voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. J Wat is Gymnastiek? Adverteert in dit Blad. ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1917. No. 38. 43ste Jaargang Binnenlandsch Nieuws. MEM. BERNE-WILLE WRAKE. p. J. striid. Hjar Boarch en Ijeafde toant bjar dieden, Eu tagelyk merkbyt men mei Gjin Ijeafde komt oait memmeljeafde Gjin Boarch oait memmesoarch bynei. De mem dy soarget stees mei Ijeafde, En dêrtroch wirdt hjar *t edre awiet, En dêrtroch fait hjar ’t stlre lichter, En sjongt bo bliid it widzeliet. En dochs is ’t wier, als lok en wolfeart Binn’ noed en Boarch by tiden swiet, En sill’ge freugde wirdt der smakke Al is soms ’t each fen triennen wiet. Hwerom it bern syn boartlikheid Een miet óf tsjin to kearen Hwerom fen ’t paed dat foar him leit De wierheid him to learen? Hwent is ’t by ’t wralds falsk-gedoch, Gjin silliohheit, det bernenocht Lit balde it bern syn sinneskyn Syn skrepsucht en gewrimel Syn takomst eender skaedgerdyn Syn dnbiwolke himel, Syn hope en winsk, syn loftkastiel, Syn roune laeits en syn gekwiel. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. Ja droom dy, jeugdich minskehert, In takomstdroom fen wille, Noch witst fen libbenssmerten net, Dy ekielk wol komme scille, Lit dy forbylding fen ’e jeugd Dochs stil gewirde yn al syn freugd. Sjên roun en sjach dy teare memmen Hja steane üs for dy wierheid boarch, It is hjar ieuichst greate wille, Hjar striid for ’t bern, hjar noed en soarch. ’t Is yn syn libben noch sa ier Al sjuchste wolken driuwen Hy sjucht en krijt dy sikerwier Seis eardernóch to priuwen, Kom net oan bernenocht sa bliid; Finsels komt wol syn earnst en l. «Nou, dat is ook watWat is Gymnastiek 1 Dat doen we iedere weeks hoor ik reeds vele meisjes en jongens in Workum zeggen. «Gaan ze daar nu eerst over in de krant schrijven Wij weten ’t hier al lang hoor Gelukkig zijn er in Workum een aantal kin deren en ook enkele volwassenen die door onder vinding weten wat gymnastiek is. Echter zijn er nog talloos velen, die er alleen maar een heel klein beetje mee bekend zjjn doordat ze het wel eens hebben «zien doen®, Zeer velen in de stad Workum zjjn er nog heelemaal niet mee bekend. En juist vooral voor die menschen wil ik hier trachten aan te toonen wat gymnastiek eigen lijk is. In zeer ruimen zin genomen is gymnastiek lichaamsbeweging, In dien zin doet dus ieder mensch aan gym nastiek. Nu hoor ik alweer velen voorbarig uitroepen «Dan heb ik geen lessen in gymnastiek noo- dig, hoor, want ik neem dagelijks beweging genoegOf is«Met den bakkers- of slagers- mand loopen dan geen gymnastiek «Aan den schaafbank staan, houtzagen, vloeren, zolderen en dakken dan geen gymnastiek «Aan den blaasbalg trekken en’t ijzer smeden, dan niet?® O I tink er om noch aide skilden Ha wy oan hjar noch of to dwaen Wy moatt’ hjar soarch for fis forgoedsje Troch üzes nou oan hjar to jaen. Dyn hater skept syn wille Yn kwea en lasterspraek Biskamje ’m troch dyn deugden Der is gjin swietter wraek. FRISO. «Viermaal daags van m’n kantoor naar huis loopen en weer terug en de zooveel tree’s trap pen ophollen ook al niet «Is hooien, melken, slechten, trappen, mest- rjjden, geen gymnastiek «En je huis schilderen, je schuitje teeren, dan «En den geheelen dag met de machine zitten naaien of hoeden opmaken dan «Alle dagen boodschappen afwegen, klaarma ken en wegbrengen ook al niet?« «Houdt op I houdt opZeker, ik geef jelui allemaal gelijk I Dat is allemaal gymnastiek I® Maarnemen we nu da gymnastiek in en- geren zin, datgene wat we eigenlijk onder gym nastiek moeten verstaan. Dan is gymnastiek Het systematisch uitvoefen van lichaamsbe weging, volgens een van te voren opgemaakt, wel overwogen, op physiologische en anatomische gronden gebaseerd plan, met het doel het lichaam en de daarin sluimerende krachten zoo alzijdig mogelijk te ontwikkelen 1 «Nou, nou, dat is een heelen mond vol, hoor Doch, alle gekheid op een stokje. Bovenstaande wil zeggen, dat voor een goede gezondheid in de eerste plaats noodig iseen alzijdig goed ontwikkeld lichaam. Nu is het waar dat er verschillende beroepen zyn, die veel lichaams beweging eischen, maar dat is het nu juist. Dagelijks worden, steeds weer altjjd door, de zelfde houdingen aangenomen en dus dezelfde spiergroepen geoefend. Gevolg daarvan is, dat deze spieren en spiergroepen in verhouding veel sterker ontwikkeld worden dan andere groepen en ’t gevolg hiervan is dat men de meeste menschen herkent aan hun houding, n.l. aan hun beroepshouding. Gymnastiek in engeren zin is dus niet alleen voor den kantoorbediende, die den geheelen dag op zijn •'kruk zit, neen ’t is noodzakeljjk voor allen, onverschillig welk 'beroep men uitoefent. Gymnastiek beoogt: de alzijdige ontwikkeling van het lichaam en ook van de daarin aanwe zige geestelijke eigenschappen, alsmoed, vast beradenheid, tegenwoordigheid van geest, zelf vertrouwen en vooral zelfbeheersching. Vooral dus ook voor beroepen, die veel van de zenuwen vergen, is gymnastiek een prettige aangename, rustaanbrengende bezigheid. «Lichaam en geest zjjn niet te scheiden. Wie het lichaam opvoedt, voedt in zeker opzicht ook den geest op®, zegt dr. J. J. Ie Roy in zjjn: «Beginselen der Physiologic®. Prof. Wenckebach voegt hieraan toe «De kinderen staan in de rjj. Zjj staan op de plaats stil,® Men weet welk een toer dat stilstaan alleen reeds voor menig kind is. Ook hier groote in dividueels verschillen. Het eene kind beheerscht zjjn reflexbewegingen, het andere is daarvan de slaaf, peutert in z’n neus, krabbelt aan ’t oor, moet nog gauw stiekum iets tegen de naast- staande zeggen, giebelt, kan, in één woord, niet stilstaan. Dit kind wordt nu onder verstandige leiding geoefend. Men verlangt van dit kind niet meer, dan dat het redelijk stilstaat. Nu zal het echter komen. De aandacht wordt gespan nen. Wat zal «Mjjnheer® zeggen Welk com mando zal worden gegeven 1 Een doodeenvoudige beweging wordt uitgelegd en voorgeschreven, b.v. een beweging van de plaats. Het zintuig, dat het bevel moet opvangen, is in spanning, het bewustzjjn is gericht op dit zintuig om on- middelljjk den prikkel in een daad te kunnen omzetten. Langzamerhand wordt het bevel meer en meer gecompliceerd en naarmate de kinderen hun aandacht beter leeren spannen en de stof verwerken, wordt de beweging uitvoeriger. Ik zie werkeljjk niet in, wat men nog meer van een geesteljjke opvoeding kan verlangen Ik zal niet zeggen dat men met gymnastiek onderwjjs alléén reeds klaar is, maar ik wil erop wjjzen, dat het gymnastiek onderwjjs zooals ik dat ken, een geesteljjke opvoeding van de bovenste plank is. Jongelieden in Workum en omstreken, ik hoop dat ik er eenigszins in ben geslaagd U te doen begrjjpen wat gymnastiek eigenlijk is en hoe groot het voordeel van een goed harmonisch ont wikkeld lichaam is. Alleen bij een goede lichaams houding toch nemen de levensorganen de meest gunstige ligging in, kan de lucht tot in de diep ste longtoppen doordringen, wordt de hartslag niet belemmerd, verkeeren de spijsverterings organen in den gunstigsten toestand. Zorgt, Workumers, groot en klein, dat, wan neer een vreemdeling vraagt «Hoe komt het toch, dat gjj er zoo gezond en flink ontwikkeld uitziet Uw antwoord kan zjjn i>lk turn Verbeeld U niet meer, dat ge te oud of te stijf of al lenig genoeg zjjt, om U bjj de gym nastiek aan te sluiten. Dat zjjn geen argumen ten om uw niet hd worden van een gymnastiek vereeniging te verontschuldigen I SNEEK, Sept. 1917. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrjjdagmorgens vóór 11 uur. De aardappeloogst. Binnenkort zal door het geheele land de aardappeloogst worden opgenomen. Valt de oogst mee, d.w.z. is er voldoende voorraad, dat de bevolking den winter zal kunnen door komen, dan ligt het in de bedoeling vrijheid te geven, om wintervoorraad te laton opdoon. «Tel.® Rantaoeneering van huiswerk. De oud-hoogleeraar dr. H. Wefers Bettink pleit in het «Utr. Dgbl.« voor rantsoeneering van huiswerk, nu tienduizenden schoolgaande kinderen gedwongen zullen zijn, in den ko menden herfst en winter bij allergebrekkigst licht te werken, een gevolg van de lichtrant- soeneering. «Allen die onderwijs geven, waarbij huis werk wordt geëischt, geef ik dringend in over weging rantsoeneert het huiswerkbrengt het ook terug tot 50 of 40 pct. van hetgeen gij anders eischt. Dat de leerlingen dezen winter dan wat minder loeren, och, daardoor zal Nederland niet te gronde gaan; oneindig veel grooter zou de schade zijn van gebrekkig zien, als een gevolg van buitengewone inspan ning der oogen, veroorzaakt door arbeid bij gebrekkig (schemer-) dag- of kunstlicht®. De smokkelkoorts. Men schrijft uit Venlo aan de «Tijd® Hoezeer de maatregelen tegen de smokkelarij ook worden verscherpt, toch is er geen den ken aan uitroeien van het bedrijf, dat nog op groote schaal wordt uitgeoefend en waaraan door vogels van de meest diverse pluimage wordt deelgenomen. De geldduivel speelt aan de grenzen zijn rol en maakt zijn slachtoffers in allerhanden kring. Maar het geld, dat met den smokkelhandel wordt verdiend, gedijt niet. Het verslag onzer gemeente betreffende armenzorg over 1916 hangt een bedroevend tafereel op van den verderfelijken invloed van het smokkelen, waarmee veel geld wordt ver diend. Niettegenstaande dit, is, volgens ge noemd verslag, ’t welvaartspeil gedaald, daar de meesten hun uitgaven Bterk hebben uitge zet en er veel onnoodig is uitgegeven, ver kwist of verbrast. Een gevolg van deze om standigheid is, dat het moreele peil verbazend is gedaald. Diefstallen niet alleen van volwas senen, maar zelfs van kinde-en, zijn meer dan ooit te constateeren gewast, terwijl op sexueel gebied allerlei buitensporigheden zijn voorgevallen®. Het verslag memoreert verder, hoe, hon derden huisvaders en zelfs meerdere huismoeders voor straf drie maanden of langer werden ge zet uit het in staat van beleg verklaarde ge bied, waardoor spoedig de armoede in de gezinnen binnenkwam en ’t armbestuur zich verplicht zag te ondersteunen. Het meest droevige van dien maatregel is echter, dat het gezinsleven geheel ontwricht wordt en de naweeën gevoeld worden. Er is laatst van een dorp gezegd, bij ons smokkelt alles, behalve de pastoor en de dominee Men zou het haast gaan gelooven. Hier in Venlo bracht een onderwijzer uit Eindho ven zijn vacantie door, maar sijn vrijen tijd wijdde hij aan het smokkelbedrijf, waarbij hij als lastgever optrad. De kommiezen, dieden smokkelaar, die voor gemelden onderwijzer het bedrijf uitoefende, pakte, namen een brief vaa den aangehoudene in beslag, die door dezen inderhaast was versnipperd. Deze snippers leidden tot arrestatie van den onderwijzer, die nu voor vier maanden uit het in staat van beleg verklaarde gebied js uitgezet. De Turfdistributie. De klachten over de langzame verzending der turf uit de veenstreken, die eerst een goeden grond hadden, zijn nu, naar het Hbl. meldt, niet meer juist. De organisatie is thans zoo, dat de distributie behoorlijk ge schiedt. Doorelkaar worden thans per dag 200 ladingen verscheept, verdeeld over de verschillende venen. Er is thans dan ook geen sprake van dat er groote hoeveelheden verlaadbare turf in de venen staan, welke niet worden verzonden. Toch is het waar, dat er zeer groote hoe veelheden turf ziju welke niet verzonden worden, en dat heel veel schippers op vracht liggen te wachten. Dit alles heeft echter zijn goede gronden en redenen, en duidt in het minst niet op een misdaad. Inderdaad ligt bijna nog de geheele produc tie 1917 in het veen. Maar die productie is nog niet verzendbaar. Voordat de turf ver zonden kan worden, moet zij eerst goed droog zijn, en dat is de meeste turf nog niet. De droge turf wordt voldoende snel verscheept. Dat er toch nog schippers liggen te wachten moet toegesohreven worden aan het feit, dat er heel wat meer schippers dan normaal naar de venen getrokken zijn om turf te varen. Het Hbl. vindt dus gben reden om over de turfdistribuiie ernstig te klagen. Wel echter is het niet in orde, dat aan ge meenten in de .veenstreken door de Rijksko- lendistributie hoeveelheden antraciet en steen kolen worden geleverd, terwijl de bewoners van die gemeenten die brandstof niet kunnen gebruiken, daar zij uitsluitend zijn ingerioht op het stoken van turf. Deze zendingen zijn totaal onverklaarbaar. «Wel is het waar, dat sommige van die gemeenten, uitgaande van het principe «bin nen best,® koolbrandstof hebben aangevraagd, maar dat behoeft toch geen reden te zijn voor de Rijksdisiributie om aan zoodanige ge meenten, die ’t niet noodig hebben, ko len te zenden. En zeker is het geen reden om kolen te zenden aan veengemeenten, die er niet om gevraagd hebben, en die zich er vrijwel mede «opgesoheept achten Het minimum-kolenrantsoen verzekerd. De Haagsohe correspondent van de Tel. schrijft, dat hij met een ter zake volkomen bevoegd persoon een onderhoud gehad heeft, die o m. mededeelde, dat wij, als de aanvoer van kolen (die op ’t oogenblik stilstaat) stil blijft staan, nog verzekerd zijn, dat het mi nimum -kolenrantsoen per gezin er komt. Een deel van den hiervoor noodigen voorraad is reeds gereserveerd, een ander deel moet uit de Limburgsohe mijnen komen. Als het werk in die mijnen geregeld plaats heeft, komt het minimum-rantsoen er ongetwijfeld. Petroleum verstopt. Te Loosduinen zijn dertien vaten petroleum op verschillende plaatsen verborgen, door de ambtenaren van de distributie opgespoord. Men zoekt nog verder, want de autoriteiten in Den Haag meenen te weten dat er nog twaalf vaten ergens jn de buurt verstopt moeten zijn. Een brutale inbraak. Te Meliok-Herkenbosch hebben Zondagnacht twee Duitschers ingebroken bij den vlak bij de Duitaohe grens alleen wonenden landbouwer C. Janssen, die door de dieven in zijn bed aan handen en voeten werd gebonden een prop werd hem in den mond geduwd. Onder bedreiging met een revolver werd hij gesom meerd de plaats aan te wijzen, waar het geld geborgen lag. Op de bewering, dat geen geld aanwezig was, werd het huis met een zak lantaarn afgezocht. Een portefeuille, inhou dende vierhonderd gulden, werd niet gevonden. Kleeren, schoenen, alle voorraad levensmidde len werden ingepakt en meegenomen. Van de gelegenheid, dat de onverlaten in een ander vertrek zoekende waren, maakte Janssen ge bruik om zich los te werken, door het raam te vluchten en de in de onmiddellijke nabij heid zijnde Duitsohe grenswacht te waar schuwen. Toen deze mee terugkwam en een onderzoek inetelde, waren de vogels met hun buit gevlogen. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagjjnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD »’t Ukt, wel een artikel uit een wetboek of van een belastingbriefa, hoor ik al zeggen.

Friso nl | 1917 | | pagina 1