KOFFIE en THEE 3 Thee f 1.40 per Va KG. Koffie f 1.00 per Va K.G. vaccineeren. ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1917. No. 37. I 43ste Jaargang den verkocht: De Burgemeester van Workum, J. QUARLES VAN UFFORD. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Zonder hoofdelyke stemming wordt daartoe besloten. Punt 9. Aanbieding der begrootingen van de Gemeente, Arm- en Weesvoogdy en Gemeente lijke gasfabriek over 1918. De Voorzitter stelt deze, als naar gewoonte, in handen eener Commissie, ter fine van onder* zoek en rapport, en wijst daarvoor aan de heeren de Vries, Veenstra en ÏJntema. Punt 10. Verzoek van het Burgerlek Armbe stuur alhier, om wyziging van art. 31 van het reglement zyner instelling. Blykens het door den Secretaris gelezen ver zoek stellen Armvoogden voor het salaris van den Boekhouder te verhoogen van f 110 tot f 200 en dat van den Armvader tot f 400. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek in zooverre in te willigen, dat het sala ris van den Boekhouder op f 200 en dat van den Armvader op f 300 worde gebracht. De heer Hobma acht de wijziging van B. en W. ten opzichte van den Armvader zeer goed, wijl hij nog maar kort in dienst is, maar vraagt, of de omvang van den arbeid van den Boek houder zulk een verhooging wettigt, wijl het toch een bijbaantje is. Andere salarissen zijn verhoogd, omdat zij werkelijk te laag waren, maar dit baantje zou wel door iemand kunnen worden bediend, die het meer ten nutte kwam. Als dit salaris noodig is, dan vordert het we) dagwerk. Hy stelt mitsdien f 150 voor. De Voorzitter merkt op, dat reeds vroeger is gesproken over verhooging, de laatste vast stelling dateert van 1913, maar sedert dien de arbeid is toegenomen in verband met de stijgende eindcijfers. De heer de Boer zou het salaris tot hoogstens f 200 willen doen klimmen, dit thans vast te leggen, maar overigens het oordeel der begroo- tings-commissie willen af wachten. De Voorzitter meent, dat dit niet te scheiden is, wijl het salaris wordt geregeld bij verorde ning. De heer Kroese spreekt als zijn onder vinding uit, dat de Raad het salaris vaststelt en niet het Armbestuur, doch wil de Raad die vaststelling uitstellen tot bij de behandeling der begrooting, dan acht hij dat rationeel. De heer IJkema gevoelt veel voor het gesprokene door den heer Hobma. Telkens staan wy voor ver- hoogingen, vaak met het oog op stijging van den levensstandaard, maar dat is hier niet het geval. Meer werk ja, de huishouding is grooter geworden, dus allicht meer werk, maar een ver hooging tot f 200 is te groot. Het voorstel van B. en W. wordt daarop in stemming gebracht en verworpen met 6 tegen 5. Tegen stemmen de heeren de Boer, Potma, Haytema, Hobma, IJkema en Brandsma. Dat van de heeren HobmaIJkema aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren Veenstra, Kroese en IJntema. De heer de Vries wenscht het salaris van den Armvader tot f 350 te verhoogen. Hij heeft eens een kijkje genomen en vond alles prima in orde. Voor het werk, dat daar vereischt wordt, is f 350 niet te hoog, welk voorstel wordt ondersteund door de heer Veenstra, die zegt, dat de vader wel op f 200 benoemd en kost en inwoning geniet, maar ue kleeding wel met 100 0/0 is verhoogd. Hij mag destijds bly zijn geweest met de benoeming, maar verhooging zitter acht die 100 o/q verhooging en zegt, dat de benoemde blij leven verzorgd te zijn. Thans dat salaris te die ook gesolliciteerd hebben. De BURGEMEESTER van Wor kum brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij beschik king van 1 September 1917 heeft vastgesteld de volgende maxi- mum-prijzen, tegen welke in den kleinhandel Thee en Koffie - ten hoogste zullen mogen wor- De BURGEMEESTER der Ge meente Workum, brengt ter alge meene kennis, dat op Woezis- dag den 18 September 1917 des namiddags te 2 ure, in een der opnieuw met hun arbeid te beginnen, maar de kosten, daaraan verbonden, hunne draagkracht te boven gaan, zoodat zy tot den Raad het ver zoek richten hun jaarlijks met een subsidie van f 50 te willen steunen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, afwijzend op het verzoek te besehikken. Zij hebben wel waardeering voor het werken der Vereeniging, maar vreezen, bij inwilliging, van tal van Vereenigingen een gelijk verzoek te zullen ontvangen. Een andere weg voor de Vereeniging bestaat in een kleine verhooging der contributie of het geven van de helft der lessen. Na de mobilisatie zal zjj wel weer uit eigen levenskracht kunnen opbloeien. Zonder hoofdelyke stemming wordt het ver zoek afgewezen. Punt 13. Rapport van de heeren S, S. Hob ma en D. Boontje, betreffende het door hen in gestelde onderzoek naar de bouwvalligheid van het huis Wyk A no. 36. De Secretaris doet mededeeling van het uit gebracht rapport, waarby de heeren te kennen geven, dat voorziening noodzakelyk is en de veranderingen worden aangegeven, die voorbands moeten geschieden. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, naar aanleiding daarvan te be sluiten en den Kerkeraad der Doopsgezinde Ge meente daarvan bericht te doen toekomen, waar toe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 14. Adressen, houdende verzoek om af schrijving van Hoofdelyken Omslag, dienst 1917. Blykens de door den Secretaris gelezen adres sen, zyn die verzoeken van mej. I. Koetsier, wegens vertrek, en van den heer J. Haagsma, van den aanslag van wylen de Wed. D. Dyk stra, beiden in evenredigheid van 4 maanden. Zonder hoofdelijke stemming wordt de ge vraagde afschrijving verleend. Punt 15. Adres van V. Ykema, F. Faber Jr. en A. Brandsma, houdende verzoek, onderhands van de Gemeente in huur te mogen ontvangen twee perceelen land, om die te bestemmen voor tuinbouw. Biykens het voorgelezen adres noemen de heeren zichComité tot bevordering van den tuinbouw in Workum, en wordt onderhandsche inhuring gevraagd van het perceel land naast »Sirius« en bet daarnaast gelegen stuk, thans nog in huur bij H. Vrolijk. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, het adres aan te houden tot de volgende ver gadering, omdat by nadere overweging B. en W. is gebleken, dat vooraf nog overleg met de adressanten worde gepleegd ter bespreking van enkele haken en oogen. Zonder hoofdelyke stem ming wordt daartoe besloten. Punt 16. Adres van het Bestuur der Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer in den Zuid westhoek, houdende verzoek tot bekoming van een Gemeentelijk subsidie. De Secretaris doet lecture van den inhoud van het adres, waarbij is overgelegd het verslag over 1916 en de uitgegeven gids en waarin verzocht wordt, de verleden jaar door den Raad genomen afwijzende beslissing te herzien en het werk der Vereeniging alsnog met een bescheiden subsidie te steunen. De Voorzitter herinnert, dat de vorige afwy- 'zende beschikking was gegrond op de omstan digheid, dat men onbekend was met wat de Vereeniging zou presteeren en de overweging, dat eerst moest blyken dat het particulier ini tiatief onvoldoende was. Thans staan de zaken anders. Die vereeniging is zeer actief en het is Spr. persoonlyk bekend, dat deze wijze van wer ken zeer kostbaar is. Hy stelt daarom namens B. en W. voor, voorloopig f 5 per jaar subsidie te verleenen, wyl andere Gemeenten reeds zyn voorgegaan, de meesten, althans de grooteren, met hooger subsidie. De heer Ykema verklaart zich ook voor steun, maar zou het bedrag wil len verhoogen tot f 10, hetgeen wordt onder steund door de heeren Hobma en Brandsma, welk voorstel zonder hoofdelyke stemming wordt aangenomen. Op de vraag des Voorzitters of dit bedrag zal komen op de begrooting van 1917 dan wel op die van 1918, verklaart de heer Haytema zich voor 1918, de heer Ykema voor 1917, als ook do heer Brandsma, die zegt, dat de kosten aan het werk reeds zyn besteed en Workum nu ook op de uitgegeven kaart voorkomt. Met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren Kroese Potma on Haytema wordt de subsidie ook voor 1917 toegekend. Punt 17. Voorstel van de Commissie der Ge meentelijke gasfabriek tot definitieve aanstelling van een Directeur der fabriek en vaststelling van diens salaris. De Secretaris doet mededeeling van genoemd voorstel dat luidt: De Commissie voor de Gemeentelijke gasfa briek te Workum heeft de eer Uwen Raad voor te stellen met ingang van 1 September 1917 definitief tot Directeur der fabriek te benoemen Do BURGEMEESTER van Workum, maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel by beschikking van 30 Augus tus j.l. heeft bepaald 1. In het tydvak van 30 Augustus tot en met 2 September is iedere verkoop en aflevering van koffie verboden, In het tydvak van 30 Augustus tot en met 12 September e.k. is iedere verkoop en aflevering van thee verboden. 2. Verkoop en aflevering van koffie aan con sumenten is van 3 tot en met 12 September 1917 geoorloofd onder voorwaarde a. dat deze niet plaats vinden dan tegen in- ontvangstneming van het lichaam eener witte brood-, bruinbrood- of roggebroodkaart daar onder niet begrepen de aanvullingskaarten waarop staat vermeld, dat zy geldig is voor de 25ste week b. dat per broodkaart, in ontvangst te nemen ingevolge hetgeen sub a werd voorgeschreven, ten hoogste zal worden afgeleverd 02. K.G. koffie. 3. In het tydvak van 13 tot en met 30 Sep tember is op overeenkomstige wyze als werd voorgeschreven in punt 2 uitsluitend tegen in- ontvangstneming van het lichaam eener brood kaart waarop staat vermeld, dat zy geldig is voor de 26ste week, aan consumenten de ver koop en aflevering geoorloofd van hetzy 0.05 K G. koffie, hetzff 0,05 K.G. thee, het een of het ander naar keuze van den consument. 4. Aflevering van thee en/of koffie aan een detaillist is slechts geoorloofd tegen inontvangst- neming van de lichamen der broodkaarten, welke de detaillist van consumenten ontving; voor iedere broodkaart waarop vermeld, dat zy geldig is voor de 25ste week, zal den detail list ten hoogste 0.1 K.G. koffie voor iedere brood kaart waarop vermeld dat zy geldig is voor de 26ste week zal den detaillist naar zyn keuze ten hoogste 0.025 K.G. koffie of ten hoogste 0.025 K.G. thee mogen worden afgeleverd, een en an der onder voorwaarde* dat de detaillist te zamen met de kaarten, een bedrag aan distributiekosten van f0.01 per broodkaart geldig voor de 25ste week en fO.01 per 4 broodkaarten geldig voor de 26ste week overmaakt aan het Ryksdistribu- tie-kantoor voor thee en koffie. 5. De verkoop en aflevering van thee en koffie als drank in hotels, café’s, restaurants e. d. blyft toegestaan, nochtans onder deze beperking, dat die verkoop en aflevering behalve by het ont bijt in hotels niet anders mag geschieden dan per kop. 6. Onverminderd de straf welke de Distribu- tiewet 1916 bedreigt tegen overtreding van de voorschriften dezer regeling, zal hij, aan wien mocht blyken, dat hy handel heeft gedreven in thee en/of koffie, in stryd met hetgeen in deze regeling wordt bepaald, voor tydelyk of voor goed worden uitgesloten van de distributie van thee en koffie. Workum, 1 September 1917. De Burgemeester voornoemd. J. QUARLES VAN UFFORD. eens een kijkje genomen en vond alles prima in orde. Voor het werk, dat daar vereischt wordt, is f 350 niet te hoog, welk voorstel wordt ondersteund door de heer Veenstra, die zegt, dat de vader wel op f 200 benoemd en kost t 100 0/0 is verhoogd. Hij mag destijds bly zyn geweest met de benoeming, maar verhooging acht hy niettemin thans gewettigd. De Voor zitter acht die 100 o/o verhooging wel wat kras, en zegt, dat de benoemde blij was, voor zijn leven verzorgd te zyn. Thans dat salaris te verdubbelen acht hij onbillijk tegenover anderen, die ook gesolliciteerd hebben. De heer de Boer meent zyn stem te moeten motiveeren door mede te deelen, dat by de be noeming het een uitzoeken was, nu kan geoor deeld worden en hy voor die positie een goed loon noodig acht. Het voorstelde Vries wordt daarop verworpen met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren de Boer, Veenstra en de Vries. Het voorstel van B. en W., om het salaris op f 300 te bepalen, daarop met algemeene stemmen aangenomen. Punt 11. Voorstel van B. en W., tot het verleenen van eervol ontslag aan A. van der Velde, als onbezoldigd Gemeentelijk keurmeester. De Voorzitter deelt mede, dat voornoemde van der Velde, ontslag by de Provincie heeft aangevraagd als keurmeester hy den keurings dienst, waarom hy ook als zoodanig door den Raad moet worden ontslagen. Zonder hoofde- lyke stemming wordt daartoe besloten. Punt 12. Adres van de Gymnastiek-Vereeni- ging ^Uitspanning door Inspanningc alhier, hou dende verzoek tot bekoming van een Gemeente lyk subsidie. De Secretaris doet mededeeling van het adres, waarin wordt gezegd, dat tengevolge de mobili satie het ledental is gedaald, de nuttige arbeid der leden moest worden stopgezet, enkele nieuwe weer zijn toegetreden en getracht zal worden, Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. lokalen van de school voor uitge breid lager onderwijs, gelegenheid 1 zal bestaan om zich gratis door den Arts C. E. H. M. HESLENFELD alhier, te doen Workum, den 6 Sept. 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagynestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 4 September 1917, ’s namiddags 5 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Ufford, Burgemeester. Tegenwoordig 8 leden, flater 11 leden.) Na opening der vergadering door den Voor zitter verzocht deze den Secretaris mededeeling te doen van een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waarby deze verklaren, dat geen bezwaren zyn ingebracht tegen de verkie zing tot lid van den Raad van de heeren Potma IJntema en IJkema. De Voorzitter verzocht daar na den heer Secretaris de nieuw gekozen leden binnen te leiden. Nadat daaraan gevolg is ge geven, worden door de nieuw gekozen leden de vereischte eeden of beloften afgelegd, waarna de Voorzitter hen opnieuw welkom heet en geluk wenscht met hun opnieuw door de kiezers in hen gesteld vertrouwen. Enkele hebben hier reeds jaren gezeten en zyn volkomen bewust van het gewicht der taak, hen op de schouders ge legd. Hy vertrouwt dat allen steeds te rade zullen gaan met eigen oordeel, zonder last of ruggespraak en hoopt, dat met alle medewer king, de gemeenschappelijke arbeid moge strek ken tot heil der Gemeente. Punt 2. Notulen der vorige vergadering. Na lezing door den Secretaris worden deze zonder eenige aanmerking goedgekeurd en vastgesteld. Punt 3. Ingekomen stukken a. Een verslag van de Commissie ter bevor dering van tuinbouw b. Verslag van de Commissie van de R. Kath bewaarschool c. Idem van de Chr. bewaarschool welke stukken zonder hoofdelyke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 4. Benoeming van een Wethouder. Aftredend is de heer G. G. Posthumus. By stemming werd deze herbenoemd met 8 stemmen. De heer IJkema krygt 2 stemmen en de heer Haytema 1 stem. Óp een betrekkelyke vraag des Voorzitters verklaart de heer Posthumus de benoeming te aanvaarden. Punt 5. Benoeming van een lid der Commis sie van bystand in het beheer der Gemeentelijke gasfabriek. Aftredend is de heer IJkema. Deze wordt herbenoemd met 9 stemmen. De heeren IJntema en de Vries verkrijgen elk 1 stem. De heer IJkema neemt de herbenoeming aan. Punt 6. Benoeming van een lid der Commis sie, bedoeld in art. 166 der Gemeentewet. Aftredend is de heer R. S. Potma. Deze wordt herkozen met 10 stemmen. De heer R. F. de Boer verkrijgt 1 stem. De herbenoemde laat zich de keuze welgevallen. Punt 7. Benoeming van een lid der Distri- butie-Commissie, Aftredende is de heer O. IJntema. Deze wordt herkozen met 9 stemmen. De heeren Potma en Veenstra erlangen ieder 1 stem. De herbenoe ming wordt aangenomen. Punt 8. Voorstel van B en W tot verhooging van het maximum bedrag van den te heffen Hoofdelyken Omslag en in verband daarmede wijziging van art. 1 der betrekkelyke verorde ning. De Voorzitter licht toe, dat zoo kort na vast stelling der nieuwe verordening, wijziging moet worden gebracht in het bedrag, dat geheven moet worden. B en W zyn daartoe genoodzaakt wijl de nieuwe begrooting buitensporig hoog is daar vele Gemeentewerken noodig moeten ver beterd en hersteld en veel geld zullen vorderen alsmede tal van jaarwedden zijn verhoogd en hooge, zuivere Crisis uitgaven worden gevraagd. Ged. Staten wenschen daarvoor geen geldleeningen toe te staan dan alleen op korten termyn. Naar aanleiding eener vraag van den heer Potma, zegt de Voorzitter, dat het maximum volgens de verordening f30.000 is vreeger f22.000 heeft bedragen maar thans is epgevoerd tot 40.000 komen op de begrooting van 1917 dan wel ay FRISO li NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen en Stavoren.

Friso nl | 1917 | | pagina 1