voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen en Stavoren. Stremming Scheepvaart Adverteert injriso”. ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1917. No. 33. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. GESL O TEN. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. De Voorzitter zegt, dat de begrooting defini- ipgemaakt, de onderhandelingen gaande )1 moet worden onderzocht, maar nog geen afdoening is verkregen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Hobma inzake het gebruik van een hand-baggermolen geeft de >mer- :hou- ding bij de Gasfabriek, dat dit gepaard zal moe ten gaan met een zeer moeilijke wijziging en er in de administratie dan nog al wat komt kyken. Mag de tegenwoordige boekhouding voor de leden van den Raad niet al te duidelijk zijn, de Gascommissie is met het bedrijf volkomen op de hoogte. Het rapport der Commissie wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 12. Aanbieding der Gemeenterekening over 1916. De Voorzitter wijst, als naar gewoonte, eene Commissie van onderzoek aan, bestaande uit de heeren Brandsma, IJntema en Veenstra, met verzoek voor den laatsten Zaterdag, voorafgaande aan 25 Augustus a.s., dus voor 19 Aug. rapport uit te brengen. Punt 13. Voorstel van B en W tot het aan vragen eener verlenging van concessie tot tol heffing op den weg WorkumBolsward. Uit het door den secretaris gelezen voorstel blijkt, dat B en W voorstellen aan H. M. de, Koningin het verzoek te richten tot verlenging der tolheffing op den weg WorkumBolsward, welke 1 Mei 1918 eindigt. De heer de Boer vraagt of het Ryk die con cessie ook kan afkoopen en de heer Brandsma of er geen mogelijkheid bestaat van overdracht aan de Provincie. De heer Kroese merkt op, dat dit reeds 15 jaren geleden ter sprake is gebracht, in verband daarmede veel correspondentie is gevoerd met Ged. Staten, maar dezen verklaarden, zelfs geen voorstel daartoe in de Provinciale Staten-verga- dering te willen brengen. De zaak is van ouds De heer Hobma stelt voor de verhooging te vragende van eene tot hem gerichte aanschry- van het perceel wijk A 36. Na voorlezing door den Secretaris van de dien aangaande ingekomen missives van de Gezond- heids-Commissie en van den Gemeente-architect, waarin wordt gewezen op het overhellen der borstwering en de mogelijkheid van verzakken van het dak, waardoor gevaar voor de passage ontstaat, en geadviseerd wordt de gebreken te herstellen, zegt de Voorzitter, dat de Kerkeraad te dien opzichte in beroep komt by den Raad. Na eenige discussie, waaraan door verschillende heeren wordt deelgenomen en beheerscht wordt door de verantwoordelijkheid van den Raad ten opzichte der al of niet aan te wyzen verande ringen, wordt besloten, de beslissing op het adres aan te houden en den heer Hobma met den Gemeente-architect te verzoeken een nader onder zoek ter plaatse in te stellen, met aanwijzing van bepaalde, nader te omschry ven aan te bren gen veranderingen. Punt 10. Adres van Th. Brinksma en J. E. Muller, houdende verzoek tot het erlangen van eene vergoeding voor het opplakken van broodbons. In het door den Secretaris gelezen adres, in gezonden door de Bakkersvereeniging *Ons Be lang”, waaiby op 1 na, alle bakkers te dezer plaatse zyn toegetreden, wordt een vergoeding gevraagd voor het opplakken der bons van wege de Gemeente. Adressanten noemen hun bedryf allerminst lucratief, wyzen op de wijziging van den duur der bons, waarbij de winst van vroeger in 7 dagen, thans in 9 dagen moet worden ge maakt, op de stijging der arbeidsloonen, op het in beslag nemen van veel tyd voor het opplak ken, op de vergoeding die wordt gegeven in Oost-Dongeradeel, Loppersum, Uithuizen enz., waarom in dezen ook hier ter plaatse een gun stige beschikking wordt gevraagd. De Voorzitter zegt, het adres in handen te hebben gesteld der Distributie Commissie, die tot afwijzing adviseert. Het verzoek is ook door B. en W. overwogen, maar ook zij wenschen het van de hand te wyzen, ofschoon zy moeten erkennen dat de wyziging in den duur der bons de bedryfsonkosten doen stygen. Na ernstige overweging meenen zij niet op het verzoek te moeten ingaan, maar adressanten te moeten verwijzen naar den Minister van Nyverheid en Handel, die alle regelingen in deze heeft ont worpen. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad aldus te adviseeren. Punt 11. Rapport der Commissie inzake het onderzoek der rekeningen, onderscheidenlijk van de Gemeentelijke gasfabriek en van het Distri butiebedrijf over 1916. Uit het door den Secretaris gelezen rapport blykt, dat de Commissie de rekening der Gas fabriek in orde heeft bevonden, sluitende in ontvang met f 27640.73i/2, in uitgaaf met f 27636.09i/2, met een voordeelig saldo van f 4 64, welke rekening zij voorstelt goed te keuren, met verzoek, de boekhouding op meer commercieele wijze in te richten. Die van het Distributie bedrijf heeft in ontvang bedragen f 18532 26i/2, in uitgaaf f20116.97, sluitende ?et een nadeelig saldo van f!584.70i/2. De Voorzitter zegt naar aanleiding der opi king inzake eene meer commercieele boekl WORKUM, op Dinsdag 7 Augustus 1917, ’s namiddags 5 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Ufiord, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer P. Veenstra. Na opening van de Vergadering door den Voorzitter, stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde: Notulen der beide vorige vergaderin gen, welke na lezing door den Secretaris onver anderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken a, Een apostille van Ged. Staten houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot het doen eener rechtstreeksche uitgaaf uit den poston voorziene uitgaven der begrooting over 1917. b Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, inzake af- en overschrijving van posten der begrooting over 1917, die thans worden goed gekeurd, maar later tydig dienen te worden in gezonden. e, Een proces-verbaal van de gehouden kas opname van den Gemeente-ontvanger, waaruit blykt, dat op den vorigen dienst is ontvangen f91250.64, op den tegenwoordigen dienst f28110,13 totaal f 119.360.77dat op den vorigen dienst is uitgegeven f 91890.031/2, op den tegenwoor- digen dienst f 22267.66i/a, totaal f 114.157.70, zoodat in kas moest zyn f 5203.07, tot welk be drag kas en boeken overeenstemmen. Zonder hoofdelyke stemming worden deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Adressen, houdende verzoek om af schrijving van Hoofdelyken Omslag, dienst 1917. Deze adressen zyn van A. E, Wiersma, ver zoekende afschrijving van den aanslag van wylen zyn schoonvader H. J. van Dijk, in evenredig heid van 8 maanden en van B. van der Veen, weduwe J. J. de Jong, in evenredigheid van 11 maanden. De gevraagde afschrijving wordt zon der hoofdelijke stemming verleend. Punt 4. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde Raadsleden. De Voorzitter benoemt, zooals gebruikelijk is, eene Commissie voor dat onderzoek, staande de vergadering en wel de heeren Hobma, Brand sma en de Boer, en schorst voor den duur van dat onderzoek de vergadering. Na heropening rapporteert de heer Hobma dat alles in orde is bevonden, waarom de Commissie tot hunne toe lating adviseert, waartoe zonder hoofdelyke stem ming wordt besloten. Punt 5. Adres van den klokluider P, Ypma, om verhooging zyner jaarwedden. In het door den Secretaris gelezen adres wordt gewezen op het geringe salaris in verband met de dure tyden, en dat daarvoor 18 maal per week dienst moet worden gedaan, togen een belooning van nog geen 80 cent, waarom ver hooging alleszins wenschelyk is. Do Voorzitter stelt namens B. en W. voor eene verhooging te geven van 40 op 50 gulden, jn te gaan 1 Juli 1917, hetgeen zonder hoof delyke stemming wordt goedgekeurd. Punt 6. Adres van do klokluiders M. de Jong R. Brussel I. Valk en C. Har inga om verhooging hunner jaarwedden. In het voorgelezen adres wordt gememoreerd dat zij voor hun salaris 220 maal present moeten zyn, anderen, in dienst der gemeente, een duur- tetoeslag genieten, waarom zy verzoeken hun salaris tot f 25 te verhoogen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, aan dat verzoek te voldoen met ingang van 1 Januari 1918. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Workum, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Zeesluis te Workum vanaf Woensdag den 15 Aug. 1917, tot nadere aankondiging, voor de SCHEEPVAART zal zijn Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Burgemeester. A. DE VRIES. Secretaris, doen ingaan met 1 Juli, hetwelk door den heer ving tot vernieuwing van den Z.-W. zymuur de Vries wordt ondersteund. In stemming ge bracht, wordt dit voorstel aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, die der heeren Kroese, Post humus, Potma en Haytema. Punt 7. Adres van de agenten van politie alhier, houdende verzoek om verhooging hunner jaarwedden en een adres van den Bond van Christelyke politiebeambten in Nederland van gelyke strekking. De Secretaris leest het ingekomen adres, waarin verzocht wordt het salaris aanmerkelijk te ver hoogen, wegens de steeds stijgende uitgaven voor de noodzakelijkste levensbehoeften. Ofschoon een vroeger gedaan verzoek van twee der agen ten (de Jong en van der Zee) destijds is afge wezen, en herhaalde verzoeken allicht ontstem mend voor den Raad zouden kunnen zyn, komen zy thans nogmaals met het dringend verzoek, niet beneden een werkman te worden gesalari eerd. In een bygevoegde memorie van toelich ting wordt gezegd dat een salaris van f 650 f 50 voor kleeding een weekloon geeft van f 11.69, in normale tyden reeds onvoldoende, terwyl met een duurtetoeslag van f 1.50 30 cent voor elk kind, het wekelyksch salaris wel tot f 13.19 is gestegen, maar thans ten eenenmale onvoldoen de is, wyl de noodzakelykste levensbehoeften 40 a 50 in prys zyn gestegen. Om buiten schulden te blyven en steeds onpartijdig te kun nen optreden is waarborging van een voldoend salaris noodzakelijk, waarom dan ook de vak organisaties, waarby a^e11 zÜn aangesloten, alles doen om het vak te verhoogen. Zy vragen dan ook een aanvangssalaris van f 18 voor den hoofd agent en f 16 voor de andere agenten, met pe riodieke verhoogingen. Verder doet de Secretaris nog voorlezing van een ingekomen adres van den Bond van Chr. politiebeambten van gelijke strekking metbyge- voegde memorie van toelichting. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor de adressen aan te houden tot by de behandeling der begrooting voor 1918, daarbij de aandacht vestigende op hun voorstel, dat bij punt 14 der agenda ter tafel zal worden gebracht, Het is de bedoeling van B. en W. by de begrooting over 1918 een herziening van alle salarissen aan de orde te stellen, met intrekking van alle duurte- toeslagen. Zonder hoofdelyke stemming wordt daarom de verdere behandeling van het adres aange houden tot bij de begrooting voor 1918. Punt 8. Adres van P. Bonnema en A. Oos- terhoff, hotelhouders alhier, houdende verzoek om wijziging van artikel 139 der politie-veror- dening. Blijkens het door den Secretaris gelezen adres wordt wyziging gevraagd van het sluitingsuur, zooals dat 11 Januari jl. is vastgesteld. Gevraagd wordt, hunne zaken tot 11 uur gen houden, waarby zy wyzen op i maar het g< gelegenheid handelszaken elkander te kunnen 'ontmoeten. Vaak kan men nu gereed zijn en derving van inkomsten in deze moeielyke tyden is minder gewenscht. Kan het eerder om het bezoek, dan zyn zy gaarne bereid vroeger te sluiten. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken, want by de argumenten is eigenlijk maar één dat hout snijdt, nl. dat betreffende den ingevoerden zomertijd. Tot zijne bijzondere competentie be hoort het, ontheffing te verleenen, en als zoo danig heeft hy hen als stalhouders vergunning gegeven, personen buiten de kern van Workum wonende, na bezetten tyd binnen te laten. Hy waardeert, dat van die gegeven vergunning geen misbruik wordt gemaakt. Ook geeft hy voor de muziekavonden vergunning tot 11 uur. Dit ter informatie van de Raadsleden. De heer Hobma wyst op het lastige van de sluiting om 10 uur voor reizigers, die nog om 11 uur aankomen. De Voorzitter wyst er nogmaals op, dat zy voor doorgaande reizigers geopend mogen zyn, maar de ingezetenen moeten er om 10 uur uit, waartoe de Raad zelve destijds heeft geadviseerd. De heer IJkema wijst er op, dat om 10 uur hot buitenvolk mag blyven en de ingezetenen worden weggestuurd, wat tot moeilijkheden aan leiding kan geven, wat hy zelf heeft ondervon den. Op oen vraag des Voorzitters, wenscht de heer IJkema dienaangaande een voorstel te doen, hetwelk echter door niemand wordt ondersteund en dus buiten behandeling blijft. Het voorstel van B, en W. tot afwijzende be schikking wordt daarop zonder hoofdelyke stem ming goedgekeurd. Punt 9. Adres van den Kerkeraad der Doops gezinde Gemeente alhier, daarbij voorziening dening. wordt wyziging gevraagd van het sluitingsuur, 1 wordt, hunne zaken tót 11 uur geopend te mo- ’üzen op het feit, dat door hen geen kroegbezoek wordt toegelaten, gewenscht is voor vele ingezetenen de i te scheppen voor de bespreking van niet vóór het sluitingsuur moeielyke tyden is minder gewenscht. Kan het Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagynestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. zoo en blyft zoo. De Voorzitter zegt, dat bij het laatste bezoek van den Commissaris gevraagd is, die last van de schouders der gemeente af te werpen, maar dat is absoluut onmogelyk. De heer de Vries vraagt, of by opheffing van den tol, ook een subsidie-aanvraag tot de Pro vincie kan worden gericht en de heer Potma of tolheffing wel noodig is, wat door den Voor zitter wenschelyk wordt geacht, als een tege moetkoming in het jaarlyksch onderhoud. De heer Ykema betoogt, dat de huurders zelve liever vry zouden zijn van die heffing, wat voor hen een groot last is. By opheffing zou men allicht beter huurders kunnen krygen. De heer Brandsma stelt voor dat B en W by de tolgaarders zullen vragen, wat zij minder willen geven bij opheffing der tol, wat door den heer Ykema wordt ondersteund, wyl de derving niet groot zal zyn. De heer Yntema merkt op dat door Automo- bielclub en Wielrüdersbond steeds sterk tegen dien tol is geageerd. Ofschoon zelf voorstander van afschaffing, vreest hy, dat het niet zal kunnen. De heer Hobma zou bij de nieuwe verhuring op twee wijzen willen laten inschrijven, met en zonder tolheffing, maar inmiddels toch verlen ging der concessie willen aanvragen. De Voorzitter acht dat een nieuw gezichts punt, waarna het voorstel van B en W zonder hoofdelyke stemming wordt aangenomen, met de toezegging van den Voorzitter, by de eerst volgende verhuring het idee Hobma in toepas sing te zullen brengen. Punt 14. Voorstel van B en W tot verhoo ging van den duurtetoeslag van enkele gemeente ambtenaren. De Voorzitter stelt namens B en W voor, ge durende het tweede halfjaar 1917 voor de ge huwden de duurtetoeslag van f 1.50 per week te verhoogen tot f 2 50 -f- 30 kindertoeslag. Dit betreft enkel de salarissen beneden f 800 en komt ten goede aan de politie-agenten, de weg werkers, den stadstimmerman, den vuurbaak- aansteker en den tweeden ambtenaar ter secretarie. Dit voorstel wordt zonder hoofdelyke stem ming goedgekeurd. Punt 15. Voorstel van B en W tot verster king van een tweetal uitgaafposten der begroo ting, dienst 1917. Uit het door den secretaris voorgelezen voor stel blykt, dat deze uitgaven betrekking hebben op den postschoelbehoeften, en den post bijdrage voor de Gemeentelijke keuringsdiensten, waartoe zonder hoofdelyke stemming wordt be sloten Punt 16 Voorstel van B en W tot het aan gaan van geldleeningen en wyziging der Gemeente- begrooting 1917. Uit het door den secretaris gelezen voorstel blijkt, dat bedoeld wordt a. een leaning van f 6400 voor de kesten der nieuwe buitenvloed- deuren enz., en b. een leening van f 15000 ter voorziening in de behoefte aan kasgeld De Voorzitter licht nog toe, de tweede leening te sluiten by een kassier tegen 3t/2 a 4 o/o op den voet van rekening-courant, hetgeen zonder hoofdelyke stemming wordt goedgekeurd. Punt 17. Vaststelling van het schoolgeld- kohier over het tweede kwartaal 1917. Wijl geen der leden bespreking wenscht in geheime zitting, wordt voormeld kohier zonder hoofdelyke stemming vastgesteld tot een bedrag van f 255.40. Punt 18. Behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen in het primitief kohier van Hoofdelyken Omslag, dienst 1917. Op voorstel van den Voorzitter zal dit punt in geheime zitting worden behandeld, maar voor daartoe wordt overgegaan, doet hy de gewone rondvraag waarby de heer Hobma de vraag stelt, hoever de zaak van de slatting der Hei- denschapster vaart is gevorderd. r tief is oi zyn, veel opmerking ik van eei Voorzitter de toezegging, daarnaar eau” onder zoek te zullen instellen. De heer Yntema wyst op het wegslaan van den wal in de Trekvaart by Parrega, en de heer de Boer op den wal op het D warsnoord, waaraan de Voorzitter de noedige aandacht zal wyden. De openbare vergadering wordt daarna gesloten. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD - n m iiwii n FRISO Blyk<

Friso nl | 1917 | | pagina 1