In Südwestlike Brief. I ZATERDAG 14 JULI 1917. No. 29. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandseh Nieuws. dat de uitreiking van nieuwe broodkaarten, als mede van bons voor levens middelen FRISO. Aan I 1 Wie enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. TRETTSJIENDE BRIEF. 't lést, lyk as ütkaem, dy 't Tot plaatsing van adv. en reclames voor De BURGEMEESTER der ge meente Workum, brengt ter kennis van ingezetenen, zal plaats hebben op Dinsdag Juli as. in de bekende uren. Workum, 12 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. waar zich behalve de lakkerij een bergplaats langzamerhand jimme by üs yn ’t selskip biiuwe.” bevindt van afgewerkten voorraad, waaronder een 400 rijwielramen. Gelijkvloers zijn de slijperij, de bankwerkerij en de soldeerdeiij, daar is aanzienlijke waterschade maar het aangrenzende kantoor en magazijn zijn gehee gespaard gohlovAn De BRANDSTOFFENCOMMISSIE te Workum zoekt iemand die genegen is om op ongeregelde tijden eenig SCHRIJFWERK eri ADMINI STRATIEF WERK te verrichten, tegen nader overeen te komen be- looning. Ook jeugdige personen boven 13 jaar komen in aanmerking. Gegadigden gelieven zich schrif telijk aan te melden bij den Bur gemeester, uiterlijk 16 dezer. Peulvruchten. In de vemen zijn, naar het »Hbl.« meldt, nog belangrijke partijen overjarige peulvruchten opgeslagen, die ongeschikt zijn geworden voor menechelijk voedsel, doch voor het vee nog wel te gebruiken zijn. Men verwacht dat de minister ze nu voor dit doel zal onteigenen. Dit is voor de eigenaars een geduchte tegen valler, want voor het buitenland was reeds meer dan de dubbele waarde geboden. het onderste uit de kan wil hebben, Tegen de opdrijving van den sigarenprjjs. Tegelijk dat de Haarlemsohe Vereeniging van Sigarenwinkeliers vergaderde, om de mo gelijke vaststelling van eene nieuwe verhooging van den sigarenprjjs te bespreken, vergaderde ook een groot aantal ingezetenen van Haarlem met een ander doel. Op die vergadering is besloten, om, zoolang de ongemotiveerde prijsopdrijving van de sigaren duurt, geen enkele sigaar meer te koopen. Het rooken, welk een genot het ook is, is ten slotte toch slechts een gewoonte, welke met goeden wil best een tijdlang kan worden ter zijde gezet, en de aanwezigen zijn over tuigd, dat, indien het manlijk gedeelte der Ne lerlandsche inwoners ook maar voor één maand het rooken naliet, de tabakshandelaren en fabrikanten wel een toontje lager zouden gaan zingen. Het is niet de bedoeling actie te voeren tegen de winkeliers, doch uitsluitend tegen de tabakshandelaren en fabriekanten, die nu toch eindelijk eens moeten inzien, dat het maar steeds opdrijven van den prijs uit moet zijn. Overwogen wordt plaatselijke acties in het leven te roepen. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrjjk lager. z Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. ha ’k dy kennen leard. tiin, der ’t it aide selskip lykme allinne op groeide en bloeide, mar it koe lang de hiele groun net under bislach krije, oan ’t er tsjin by ’n ierdbeiplant, in sprüt oer de groun kroep en socht nei ’n goed sté, om him del to jaen. Do det waerd biwoartele, waerd in plant en dér wier it Kristijk Selskip: dos it Aide Selskip krige in mcai plantsje, det troch syn sprüt mei it aide forbtran bleau. Nou hat dy aide plant wer in sprütsje krige, det goed for de aide plant bilooft to wirden, sadet it ek op de menear fen de aide mem dwaen wol om üs Fryske tün sa fol en sa moai müchlik to meitsjen. Dit praet wier gans edeler, (bisadiger, lyk as men gewoanliks seit), as it earste, tinkt dy ek net? Kin men den net nést elkoar as frjeonen libje Ik scoe sizze better faek as by elkoar-yn. In man dy ’t tsjinwirdich ien mei üt it heechste ein is op ’t Frysk gebied, (net Roomsk) skreau my «Oan ’e iene kant moeit it my fensels, dat jimme (de Roomsken) nou ek al op jimme seis wenje wolle. Jy scille dér wol ynkomme kinne, mar oan ’e oare kant kin ’k net oars, as jimme gelyk jaen, tominsten as jimme as Roomsken hwet to dwaen habbe det jimme better op jimme seis steande üt ’e wei sette kinne, as hwen- near Sjuoh, soks is mear trochtooht praet en der sprekt mear omtinken en fierder ütsicht üt as it earste. Né, lit dy net tsjinhélde, kom ek opdaegjen en slüt dy by üs oan. Wird in lid fen üs boun der 't we hwet oan hawwe tinne. lensidige ljue binne wy net brek, dér moast mar om tinke, en mochten dy er al ünder komme den draeit dochs fêst de boel mei koarten oer ’e wjuk. Ja, mar den bidoel ik bjir net it oer ’e wjuk-draeijen fen ’e lie den (do ’t wy wol togjerre üt to aeisiikjen gyngen forjierren), mar dy fen ’e fleanmasinen. Dos, as de net-Roomske Friezen ynsjugge en bigripe det er in de edele biweging in rrêfc, da Roomske kréft, yn ünbrük leit to roastkjen, en derom de Roomske lansij ue oan- moedigje dochs ek to bigjinnen, scil fêst net noadich wêze om de eigen ljue oan hier en earen der by to lüken. Lit ien en oar mar ris yn dyn holle omgean en sunder dy to steuren oan inkelen dy ’t er altyd binne om in ding forkeard üt to lizzen, oust dy oan as lid. ’t foarüt al sizze it wirdt dochs neat. Bi- siikje, mei ’t béste foetsje foar der op ta, dat is ’t wirk. It kin wol wêze det er yn it libben noflike, oangenaeme üren binne mar de üren hwer ’t ik yn arbeidsje, lykje my fierwei de bésten ta, sei in great forneamd man. Ik hie dy dos ek al forwachte by üs yn ’t rountsje fen ’e striid. Langlêsten ha ’k dy in pear fen dy blêdtsjes stjürd, dy meistou lalde. Lêz dy in pear kear oer en lit se in oar ek ris léze. Sjüch, frjeon, it giet hjirom üs tael, üs eigen Fryske tael giet de ünder- gong tomiette, foaral by de Roomsken, as wy de hannen net yninoar slaen. Dou scilst’ dochs wol fiele, det soks in griis wéze scoe. Mar ast it faeks net fielste, den scilst’ wol freegje hwerom is dat nou sa ’n griis. Mar ik leau fêst dastou dy frage net dochste, hwent dou hast’ noch al hwet yn ’e frjemdte forkeard, en elk dy yn ’e frjemdte sit, wit en fornimt wol oan him seis hwet yens eigen tael wirdich is. Mien net, myn frjeon, dat wy üs sa healwiis oanstelle as güds ünder ’e Jong-friezen dy ’t it Frysk hast ta in wréld tael miene opdriuwe to kennen, né, wy wolle mar allinne det de Friezen hjar tael net for- lern gean litte, hwent»Sünder Frysk gjin Friezen mear, Nou scilstou langlêsten wol heard hawwe fen immen dat it forkeard wie om yet in nij selskip to stiftsjen. Moat der nou al wêr in apart klofke byelkoar swile wirde Moat der nou nóch in hikke yn el koar timmere wïrde, dy de Friezen fen el koar skaet Moat de ienriedigens fen Friezen al wér mear fortribele wirde Moat de Friezen tsjin elkoar opset wirde Sa frege dy man ommers okkerdeis yn Sljucht en Rjucht. En hy liet der oerhinne félleIn Kristlik Frys lén, in Roomsk Fryslén en den in Fryslén ien it liket my net goed ta. Him tocht sa gyng men net mei elkoar, mar fen elkoar. Foart derop waerd dizze man, dy ’t al foart in blyk jowch mei syn skriuwen det hy wol Burgemeesters op de zwarte Ijjst. We lezen in de «Haagsche Post« «Van betrouwbare zijde werd ons dezer dagen medegedeeld, dat een groot aantal bur gemeesters in den lande het eenvoudig ver tikken hun plicht te doen inzake de distributie van levensmiddelen het feit was ons trou wens bekend. De een doet zijn plicht niet, omdat hij te lui ie, de andere doet zijn plicht niet omdat hij zijn burgemeesterschap eenvou dig opvat als een middel om zijn eigen zak te spekken. Als hij bijv, eigen varkens heeft, dan duldt hij geen regeeringsvarkens in zijn gemeente vóór hij de zijne tegen hooger prijs verkocht heeft, enz. enz. Ook dit was ons Maar niet bekend was ons het vol gende. Van deze plichtvergeten burgemeesters is een lijst aangelegd, een z.g. «zwarte lijata. »Wat doet de regeerlng nu met die zwarte lijst vroegen we. «Voorloopig nietsluidde het antwoord. «Watblief?® vroegen we vei der, «worden die lui dan niet ontslagen?® «Vol strekt niet«, kregen we tot bescheid, «ze zul len alleen als hun ambtstijd om is niet herbe noemd worden®. «Maar waarom worden die mensohen dan niet ontslagen vroegen we weer. «Dat weet ik niet® vertelde onze zegs man. «Vermoedelijk durft de regeering niet, omdat een massa van die plichtvergeten bur gemeesters héél goede en invloedrijke connec ties en kruiwagens hier in den Haag hebben, maar zeker weet ik het niet. In elk geval is, voor zoover ik weet, tot heden niet één om die reden ontslagen®. Schadelijke loodhoudende verpakking van levensmiddelen. Waar wij herhaaldelijk waarschuwen tegen «Ersatz® artikelen op het gebied van levens middelen, komt nu de beurt aan belangrijke verbruiksartikelen, en wel aan de verpakkin gen. Het is begrijpelijk, dat, waar het tin voor de bereiding van stanniool (z.g. bladtin) gebezigd zeer schaarsch of buitengewoon hoog in prijs is, naar surrogaten daarvan gezocht wordt. Ten zeerste te veroordeelen is natuur lijk de aanwending van goedkoopere, doch schadelijke metalen, en waar wg belangrgke hoeveelheid lood in bladtin, voor het verpakken van bouillonblokjes, enz. aangeboden, consta teerden, is een ernstige waarschuwing ten deze op haar plaats. Door de directe aanraking en oxydatie van het sterk loodhoudende tinblad met atikelen als vleeschextract, kaas, chocolade en dergelijke zullen deze waren ontwijfelbaar 1 aan de oppervlakte loodhoudend en derhalve schadelijk voor de gezondheid worden. In het buitenland heerschen te dezer zake strenge bepalingen en doet zich ook nu weer het gemis van een wettelijke regeling dezer belangrgke aangelegenheid hier te lande ernstig gevoelen. ske Selskip hjar nou ek oan dy sünde oerjowt om dy aide plant to tamtearjen en to forbrok- keljen. Né, man, jo moatte it sa nimme Fryslan en üs tael binne meiinoar de greate sté foun wie, joech him dy sprüt der del, dat Op Vrijdag 22 Sept. 1916, ’s namiddags half vijf, een tamelijk gezette dame van mid delbaren leeftijd, gekleed in grijs mantelpak en per fiets tusschen het «Familie-hotel en «de Twee Provinciën® te Paterswolde, in de richting van laatstgenoemd café, aan drie jonge dames, die haar ontmoetten, gevraagd heeft of zij ook een meisje op de fiets hadden ge zien in donker mantelpak en met grooten zwarten fluweelen hoed op. Daar dit juist de kleeding was van mej Mien Jansen, is het niet ónmogelijk dat bovenstaande in verband staat met de bekende moordzaak. Brand. Een zware brand is Maandagnacht omstreeks half twaalf uitgebroken in de rgwielfabrjek van de firma Middeldorp en Zoon aan den Mathe- nesserdgk te Rotterdam. De brand is ontstaan op de bovenverdieping van de fabriek in het gedeelte waar de lakkerij is gevestigd ver moedelijk is daar een moffel blijven branden. De brand bepaalde zich tot de bovenverdieping, en «hikkespikerjen” to balden jown Jy sjugge it ding forkeard oan en derom liket it Jo forkeard ta, it leit him mear oan jo seis as oan ’e nije biweging. Jy wolle de selskips- wegen biskógje as in greate plant, hwer ’t earst it Kristlik Selskip in stik ófskoerde en Der krij ’k it samar yn ’e holle om dy ris to skriuwen. Dou hatst’ altyd in troue frjeon wést, en ik ha ek al ünderfoun dat troue frjeonen faken mear wirdich binne as neije sibben. Ik ha sont wy folie mei elkoarren omgyngen in hopen minsken kennen leard, mar 't is wol wier hjer, dat «sténbielden lyt- ser wirde mei ’t men der fen óf rint en min- sken mei ’t men se neger oankomt.® Dirk Sybrens plichtte folie by syn libben to sizzen, as der oan in goed persoan leauwt waerdyn in eigen plompotsje sette en dat it Room «Hatst wol ris hwet mei him parten As de minsken by yen oanrinnen komme om hwet, dat net, né, men moat earst seis ris de ljue oanrinne moatte, den forearst leart men se kennen, en sa J Derom neam ik dy myn frjeon. Foar ’n hoartsje kaem ik in éld-frjeon tsjin en dochs koene we elkoar net fine. Ik siz 't dy dat is in rare ontmoeting, dy ’t ik njmmen ta- winskje. Dou scilst er wol fen heard haw we, det ik er ek mei dwaende bin om in nij fryske boun op to rjuchtsjen, Roomsk, Fryske Boun. Ik forwachtsje datstou dy ek al mei gauwens as lid opjaen scilste. Mogelik seist’ nou tonearsten wol «Ik kin ’t my net bigripe hwet se nou dochs wolle, der is ommers gjin forlet fen.® Och, wy minsken bigripe elkoar- ren faek net goed, omdet we by in oar altyd it selde gefoel siikje, dat we seis hawwe. Mar wist wol hwet Socrates seiYen seis net kenne en oer ’t jinge men net ken to oar- dieljen, en yen to forbielden, det men it ken, grinset oan healwizens, sa sei dy, dos efkes swijje. Ik soil lykwol sizze mei in licht hüver- jen, nou 't ik it oer it nij optorjuchtsjen boun ha ’t is mei mennich ündernimming lyk as mei in reis yn ’e loftballon, ’t oprizen, en omheech gean is moai, mar ho scil men del komme Mar de haedman, de hear van der Weg, de lieder fen it Boun is in man fen oanpakken en trochsetten, dat helpt forearst al in boel mei om de saek oan ’e gong to krijen. Geastdrift foründerstelt geloof yn it goede en edele, en sünder det soil er forfést neat ta stén komme. Wy moatte altyd sa mar tinke, de wréld is net mei üs bigoun en héld ek net mei üs op. Mar wy lingje üs libben, troch it oan to foljen mei herinnerin gen en it mei forwachtingen to fieden. Derom kin men neat opsjitte mei ljue dy Uitvoer van groene erwten, den Minister van Landbouw is, naar het »Volk« mededeelt, door den heer Edo Fimmen, als secretaris van de Centrale Com missie uit de arbeidersbeweging voor de levens middelen, het volgend schrijven gericht Van onze plaatselijke levensmiddelencom- n foareténner wie fen «tsjinelkoar opsetten miBBje te Noordwolde gewordt ons het bericht, bekend, dat in het Oldambt op dit oogenblik uitge strekte velden met groene erwten worden ge plukt, te Winschoten worden geveild en be houdens een klein kwantum worden uitgevoerd naar Duitschland. Deze erwten zijn geen doperwten, doch groene erwten, die men niet laat rijpen, en die aldus aan de voorraadvor- ming voor eigen land worden onttrokken. Beleefd verzoek ik u mij te willen berichten of voor dezen uitvoer door u verlof is gegeven en dring in het tegenovergestelde geval bij u aan op het nemen van zoodanige maatregelen, dat de pluk en uitvoer der erwten onmiddellijk worden gestaakt en onmogelijk gemaakt. De moord te Paterswolde. Bij het onderzoek is de politie gebleken, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1917 | | pagina 1