voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen en Stavoren. Kaarsen. In Südwestlike Brief. No. 39. ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1917. 43ste Jaargang Binnenlandsch Nieuws. Kaarsen en Schemerlichten zal worden verkrijgbaar gesteld. FRISO. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. 1/ It er op verhooging van den dat vermoeden thans De BURGEMEESTER van Wor kum, maakt bekend dat vooropen- openbare gebouwen, bedrijven voor de Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. genoch skipsromte for him seis hawwe soil. De oare lannen like min, sadat de fraohten nei de oarloch nog in lange tiid heech bliuwe scille. Dan komme „t noch oare swierrich heden. Alle lênnen, dy’t nou sokke greate ünkos- ten makken, scille hjar taflooht siikje moatte yn it boerkjen for de wraldmerk. Yn ’t bigjin fen *e oarloch like *t det Dütsklan en Ingelan de twa greate konkerinten yn diszen, dan yn tige ünderskiedne pesysje stean seoene. Dütsklan, langen tiid forkrongen, scoe syn merken oerwoun sjen troch syn tsjinstanner en in rom fjild forgoed forlern hawwe. Mar ho langer as de oarloch durret, ho mear as dy twa yn 'n likense pesysje komme. Ingelan hat syn bütenlansk ousetgebiet for- waerloasje moatten. It koe net foldwaende grounstoffen oanfiere, al wied er baes op sé, it koe syn eigen bütenlênske ounimmers net bitsjinje lit stean dy’t hwae’t earder by Dütsk lan to merk gyngen. Boppe dat waerden in boel febriken omsetten yn munysjemakkerijen febriken for allerhande oarlochsbinoadiohheden. geboren. Stel dat de verhooging 2 cent zou I op de exploitatie en by normale tijden de ver hoogde gasprijs moeten blijven gehandhaafd. Met deze verhooging van 4 cent hoopt de com missie droog over de sloot te komen en kan by het weder intreden der normale tijden de gas- piys direct worden verlaagd, en bestaat er kans, dat men zijn klanten zal kunnen behouden. De voorgestelde verhooging tot 16 en 17 cent, wordt daarop zonder hoofdelyke stemming goed gekeurd. Het onder b genoemde voorstel wordt na eenige opmerkingen van enkele leden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, in zooverre het winkels betreft, maar ten opzichte van de verlichting van werkplaatsen wordt het l/3 ver hoogd tot 2/3, nadat deze wyziging door de Gas commissie is overgenomen, behoudens het toe- gestane maximum-verbruik van 750/0 van het normale gebruik, ook by de invoering der nieuwe rantsoenen met 1 October. Het onder c genoemde voorstel wordt nog door den voorzitter toegelicht, die zegt, dat het besluit inzake cokestoeslag, door den drang der omstan digheden zijn beteekenis heeft verloren, nu de Gasfabriek in verband met den prys in andere plaatsen en den prys van de anthraciet, de mud cokes heeft moeten stellen op fl.4O. De heer de Vries pleit voor het behoud van den toeslag voor den mingegoede, nu nog te verhoogen tot 20 cent, waarvoor de voorzitter veel gevoelt, maar deze acht het moeilyk de juiste grens te trekken tusschen gegoede en mingegoede ingezetenen, en heeft daartegen be zwaar met het oog op de Gemeentekas. Hy geeft in overweging daarop niet in te gaan, als liggend op den weg der Brandstoffen-commissie, maar beter is het tot die Commissie dan van wege den Raad een betreffend verzoek te richten. De heer de Vries kan dat idee ten zeerste toejuichen want er moet, en liefst spoedig, in gegrepen worden. Het voorstel tot intrekking van den cokestoeslag wordt daarop zonder hoof delyke stemming goedgekeurd. Bij de gewone rondvraag geeft de voorzitter op een desbetreffende vraag van den heer Potma te kennen, dat de werkzaamheden aan de zee sluis zyn afgeloopen en een en ander naar ge noegen is opgeleverd, waarna f door den voorzitter wordt gesloten. VERSLAG van de Spoedeischende Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Zaterdag 15 September 1917, *s namiddags 4 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Ufford, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den voor zitter zegt deze dat de byeenkomst als spoed- eischend is uitgeschreven, om de door de Gas commissie ingediende voorstellen op 17 September a.s. in werking te doen treden, indien zy moch ten worden aangenomen en aan hun doel zullen beantwoorden. Deze voorstellen luiden als volgt Wy hebben de eer Uwen Raad voor te stellen a. met ingang van 1 October a.s. den prys van het gas opnieuw te verhoogen en te brengen op 16 cent per M3, voor den gewonen meter en 17 cent per MS. voor den muntgasmeter. (Onze commissie acht zulks noodzakelyk in verband met den verhoogden prijs der Duitsche gaskolen); b. met ingang van 17 September 1917 in te trekken het verbod van verlichting van winkels en werkplaatsen na 7 uur ’s avonds met gas in zooverre, dat voortaan die verlichting met ten hoogste één lichtpunt per winkel en ten hoogste 1/3 van- het aantal beschikbare lichtpun ten naar boven afgerond) per werkplaats wordt toegestaan. (In verband met de van de Rjjkskolendistri- butie ontvangen toewijzingen, acht onze com missie het mogelyk, de door de bestaande ver bodsbepaling ongelyken druk te verminderen, door te bepalen als boven is aangegeven). c. in te trekken het raadsbesluit, waarbij bepaald, dat aan de Gasfabriek uit de Gemeente kas zoude worden uitgekeerd 10 cent per H.L. cokes, die door de fabriek aan de burgerij voor 90 cent per H.L. zou worden verkocht. (In overeenstemming met het gevoelen der Brandstoffen-commissie acht onze coyamissie bo venbedoeld besluit thans zijne beteekenis te heb ben verloren. Èn in verband met den anthra- cietprys èn in verband met den cokesprys in het algemeen, moest deze laatste aan de fabriek te Workum worden verhoogd tot fl,40 per H.L B. en W. vereenigen zich met vorenstaand voorstel. De voorzitter licht nog toe, dat in de bladen reeds by voorbaat gasprys is gezinspeeld en is bewaarheid, wy) de laatst aangevoerde kolen in de loods f 33.50 per ton hebben gekost, waar voor vroeger nog geen flO.— werd betaald. Met het oog op die prijsstijging zou een verdub beling van den gasprys niet te hoog zijn geweest, temeer, wyl ook de bedryfsonkosten zyn gestegen. De burgers, die op gas koken, zullen in beter conditie zyn dan zy, die petroleum tegen 25 cent per liter moeten koopen. Op een vraag van den heer Kroese of het voorstel der commissie ook kan leiden tot min der gebruik van gas en dus nadeel zou kunnen opleveren, zegt de voorzitter dat juist uit die omstandigheid het voorstel der commissie is bare diensten, industrieën en maand' OCTOBER, een kleine hoe veelheid Belanghebbenden worden uitge- noodigd Maandag 24 dezer des na middags tusschen 36 uur aan het Levensmiddelen Bureau opgave te doen van de door hen gewenschte hoeveelheid. Voor bedrijven moet tevens op gave worden gedaan van den om vang van het bedrijf (aantal werk lieden) en voor industrieën hoeveel kaarsen noodig zijn voor het ge bruik bij ketelbikken en hoeveel voor verlichtingsdoeleinden. Workum, 19 Sept. 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. lyk as Geen stoom meer. Toen de personentrein, die omstreeks acht uur te Venlo moet aankomen, Zaterdagavond het station Venray zou verlaten, bleek de machine geen voldoende stoom te kunnen makeu ten gevolge van de minderwaardige As de oarloch ouroan is, scille dy op ’e nij omsetten wirde en op *e nij hjar klanten winne moatte, like goed as de Dütske yndu- strijen. Lit nou Ingelan derfor yn ginstiger pesysje wêze as Dütsklan, (foaral ek omt de léste him de hele wrald ta fijan makke hat) mar yn *e hannel jildt meigeanens meast net folie en derom scille ek de Ingelsken hjar tige to skoar sette moatte. Hwent yn 'e tiid dat hjar de hannen fol hiene mei oarloch- fieren, hawwe oaren net stil sitten. De Forienige Steaten wisten fen de om- stannichheden brükme to meitsjen en foaral ek Japan hat fen ’e gelegenheit profitearre. Hat it forswakke Jerope syn konkerinten ek in to greaten foarsprong jown? Derom soil men fen de tastau nei de oar loch net in al to greate forwachting hawwe moatte. Der is safolle fornield, der binne safolle wirkkrêften weinomd, mei deadzjen en ünge- lokkich meitsjen, der is safolle skild opheape, en dochs scjl men wer konkerearje moatte tsjin lannen en folken, dy’t mar in bytsje of neat hiene to lijen. Dat soil net folie tafalle en ho langer as de oarloch durret, ho djipper it ynsinkt. Lanhearren dy’t nou faeka in pleats hawwe to forhieren for fiif jier soil ien en oar to ginste fen hjar boeren wol troch de holle gean litte meije. Men stiet wol hwet for in ünwisse takomst. ACHTTSJIENDE BRIEF. hoecht yen forsiker net to binyen det yn mennich hüsgesin earmoede hearsket al sjucht men dat faeks net om yen hinne. Derby de minsken dy’t yn romte libje of hwaens ynkomme rizen is mei de oarloch kinne hjar dot fensels net bést foarstelle. Mar der wirdt earmoede lijdt in tüzenden gesinnen, it swarte spoek hat der oan ’e doar kloppe en is freider sünder freegjen ynkomt. Dat is ’t gefal yn 'e hüzen fen de measte stêdsarbeiders al en fierder ek fen bjarren dy’t fen in fést traktemint libje moatte, det sünt it ütbrekken fen ’e oarloch neat of in lyts bytsje omheech gien is. We kinne it heel wol op, det de forskate stannen for hjar bilangen opkomme, dat is heel gewoan. U De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangryk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagynestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Hwêr ’t de hjoeddeiske bipa- faerdij floot hat tige lijdt, sadat Dütsklan net palingen fen hegere han faek bilangen skea oandogge en soms ünnedich skea oandogge, dér is ’t goed, det bygelyks lanbrükers, mid- denstanners, handlers hjar bilangen bipleitsje En it is to bigripen dat se hjar fnjdom yn ’t bidriuw hélde wolle safolle mogelik. Hwêr ’t sünder skea for hwet it bilang is fen it algemien oan hjar winsken tomiette komt wirde kin, der moat dit dan ek nedich barre. Dochs de Regearing kin it ear net tofolle hingje litte nei de klachten dy’t er fen dy kant komme, hwent hy kin net oars, hy moat trochtaeste op it gebiet fen fiedsel en groun stoffen. Der moat er yn foarsjen en tagelyk goekeape libbensmiddels biskikber stelle, dat kin net mist, dat moat er to forkryen wêze. Wirk en iten moat er wêze. En as nou for in goede regel yn soks de bilangen fen som mige klassen dertroch skea lye, nou hawar, hwet it algemien noadiohst is, moat it noa- dichst bliuwe. We seoene hjir byfoegje wolle om dochs net to gau to grinen en op to spatten as men yens winst biluenjen sjocht troch de bipalin- gen en foarskriften. Net to gau binaud wêze De rundvetnood. In hst »Geït. Slagersvakbladschrijft S. L. v. d. G. een artikel over de rundvetnood. Het begin was, te dure krachtvoeders in de afgeloopen wintersdaardoor kwam het grootste gedeelte slachtvee reeds ondervoed in de weide, zoodat de eerste rijpe slachtkoeien, die uit de weide kwamen, na slachting veel te weinig binnenvet bezaten. Toen kwam, tot Augustus, door de heerschende droogte veel te weinig gras, zoodat de koeien wel eenigs- zins in vleesch, doch niet in vet konden groeien. De boterpryzen waren van hoogen aard, reuzel en vet spek verdwenen hoe langer hoe meer van de markt. Schapen, beste vet- producenten, werden uitgevoerd en stegen daardoor enorm in prijs, zoodat het vleesch en het vet daarvan niet meer viel onder het bereik van den minderen man en den midden stander, zoodat het publiek hoe langer hoe meer naar rund vet vroeg. Vraag en aanbod beheersoht ieder markt-artikel. Zoo ook hier. Doordat de koeien slecht slachtten, werd het aanbod geringer, de vraag iederen daggrooter men bood tegen elkander op, en thans is het vet, voor een veerijk land, exorbitant hoog in prys. Nu zal er wel een tijdelijke verlichting in het vet-tekort komen, wanneer de reuzel van de- distributievarkens door de Regeering in consumptie wordt gegeven, doch die weinige millioenen K.G. renzei zullen spoedig verbruikt zyn, en wanneer dan de stalperiode daar is, met of in het geheel niet, of zeer weinig krachtvoeder, zullen de koeien, na slachting, geheel niet of zeer weinig vet opleveren, zoodat wy dan niet voor een klein tekort aan vet komen te staan, doch beslist voor een vetnood. Nederland is het eenige land ter wereld waar het publiek veel vet gebruikt, alzoo een veerijk land, waar men van oudsher gewoon is, veel vet te gebruiken, zal nu een vetnood heersohen, in de maanden Februari, Maart enz., totdat de weide aanstaande zomer ons weer wat vet zal leveren. Vetnood, en dat in ons land thüslizzer wirden by stille earmoede. En omdat men wit dat dit wierheit is, moat men sa fetsoenlik wêze om net to dwaen in party, dy’t al güle ear ’t se brui de vergadering jen krye. Dy’t moard en bran roppe as se miene dat hjar eigen bilangen rekke wirde, hjar jildoerhalden tsjingien wirde soil, troch de iene of oare bipaling of foarskrift op kommendewei. Tink ris oan ’e krapte, de noed en soarch fen in oar en bidimje yens eigen klachten ris hwet. It is wol moai wirk, jildlaedtsje-leegjen, mar scoe mennichien him dat dochs net ou- wenne moatte? Nei de oarloch scille wy dochs licht mei moeielykheden to kampen krye, al hoopje we det dit oars komt. Om mar hwet to neamen, it leit foar ’e han, dat it aloan*forminderjen fen skipsromte him dan forgoed fielle litte sc" Siker, as de frede komt scille in boel skippen, dy’t nou net yn ’e feart binne, wer meitelle, en dan scille ek in boel skippen, dy’t nou for mili tair forfier brükt wirde fry komme. Mar foaral yn ’e earste opslach soil de bihoefte oan skipsromte great wêze. Bygelyks, Dütsklan, dy hat in greate partij grounstoffen noadich. En ek de Dütske keap en bang wirde. Hwent der is foargeande bedragen, dan zou dat nog een~tekort opleveren jierren noch al jild fortsjinne of Ijeaver woan, jjOpeilj fly’f er nou minder oan ta binne. Mar lit sokken ris tinke om de greate kliber ljue, dy’t it, om sa to sizzen, mei de hannen fortsjinje moatte, dy’t altyd forlies hiene troch de djürte die geandewei swierder foei to dragen. En it binne net al- linne de ljue mei yl yn ’e hannen en yn ’t wirkpakje, mar der rinne tsjinwirdich in hopen mei ’t wyt om ’e hals en yn *t swart klaeid, by hwa’t de krêbbe heech hinget. Allinne troch de djürte. Wy witte wol, de djüre tiden hat elk to dragen, gjinien kin nou for in bytsje der troch homme, mar der binne dochs, nearingdwaenden, handelsljue, boeren, ensafoart, dy’t mear jild winne koene as foar- hinne. Sjuch sokken hiene dan dochs tsjin- wicht. Men wit ho’t alle prizen fen binoadigheden omheech gien binne, forskate de helt en noch mear, en dan hoecht men net to freegjen ho’t it er foarstiet mei ljue dy’t foar de oar loch al hjar ynkommen skoan bislikje koene. Alle ynkomsten binne net to de helte forhege. It arbeidersfolk op ’t platte lan is er lang net it minste noch oan ta, der binne oaren. Men kin tinke ho fier as de hüshaldsters de kinst fen bisünigjen rekke moatte, scille se hjar mei it wyk- as moannejild rédde. Det rédden kin net oars as my ünthalden flotte. It rédt him gau, seit men wol, ja, mar ’t rédt him wakker üngelykDy’t de iene moanne mei soberearjen en ünthalden noch roun komt, sjit de oare al wer to koart, hwent de prizen gean gedurigen yn ’e hichte. Sa is it swarte spoek fen soarch en kommer de o sa folie dy’t libje yn WTCrt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1917 | | pagina 1