voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepti. en Noord®, Hindeloopen en Stavoren. Vordering van Wol. te WORKUM, op Maandag 10 Sept. ‘17. No. 35. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1917. Officieel Gedeelte. dat de uitbetaling van schadeloosstelling voor de WOL, welke ten behoeve van het leger is geleverd, tegen overgifte van de uit gereikte bons, zal plaats hebben ten gemeentehuize op Maandag 27 Augustus 1917, tusschen 9 en 12 uur 's voormiddags. Binnenlandsch Nieuws. 43ste Jaargang van 100—200 pCt., wat nog al Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. en achterlappen no. 4048 vrouws- en ondermanszolen en -achterlappen no. 37—42 0.165 KG.kinder- zolen en achterlappen no 31 36 0.140 K.G. id. 25-30 0.110 K.G. Geen andere beperking nu wordt den ge meentebesturen in dit verband opgelegd, dan dat het totaal der gemiddelde gewichten aan reparatieleder, dat de voor een bepaald tijdvak kippenvoer door de kippenhouders tegen Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. koop reparatieleder zullen profiteeren, voor uitreiking van een bon in aanmerking zullen komen, alsmede in welke verhouding er in een bepaalde maand bons voor mans vrouw-, ondermens- en kinderzolen en achterlappen zullen worden afgegeven, worden overgelaten aan die besturen, opdat elk van hen met in zijne gemeente bestaande behoeften zal kunnen rekening houden. Teneinde de gemeente besturen in de gelegenheid te stellen te kunnen berekenen hoeveel bons zij kunnen afgeven, zullen voor mans-, vrouwe- en kinderzolen afzonderlijk bepaalde gemiddelde gewichten worden vastgesteld en wel Manszolen 0.220 K.G. Bijksmlddelen. De maand Juli heeft vier millioen meer Meer gavende Successie gaf een vol miilioen, de Inkomsten belasting f 2.800.000, Grond- en Personeels belasting te zamen f 600.000, gedistilleerd- accijns f 200.000, Zegel en Registratie f 500.000 en de geslachtsaccyns f 200.000. Daarentegen gaf de suikeracoijns f 1.5 mil lioen minder, bleven de invoerrechten vier ton ten achter bij verleden jaar, de Domeinen 1-5. ton en de loodsgelden nog weder eens f 40.000. Over zeven maanden gerekend zijn de mid delen nu f 20.4 millioeu vóór bij 1916 ver geleken en f 23 millioen boven de ramings- In totaal is er thans door de Nederlandsche oontribuabelen voor een bedrag van rond De BURGEMEESTER van Wor kum brengt ter kennis van belang hebbenden, De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Vergiftig voedsel. De leden van het gezin van den fruitventer Roodenburg, te Amsterdam, bestaande uit man, vrouw en acht kinderen, is na het eten van kool met worst, plotseling onwel gewor den. De dokter, die onmiddellijk geroepen werd, constateerde vergiftiging en liet de menschen allen naar het Binnengasthuis ver voeren. De toestand van de vrouw en het jongste kind is ernstig. De nood in het kippenhok. Voor menschen die over weinig geschikten afval beschikken is het houden van hoenders langzamerhand een nadeelig zaakje gewor den. Een gemiddelde kip heeft per jaar on geveer 35 K.G. voedsel noodig en legt, wan neer ze tot een eieren-produceerend ras be hoort, in dat zelfde tijdvak ongeveer 140 eie ren. Die 35 K.G. voedsel kostte in Juli 1914 f 3.85, terwijl 140 eieren toen ongeveer f 5.81 kostten, zoodat per kippetje per jaar f 1.96 verdiend werd. Intussohen zijn de tijden erg veranderd. Men kan nu jaarlijks aan voer wel f 15.05 per kip besteden en ontvangt daarvoor terug een bedrag van pl.m. f 12.88 aan eieren. De kippenbaas lijdt dus thans een schade van f 217 per beestje. Nu zal men tegenwerpen, dat de regeering ook kippenvoer verstrekt. Dat is zoo, doch maar heel weinig. In de laatste maanden kon 1/6 gedeelte van den benoodigden voorraad re uit te geven bons vertegenwoordigen, niet overschrijde het totaal gewicht aan leder, dat blijkens mededeeling van het R. D. H. L. voor dat tijdvak ter beschikking van de ge meente is gesteld. Prijzen zullen worden vastgesteld tegen welke ten hoogste 1de lederhandel a. aan zelfreparateurs zolen en achterlappen zal verkoopen b. aan schoenmakers reparatieleder zal ver koopen 2. schoenmakers reparaties zullen moeten verrichten. Het ligt in het voornemen deze prijzen als volgt te bepalen Die, bedoeld sub 1. a mans 40/48 f 0.95 vrouwen en ondermans 37/42 f 0.79 kinderen 31/36 f 0.60 idem 35/30 f 0.50 sub 1 b: f 4 per K.G.sub 2. mansschoenen 40/48 f 2.10 vrouwen- en ondermansschoenen 37/42 f 1.60; kinderschoenen 31/36 f 1.30; idem 25/30 f 1. De schoenmakers, die aanvanvelijk van den lederhandel een voorschot in reparatieleder zullen ontvangen, zullen dit voorschot aan dien handel moeten verantwoorden door overlegging van in ontvangst genomen bons; te zamen met de bons, welke de handel rechtstreeks van zelfreparateurs in ontvangst neemt, zal de Ledervereeniging de hoeveelheid leder kunnen verantwoorden, welke haar door het R. D. H. L. ter beschikking werd gesteld. Aardappel-inventariaatle. Naar bericht wordt zal tegen 15 September eene algemeene inventarisatie plaats hebben van den te verwachten aardappeloogst in ons land. 30 millioen H.L. zou de regeering be schikbaar honden voor de voeding, terwijl de resteerende hoeveelheid aardappelen tot meel vermalen zal worden. Da komende campagne der aardappelmeelfabrieken zal dus eerst na de inventarisatie en dus laat kunnen beginnen. Men denkt eerst tegen 1 October. Zelfs in het gemeentehuis niet veilig. Enkele weken geleden werd te Ootmaraum een party manufacturen, bestemd voor fraudu- leuzen uitvoer en ter waarde van f 4000, in beslag genomen: De goederen werden in het gemeentehuis gedeponeerd en drie der ver ging in bet gebruik van het materieel gebracht moedelijke daders werden in arrest gesteld. In den nacht van Zaterdag .op Zondag echter opgebracht dan Juli 1916. werden deze manufacturen nagenoeg alle uit het gemeentehuis gestolen. Van daders en goederen is nog geen spoor ontdekt. Vermoe delijk zijn de goederen over de grens ge smokkeld. geeringsprijs worden gekocht. De kippen wegdoen is op ’t oogenblik ook al bezwaarlijk, daar per K.G. levend slechts een bedrag van f 0,70 bedongen kan worden, en dus een kip in ’t algemeen niet meer dan f 1.50 a f 1.60 op zal brengen. Een verstandige raad. De «Maasbode* wijst er op, dat indien de teekenen ons niet bedriegen, wij een winter tegemoet gaan zoo verschrikkelijk als ons volk sinds tientallen en tientallen van jaren niet meer gekend heeft. De oorzaak van dezen toestand, waar zullen wij die elders zoeken, vraagt het blad dan in den tyrannieken wereld oorlog 1 Het acht het gewenscht hierop nog eens den nadruk te vestigen, want vooral de man van de straat, Jan Publiek, die niet denkt en niet redeneert, werpt zoo gaarne de schuld van alles op de regeering. Het is een slechte tijd, om minister of burgemeester te zijn. Wordt de broodrantsoeneering verminderd het is de schuld van den minister. Zijn de aardappelen slecht het is de schuld van den burgemeester. Wordt de lichttoevoer verminderd het is do schuld van den burgemeester. En zoo gaat het verder met allerlei onge rechtvaardigde klachten over de regeerings- personen, wier hoofd omloopt van allerlei kleine grieven der burgerij, terwijl zij hun volle aandacht noodig hebben om den wagen in het spoor te houden. Dat die wagen langzaam en met horten en stooten loopt, buiten de schuld der regeering dat schijnt Jan Publiek maar niet te kunnen begrijpen. Wil de burgerij gedurende den komenden herfst en winter relletjes en opstootjes voor komen, dan behoort zij zich thans reeds van alle ongemotiveerde critiek te onthouden. Méér nogoveral waar zij hiertoe in de gelegenheid is, moet zij onjuiste praatjes kalm en bedaard rechtzetten. In trams en treinen, in vergaderlokalen en op straat doet zich voortdurend de gelegenheid voor om onjuiste beoordeelingen en venijnige critiek op re- geeringsdaden te toetsen aan de ware toedracht der feiten. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Njjverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. worden. De bedoeling is om de zware spoorwegrij- tuigen, zooals doorloopende wagens enz., buiten gebruik te stellen en daarvoor in de plaats te stellen lichter materieel. De schoenreparatle. Omtrent de distributieregeling van leder, kan nog worden gemeld. Slechts tegen overgifte van een door het gemeentebestuur af te geven bon zal aan een selfreparateur distributieleder mogen worden verkocht en door den schoenmaker distributie leder mogen worden verwerkt. De taak der gemeentesturen bepaalt zich derhalve tot af gifte van bonsaan wie zij die bons zullen afgeven, do volgorde, waarin zjj, die van goed- Tweede Kamerverkiezing Enkhulzen. Gekozen is tot lid van de Tweede Kamer in het district Enkhuizen (vacature-Oosterbaan), de heer A. Coign (A.-R.) Locaalspoorweg door Friesland. Te Sneek is, naar de »Ned.« meldt, opge richt de N. V. Spoor weg-Maatschappij Zuid westhoek*. Het kapitaal der Maatschappij is f 100.000, waarvan f 64.000 is geplaatst. Commissarissen zijn de heeren P. J. de Hoop, burgemeester van Sneek, voorzitter; H. M. Tromp, burgemeester van Wijmbritseradeel H. Gaaikema, burgemeester van Gaasterland P. Eringa, burgemeester van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde en B. H. van der Goot. Directeur is de heer J. W. Th van Oyen, Civiel-ingenieur, directeur der Hollandsche Electr Spoorweg-Maatschappy. De vennootschap beoogt het tot stand brengen van een looaal- spoorweg door Gaasterland, gaande van Sta voren over Koudum, Rijs, Balk, Woudsend, Heeg en IJlst naar Sneek. De kosten dezer lijn zijn geraamd op f 1.800.000 waarvan f 495.000 als subsidie door de betrokken gemeenten is toegezegd. Aan den Staat en aan de provincie Friesland is een renteloos voorschot voor den aanleg der lijn gevraagd. De kolenbesparing by de spoorwegen. Door de spoorweg-maatschappijen zal, naar de >Tel.< meldt, behalve een belangrijke in krimping van den treindienst, ook een wijzi- f 170.000.000 aan buitengewone belastingen (Oorlogswinstbelasting, Verdedigingsbelastingen en opcenten Leeningsfonds) opgebracht waar van ruim f 30 millioen voor rente voor oor- logsleeningen is besteed. Somber vooruitzicht. Een uit Holland herkomstige Amerikaan, die thans hier te lande vertoeft, richt in de »N. R. Ct.« een ernstige waarschuwing tot de Nederlanders, dat zij zich voor den komenden winter moeten voorbereid houden op gebrek, althans oen tekort van vele noodzakelijke levensbehoeften. Vanuit Amerika zullen wij niets meer ont vangen. President Wilson en de overgroots meerderheid der Amerikanen zijn ons per soonlijk welgezind, maar het is onmogelijk, dat de groote transatlantische voorraadschuur alle geallieerden van levensmiddelen zal voorzien en bovendien ook nog de neutralen. Blijven wij neutraal, dan zullen wij te zamen met Denemarken en Noorwegen en Zweden en Zwitserland achteraan op de Amerikaansche lijst komen te staan. Wij kunnen wel schepen naar Amerikaansche havens zenden, maar voorraden om die te vullen zijn er niet ver krijgbaar. Het gaat om leven en dood, en de kleinen komen in het gedrang. Dit feit mag ons onaangenaam aandoen, maar het be staat. Hoe eerder wij het begrijpen, hoe beter voor onszelven en onze naaste toekomst. Meer controle op veevoeder. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van de Landbouwbegroting voor 1917 (kosten ver werking afvalproducten tot veevoeder) achtte men meer controle op de grondstoffen, waaruit het veevoeder wordt bereid en op de verkoop prijzen daarvan dringend noodig. Men meende te weten, dat thans by de samenstelling allerlei soorten van afval worden gebezigd die geenszins geschikt zijn om daaruit deugdelijk voedsel te maken. Zoo meende men te weten, dat de prijs van het riet aan zienlijk was gestegen, omdat het werd ver werkt tot ondeugdelyk veevoeder. En dan durft men als prijs vobr dergelijk waardeloos veevoeder nog f 26 per 100 K.G. vragen. Zoo worden vlasbollen, die ten hoogste f 2.50 per 100 K.G, waard zijn, tot veevoeder verwerkt, verkocht voor f 27.50 per 100 K.G., terwijl gedroogde aardappelschillen met kool zure kalk, ter waarde van f 2 a f 3 thans f 40 per 100 K.G. zijn geprijsd. Fruit. De Fruitcentrale heeft naar aanleiding van een klacht uit de groote steden over de duurte van het fruit een onderzoek naar de oorzaak daarvan ingesteld. Zooals bekend is, zijn de prijzen aan de veilingen niet buitensporig. Het is de Fruitcentrale gebleken, dat de kleinhandel daar winsten van 100—200 pCt. voor zich opeisoht. Met het oog op deze duurte is tot percen tage-verhooging van uitvoer, ofschoon wel overwogen, niet overgegaan. Dit is een soort officieel bericht, dat uit munt door het toppunt van eigenaardige zin ledigheid. Ten eerste komen er klachten dat de fruit zoo duur is. Niet aan de veilingen beweert de F.C., terwijl toch algemeen bekend is dat er door de fruittelers veel hoogere prijzen worden ge maakt dan het vorige jaar. Neen zegt de F.C. de kleinhandel eisoht winsten wat is. Men zou dus veronderstellen dat hiertegen iets zal worden gedaan. Integendeel er wordt niets gedaan. Wel is er iets overwogen n.l. verhooging van de percentage van uitvoer. Dus meer voor het buitenland, zoodat de voorraad voor het binnenland kleiner wordt en de binnenlandsche prijzen nog meer gaan stygen. Inderdaad een zonderlinge overweging. Wan neer de F.C. nu eens had overwogen de uit voer naar het buitenland zooveel mogelyk te verminderen. FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Paardenmarkt

Friso nl | 1917 | | pagina 1