Duur Rundvleesch. Kort Nieuws. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Een Modepaleis. INGEZONDEN. en vervolgens prezen big den betaald, blnkt uit een bericht in de «Frankfurter Zei- gehouden markt voor werkpaarden. Er was daar zeer veel vraag naar goede werkpaarden. Voor de middelsoort kwaliteiten werden prijzen be- Eerste klasse WARKUM, 11 Septimber. Forline Freed- tojoun is hjir oprjuchten in Jong-Fryske forie- ning, ófdieling fen «It Boun fen Jong-Fryske Selskippen®. It doel fen de foriening is itselde as dat fen it Boun, to witten»to striden for it frije uterjen en it ünbihindere üntjaen fen de Fryske geast en binammen for de utering en üntjowing derfen yn de Fryske tael®. De gearkomsten fen de feriening wirde hélden op in Tongersdei-tojoun om de twa wiken, yn *t nije Lekael fen de Krite Warkum® fen it Kristlik Selskip. Oan de foriening is forboun in les-jower yn de Fryske tael. Dizze foriening is hielendal neutrael. Elk fen de jongerein, stmder ünderskeid fen gelove ef richting, kin lid wirde, as hy tominsten it iens is mei it doel fen üs foriening. Jongerein fen Warkum 1 Kom risopingaer- komste fen üs, as gast en sjoch ris ho as it der tagiet. Wy hawwe 13 leden op ’t eagenblik, dos jdat oantal kin maklik fordübbele wirde for in stèd as Warkum. Wirkje dan mei om it doel to berikjen fen üs foriening en slüt jimm’ Nu krijgt Leeuwarden evenals de grootste plaatsen van ons land ook een modepaleis, wel niet zoo reusachtig als te Amsterdam, maar toch een zoodanige dat het de aandacht van het groote publiek ten volle waard is. De firma C. en A. Brenninkmeyer zal Zaterdag avond a.s. op de Nieuwestad hare nieuwe winkel openen en wel in het huis van wijlen den heer Mr. W. J. van Welderen baron Rengers. Het monumentale gebouw is ontworpen en gemaakt door den architect Huurman van Groningen. Bij nadere beschouwing blijkt dit prachtige verkoophuis naar de hoogste eischen des tyds ingericht. De vier etalagekasten, die de koopsters in grooten getale naar binnen zullen lokken zijn uiterst ruim en keurig gestoffeerd door sierlijk gerangschikte artikelen, de middelste der drie voorste is een volkomen los staande kast, waar omheen het publiek zich zonder den winkel binnen te gaan vrij zal kunnen bewegen. Daar achter is een etalagekast en links en rechts nog een. De verkoopruimte kan men door 2 deuren binnen gaan en is men binnen getreden dan is de indruk van de hal werkelijk grootsch. De kolossale winkel, die 1400 vierk. Meter opper vlakte heeft, is in alle deelen zoo practisch en prachtig ingericht, dat het voor de koopsters aangenaam is aldaar iets te passen. We kunnen geen bijzonderheden vermelden ieder bezichtige zelf het monumentale gebouw, alleen nog dit de mozaikvloer bestaat uit 600.000 tegeltjes, die alle met de hand zijn ingelegd en de indruk geven dat overal gekleurde tapijten gelegd zijn. Een Nederlands Hoogovenwerk. Naar de «Tel.® verneemt is thans de op richting verzekerd van de Naamlooze Vennoot schap tot Exploitatie van Hoogovens (Hoek van Holland). ’t Aandeelenkapitaal van f 25.000.000 is geheel geplaatst. Het con sortium bestaat uit de Rotterdamsche Bank- vereeniging, de Nederlandsohe Handel-Maat- schappij, de Rotterdamsche Lloyd, Wilton’s Machinefabrieken en Scheepswerven A. G. Kröller, van de firma Wm. Müller Co., de firma Smulders te Schiedam en twee Groningsche firma’s. De slappe boord. In Engeland reeds nationale dracht. Wij ko men wat na, maar we zullen er waarschijnlijk toch ook niet aan ontkomen. De stijfselfabrie- ken zullen de voor hard strijkgoed benoodigde styfselsoorten niet meer aanmaken. Is de aan wezige voorraad stijfsel, die duur moet worden opgekocht, opgebruikt, dan is ’t uit met de strykery. Ook de in ons land aanwezige voorraden nieuwe boorden, enz. moeten niet groot meer zijn. Zelfs slappe boorden zijn niet ruim be schikbaar. Wie weet, of dezen winter niet heel de menschheid met den kraag omhoog moet loopen. Omdat men ’t zoo koud heeft, zal ’t heeten. Omdat men geen schoone boord meer heeft, zal ‘de werkelijkheid zijn. Welnu, wan neer dat gebrek algemeen wordt, behoeft ook niemand zich er voor te geneeren. Diefstal. Door een te ’s-Gravenhage wonend heer is by de politie aangifte gedaan van een ten zijnen nadeele gepleegden diefstal in de zwem- en bad inrichting aan de Mauritskade, aldaar. Toen hij 1.1. Zaterdag een stoombad in de inrichting nam, borg hij, alvorens zich naar het gedeelte van het gebouw te begeven waar die baden verstrekt worden, in een lade van het tot uit- en aankleeden bestemde vertrek (de z.g. rustkamer) verschillende sieraden. Hij sloot de lade terdege af en verborg zelfs den sleutel. Toen hy in het vertrek terugkeerde, kwam hy tot de ontdekking, dat zijn gouden horloge van groote waarde met gouden ketting, waaraan een zegelring en een gouden munt was bevestigd, was verdwenen, benevens nog een lossen zegelring (familiestuk) en een portemon- naie met f 185 inhoud verdwenen waren. Het vermoeden bestaat, dat dit brutale stukje is uitgehaald door iemand, die met de inwendige inrichting van het gebouw goed bekend moet zyn geweest en die zich van een valschen lade- sleutel bediend heeft. De «Onder de Streept schrijver van het «Alg. Hndbl. schrijft: Hollandtche spreekwoorden, internationaal toegepast. Duitschland: Veel honden zyn des hazen dood. RuslandVeel koks bederven de bry. c heeft velen in de ly gebracht. Engeland: Waar twee kyven hebben twee schuld. Frankrijk: De gestadige jager vangt het wild. BelgiëWaar gehakt wordt, vallen spaanders. Portugal: Alle beetjes helpen. GriekenlandJe moet ’t van je vrienden maar hebben. Turkije*t Eind zal den last dragen. AmerikaTrek als ’t nept visscher. Roemenië: Berouw komt na de zonde. BulgarijeEen goede buur is beter dan een verre vriend. ItaliëZet den stok niet verder dan je springen cunt. Byna had men deze bereikt, toen de motor weigerde en ook een Duitsche marine-motor- sloep op hen kwam aanzetten. De Antwerpsche dokloods, weer in militaire positie of hij als voorheen weer hooge militairen vervoerde, bleef kalm en na de militaire eer be wezen te hebben stoomde de Duitsche moter verder. Na enkele minuten waren toen de Bel gen op Nederl. gebied, waar zy door het Ned. wachtschip werden gevisiteerd konden doorvaren. Ze zullen nu naar den Belgischen consul om zoodoende het front te kunnen bereiken. Een grensgebeurtenis. Elk jaar vierden de Belgen van het grens plaatsje St, Margriet met de Nederlanders in Zeeuwsch-Vlaanderen omtrent dezen tijd ge zamenlijk hun kermis. Nu ging dit niet. Maar de Vlamingen wilden dien dag toch niet onop gemerkt laten voorbijgaan. En zie nu, wat er gebeurde. Tegen den avond verzamelden zich te St. Margriet mannen, vrouwen en kinderen, die, voorafgegaan door een harmonika-speler, in stoet langs de schutting trokken, die op Belgisch gebied is opgetrokken om de bewoners aldaar aan het oog der Nederlanders te onttrekken. Toch had aan de Nederlandsche zijde der schut ting zich eveneens een groot aantal lieden, onder wie uitgeweken Belgen, verzameld. Plotseling nu klonk 't ontroerende «Zij zullen hem niet temmen, Den fleren Vlaamschen Leeuw®. De luisteraars op Nederlandsch gebied klapten in de handen, en nu klonk van de andere zyde het Belgische volkslied. De Duitsche grenswacht stond paf. De Ned. grenswacht, beducht voor incidenten, verstrooide tactvol de lieden aan deze zyde der grens. Kor ten tijd daarna werd het stil. Maar de lieden die anders gemeenschappelijk kermis vierden, hadden elkaar toch blijk gegeven van hun weder- keerige sympathie. «Alg. H.« Door een Zeppelin aangevallen. Het Zweedsche stoomschip »Flandria« is gistermorgen met een lading stukgoed van Go- tenburg te IJmuiden binnengekomen. De kapi tein rapporteerde, dat het Maandagmiddag door een Zeppelin is aangevallen. Het luchtschip kwam te 4 uur by helder weer boven het stoomschip en wierp zes bommen, waarvan er drie aan stuurboord en drie aan bakboord op zeer geringen afstand in het water vielen met geweldige ontploffingen. Water- en rookzuilen stegen huizen hoog op en slingerden groote hoeveelheden water en doode visschen aan dek. Onmiddellijk hadden de bemanning en de passagiers, in totaal een twintigtal, waaronder enkele dames, zich in de scheepsboot begeven en zich van het stoomschip verwijderd. Nadat de laatste bom ontploft was, verdween de Zep pelin. Passagiers en bemanning begaven zich weder aan boord. Tegen zes uur kwam de Zeppelin weder boven de «Flandria® op geringe hoogte kruisen, waarop de opvarenden voor de tweede maal in de scheepsboot vluchtten. De Zepygjin bepaalde zich nu tot een ver kenning en er werden ditmaal geen bommen geworpen. Nadat het luchtschip eenigen tijd boven de «Flandria® had gekruist, verdween het in Oostelijke richting, waarop de verschrikte passagiers en bemanning zich weder naar boord legaven. Gefopt. Uit Walsoorden wordt aan de «Maasb.® gemeld Zondagavond acht uur kwam alhier aan een motorboot met twee Belgische zeekapiteins en een tiental jongelui van adel en hoogen stand, wien het gelukt was door list de grens te pas- seeren. Een Antwerpsche dokloods, die reeds maan den in dienst by de Duitschers was, en van tjjd tot tyd aan de grens had gevaren met de Duit sche marine-autoriteiten, had dit echt von Köpe- nick-idee uitgedacht. Te twee uur kwamen de Belgische zeekapi teins nabij Roode Sluis in de motorboot en toen stoomde men, de admiraliteitsvlag in top, tot aan St. Anneken, waar de dienstplichtige Belgen werden ingeladen. Tusschen de forten door, langs wachten, die eerbiedig salueerden, stoomde men naar de Nederlandsche grens. by üs oan. Bij Kon. Besluit is aan den vroegeren stads-oproeper B. J. Gaastra alhier een pensioen van f 25 per jaar verleend. De najaarspaardenmarkt j.l. Maandag was vrij levendig. Een 60-tal paarden was aange voerd en vele vreemde kooplieden waren aan wezig. Over ’t geheel werden goede pryzen gemaakt. Naar wij uit de beste bron vernemen zal de aanstaande jaarvergadering der Af dealing Koudum en Omstreken van het Ned, Bijbelge nootschap (thans reeds de 84e) D.V. worden gehouden te Oudega (H. O. en N.), op Zondag 23 September e.k., waarby de opwekkende rede zal worden gehouden door Ds. G. Venema te Koudum. Het getal leden en begunstigers breidt zich geregeld uit en heeft thans de 150 reeds overschreden. STAVOREN. Ds. Frerichs predikant by de Doopsgezinde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Ijlst bedankt. Oplichters. Den laatsten tyd heeft men te Rotterdam eenige malen een eigenaardige manier van oplichting toegepast. Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij een waterstoker een man, die vijf gouden horloges te koop aanbood. De waterstoker was echter niet geneigd ze te koopen. Een ander persoon, die zich in den winkel bevond, wilde de horloges wel hebben, maar had, naar zijn zeggen, geen geld genoeg bij zich. Hij vroeg daarom den waterstoker een bedrag ter leen, teneinde hét ontbrekende bij te passen, om de horloges te kunnen be talen, op voorwaarde, dat de waterstoker de horloges in onderpand mocht houden tot de geleende som teruggegeven was, Hierin werd toegestemd, met het gevolg dat de waterstoker met vijf koperen horloges bleef zittenwant natuurlijk daagde geen der twee oplichters meer op. Op dezelfde manier trachtten Dinsdag twee vermoedelijk dezelfde personen de sigaren winkelierster F. de K. op te lichten. Een man bood een gouden horloge te koop aan. De juffrouw weigerde. Een poosje later kwam een ander persoon binnen, die na het hor loge gezien te hebben, er direct f 21 voor bood. De verkooper zeide echter niet aan Israëlieten te willen verkoopen, waarop de juffrouw, die zich door de comedie liet ver schalken, het horloge kocht. Al spoedig be merkte zij echter, dat zij bedrogen was. Het toeval wilde, dat zij een half uur later beide mannen uit een café op de Kruiskade zag komen. Onmiddellijk waarschuwde zij de politie en werden de heeren ingerekend. Diefstallen. De diefstallen blijven te Loosduinen op een onrustbarende wijze aanhouden en als de po litie eens enkele verdachten weet aan te houden en naar den Haag ftansporteert, dan worden ze den volgenden dag weer losgelaten omdat er in het huis van bewaring geen plaats meer is- Bij den warmoezenier A. K. werden eer- gisternacht een kleine honderd pond druiven uit een goed gesloten druivenkas gehaald. Bij den heer P. werd zuad van verschillen- gewassen door elkaar geworpen en kruiwagens en ander tuingereedschap gestolen. Bij den tuinder L. werden de ijzeren tralies voor een kelderraam verbroken en een voorraad eieren uit dien kelder gehaald. Bij den heer H. in ’t duin werd ongeveer al het brandhout voor den winter gestolen. Verder werden meloenen, komkommers en andere tuinbouw producten gekaapt. JapanIn troebel water is ’t goed visschen. ChinaVeel geschreeuw, maar weinig wol. De neutralenWat gij niet wilt dat u ge schiedt, Doe dat ook aan een ander niet. Een vreeselyke reis. Te Haugesund liggen in het ziekenhuis twee Ned. Zeelieden met afgezette voeten, een gevolg van de ellende, die zij doorstaan hebben door het torpedeeren van de Noorsche stoomboot «Camilla® aan boord waarvan zij zich bevonden. Het schip was bevracht met graan voor het Bel- gischè Relief-comité, en werd eenigen tijd ge leden nabij Doggersbank getorpedeerd. De ma troos G. van Krevelen vertelt, na zyn verhaal over de torpedeering, over het verdere wedervaren der bemanning, 12 personen, het volgende De avond begon te vallen, toen de mannen in de sloepen een boot in het zicht kregen. Uit alle macht werd er op af geroeid, maar plotse ling hoorde men een geweldigen ontploffing, een berg van water onttrok de boot aan het oog, en binnen weinige oogenblikken was niets meer aan de oppervlakte van de zee te bespeuren. Waarschijnlyk werd het onbekende schip ge torpedeerd, en dan door dezelfde duikboot, waar mee de opvarenden van de «Camilla® reeds ken nis hadden gemaakt. De wind stak plotseling op, met het gevolg, dat de tros, die de sloepen verbond, losgegooid moest worden. Op de stuurmansboot brak de mast af, en terwijl men bezig was, haar zooveel mogelyk te herstellen, verloor men de kapiteins sloep uit het gezicht. Den eersten nacht reeds stierf een der trem- mers. Zyn lyk werd aan de golven toever trouwd. Den tweeden dag was het weer al bijzonder slecht. Een felle ijzige wind zweepte de golven huizenhoog op, en zonder ophouden moest door de verkleumde en uitgeputte schipbreukelingen tegen het indringende water geworsteld worden. Vóór de avond viel, was de scheepsjongen al gestorven. Ook zyn lijk werd onmiddellyk «vry gezet® zooals dat in scheepstaal heet. De derde dag, dat was dan ’s Woensdags, was er nog geen verbetering in 't weer. Over ber gen en door dalen van water, werd het wrakke bootje in woeste vaart op en neer geslingerd. Dien middag werden de laatste druppels zoet water verdeeld. Bij het vallen van den avond, riep eensklaps iemand Land Land, vooruit I Alle oogen blonken met nieuwen glans, alle spieren spanden zich met versche kracht. Eén moment werd de marteling van den dorst ver geten.... Maar wat men ook roeide..,., het land vluchtte even snel aan den horizont achteruit; Het was een luchtspiegeling geweest 1 De nacht spreidde zijn zwarten sluier over de zee en wezenloos, stom van vertwijfeling, lieten de ongelukkigen uren lang het bootje als speel bal aan de golven over.... Bij het aanbreken van den vierden dag stierf de donkey-man. Midden in een gierenden sneeuw storm heschen een paar matrozen het lijk over boord en lieten het in zee glijden. Dat was de derde. Aan wie thans de beurt Sneeuw wordt opgevangen, als waren de vlok jes van diamant. Zoo stilt men een oogenblik den brand van den dorst. Voedsel is er niet meer aan boord. Den heelen nacht huilt de orkaan en ook den den heelen dag nog. Wéér meent men land te zien, doch opnieuw blykt het een fata morgana te zyn. De hond, op *t laatste oogenblik nog gered, wordt opgegeten, De sterksten vechten weer flink voor hun leven. Het zeil houdt best en men loopt met een vaart van minstens zeven myl, in Oostelyke richting. Zoo moet toch ein delijk land in ’t zicht komen. Zaterdagavond roept er een «Licht vooruit Toen was net de tweede machinist gestorven. Er werd besloten nog even met zijn begrafenis te wachten. Ditmaal had men zich niet bedrogen. Men was in een verlaten fjord terechtgekomen. De boot werd voor een bergkloof op het strand ge zet en de schipbreukelingen stapten uit en over nachtten in de kloof. Den volgenden morgen besloten ze, weer zee te kiezen en een herberg zamer fjord op te zoeken. Bij ’t aan boord stappen gleed de kok uit, en rolde van een rots af. met het gevolg, dat zijn lichaam over byna de geheele lengte werd opengescheurd. Van deze verwondingen is hij op het oogenblik nog altyd niet genezen. Nu zou verder het geluk de arme stakkerds dienen. Toen ze de volgende fjord bereikten, zagen ze dadelijk woningen en een kustvaarder die het haventje verliet. Aan boord van dit schip bleek men hen da- delijk in de gaten te hebben gekregen. Een sloep werd uitgezet, en na korten tyd lagen de schipkreukelingen in warme kooien en werden hun de eerste zorgen toegediend. Zy waren op de «Karlsum®, die op weg naar Haugesund was. Ook het lijk van den tweeden machinist werd door de «Karlsum® aan boord genomen. Zondagavond bereikte men Haugesund, waar de geredden naar het ziekenhuis werden over gebracht, de meesten in een allerellendigsten staat. Allen hadden bevroren handen en voeten. Zooals we reeds verteld hebben, was dat by de twee Hollanders zóó erg, dat hun de voeten af gezet zyn moeten worden. De tweede machinist werd te Haugesund be graven; in het hospitaal stierf nog een slacht offer; ’t was de eerste stuurman. *n Paar dagen later vernamen de geredden te Haugesund, dat de kapiteinsboot, waarin ook een Hollander plaats genomen had. Vrijdags avonds naby het visschersplaatsje Skutersness OostenrijkEerst gedaan en dan bedacht, land had bereikt. «Tel.® Van een zending koeien, van Nijkerk naar Utrecht, bleken bij aankomst te Utrecht niet minder dan 9 exemplaren door verstikking te zyn gestorven. De wagen moet veel te vol ge laden zyn geweest. Het vleesch der dieren werd aan het abattoir afgekeurd. In Neede werd verleden week een bruiloft gevierd, waartoe niet minder dan 300 huisge zinnen genoodigd waren. En dat in dezen tijd van broodkaarten en bonboekjes 1 Broodkaart 27 ste week. De direc teur van het Centraal Broodkantoor maakt be kend, dat de broodkaart der 27ste week loopt van 13 tot en met 22 September. Een ingezetene van Zwolle ontfermde zich dezer dagen over een onbekende zwerver, die zich F. K. noemde en beweerde een Duitsch deserteur te zyn. De moegestreden Duitscher werd liefderijk opgenomen en verzorgd. Slechts één nacht kon hij van de gulle gastvrijheid genieten, want den volgenden morgen stak hy twee briefjes, een van f25 en een van f10, in zijn zak en, om oneenigheid met zyn gastheer te voorkomen, verdween hij zonder afscheid te nemen. Om hem daartoe nog in de gelegen heid te stellen poogt de politie hem te vinden. De aangekondigde beperkte dienstregeling op onze spoorwegen zal niet op 24 Sept., maar reeds op 18 Sept. a.s. in werking treden. Naar de «Tel.® verneemt, hebben de spoor wegdirecties aan de regeering de vereischte machtiging gevraagd, om gedurende den a.s. winter de treinen onverwarmd te laten. Nu volgens onderlinge afspraak de volgende zittingperiode der Tweede Kamer het neutrale jaar zal zyn, vraagt de Tel., of men dan niet de kwestie over de droogmaking der Zuiderzee kan behandelen. Uit Schoterland wordt gemeld dat de ver bouwers van erwten en boonen tegenwoordig goede zaken maken, nu particulieren voor winterprovisie inkoopen. De prys is alreeds 80 cents per liter. En aan koopers geen gebrek. Twee der groote stoomponten van den veerdienst EnkhuizenStavoren, die gebruikt worden voor het overbrengen van goederen treinen, zullen wegens gebrek aan steenkolen worden stil gelegd. De manschappen zyn heden met 8 dagen opzegging, werkeloos geworden. N. v. d. D. Te Bellingwolde zijn gistermorgen 5 Ser viërs over de grens gekomen. Hoe hoog in Duitschland de ven die voor een paard moeten won ting®, dat verslag doet van een te Frankfort veel vraag naar goede werkpaarden. Voor steed van 2500 a 4000 mark, werkpaarden kostten 6000 mark en meer. In de Ludwig-Glück-myn (Oostenrijk) zyn door het plotseling instorten van een myngang elf personen verongelukt, waarvan 10 gedood zyn. In Neviges (by Essen, Duitschland), is een ernstig tram-ongeluk gebeurd. Juist by het einde eener lyn weigerde de rem van een der wagens, die tegen een huis botste en een muur verbrijzelde. Twee passagiers werden gedood, twintig zwaar gewond. Twaalf personen be kwamen lichte verwondingen. Met ingang van 1 October a.s. zullen door de spoorwegmaatschappijen de pryzen der ge wone plaatskaarten enkele reis weder worden teruggebracht op de voor 1 Juli geldende pryzen. Buurtverkeerkaarten zullen vermoedelyk niet meer worden afgegeven. De koningin van Bulgarije is eergister- middag half vyf overleden. (Eleonora, prinses van Reuss jonge linie, was 22 Augustus 1860 geboren. Zy was de tweede gemalin van Ferdinand Maximiliaan Karel Leo pold Marie, koning (tsaar) van Bulgarije, met wien ze 28 Februari 1908 te Koburg was ge huwd). Schipper Padding van Hoogeveen, die eergister uit zee in Zwartsluis terugkeerde, meldde dat by Urk zyn vrouw en 11-jarig zoontje over boord sloegen en verdronken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Dat gedurende de oorlogs-crisis byna alle le vensmiddelen aanzienlijk in prys zjjn gestegen, ■de

Friso nl | 1917 | | pagina 2