I Plaatselijk Nieuws. Kort Nieuws. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. in 1914 95.58 De kersesteeltjes hebben voor Duitschland i voor huiahuur f25 lager. P V VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente een uit- Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. d n t< d Een minne uitdrukking. M. d. R. Mag ik plaatsing verzoeken voor het volgende In de gisteren middag gehouden Raadsverga dering verdedigde de Voorzitter de vaste aan stelling van eene onderwijzeres aan de Vereenig- de Burgerschool. Goede motieven werden daar voor aangevoerd. te bevelen bij de varkensfokkery en wel als kracht voer voor jonge biggen. «Dit paddestoelen-voeder heeft een enorm hoog eiwitgehalte en wordt door de dieren gaarne ge nuttigd. Aangezien de «zwammen* door het groote pu bliek in Nederland niet worden gegeten, zou het mogelijk goed zijn om den in dezen aan onwe- ders rijken zomer zeker weelderigen oogst te doen inzamelen en aan de hongerende kippen en biggen te geven. Zouden de padvindersafdeelin- gen niet bereid gevonden worden om voor het verzamelen in de boschrijke streken, natuurlijk onder deskundige leiding, zorg te dragen En kele goede soorten zijn gemakkelijk en spoedig te herkennen. Het drogen der zwammen moet vlug gebeuren omdat ze door hun hoog eiwit-gehalte aan spoe dig bederf onderhevig zijn. Men kan het drogen opdragen aan de een of andere groentedroogin- richting die dat werk zeker tegen niet te hooge kosten zal kunnen verrichten. De schrijfster had er wel even aan toe mogen voegen, welk soort paddestoelen door haar wordt bedoeld. Er zijn immers ook schadelijke. De Amsterdamsche onlusten. Nog een slachtoffer. Een bewoonster der Marnixstraat te Amster dam is Dinsdag by de politie komen mededeelen dat haar zwager verleden week Donderdag op den Haarlemmerdijk door een schotwond in het hoofd en in de zyde is gewond en sedert te Noerdwijk is overleden. Namens de Engelsche regeering is bij de Am sterdamsche politie aangifte gedaan dat bij de relletjes te haren nadeele zijn gestolen 368 zak ken en 706 manden met aardappelen. By de plunderingen op Kattenburg werd voor niet minder dan f8400 aan spek gestolen. Aar dappelen werden tot een bedrag van f 7000 weg genomen. WORKUM, op Donderdag 12 Juli 1917. Aanwezig alle leden. Het nieuwe raadslid, de heer Veenstra, wordt als zoodanig beëedigd. De Voorzitter brengt in herinnering dat in de vorige vergadering de stemmen staakten over het punt, verhooging der jaarwedden van onder wijzers, waarom dat punt nu zal worden be sproken, en deelt verder mede dat het voorstel van het Dagelyksch Bestuur is ingetrokken door de meerderheid, dat hy alleen hier tegen was, doch de minderheid vormde. De Voorzitter be schouwt het voorstel van het Dagelyksch Bestuur als eene belofte aan de onderwijzers en acht zich bezwaard dat in te trekken. Het eerst wordt over dit punt in stemming gebracht het verststrekkend voorstel, dat van den heer IJntema Het aanvangssalaris te bepalen respectievelijk voor hoofden en onderwijzers op 1100 en 750 gulden, met 4 driejaarlyksche verhoogingen van f100 en f125 vergoeding van huishuur voor de gehuwde onderwijzers. Deze wijziging te doen ingaan met 1 Januari 1917. Dit voorstel wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Kroese, Posthumus, Haijtema, Brandsma, de Boer en Veenstra. Hierna volgt het voorstel Potma, dat eveneens wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen dezelfde heeren. Het voorstel van den heer Potma is wat de salarisregeling betreft gelyk, doch de vergoeding voor huiahuur f25 lager. Thans gaat het voorstel Hobma denzelfden weg. Dit voorstel luidt Aanvangsalaris voor het hoofd f1050, voor onderwijzers f700. Het 4e voorstel, dat van de meerderheid der In de Amsterdamschen Raad heeft de voor zitter een woord van deelneming geuit met de slachtoffers en hun familieleden. Er werd op aangedrongen, aan de nabestaan den der slachtoffers, en aan hen die schade le den door plunderingen, vergoeding te geven. Da voorzitter zei toe, dat deze zaak naar recht en billijkheid zou worden behandeld. Voorts werden een drietal interpellaties gehou den, op welke 't Dag. Best, later schriftelijk zal antwoorden. De heeren Manussen en De Vlugt meenden dat de politie aanvankelijk een toege vende houding had aangenomen. thans ook een handelswaarde. Bij manden vol gaan de gedroogde stelen thans de grens over, naar men zegt om te dienen als surregraat voor thee. Ruim twee jaar geleden verkocht de heer Bult, pastoor te Barneveld, zijn hond aan iemand te Arnhem. Maandagmorgen lag het beest echter weer op de stoep bij den geestelijke en sprong bij het openen der deur, kwispelstaartend naar binnen blij, dat het weer bij zyn oude meester terug was. Te Oostburg is een kind van 2 jaar in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Si le: va Zr de sk G« no he koi nis pal W var hoi gel zon We C Jan bÜ bed «Zu zijn ring D onti mot; gelei is. d weei indn H< Calle Een rijke oliebron* Op het boorterrein der Bataafsche Petroleum maatschappij te Pangkalan Soessoe (Sumatra) is dezer dagen een nieuwe oliebron aangeboord, die niet minder dan 1,500,000 liter per dag geeft, Dit is op *t oogenbllk de rykste oliebron van ge heel Indië. ’t Is te hopen, zegt het H b 1., dat de regee ring in Djambi dergelyke meevallertjes ondervind. Een bron als de te Soesoe aangeboorde levert een jaarlijksche netto opbrengst op, waaruit het geheele Europeesch en Inlandsch onderwijs in Indië kan worden betaald I «Waarom ik my erger In het «Offenburger Abenêblatt* schreef de zer dagen een verbolgen huisvader): «Waarom ik mij erger lo Omdat 22 kolenmjjn-maatschappyen in het vorige jaar ondanks ruime afschrijvingen, gemid deld 19 pet. dividend uitkeerden en desondanks nu de pryzen der steenkolen met 40 tot 50 pf. per centenaar verhoogden 2o. omdat ik, ofschoon de ledermaatschappyen in het vorige jaar 65 pet. dividend uitkeerden voor een paar schoenen voor mijn 10-jarig zoon tje 25 mark moet betalen 3o. omdat de provisiekamers van onze agra riërs en vermogende lieden met spek, ham en worst gevuld zyn, terwyl myn gezin hoofdzake- lijk van aardappelen en koolrapen moet leven 4o. omdat ik zie, dat de kinderen der ryken nog zijden kousen dragen, terwyl myne kinde ren al een onafzienbaren tyd zonder kousen moeten loopen 5o. Omdat ik zie, dat anderen uit het beste tarwemeel gebakken koek eten, terwyl ik met myn gezin niet genoeg brood heb 6o. omdat er wyde kringen zyn, die zich in het genot van aardappelen in het geheel niet be hoeven te beperken en anderen dagelijks ander half pond per dag verbruiken, terwyl ik en myn gezin slechts 8/4 pond per dag en per hoofd krijgen 7o. omdat er velen zyn, die den oorlog mis- Diefstal. Reeds een geruimen tyd meende de heer H. Westerbeek. in modeartikelen te Meppel, dat er in de toonbanksla ’s avonds meer geld moest zijn dan werkelyk het geval was, zonder dat hy even wel aan diefstal dacht. Door een toeyal kwam Maandag echter uit, dat hy inderdaad bestolen werd. De 20-jarige dienstbode Jantje F. afkom stig van Wasperveen, had al dadelijk na haar komst, 9 maand geleden, den sleutel van de la zien hangen; eerst nam zy wekelijks 1 gld. later 2, en eindelijk telkens 3 ryksdaalders weg. Vol gens haar eigen schating had zy zoo meer dan f500 weggenomen. Zij is ter beschikking gesteld van de recht bank te Assen. Een haringhaai. Door een beugsloep uit Pernis is teIJmuiden een haringhaai aangebracht, ook wel «apikouw* genaamd, welke gewoon aan de beug was op gehaald. Het logge beest had zichzelf door het tegenspartelen veertig vadem lijn om het lichaam gedraaid. De lever was zoo groot, dat er een vat mede werd gevuld. In de markt werd het zee monster voor vijftien gulden verkocht, wat een lage prys is in vergelijking met vroeger. Toen brachten ze van tachtig tot negentig gulden op en vonden hun weg naar Duitschland. commissie, komt in stemming en wordt aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Kroese, Posthumus, Haijtema, de Boer en Veen stra. Zoodat het minstverstrekkendst onderwerp is aangenomen. Het voorstel van de meerderheid der commissie, Haijtema, de Boer, Brandsma is Het aanvangssalaris te bepalen, respectievelijk voor hoofden en onderwijzers, op 1000 en 650 gulden, met 3 vijfjaarlyksche .verhoogingen van f100 en f100 vergoeding voor huishuur aan de gehuwde onderwijzers. Deze wijziging te doen ingaan met 1 Juli 1917. De voorstellen Potma en Haijtema e. a. bepa len beide het salaris van het hoofd der U. L. O. school op f1400. Thans is aan de orde punt 3 der agenda De bespreking over de oproeping van een onder wijzeres. De heer IJntema doet een voorstel om eene onderwijzeres voor vast aan te stellen, welk voor stel door de heeren Hobma en de Vries wordt ondersteund. Dit voorstel komt na eenige dis cussie in stemming en wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Kroese, Posthumus, Haytema, de Boer en Veenstra. Zoo dat is besloten eene onderwijzeres voor vaste aanstelling op te roepen met ingang van 1 Sep tember. WORKUM. Zondag a.s. speelt W. V. C. een vriendschappelijke wedstrijd tegen F. C. A. van Bolsward. Voor de winnaar van deze match is door eerstgenoemde club een Zilveren Medaille uitgeloofd. Het Workumer elftal is als volgt opgesteld Doelv. Drooge. Backsde Moerloose en Kuipers. HalfsBanning, Brandenburg en Gerritsen, Voor Flapper, Kuipers, Jorna, Westendorp en de Jong. Als scheidsrechter zal fungeeren de heer W. Flapper. De wedstrijd zal gespeeld worden op het terrein aan de Stationsweg om 3 uur. De medaille is te bezichtigen by den heer W. Rypma, Bagijnestraat. Met verwijzing naar eene in dit no. voor komende advertentie, vestigen wij de aandacht onzer lezers op de Bioscooptent van de firma Schouten en Zn. Van Maandag a.s. tot Zaterdag zullen Bioscoep-voorstellingen worden gegeven. Iets ter aanbeveling van de voorstellingen te zeggen, is overbodig. Voor velen is de heer Schouten geen onbekende meer, en het is vol doende bekend dat de vertooningen in geen en kel opzicht kwetsend zijn. In Bolsward, waar de heer Schouten thans vandaan komt, oogstte hij veel succes. Onze vroegere stadgenoot de heer W. ten Berge slaagde te Delft voor het propaedeutisch electrotechnisch ingenieur examen. Het diploma als organist werd behaald door den Heer Y. B. Wielinga, reserve-luitenant te Harlingen. By het toelatings-examen voor de Hoogere Burgerschool te Sneek, slaagde o.a. onze stadge noot W. Faber, leerling van de Byz. School voor U. L, O. alhier, hoofd de heer B. Y. Wielinga. Bevorderd werden aan eerstgenoemde school, van de le naar de 2e klas: Nelly Gaastra van Workum, en H. Kuperus van Stavoren. Van de 2e naar de 3e klasA. Dijkstra, P. FekkiJS en R. J. de Wit van Workum, en J. Sikkes van Hindeloopen. Van de 3e naar de 4e klasJ. Jansen van Workum. Van de 4e naar de 5e klasB. Gerritsen, L. J. Tjeerde en U de Wit van Workum. Bij het toelatings-examen voor ’t Gymnasium te Sneek, slaagden o.a. onze stadgenootenA. Dönszelmann en S. Haagsma. beiden leerlingen van de Byz. School voor U. L. O. alhier, hoofd de heer B. Y, Wielinga. Bevorderd werd aan ’t Gymnasium van de 4e naar de 5e klas: mej. T. Feikema. Te Leeuwarden is aan de H. B. S. overgegaan van de 2e naar de 3e klas P. ten Berge van Franeker. Van de 4e naar de 5e voorw. Mej. C. A. Tjebbes, alhier. Aan de meisjes H. B. S. te Leeuwarden zyn bevorderd van de le naar de 2e klas E. Gaastra, en E. van Haga, van de 2e naar de 3e T. Tjeb bes en S. Tjebbes. Aan het Willem Lodewijk gymnasium te Gro ningen is bevorderd van de 2e naar de 3e klas D. Idema alhier. HINDELOOPEN 12 Juli. By de heden ge houden herstemming voor een lid van de ge meenteraad hebben van de 192 kiezers 147 van hun stemrecht gebruik gemaak. Op den heer H, Glashouwer zyn 68 stemmen uitgebracht en op den heer H. Simonides (aftr.) 78 stemmen, zoodat laatstgenoemde herkozen is. Een stem was in blanco uitgebracht. bruiken om geweldige rijkdommen te vergaren, terwijl ik, ondanks alle ontberingen en allen vlijt steeds dichter tot den ondergang kom, Melkflesschen van papier. Flesschen uit glas zyn betrekkelijk duur en bovendien zeer breekbaar. Gaat men op reis, dan is het dikwijls moeilijk een flasch mede te ne men. want zij neemt veel ruimte in en breekt allicht by het stooten. Papieren flesschen daaren tegen zyn soepel en vormen zich naar ruimte. Daar om zyn flesschen uit papier veel gemakkelijker en ook zindelijker. In Amerika is men thans met deze nieuwe industrie begonnen en de bestel lingen zijn zoo reusachtig dat men verwacht: dat papieren flesschen spoedig «alom verkrijgbaar* zullen worden. De machines maken 5000 zulke flesschen in één uur. Uit 1 kilo houtafval kan men genoeg papier maken om 60 flesschen te «gieten*. Men is thans doende deze flesschen ook in Europa in te voeren, zoodat het wel niet lang zal duren of de melkboer komt ons *s morgens papieren flesschenmelk brengen. Een gentleman-dief. In den loop van dit jaar werd in tal van pen sions in den Haag inbraak gepleegd. Veelal werd er zilverwerk vermist, dat dan doorgaans na kor ter of langer tyd bij opkoopers in een der hoofd steden van ons land werd teruggevonden. De op koopers gaven meestal een gelijkluidend signa lement van den verkooper op, en de Haagsche politie herkende er een «ouden bekende* in, een berucht inbreker, die de gewoonte heeft van keurig, als een heer gekleed te gaan, een strooi en hoed en crème handschoenen dragendeHij werkt ook niet in een bende, maar pleegt steeds op zichzelf te «arbeiden* en heeft dan ook zeer waarschjjnlyk de inbraken in de pensions, waar- by tamelijk groote partyen zilver werd ontvreemd alleen bedreven. Hij heeft reeds veel op zyn kerfstok, is herhaalde malen veroordeeld en heeft gezamelijk tien tot vijftien jaar gevangenisstraf achter den rug. In verband met het door de opkoopers opge geven signalement keek de recherche sedert eeni- gen tyd scherp naar hem uit en dezer dagen nu kwam de rechercheur der centrale recherche Grondel hem in de Spuistraat tegen. De recher cheur ging tot aanhouding van den verdachte over, maar deze wierp Grondel een city-bag voor de voeten en trachtte door de Passage te ont vluchten. De rechercheur zette hem achterna en stortte zich na ongeveer twintig passen op den man die zich nog een kort oogenblik verzette, zoodat achtervolger en achtervolgde over het plaveisel rolden. Met behulp van eenige toege schoten politieagenten slaagde rechercheur Gron del er in hem in te rekenen.De gearresteerde werd naar het politiebureau overgebracht. De ctiy- bag, dien de gearresteerde bij zich droeg toen hy werd gearresteerd, was met een party zilver ge vuld. Het staat vryvast, dat koffertje zoowel als inhoud van inbraak afkomstig zijn. Reciame-broodkaarten. Vele huismoeders te ’s-Hertogenbosch die Zon dag reeds in zak en asch zaten, omdat de brood kaarten voor de 19e week al verbruikt waren, werden niet weinig verrast en verblyd toen er een regen broodkaarten over de stad kwam en deze van hand tot hand gingen, ’t Waren ech- fer strooibiljetten ten gunste van een der kan didaten voor de aanstaande gemeenteraadsver kiezing. Een aantal bakkers hebben er zich door laten foppen en op de bonnetjes ervan brood verstrekt, waarmee nog menig gezin gebaat was. «N. v d D.« Dure paarden. De indertyd uit België ingevoerde kampioen- hengst Indigène de Wiseoq, die nu reeds ge durende een drietal seizoenen op de Grubben- hoeve onder Grubbenvorst, naby Venlo, ter dek king heeft gestaan, heeft thans al een merkba ren invloed op het paardenras in Noord- en Mid- den-Limbnrg met net gevolg dat ook de pryzen van de jonge dieren, waarvan hij de vader is, zeer belangrijk hooger zyn dan de nakomelin gen van minder bekende vader paarden. Zoo werd te Helden voor een merrieveulen van vyf maanden oud, dat Indigène tot vader had, te vergeefs f2500 geboden terwijl te Velden een andere dochter van den beroemden kampioen op den leeftyd van vier maanden voor de som van f2000 van de hand ging. «Alg. Hbl.« Te Nuenen (N.-B.) is op een diepte van enkele meters onder den grond een steen ge vonden, waarop de geboorte van Christus staat afgebeeld. Volgens oudheidkundigen is het een stuk van zéér hooge waarde. Een veehouder te Venhuizen (N.-H.), wiens zeug 13 biggen wierp, heeft, omdat hy er geen voer voor had, de jonge beestjes verdronken. Een vrouw uit Bottrop, moeder van vyf kinderen, wier man naar ons land was gedeser teerd, werd by de Hollandsche grens bij het smokkelen betrapt. Op het «halt” geroep liep zy door met het gevolg dat de wacht haar dood schoot. Te Gronau kwamen dezer dagen twee dames aan uit Lippstadt, die hare identiteit niet voldoende bewijzen konden. Bij onderzoek bleek toen, dat de eene dame een in vrouwenkleeren gestoken ontvluchte Fransche krijgsgevangene was, die met een Duitsch meisje over de grens wilde, om, zooals hij voorgaf, in Holland met haar te trouwen en dan naar Frankrijk te ver trekken. Daar werd nu een stokje voor ge stoken. Op de markt te Steenwyk is een toom biggen van 9 stuks verkocht voor fl, dus ruim een dubbeltje per stuk. Maandagnacht drongen een drietal kom- miezen een herberg onder Westdorpe binnen. Er zaten tien mannen rond een tafel, waarop brandende kaars, welke onmiddellijk werd geblazen. Een der kommiezen, in het donker aangegrepen, loste ter verdediging een revolver schot, waardoor een der mannen, een bekend smokkelaar uit Assenede, doodelyk werd getrof fen. Een nieuwe’brandstof. Het afval van vlas «leemen* genoemd, dat vroeger totaal geen waarde had, is plotseling een waardavol artikel geworden, nu blijkt, dat het als brandstof geschikt is. De vlas- handelaren in Zeeuwsch Vlaanderen maakten in ’t begin van de vorige week f 13 tot f 14 per 1000 KG. en aan het einde der week was de prijs reeds tot f20 gestegen. Velen die groote voorraden van dit artikel hebben liggen, hebben hiermee nu een aardig buiten kansje. Prijsstijging. Blijkens de laatstverschenen aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is het verhoudingscijfer van de pryzen van 29 verbruiksartikelen in den kleinhandel gestegen van 114 in 1913, tot 203 in Mei 1917 (1893 100). De ge middelde verhoudingscijfers waren voor de tusschenliggende perioden als volgt116 in 1914, 142 in 1915, 167 in 1916 en 192 in April 1917. Dit beteekent dus, dat verbruiksartikelen in vier jaren tijde bijna tweemaal zoo duur zijn geworden. Het verhoudingscijfer van de gemiddelde pryzen van cokes bij een 8-tal gemeentelijke gasfabrieken in de groote gemeenten, beliep (1913 gesteld op 100) en steeg vervolgens tot 123,73 in 1915, 152.10 in 1916, 205.52 in April 1917 en 219.09 in Mei 1917. De cokes is dus zelfs reeds meer dan twee maal zoo duur als in 1913. Brandstichting. Zaterdag brandde de woning van den arbeider H. M. te Nieuw Dordrecht tot de grond toe af. De man was dien avond in beschonken toestand thuis gekomen, en maakte aanstonds ruzie met zijn vrouw. De twist liep eindelyk zoo hoog, dat hy dreigde den boel in brand te zullen steken. De vrouw ontvluchtte en even daarna klom de man op het stroodak en stak er den brand in. De politie was echter aanstonds bij de hand en nam den woesteling in arrest. Wat de Belgische vluchtelingen ons land kostten. Ondanks het vele dat van elders werd gedaan zyn de uitgaven van de Nederlandsche regeering ten bate van de Belgische vluchtelingen verre van gering, zooals een ieder wel begrijpen zal. Samengevat zyn alle uitgaven van onze schat kist voor de vluchtoorden en de ondersteuning buiten de vluchtoorden tot einde Juni 1917 f20,600 000. Aan kleeding en schoeisel werd dan nog 756 duizend gulden besteed, terwyl voor ge woon onderwijs 302 en voor de naai- en brei- klassen 784 duizend gulden werd betaald. Voor de gezinnen van geïnterneerden werd 386 duizend gulden uitgegeven. By dit alles komen nog de kosten van vry vervoer en extratreinen, die naar schatting 200 a 300 duizend gulden bedragen. Aardbeien. Men meldt uit Beverwijk Dinsdag is de laatste wagen aardbeien van dit seizoen naar het buitenland verzonden; de cam pagne kan dus als geëindigd beschouwd worden De oogst is dit jaar vrijwel een mislukking ge worden. De droogte hield lang aan en ook daar na was het weder den aardbeiengroei verre van gunstig. Terwyl verleden jaar de campagne 24 Juni aanving en voortduurde tot 4 Aug., is deze nu aangevangen 16 Juni en thans reeds geëindigd Verleden jaar werden 864 wagens verzonden naar het buitenland, dit jaar niet meer dan 374. Wel waren de wagens, doordat de geheele export over één combinatie liep, aanmerkelyk zwaarder be laden, doch het valt niet te ontkennen, dat ze ker 1/3 minder is verzonden. Een tegenvaller voor onze tuinders. De pryzen waren hoog, doch hier door is de achterstand van den oogst niet goed gemaakt. Paddestoelen als veevoeder. Een lezeres wyst er het »Hbld*« op, dat pad destoelen, in een oven gedroogd en daarna ge malen, een uitmuntend krachtvoer geven voor kippen, terwyl dit voer buitendien zeer is aan f j s

Friso nl | 1917 | | pagina 2