lit elk dat seis mar oanfolje, lyk as ik seis mei gedachten, iepenbier hunje en leech lizze. En sok in foarman scil men neirinne, dy soil it Frysk, (de tael ta ambtlike opfiere, de letterkinde omheech dringe) Fryslan en de Friezen rédde 1 Né, hwa ’t forwaohting fen ’e Jongfryske Mienschip hawwe mei, ik net O. H. S. seit yn Fryslan >It wirdt tiid, det wy ris in nammelyst krije to sjen fen de s t i p e r s fen dit spil, det de Friezen witte kinne, hwa dizze jongman yn syn finweardige polityk meihelpe”. As Waling Dykstra de holle ris opstekke koe en seach dat de lieder fan de Mienskip ien fen de fêste meiwirkers fen syn blêd wir den wie, den seoed er wol sizze»Hie’k it net tocht, de aldman moast dos noadich oan ’e kant, by hearde er ek wol net mear by. Men hat nou fêst in nije moade oannomd®. En yet ris seoed er sizze De Wierheid, rouri en onbiditsen, Al wirdt der folie lof fen spritsen Men giet hjar Ijeafst mar fit ’e wei. Onwierheid, nei de kinst forgnisse, Al mei se de echte kleur ek misse, Men rint er faek wol heger mei, Ja, folie wierheid wirdt er sliten, Dat ek wol plichte koal to hiten, Dat gadingmeitsers fynt genóoh. In lofspraek yn ’t publyk is prachtich, Al binne op hondert wirden tachtich Net wier; hwet scoe dat? Moai is’t dóch Moai klinkend dichtwirk is hwet tigens, Al is ’t in krouske opstoofde ligens,’ Fynpriuwers neame ’t poëzij, Mar immen, dy’t mei roune wirden Een noodkreet uit het kippenland. Men schrjjft uit Barneveld aan het »Alg. H,« In dit voorheen aan kippen zoo bijzonder rijke Veluweland wordt onder deze nuttige dieren, die zoo buitengewoon veel tot meerdere wel vaart onzer streken hebben bijgedragen, een, helaas gedwongen, moord aangericht, die be droevend stemt en het medegevoel moet opwek ken van ieder, die het wél meent met den nijveren, kleinen landbouwer-kippenhouder. Bij duizenden toch worden deze dieren thans opge ruimd, en moet deze verkoop nog wat worden voortgezet, dan zal na enkele maanden de kip- penstapel totaal zijn uitgeroeid. Immers, wegens den volslagen voedselnood worden er geen kui kens meer gefokt en de volwassen dieren, alle nog eierlegsters, gaan geslacht naar het buiten land. Met tranen in de oogen vertelde ons dezer dagen nog een bejaard boertje, dat hij van zjjn 700 kippen, de eenige bron zjjner in komsten, nog slechts een luttel aantal hennen overhad. »Zou de Minister wel goed weten hoe hoog onze nood gestegen is? Mij dunkt, dan zorgde hij wel, dat wij wat voeder voor de beestjes kregen® aldus redeneerde de troostelooze man en wat hij uitsprak wordt door velen hier ge dacht. Wordt hier inderdaad niet spoedig en afdoend geholpen, dan wordt er aan onze plattelandsche bevolking een slag toegebracht, waaronder zij, menschelijker wjjze gesproken, nog lange jaren gebukt zal gaan, terwijl dan tevens het totaal gebrek aan versche eieren in tal van andere kringen een ongerief zal veroorzaken, waarin niet gemakkeljjk te voorzien zal zyn. Een bedrieger. Te Zaandam vervoegde zich de vorige week bij een der leden van het afdeelingsbestuur der S. D. A. P. iemand, die mededeelde Oostenrijksch deserteur te zijn en een neef van den bekenden socialistischen voorman Adler. Hij zou graag te werk gesteld worden, indien mogelijk bij de draadlooze telegrafie, want dat was zijn vak. De man wist zich door zyn voorkomen en optreden weldra de sympathie van deZaandamsche partjjgenooten te verwerven. Men zorgde voor een goed logies in ’t bootwerkersgebouw »Ons Huis®, terwyl intusschen geprobeerd zou worden een werkkring voor hem te zoek Reeds was moeite gedaan hem aan de artillerie-inrichtin- gen geplaatst te krijgen. tot op een gegeven oogenblik de deserteur gedeserteerd was. Tege lijkertijd kwam men tot de ontdekking, dat even spoorloos een bedrag van f 120 aan geld verdwenen was, ten nadeele van de directie van het gebouw, en men brengt natuurlijk deze beide zaken met elkaar in verband. Een ernstig ongeluk. Op het traject Haarlem Halfweg van de E S. M. heett zich Zaterdagmiddag een ern stig ongeluk afgespeeld, dat de familie Groen uit Amsterdam ai bijzonder zwaar getroffen heeft. De heer Groen, handelaar in rijwielbanden te Amsterdam kwam met met zijn vrouw, 11 - jarig zoontje en 8-jarig dochtertje op zijn mo- torrijwiel met zijspanwagen van Haarlem terug Het zoontje was achter zijn vader op den motor gezeten, terwijl moeder en dochter in het zij span zaten. Ter hoogte van de Liedebrug werden zij achteropgereden door de tram der E, S. M. die om 5 uur uit Haarlem vertrekt. Eenigen tijd lang reden motor en tram gelijk op, waar bij de eerste ongeveer één meter vóór bleef Plotseling brak de verbindingsstang tusschen de motorfiets en het zijspan, de twee deelen bogen zich naar elkaar toe, waardoor de mo tor een zwenking naar rechts maakte en daar de tramlijn zich daar juist naar binnen buigt kwamen motor en zijspan te zamen midden FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1917 | | pagina 1