LEEUWARDEN NIEUWSTAD 98 CARBID-LAMP Turnfeest te Workum Haar laatste halve Kroon. J. B. MOLENAAR, Workum. STALLANTAARNS, Wond-, Haag-, en staands Lampen. Ontvangen de Najaars- en Winterhoeden. G. DIJKSTRA, bij de Markt. Zaterdag 15 September 1917, BRILLEN en PINCE-NEZ met Rathenower Kristal-glazen, D. F. J. HOFSTEDE, - Opticien, - Ged. Pol, - SNEEK. C. A. BRENNINKMEYER. MF* Geen drup-systeem. „Crescendo”. met zelfregelenden watertoevoer. Absoluut gevaarloos. CARBID in voorraad. op DINSDAG 18 SEPTEMBER a.s., aanvang ’s namiddags 11/2 uur, Muziek op het terrein van de vereeniging openen wij onze nieuwe DAMESZAAK te LEEUWARDEN, Nieuwstad 98. magazijnen eens te komen bezichtigen; U zult aangenaam verrast zijn door de FEUILLETON. ïl Aanbevelend, Schoolgaande Kinderen 1O ct. ZIE PROGRAMMA. te geven door vereenigingen van Joure en Workum, op het terrein achter de Doopsgezinde Kerk, ’s Namiddags 1 uur Optocht. Entrée SO ct. Beleefd aanbevelend, Door de buitengewone groote drukte in onze zaken, en de steeds toenemende vraag naar onze alom zeer ge wilde Damesconfectie, was reeds lang eene belangrijke uitbreiding noodzakelijk geworden. Wij meenen dan ook zeker in het belang van onze geachte clientèle te handelen, door ook in Friesland’s hoofdstad een imposant Con- fectie-magazijn geheél modern naar de eischen des tijds in te richten. Het prachtige, nieuwe gebouw met zijne fraaie, zeer ruime verkooplocaliteiten (alles gelijkvloers, het lastige trappenloopen is niet meer noodig) zal zeker door U met voldoening worden begroet. De fabricatie der goederen hebben wij eveneens op groote schaal zelf ter hand genomen, en zijn juist daar door in staat gesteld, ook thans in alle afdeelingen eene ruime collectie in onzé bekende voordeelige prijzen in voorraad te hebben. BELEEFD AANBEVELEND, EINDE. Overal te ontliiedten. huwelijk van een zijner vrienden, een metselaar zooals hij zelf, waar Hugh als eerste getuige van den bruidegom en Mary als eerste getuige van de bruid hadden gestaan. Hij zag haar dus in zyne verbeelding terug, zooals ze op dat feest was geweest, met haar lief gelaat, de onbezorgd heid daarop geteekend, hare donkere oogen van genot glinsterende, geestig schertsende met den paranimf, terwijl zij alle dansen te kort vond. Maar, daar keert het havelooze kind zich om en beduidt hem, dat zij den grooten weg moe ten verlaten en een der kleine straatjes, die daar op uitkomen, moeten inslaan. Hugh Miller laat zich nu geleiden in een nauwen gang, vervolgens stijgt hy een wrakken trap op, waarlangs zijne gids als een echte kat opklautert tot aan eene deur, die zij open stoot, terwijl zy zegtdaar is het, en heengaande, hem alleen laat binnen treden. Hugh Miller bemerkt, bij het schijnsel van een half vergaan vuur in den hoek bij den schoor steen, iets dat op een vrouwenkleed gelijkt, en naderbij komende, ziet hy een magere, bleeke gedaante, die de oogen treurig en smeekende tot hem opslaat. Het waren nog wel de oogen van Mary Duff, maar overigens zou het hem moei lijk zyn gevallen, de trekken van dit belangwek kend gelaat, zoo even nog uit de herinneringen zijner jeugd voor hem verrezen, te herkennen. Mary zag hem een oogenblik zwijgend aan en de tranen sprongen uit de oogen, die vroeger zulk een zorgelooze vreugde teekenden. Zyt gy waarlyk Mary Duff? vroeg Hugh Miller. Ja, die ben ik namelyk, alles wat van my is overgebleven, en zij trachtte een verhaal te beginnen van een leven vol rampspoeden doch te midden van haar verhaal brak zij af met de eenvoudige verklaringOch, myn beste Hugh ik ben zoo diep ongelukkig. Hugh Miller vermaande haar, bedaard' te blij ven, en beloofde den volgenden morgen terug te eener beneden wonende, hopende eenige inlich tingen omtrent het arme vrouwtje in te winnen maar de menschen daar waren reeds half in slaap en niet goed gemutst, zoodat zy hem niet erg beleefd ontvingen en hem verzochten liever heen te gaan. Den volgenden morgen vroeg kwam hy terug op den trap zat het kind, dat hem den vorigen avond den weg had gewezen en hem nu terstond toeriepZij is dood 1 Hy trad binnenhet was waarheid. Mary Duff was ontslapen naast haar uitgedoofd vuur. Hugh Miller herkende haar toen geheelde dood had haar de beminnelijke trekken van het vrouwelyk gelaat weergegeven. Hy behoefde niet in twijfel te staan of zy het wel waarlyk was, ofschoon hare donkere oogen gesloten waren gesloten voor altyd. Hij zocht een paar meer geschikte buren op, dan die van den vorigen avond, maar zij wisten hem niets nieuws te vertellenzij hadden Mary Duff nauwelijks anders gekend dan van aange zichte, als eene dier ongelukkigen, voor welke sommige vrome en medelijdende zielen rekenen genoeg te hebben gedaan, als zy ze bestem pelen met den naam van gevallen meisjes of met dien van dwaze maagden. Miller zocht daar na een lijkbezorger op, bestelde hem een dood kist en de verdere zorg voor de begrafenis. Den volgenden dag begeleidde hijzelf het lyk naar de begraafplaats van Canongate. Twee of drie bewoners en bewoonsters van de buurt ver gezelden hem. Het was een koude, mistige mor genstond. De omstanders wachtten niet tot de laatste schop aarde in het graf was geworpen, maar gingen huns weegs. Alleen gebleven, trad eene oude, vry fatsoenlijk gekleede vrouw op Hugh Miller toe, en vroeg hem, eene buiging makende Kendet gij Mary Duff Ja, ik heb haar als jong meisje gekend. De oude barstte in tranen uit. Mynheer, ik heb een klein winkeltjeMary en ze had mij nog niet de halve kroon betaald, welke zy my schuldig was geblevenmaar eergister nacht, toen ik half ingeslapen was aan den hoek van myn haard, werd ik gewekt door iemand die binnentrad, en zie, het was Mary Duff, die, bleek en stervende, my een stuk geld toereikte, terwyl zy my vroeg: Is dat geen halve kroon En toen ik bevestigend antwoordde, hernam zy Daar hebt gy ze, en meteen was ze ver dwenen. Hugh Miller was een van die mannen, die door eigen studie en volharding zich een plaats in de maatschappij had weten te verschaffen hy begon met metselaar te zijn later werd hij dichter, roman- en dagbladschrijver en delfstof- kundige. Als geoloog is hy vooral bekend ge worden, ook in ons land, door verschillende wer ken, o.a. »Het Scheppingswondere, enz. Op zekeren avond dan zat Hugh Miller in het bureau zyner courant, de laatste proef herlezen de van. het blad voor den volgenden morgen, toen er haastig aan de deur werd geklopt, Binnen het blad kan worden afgedrjikt I zeide hy, meenende dat het de drukkersjongen was maar inplaats van dezen was het een klein meisje in lompen gekleed, dat hem vroeg: Zijt gij Hugh Miller? Ik zelf, antwoordde hy. Mary Duff vraagt u even bij haar te komen. Mary Duff, en wat wil zij van my Zy ligt te sterven. Juist kwam ook de jongen binnen. Hugh Mil ler gaf hem de proef van het blad, nam zijn stok en zyn schotschen mantel, sloot de deur van het bureau waar hy alleen was gebleven, en volgde het meisje in de richting van Canongate, op het eenzaam voetpad van de grootste straat uit Oud Edinburg. Terwyl hij zyn gids volgde, had hij den tyd zich alle herinneringen voor den geest te roepen welke voor hem waren verbonden aan den naam van Mary Duff, een jong meisje uit het graafschap Cromarty, waar hy haar had gekend, toen hij nog eenvoudig metselaar was, en zich misschien nog niet voorstelde eens de truffel te laten varen Helaas! arme Mary Duffl haar leven was een treurig leven geweest, sedert Hugh Miller haar had ontmoet op de bruiloft, waar zy als speelnoot der bruid was verschenen. Zy zelve zou spoedig daarna zyn getrouwd, doch haar va der was in dien tusschentyd overleden, en hare moeder had haar verdrongen by haren harts vriend. Dat was eene bitterheid, te sterk voor haar, en het ouderlijk huis was haar ondragelijk geworden. Mary was het ontvluchtzy was van kwaad tot erger vervallen, van schande tot schande ge raakt, tot zy eindelijk geen andere schuilplaats vond, dan een ellendig zolderkamertje, om daar verlaten en alleen te sterven slechts de eer lijkheid bleef haar trouwde wanhoop scheen verder alle gevoel voor deugd en eer in haar te hebben verstikt. Hoe geheel anders zou het met Mary geloo- pen zyn als de droombeelden harer jeugd wa ren verwezenlijkt in een gelukkig tehuis. Dit kleine verhaal, als ééne uit velen, heeft ons weer duidelijk doen zien dat hier veel wordt geleden wat onder eenige andere omstan digheden zoo niet had behoeven te zyn, maar toch ook dat deugden, in het ouder lijk huis geleerd, den gevallene nog lang by- blijven. in NIKKEL. Direkte en nauwkeu- prima DOUBLÉ en rige inslijping van glazen GOUD. op voorschrift van H.H. i» 7- Oogartsen. Reparation spoedig, soiled n en netjes. Barometers, Thermometers geld, en ik twyfelde waarlijk reeds of ze nog leefde; want een geheele maand was verstreken liet daarin een halve kroon glijden en vertrok. Eer hy het huis verliet, klopte hy aan de deur C A Ons PrincipeGrootste keuze, Laagste prijzen, Streng reêele Bediening, waaraan wij ons zoo groot succes te danken hebben, zal ook in de nieuwe zaak met onverminderde kracht en toe wijding gehandhaafd blijven. Wij noodigen U uit onze prachtige moderne inrichting.

Friso nl | 1917 | | pagina 4