voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1917. No. 34. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. dat de uitreiking van nieuwe broodkaarten, als mede van bons voor levens middelen enz., zal plaats hebben op DINSDAG 21 Augustus a.s. in de be kende uren. FRISO. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. hoofd f 900 meer dan de gehuwde onderwij zer met hoofdakte. De Bureaux besloten dan ook de Bondaaf- deelingen krachtig op te wekken om alles te doen, wat mogelijk is, om te voorkomen, dat de gemeentebesturen de wenschen van den Inspecteur zullen opvolgen. Men moet zich maar weten te behelpen! Waar vroeger geen sterveling zich mee zou willen voeden, krijgt tegenwoordig waarde. Vrijdag werd te Bovenkarspel voor een schuit vol bloemkoolbladeren, die vroeger werden weg geworpen f 50 betaald. Smakelijk eten I Trouwens, in onze provincie worden reeds voor export naar Duitsohland brandnetels op- Goed ooftjaar en toch het ooft duur. In Twente komt, zoo meldt men van daar, dit jaar een overvloed van appels en peren, ’t Gebeurt maar zelden, dat de boomen zoo vol geladen zijn. Ook in andere streken van ons land dragen de vruchtboomen goed. En toch zijn de appels en peren ongekend duur.... Dit blad verschijnt des Zaterdags' en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. den en onderwijzers, als wordt voorgesteld. Indien aan de wenken van de Inspectie ge hoor wordt gegeven, zullen hoofden van scho len f 300f 600 meer ontvangen, benevens het genot van vrije woning of tegemoetkoming daarvoor. Waar deze, zooals b. v. in de stad meest. Dat lijkt zoo o ogenschijnlijk nog min der te prefereeren. De BURGEMEESTER van Wor kum brengt ter kennis van inge zetenen Workum, den 16 Aug. 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. bruijers, dy’t oer üs grinsen komme faek. Men hat langlêsten to Rotterdam syn bikomst er fen hawn, hwer 't de thüslizzers danich op ’e poat spilen. Lit derom de eigen ljue foaral ek meihelpe, om hjarren dy’t taforsicht op ’e frjemdlingen hawwe, by to steanmen heardt der lykwol noch wol ris oarsom fen, en dat is fier forkeard. Hwet ek tige forkeard is? Dat men 80- tüzend poun rogge bidjêrre fitten hat. Okkerdeis waerd fit in pakhus te Teterin- gen in partij ynlanske rogge, great 80.000 poun, op bifel fen heger han opromme, omdet it bedoarn en forwirden wie. En as men der by heardt, det üt en troch de deskindigen, moalkers en bilangstellenden, er for waskoud hiene, det dy rogge der sa net biwarre wirde koe! Det in heleboel koekefabrikanten yn dy omkriten, faek der flak neist, al wiken en wiken Blinder roggeblom sitten hawwe en sadwaende hjar bidriuw net geande halde koene, en den by it distribuesjekantoar hearre moas- tenDer is gjin roggeWylst de saken stiene fen dy ljue, lei nést hjar doar dy skoandere speesje for minskene fiedsel, to bidjêrren Der binne dy ’t sizze dér en dér lizze noch greate partijen rogge opsteapele, noch fen for- line jier fensels. As ’t wier is dat men er dan foreoarget det it mei dit deselde wei net opgiet. Der is al safolle forlern gien, lyk as jirpels, spek, en nou hearre we dan ek fen rogge, kin men soks dan net foarkomme Ik wyt wol it hat foetten yn *t gat om alles krekt op ’t bést to regeljen, mar der wirdt leau 'k, wol ris hwet to min harke nei de ljue üt it folk dy ’t it soms it béste wite kinne. Der ha jy nou bygelyks de branje- distribuesje. Myn each foei op in ynstjürd stik fen in Ljouwerter yn it Lj. Nijablêd. In hopen scille mei my, sa skriuwt dy ynstjürder soil 't rom om 't herte wirden wézen, do ’t men fornaem ho ’t it léste debet yn ’e keamer oer de libbensmiddels en wol foaral oer de brénjeregeling, ouroan is. De earme lytse hat al lang mei hertsear oanejen moatten dat de ünmisbre branje by hjar gesetene bierljue yntóge waerd. Scoeder for üs wol hwet oerbliuwe to par ten, frege men yen seis wol ris ou. Men fielde as it sa trochgyng koe wol ris op ’e houn yn ’e pot ütdraeije. Meielkoar parte, der kin men net folie op tidigje, de wet scoe tataeste moatte. En wrachtsjes, der seit mi nister Posthuma «As ’t net oars kin den soil ryk en earm kjeldlije,» Mei oare wirden de branje dy ’t er is soil meielkoar parten wirde, elke Nederlanner kriget synpoarsje De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagjjnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. yn mei ’t hynsder foar de ierdkarre, dér hied er in aid finsterkezyn op mei ’t sküframt er yn. Dér moette him in goêkinde, dy frege «Ho bistou sa ier op ’e lappen Meile Hwet soil der nou ütheefd wirde Meile halde yn en det ’k hjir op ’e ierdkarre ha wol ’k mei de earste boat nei Amsterdam stjüre. Ik lies yn ’e krante fen dy kroanderij, soil ’k mar sizze, en seach dat se dér wol fyftich goune for in finster jaen wolle. Ik hie forline jier myn hüs fortimmerje fitten, dér hie 'k dit kezyn noch fen op ’e hoksouder lizzen, en alle rüten binne noch Bah wet heel. Ik sei tsjin 't wiif «Der 't hwet to fangen is, moat men mar by wêze. Mei de kaptein fen 'e boat bin 'k goed bikend, hy soil ’t wol for my forsilveije wolle.... Foart ruen.. I En der ried Meile hinne. Rjjkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Omtrent de Rijkstoelagen welke blijkens de advertentie in dit blad aan leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden kun nen worden verleend, meldt men ons van be sei Ja sjuch, dit spul voegde zijde het volgende Het doel daarvan is aan onbemiddelde en begaafde leerlingen, ook b.v. uit den stand der boerenarbeiders, gelegenheid te geven een betere opleiding in den landbouw te verkrij gen, ten einde daardoor hun bestaanskans te verbeteren. In bepaalde gevallen kan de studietoelage ook omvatten een bedrag ter tegemoetkoming in de kosten voor het aan stellen van een plaatsvervanger. Zij, die voor een dergelijke toelage in aan merking wenschen te komen, moeten zich achriftelijk aanmelden bij den directeur der school, bij wien tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Een vaste regeling voor de toekenning bestaat niet, elk geval wordt af zonderlijk beoordeeld. Onderwjjzerssalarissen. Door den Inspecteur van het Lager Onder wijs in de Derde inspectie en de Districts schoolopzieners is een schrijven gericht aan de Gedeputeerde Staten der vier noordelijke pro vinciën, waarin wordt aangegeven de grondsla gen, waaraan naar hun meening ook in de kleinste gemeenten, de salarisregelingen voor onderwijzers behooren te voldoen. Zij vragen een aanvangswedde van f 700, terwijl als eindsalaris voor de onderwijzers zon der hoofdakte f 1250 en voor die met hoofd- acte f 1800 verlangd wordt. Bovendien moet aan gehuwden f 100 als tegemoetkoming in de woninghuur worden toegekend. Den hoofden van scholen wenscht de In specteur hetzelfde salaris te zien toegekend, vermeerderd met een toeslag voor het hoofd schap van f 300 f 600 en vrije woning. Voor het geven van herhalingsonderwijs wenscht hij, dat f 1.20 of 0.80 per uur be taald wordt, naar gelang de onderwijzer wel of niet in het bezit der hoofdakte is. Woensdag 8 dezer vergaderden de propa ganda-bureaux van den Bond van Nederland- sche Onderwijzers voor de vier provinciën te Groningen. Eenstemmig was men van meening, dat een verschil in salarieering van f 550 tusschen on derwijzers zonder en met hoofdakte door niets werd gerechtvaardigd. Men begreep niet hoe de Inspecteur, die zelf schrijft, dat «f1700 is een bedrag, waaruit alle jaarlijksche uitga ven voor een normaal gezin niet dan met het j bestreden zullen kunnen wor den, in 't bijzonder in dezen tijd« tegelijker tijd kan voorstellen het eindsalaris voor een groep van onderwijzers te doen zijn f 1350, dus f 350 minder, dan hij zelf allernoodzake lijkst acht. Ook was men van oordeel, dat er geen en kele grond is aan te voeren ter rechtvaardi- om de ynslach dy ’t de ljue mei jild makke hawwe fen it part dat jown wirde kin ou to trekken, biskoget de skriuwer as in binlike en needsakelike bepaling. Fjirders hopet hy, det de heger hén nou mar yntiids brükme mak- ket fen syn macht. Hwent nei ’t hy seit, moatte er bergen brandstoffen in de huizen der rijken» opsteapele lizze. Der soil dan oanjefte fen dyn wirde moatte. Hünderten kinne fen it brinjerantsoen utheakke wirde en dan soil ’t for de oaren sa wiid net parte, landerijen of voor fietspaden; De skriuwer jowt dizze wink üt goederbêst, seit er, en hopet dat hjar gemeintebistjür yn tiids syn plicht hjiryn docht yn 't bilang for de mienskip en foaral for de lytse man. It sprekt fensels elk wol graech hwet fen de hearing snappe, en dy 't it nou net post om daedlik mei klinkende munt op *e hén klear to stean, dy scoe oars wol hwet oan 't krap per ein komme. Men heardt tsjinwirdich wol gau ris sizzen, as er hwet to fangen is, moat men der mar by wêze, doohs is 't ek wier as men i dan hoecht men yen der net by to jaen, hwent men kriget den doohs de kans fen fan gen net iens. Nou ’t we hawwe oer fangen en byjaen, komt er my hwet yn ’t sin det ik efkes oan- helje wol, der mei fêst noch wol in grapke oer de earnst hinne. Nou derom. It wie yn ’t kroaningsjier, do ’t üs keninginno kroant is, do kaem Meile Krint fen Mullum ta Harns SECHTSJIENDE BRIEF. Wol waer for de greidboer tsjinwirdich myld en wiet, damp en bidjêr yn ’e hüzen, poddestoellen yn ’e goaten en gêrs yn ’t lan. De heaspine bliuwt wol to earm, mar de kij hawwe doohs al wer in flinke byt for ’e snüt. De bouboer hat syn njjs al fen dit waer ou en sjucht üt nei droechte en sinne *t Is tiid fen rispjen. Men heardt den ek al fen ierd- apelsykte en bidoarne fruchten. Der binne oarden yn üs lan hwer ’t de bou al sünt da gen ynt ’t wetter omtoarket en der ’t net iens folie mear om in goede rispinge tocht wirdt. In griis cm ’t skoandere iten en ek in griis om de ljue dy’t de hele simmer hjar bést dien hawwe om de boel er floresant foar to krijen. Alles wie ek wol noadich biwarre to bliuwen, nou’t üs lan ek skielk noch sa’n knoarre gasten to forwachtsjen hat. It hald wol hwet yn det üs Regearing in alheel nge lést him op ’e hals hellet, hwer’t er net ta forplichte is. Men wit det üt ’e oarloobjende Kolenschaarsehte. De Kon. Weefgoederenfabriek te Hengelo, moet Maandagavond 20 dezer de fabriek stop zetten wegens kolengebrek, tenzij er deze week nog kolen komen. De Hengelosche bontwe- verij moet om dezelfde reden Vrij dagavond stopzetten. De wasscherijen en bleekerijen te Gouda zullen een dag per week niet werken. De vereeniging Wasohindustrie Beek-Ub- bergen heeft besloten één dag in de week, des Maandags, niet te werken. Hoe kom ik aan brandstoffen? De vindingrijke mensoh spitst zijn geest, nu het in de toekomst waarschijnlijk met de brand stoffen kritiek gaat worden. De heer C. Prince te Driebergen, een bekend huisvlijt- bevorderaar, heeft een soort huisvlijt uitge vonden die brandstof verschaft. Hij heeft van de Zeister gasfabriek alle aanwezige sintels gekocht. Een 4 tal mannetjes heeft hij aan ’t werk gezet en laten oprapen met de han den en met de zeef laten werken. De groote 8rootBte De derby oan ’e boargemasters jowne macht sintelberg is, door gedurigen ~beid, omgezet in vijf kleinere bergjes le. puur cokes, opgeraapt goedje met de handen 2e. een tweede qualiteit parelcokes, die best brandt 3e. fijn steonkolengruis (puur steenkool), - best brandend gemengd met water of kleef- va stof, alsmede zeer geschikt tot brikettenmakerij 4e. fijne asch, roetdeelen en stof, bijzon der geschikt voor vermengen met mest voor 5e. sintels tot verhanden en aanleggen van wegen. (Schoone sintels worden ook wel benut, J t°° b«draagt, ontvangt dus het reeds zeer lang in het buitenland, door be- tonfabrieken tot vermengen door de specie) Zooals men ziet: het gaat als in de groote vleesohfabrieken van Chicago; er gaat niets verloren. De resultaten van het ^schijnbaar» kost bare werk zjjn, aldus de «uitvinder», dat ik mijzelf en waarschijnlijk nog een 30-tal andere «Nederlansk blyn« is tsjinwirdich, families van brandstof kan voorzien. «Als men nu eens in 1000 gemeenten aan het werk toog, dan waren 30.000 gezinnen gered». Een andere Nederlander heeft zijn vernuft in andere richting aangewend. Hij mengde 15 L. water met 9 L. dakpannenklei en voegde dit bij 1 H.L. steenkolenstof Een brij ontstond gekocht. Voor de oudste betaalt men het die hij met* de handen tot ballen kneedde. Resultaat: een uitmuntende brandstof. lannen wei net minder den 16000 manljue, dy’t der jinsen net mear forsoarge wirde kinne, hjar taflecht hjir hinne nimme meije; üs lan hat op ’m nomd dy minsken to hüs- festigjen. 16000 earme stumpers, ongeskikt for de kriichtsjinst, scille binnenkoart üt Inge- lan en Dütslén to üzes opnomd wirde, nef- fens oerienkomst mei beide mogendheden, dy’t hjar beide fensels der troch tige üntlêstge fiele scille. In hopen kinne hjar net bigripe ho’t üs Regearing der ta komme kin. Wy lije yn üs l&n al safolle fen de oarlooher komt al sa’n gebrek; hwet lit it hem for de winter min oansjen mei de branje. En nou wol men hjir ek noch fremdelingen ynhuldigje, dy’t licht de earsten binne fen noch folie mear noch dy’t der letter ek noch bykomme scille. Mar as it nou forstannioh is sa to kleijen, det moat noch ütmakke wirde. Sjuch, wy wierne by de greate stroom fen flechtelingen üt Belgje de earsten, dy’t seine: kom hjir mar. Ek de bera foaral wierne üs tige wol kom. Dit mei it each op dizze reden, det men yn Nederlan troch dioden fen neisten- Ijeafde tsjinoer ünskildige fijers licht de oar- loch oukeapje sooene kinne. As men de oarloch nimt as in straffe, of dat men itnimt as in natürlik gefolch fen minskelike fouten, it nimt net wei det der altyd fen oerbliuwt, ditas de stridende partyen, elk for him seis, üs lan, krekt lyk as Switserlan brüke kinne, as in taflecht for hjar üngelokkige lênsljue, hja er den ek bilang by hawwe, üs groun- gebied yn wézen to fitten en to soargjen, dat wy fyar oertolligen oannimme kinne. Wol is ’t wier, det dizze oarloch oanlieding jowt ta onredelikens en hjrdens, mar men üntsjucht doohs noch hwet. ’t Koe wéze det men üs lytse lêntsje üntsjucht, hwer ’t men yen seis, mei ’n hoart misskien, yn forskülje moat. Wol hat it ynheljen syn oare bis wieren ek «och wol, hwent wy witte, det er ünder de goeden ek in boel forkearden sdtteléstige NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD FRISO.

Friso nl | 1917 | | pagina 1