voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord®, Hindeloopen en Stavoren. Biskie oan de hear D. ZALMA. No. 32. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1917. Binnenlandsch Nieuws. 43ste Jaargang o De beide anderen waren minder ernstig gewond en konden naar hun woningen worden vervoerd. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. is daarentegen, in verband met de maatrege len tot beperking der cultuur, aanzienlijk ver minderd. Toegenomen is voorts de verbouw van aardappelen. Alleen in de streken, waar die lugubere aardappelen vóór de fabrieken worden ver bouwd, is de met dit gewas beteelde opper vlakte afgenomen. Ook valt een uitbreiding van den verbouw van mangelworteh, voer- bieten, koolrapen en grove wortelen te con stateer en. Gezien de omstandigheden, is de algemeene indruk van den oogst der akkerbouwgewassen op de klei vrij gunstig te noemen. Minder is dit het geval op de hoogere zandgronden. Be halve in het zuiden des lands, waar tijdig vol doende regen viel, hebben op bedoelde gron den bijna alle gewassen door de droogte ge leden. Daarbij heeft zich ook het tekort aan kunstmest doen gevoelen. Overal kan van de granen een geringe stroo opbrengst worden verwacht. De stand der vruchten was gemiddeld tarwe, haver, karwij, uien en vlas vrij goed, rogge en gerst goed tot vrij goed, boekweit, erwten, cichorei, bruine boonen en suikerbie ten goed, koolzaad matig, aardappelen zeer De zwendel in heide. Men schrjjft aan het »Hbld,< uit Limburg ’t Wordt waarlyk meer dan hoogtyd, dat er van hoogerhand maatregelen genomen worden tegen den windhandel, die den laatsten tyd in afgemaaide heide wordt gedreven, omdat tenge volge van vele koopers van voederartikelen den volgenden winter ten zeerste gedupeerd zullen worden. Immers, *t is duideljjk dat een prjjs Ik forklearje hjirby det de skriuwer fen >In Sudwestljke brief» (toalfste brief) my frij jown hat om syn namme der Ander to setten. T. GAASTRA Bz. Jy hiene *t forline wike oer minne skriu- werij fen >ien fen ’t minne soadtsje.» Ik tocht do sa by my seisNou ’t is sa. Sjuch, do *t ik for in jier ef hwet to Warkum ta- halde skreau ik minnebrieven nei Blauhus en nou ’t ik to Blauhus wenje stjAr ik minne brieven nei Warkum. Altyd yn det minne omgrAzje dy ljue fen ’t minne soadtsje, net Mar, non kin ik Jo as minne-kindige al sizze det er yn üs spul noch Anderskie bistiet. By- gelyks dy minnebrieven üt myn feintejierren, der wie 'k altyd tige foarsiohtich by. As ik it den wer ris yn *t hier krige om in oanfol to dwaen, den glupte ’k glApsk op ’esouder, hélde my der tige efterbaks en den wie ’t oan 't skriuwen, heal yn 't tsjuster by de flearmAzen. En ik kin Jo fortelle as ik mar hwet ritseljen hearde of kreakjen miende to fornimmen, den wie *t wApsté, in krante of oars hwet flapte ’k oer ’t brief hwent.... ik woe for nimmen witte det ik siet to minne- briefskriuwen. En nou kin ’k Jo sizze skreau ik dizze minne brief (nA. 12) samar yn ’t iepenbier, Ijochtskyndei by de tafel, neat yn noed, det my immen oer ’t mat komme seoe. Hwet kin men al foroarje net 1 Mar om op it stik del to kommen, do 't dy minne brief klear wie skreau ik oan Gaastra, de ütjower fen Friso set myn namme hjir mar Ander as jo det faeks Ijeaver wolle. Dit siz ik oan- geande jo praet fen, sAnder iepen for myn namme At to kommen. Mear ha ’k foarearst net to sizzen, mar ’k woe sunder gekheid, Jo wol ris in pear fragen dwaen. Nammentlik dizze twa, dy 't Jy beide biantwirdzje kinne. Jy sizze «Frisos ik wit hwa ’t jo binne.» Wolle Jy mien namme neame? Ik twivelje net of Jy dogge det wol, Jo ha der fensels frij ta. Nou myn twade frage Troch hwa wit Jy myn namme Jy meye ek wol biskje jaen oer ’e post, det komt er my minder op oan, mar ik wol ’t graech hawwe foar 14 Augustus, oansteande. FRISO. Een rattenvanger, In de legerplaats bij Laren ontbreekt het niet aan ratten. Vooral in de lokalen, waar zich geen houten vloeren bevinden, stallen, keukens enz. krioelt het van dieren. Onder de bevloerde gebouwen be vinden zich tal van loopgraven en ’s avonds verlaten ze hun holen, om voedsel te zoeken. De aangewende medische middelen blijken weinig te helpen, maar er is nu een dienst plichtige bij *t 13e, die ze bij massa’s vangt, soms wel 10 per dag. De rattenvanger vreest de dieren niet en weet ze overal te vinden; hij drijft ze dan in een hoek van een lokaal om ze met de hand te grijpen en dan te dooden of hij gebruikt een schop om de dieren te verdelgen. De rattenvanger krijgt vergoeding voor elke gedoode rat en ook nog wel eens een extra dag verlof, wat hem door allen wordt gegund* De orkaan. Ook in Noord-brabant heeft Zondag een hevige onweersstorm schade aangericht. In de streek der Meierij zijn tal van boomen ontworteld. Onder Woensel viel een boom op een trein, zonder dat ernstige gevolgen goed, ontstonden. Te Best knapte een groot aan tal telephoonpalen langs den spoorweg af. Het kampement der militairen werd nagenoeg dooreen geworpen. Vele manschappen belie pen lichte kwetsuren. De op 't veld staande korenschoven werden bij massa door *t storm geweld uitééngerukt. Zeldzaam voorval op een wielerbaan. Een hoogst merkwaardig voorval had Zon dag op de wielerbaan «de Raayberg« te Bergen-op-Zoom plaats gedurende de Kampi oenschappen van den «Nederl. Wielerbond», aldus vertelt het «Hbld.» In de tweede serie van het langen afstand Kampioenschap voor «profs» en sonafhanke- lijken» verreden over een afstand van 15 K.M. naderden in volle eindspurt een aantal deelnemers. Vóórop zat de Hagenaar Leene en naast hem de plaatselijke renner Van Boxsel, dicht door de anderen gevolgd. Plotseling zagen de toeschouwers Van Box sel 10 meter vóór de eindstreep zakken- Hij verloor namelijkhet achterwiel, en met de achtervork-uiteinden zijner machine op de cementen baan komende, schoten daarbij twee groote vuurstralen achter den rijder uit de baan. De wrijving was natuurlijk geweldig. En tevens diende dit als een goede rem Ongeveer 6 meter schoot hij zoo door, toen was de vaart gebroken en stapte de rijder totaal ongedeerd en blijkbaar niet eens ge schrokken af. Een typisch gezicht leverde het enkele wiel op, dat met de andere renners was meege told en met dezen in de eerste bocht eindigde. Wellicht vond nimmer een dergelijk voor val met zulk een goeden afloop op een wie lerbaan plaats. De geluksvogel kwam dus zelf niet over de eindstreep, wel zijn achterwiel. Maar de jury, bezield met menschelijke en sportieve gevoelens, besloot den renner, als zesde man beheorende bij het in aanmerking komende hoofd-peleton van vijf, op te nemen in de over veertien dagen te rijden beslissing. Stand der landbouwgewassen, 21 Juli. Er is dit jaar in ons land 839,031 H.A. met landbouwgewassen beteeld, 16,800 H.A. minder dan in 1916. Dit is in hoofdzaak een gevolg hiervan dat verleden herfst de regeering de granen en peulvruchten moest vorderen, en verder aan gebrek aan meststoffen. In de eerste plaats is de oppervlakte graan verminderd415.576 H.A. tegen 427.977 H.A. Terwijl van tarwe, rogge, gerst en boek weit thans minder te velde staat dan in 1916, is de met haver beteelde oppervlakte belang rijk grooter. Een groote uitbreiding heeft de teelt van peulvruchten ondergaan (69.234 H.A. tegen 48,458 H.A. in 1916). De met haudelsge- wassen en suikerbieten bebouwde oppervlakte Varkensvleesch. Van alleszins be voegde zijde verneemt het Haagsche Corres- pondentiebureau, dat de distributie van versch varkensvleesch weder zooveel mogelijk regel matig zal geschieden van 13 Augustus af, en wel varkens van een slachtgewicht van 70 K.G. en daarboven. Voor deze varkens zal aan de varkenshouders betaald worden fl.15 per K.G. slachtgewicht. Roggebloem. De Minister van Land bouw heeft de aflevering en daarmede ver band houdend vervoer van roggebloem, anders dan ingevolge of bijzondere machtiging van het Centraal Broodkantoor, verboden. Gedroogde appelen. Het voornemen bestaat dit jaar de zoete appelen en de zure «Holgaten» voor zoover deze niet versch in het binnenland wordt gebruikt, te drogen en ter gedeeltelijke vervanging van de eertijds van elders ingevoerde gedroogde appelen, te distribueeren. Van uitvoer van deze soorten appelen zal dus geen sprake zijnwaarschijnlijk zullen deze producten tegen redelijken prijs worden in beslag genomen. Ook stoofperen zullen niet worden uitge voerd. Granen en veevoeder. De mi nister van landbouw heeft voor granen en veevoeder voor Augustus de volgende prijzen vastgesteld Mixed en La Plata mais f 25 per 100 K G. haver f 25 per 100 K.G. boonen f 25 per 100 K.G. kanariezaad f 32 per 100 K G. Amerik. lijnkoeken f 240 per 1000 K.G. zemelen, grint en gries, gemengd f 21.50 per 100 K.G. gerstafval f 21.50 per 100 K.G. haverafval f 16 50 per 100 K G.gemalen afval van tarwemeelfabrieken f 23.- per 100 K.G. Droef eindigend feest. Zaterdagavond hebben te Voerendaal (L.) bij de installatie-plechtigheid van den nieuwen burgemeester, zeer betreurenswaardige onge lukken plaats gehad ten gevolge van het z.g. kamerschieten Voor het gemeentehuis wer den ter verhooging der feestvreugde een twintigtal «kamers» afgeschoten. Bij de ont branding van de laatste sprong het ijzeren voorwerp, waarschijnlijk wegens de te sterke kruitlading uiteen. De wegspringende stuk ken ijzer hebben drie personen min of meer verwond. De man, die zich belast had met het ontsteken der kamers, zekere W. Janssen kreeg een stuk ijzer tegen het onderbeen, waardoor een diepe vleeschwond ontstond. Hij viel tot groote ontsteltenis der omstanders na het volbrengen van zijn taak neer en moest in een naburige café worden binnengedragen. Ook twee toeschouwers, die op ’n vijftien tal meters afstand stonden, werden door stuk ken ijzer getroffen. De Belgische geïnterneerde Sclavon, werk zaam aan een kalkgroeve te Voerendaal, moest in deerniswaardigen toestand worden wegge dragen naar een café aan de overzijde. Ook zekere Van de Burg, een Hollander, te Voe rendaal werkzaam, was tot groote ontsteltenis der omstaanders kermend neergevallen en werd in hetzelfde café binnengedragen. De toestand van den Belgischen geïnter neerde was van dien aard, dat de behande lende geneesheer ’s mans overbrenging naar het hospitaal te Heerlen noodig oordeelde. De man was door het groote bloedverlies zeer uitgeput en de mogelijkheid dat het getroffen been zou moeten worden afgezet, bleek niet De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Werkloosheid. De berichten van werkloosheid tengevolge van kolenschaarsohte of slapte in ’t bedrijf blijven toenemen. Zoo zijn nu weer aan de scheepswerf der firma Wilton te Rotterdam 200 man bedankt. In de fabrieken der firma Jansen en Tila- nus te Friezenveen zullen de vaste werklieden, de afdeelingen breierij en naaierij, voorloopig vier dagen per week werken. De weverij staat al stop. In verband met de crisis, ontstaan door het gebrek aan plaatijzer, waardoor eenige duizen den werklieden aan de emailleerfabrieken te Terborg werkloos worden, hebben eenige pre dikanten de tussohenkomst van den minister van landbouw ingeroepen, om alsnog te trach ten den invoer van de noodige grondstoffen mogelijk te maken, teneinde grootere werk loosheid te voorkomen. Ook dreigen ernstige moeilijkheden voor de brouwerijen, doordat de Engelschen weigerden de mout door te laten. Ernstig, niet alleen omdat de geheele industrie er zijn, groot en klein ruim 300 brouwerijen in ons land met ondergang werd bedreigd, maar ook omdat zoovele wederverkoopers zich daardoor hun verdiensten zagen ontnomen. Na langdurige besprekingen, welke gevoerd werden door bemiddeling van de N. O. T„ is thans echter een regeling getroffen waar door de aanvoer voorloopig v ïer verzekerd is. De koleninvoer. Naar wij vernemen, is door de Duitsche leveranciers van steenkool aan de Rijkskolen distributie medegedeeld, dat in Augustus aan zienlijk minder brandstof zal worden geleverd dan in de afgeloopen maanden. Hoogstens zal 250.000 ton, dus 100.000 ton minder dan in de maanden Mei en Juli worden geïmpor teerd. Voorts is bereids verklaard, dat de Duitsche mijnindustrie in September zelfs dit quantum niet zal kunnen verstrekken, zoodat de import dus vermoedelijk beneden 200 000 ton zal dalen. De Rijkskolendistributie heeft onmiddellijk stappen gedaan om te pogen alsnog de leve ring van de eertijds overeengekomen hoeveel heid ad 350.000 ton te verkrijgen. In verband met deze hoogst ernstige tijding uitgesloten, is reeds aan de Nederlandsche industrie me degedeeld, dat de Rijkskolendistributie nog niet in staat is een toewijzingscijfer voor de komende maand op te geven. (Tel.) Distributiemaatregelen. Rundvleesch. Naar gemeld wordt staat het vrij vast, dat bij de rundvleesoh-dis trjbutie inkoop door de slagers en vrij ver voer van vleesch zal plaats hebben, terwijl de beste kwaliteit vermoedelijk van distributie wordt uitgesloten. o dubbeld. Ditzelfde zal ongetwijfeld gezegd kunnen worden als wij 1920 schrijven. HooLoogst. Aan het »Hbld.c wordt gemeld: De tweede grassnede in Friesland staat er ook niet best voor en wordt weinig beter dan de eerste. De hoofdoorzaak is, dat tal van landen, voor de hooiing bestemd, bij gebrek aan hooi door het vee afgeweid zijn. Het gevolg was, dat het gras daarop niet snel ge groeid is en het gehalte van het etgroen eigenlijk de eerste snede zeer tegenvalt. Bijna alle boeren hebben te weinig hooi; er zgn veehouders met een beslag van 40 stuks vee, die voor 17 A 18 geoogst hebben. Koei en, dit voorjaar gekocht voor f 200, brengen nu t 90 op. Bjjksbelastingen. Blijkens de verschenen Statistiek der Rijks- inkomsten over 1916, werd gedurende dat jaar door den Staat aan belastingen ontvan gen 194.4 millioen gulden. Aan bedryfs-, inkomsten- en vermogensbe lastingen werd gemiddeld per ingezetene ont- vadgen f 6.33, aan suikeraccijns f 4.50, aan gedistilleerd accijns 4.43, aan grondbelasting f 2.99, aan successie-belasting f 2.80, aan per soneels belasting f 2.55, aan invoer-belasting f 2.37. De belastingheffing op inkomen en bezit is sedert 1905, dus in 10 jaren, vrijwel ver- FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1917 | | pagina 1