ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen en Stavoren. Stremming Scheepvaart. Het Prinsesje, PERSEN. Opheffing broodkaarten ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1917. No. 40. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. IT WOLDWAEN. it achtber, ynleine tabaksfetsje, det grif in 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Dit is de titel van de wonder-mooie oor spronkelijke novelle, welke bij den aanvang van het nieuwe kwartaal in het Geïllustreerd Zon dagsblad verschijnen gaat. Wy kunnen onze lezers, voor zoover zy nog niet op het Geïllustreerd Zondagsblad geabon neerd mochten zyn, niet genoeg aanbevelen zich toch op deze uitgave te abonneeren. Ondanks de buitengewone kosten hieraan vooral in dezen tyd verbonden, handhaaft door z|jn groot aantal mooie illustraties, prachtige verhalen en billijken prijs van slechts 45 cents per kwartaal van 18 nummers (franco per post f 0.52i/2) het Geillustreerd Zondagsblad zich als een der fraaiste en verreweg de goedkoopste Illustratie van ons land. Op aanvraag wordt steeds gaarne een proef nummer gratis toegezonden. DE UITGEVERS. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. II. As de hjerststoarmen rüze... As de hjerstesstoarmen rüze En de blauwe weagen brüze, ’t Skom oer diken slacht. As de ünwaerswolkens jachtsje, Shielen lógjend d’ierd forljochtsje Yn de tsjustre nacht, As de wyn oer bosken jeyend, Troch de krunen ’t kriichsliet kledend, Beammen fallen docht. De BURGEMEESTER van Wor- kum brengt ter kennis van belang hebbenden, dat vanaf heden weder geregeld door de ZEESLUIS alhier kan worden geschut. Worknm, den 24 Sept. 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. glürket yn it komfoar. Sjuch jy wol oan ’e lofterhün, it Hannelsbled en de Haerlimmer foar heite sit kin jy it gesang- en psalmboek mei de kreas ynboune Bibel, troch v. d. Palm fortaeld, fine. Sa gau as nou de baea fen ’t hüs in bytsje bikomd is fen syn nachtlike rèst, en troch in bakje thé üt it dreamerijk ta de wirklikheid tobek brocht is, nimt hy it wijde boek en slacht it Aide Forboun op, dêrre, hwer ’t it boekewizerke, borduerd troch de Aldste dochter, en forsierre mei de wirden Brood des levens, oanwiist hwer ’t hy jister oan takaem. Dan lést hy üt it Nije Testa ment en fynt it haedstik dat hy hawwe moat, troch in lêggertsje, hwer ‘t in anker, herten kris op teikene stiet. Hy lest stéfêst elke büse en tige selskipswiet twisken inkle knik- kerts en griffeleinen yn-sieten. Staf-en-af komt er nou in ein oan ’e rêst, hieltyd wirde hja twisken finger en tomme ynnommen; soms opinoar wreaun, dan mei de griffels, dan mei de knikkerts treauwke dan tsjin it foering fen de büse omheech helle om, hookstrooks los litten, wer yn ’e djipte wei to sinken, om derop, as in «zakkenrolIer troch fiif polysjeaginten, üt it formidden fen de büsebiwênners to foarskyn helle to wirden. Mei senuweftige grepen wirde hja by it neijer kommen fen de kollektant oanfallen »Dou stürke, for de earmen! dou moaster earst oan lytse blder komt er oan om dy to heljenl Ik kin tweintioh knikkerts for dy keapje As ik dat eintsje griffel of dy knikkert der ris yn smyt? (beide komme yn ’e ban) né, dy moaije knikkert net, mar dat ein griffel? Twa en noch ris tweintioh is twa en tweintioh. Durk fen Sjoerd-en-dys hat mar achttsien, den scoe ik him de baes wêze. Yn ’t pongkje kin hy (de dyaken wirdt bidoeld) it dochs ek net sjen. Enheare? men heart allinne it skiltsje. Nou noch twa banken. len, twa, trije, fjouwer, fiif, seis, saun,... seoene se allegjer in dübbeltsje jaen, lyk as mem? dat knoffalt oan! Dér is er.... né, net dy knikkert, 't griffeltsje... djip yn ’t pongkje del taesteHie ’k it mar hal- den.... mar hwet seaoh dy kearel my oan, seoed er sjoen ha dat ik it stürke.... poeh, hwet is ’t near yn.... Nou, de sint krijt er Dou er Ander.... gong lans. Kee is de faem for ’t wirk. «Och Kee, kin jy ek in goune wikselje ik ha neat gjin tsjerkejild.c De pearsene han fen Kee wird wei efter do skerldoek en komt yn ’n roksbüse tolanne, nei folie gewraksel komt er wer for ’t Ijocht mei in grien kraeltsje beurske oan ’n blyn- silveren knip. Hja triuwt in pintsje del, en leget de hele beurs op ’e tafel en üt it grien kraeltsje sekje weirülgelje delin silveren alderwetske naeiring, in koperen knoop fen in militaire jas fyfte resimint, in heale nüte- muskaet, twa stive streekjes pompier fen Bensdorp reepkes, in kwartsje, trije dübbeltejes, twa stürkes en inkelde sinten. «Da ’s noch gjin goune Nou dat is ek neat, lien it my dan mar,« seit mefrou en krijt in dübbeltsje, in stürke en twa sinten by ’t utstoartte kap- tael wei. Hja jowt Frans der in stürke en in sint fen ünder it formulier«de stür yn’t earste en de sint yn *t twade ponkje. De klok bigjint to lieden en de gelovigen (in lytstal trochgeans woandeitsjouns) bigjinne reselwaesje to meitsen, en stappe nei it nede- rich mar kreas beahuske, en se fine de kear sen barnend, der hat for soarge de Aide mas ter, dy't koster en teffens foarsjonger is, en dy’t sa aenstouns nei it twade gesang noflik sliepe soil oant de neisang. Frans sit nest mem yn ’e femyljebank, en bigjint east de minsken en den de kearsen to tellen, sadet hy op in houtsje wit, hofolle er fen beiden binne, nou’t de domeny ynliedt en de gemeinte yn ’e oefening foargiet. Mei folie stimme sjongt hy derop de 133ste psalm: «ai ziet hoe goed, hoe lieflijk is ’t« mei. Nou folget it great gebed, en det hy der net mei syn gedachten by is, en bybliuwt of by- komt, ’t is minder syn skild; hwent de ge beden faek to heech, to wiid, to breed, to lang seis for folwoechsenen, binne meastal ünforsteanber for it berne, for it jongeshert, en ik achtsje ’t alheel net ünmogelik det, wylst de learaer de geset fen de gemeinte siket op to fleren ta de troane Gods, de geast fen Frans net heger stiget dan de bielden op it oargel en him fordjippet yn *e frage: of de snaren fen dy kening yn it midden, echte snaren binne, en of ek üt de trompetten fen dy beide ingels de toanen fen it oargel komme ‘t amen spritsen is,en mei ünbigryplike gauwens taest syn han yn de rjuohterbüse, as nei it oflezen fen de teks de wirden fen de kansel galmje: «Inmiddels zullen uwe liefdegaven worden ingezameld Geeft met een milde hand en een dankbaar hart; wat gij in het ver borgen doet zal u in het openbaar vergolden worden De dyakens forlitte ien for ien hjar plak. «Under it preekjen, seit ds. Steenmeijer yn syn: Brieven over de welsprekendheid, moast it forbean wêze, dat ljue mei lange stokken, hwer ’t pongkjes mei skiltsjes oan fêst sitte, roungean, om de jeften fen de gelovigen op to fandeljen. Soks bihinderet de oandacht. Al it siikjen nei jildit wachtsjen op ’e man mei *t pongkjeit oerlangjen fen de jefte, dit ien en oar kin de opmerksumens brekke. Stelt soms de sprekker syn oanpriisgjen fen de kollekte üt ta in better gelegenheit yn ’e rede, mar witte syn tahearders det net, strak bigjint men to frezen dat hy it alhiel forjitte soil; men scoe winskje, him oan syn plicht opmerksum to meitsjen; men wirdt kjel fen- wege it yn *e war rejtsjen dy’t letter pleats hawwe scoe, ens. ens. Sjuch dér de beste learrede forslopjen en ünnut wirden. En dan yethwet hawwe se seis, dy’t roungean, oan 'e preek? Mei men binlikerwize leden fen de Kristlike gemeinte twinge, twinge op straffe fen jildboete, om dyaken to wirden, honear hja ta antwird jaen kinne: «Wy for- kieze net ien Snein, folie minder noch elke dei des Hearren, biroafd to wêzen fen de stichtinge, dy’t üt it Evangeelje-preekjen foart- vloeit?< dy twang neam ik, rjucht üt, in ünrj uohtfeardigens Oft de dyakens folie opbellen wit ik net, mar wol wit ik dat it stürke en de sint fen Frans tige hoeden birgen yn ’e rjuchterbroek- uwe aalmoezen om van hen en itjinge fierder folget, twisken de beide stoeltsjes fen ’e jonges flak foar it théblêdsje oer, hast midden op ’e tafel, de lange strie mei silveren doppe, nést it achtber, ynleine tabaksfeteje, det grif in ieu yn ’e femylje tsjinne en de süre dagen 1. Stoarm op Sé. 1. Wyld weaget it wetter, wyt wülja de weagen Fen d’einkaze sé, dêr ’t de miuwen oer fleagen. En boppe dy flikte de himmel great bóget. Sims sjocht er ho’t d’ierde yn it moanneljocht [drêget Mar nou wylst de moanne efter wolkens to skül is, Gjin stjêrke to sjen en alles sa swart is, Is dêr in skipke mids it skomjinde wiet, Det sling’rjend nou heech, den omlegens wer giet. It skolprige wetter naeme’tskip. Mei de weagen Driuwt it foart, wylst de wyn yn ’e seilwirken [reage, It wetter üt sé oer ’t skip hinne slacht Sa driuwt it fier foart yn d’ünljjjige nacht 2. It skip is forgoen yn ’t wetter, det rüze En de manskip, hja founen in grêf mids it brüs. Hja goenen to rêsten by ’t skymrige Ijocht Fen de moantiid, dy *t oanbriek nei d’izige nacht. Wyld weage noch ’t wetter, wyt walen de weagen Oer hjar grêf yn de sé, dêr *t de miuwen oer [fleagen. fen parten trochstien hatin frjeonlik koaltsje dogge de sieltsjes opjild, myn man is dochs net thüs en domeny is der noch al op gesteld en mefrou noch mear.c «Nim Frans den asjebleaft mei, hwent as jimme beide foart binne, kin ik gjin hüs mei him halde.< Sa waerd bislüten. De frou makke hjar klear. «Hat men ek tsjerke- sinten for my.der is ek kollekte freget Frans. «’t Is goed jonge, datst it seiste, ik hied er net om tocht,en mem hellet in beurs for ’t locht, en fynt der allinne mar in ryks- daelder en *n goune yn. «Ha jy faeks ek lytsjild,« tsjin de jiffer. «Né, mefrou, neat.« «Früns rop Kee dan gau.« Frans ropt Kee gau en Kee komt, langsum toffeljend de De BURGEMEESTER der Ge meente Worknm brengt ter kennis van ingezetenen, dat de uitreiking van nieuwe zal plaats hebben op Dinsdag 2 October a.s., in de bekende uren. Workum, den 27 Sept. 1917. De Burgemeester ‘voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. net! In sint is fjouwer knikkerts.... Mar hwa is dy man dy’t kollektearetSjuch,... de sop- man! Dy skynt ek alles to dwaen. Hwet scoe mem jaen? Nou hat er in pong Hjir- dou, né dou net, dou.... Dy kearel seaoh my ek wer oan, seoed er ’t faeks mirken hawwe In sketske fen Schel tema oerforteld. FRISO. moarn twa haedstikken. Nou lit er mei in earnstich antlit, mei biditsene, sleeperige en yn minst gjin ouwikseljende stimme, II Kon. 12, hearre. De bern ite yn twiskentiid en mem breidet in stekje. Lyk as in sprekker yn ’t iepenbier, de oergong fen it iene diel yn syn rede ta it oare opmerke lit, troch him ris om to kearen, syn noas to snüten en to drinken, sa makket heit syn oergong üt it Aide Forboan ta it Nije Testamint, bihalven troch it omslaen, ek kinber troch it leechdrinken fen syn twade bakje thé. Hy hat juster Matth. V lezen, dos op ’t heden is Matth. VI oan ’e bar en acht dat gij niet doet voor de mensohen, gezien te worden, wirdt oan ’e hüsgenoaten tobinnen brocht. Sadré heit de Bibel tichtslacht, meije de bern tankje en hjar klear meitsje om nei skoalle to gean. Heit stoppet, nei ’t lézen fen Gods wird, syn pipe en bistéget dan in heal ürke oan ’t krantelézen. Fensels is Frans klear mei alles bihalven mei ien fen syn lessen, ’t Is in kwea ingelske les en de ündermaster mei syn »read< hier is sa’n loebus. Mei beide earmtakken op ’e tafel, en beide bannen ünder ’e holle docht hy noch in wanhopich writen om yn ’e tsien minuten dy ’t him noch barre mei, de tritich net üt to sprekken wirden yn syn harsens to balden. «Man freget mem ünder ’t omwaskjen fen in boardtsje, moat jy er hjoed ek op üt «Ja, we hawwe foar ’e middei forgearringe fen it polderbistjür.c «Bin jy itestiid thüs «Dat soil wol spanne. Mar hwerom freegje jy det sa «Omdet ik graech witte wol, hwet ek sizze en dwaen moat, as de ljue fen de sop-kommissje komme. «Ja, deale ja, da’s wier ek,lêstige dingen.mar jy kinne der net foar wei Foaral net, nou ’t it fen Stoffels ütgiet 1 Ei nou jaen in goune «Mar scoe ’t ek ris op in yntiekenlist utdraeije «Nou 1 «Ja, hjer heitik wit det it in list is,< seit Frans, dy ’t syn ingelske les efkes yn ’e Syn each is al iepen foardet it steek lèt. «Ik scoe dochs freege, oft se net in pong hawwe, en siz mar plaenüt dat ik neat mei ynskriuwen op ha.< «Mar as se nou ris net in pong hawwe, moat ik se dan foart stjüre?»: «Né, dat giet ek net op, sjuch, as *t in list is set der dan fiif goune op, en is ’t pong, jow dan in goune. Heit sit in üre letter yn ’e forgearringe en hald de diken yn stan, troch in stevich foar- pleitsjen, en syn liif troch in goed miel iten. Frans sit yn skoalle en scoe neibliuwe moatte om syn ingelske les, as hy er him net troch rédden hie mei de slimste wirden op syu fingersneilen to skriuwen en se der of to lézen. Op dy moarn folge de middei. en do ’t it middei wést hie waerd it joun en om seizen hinne rieplachte mem mei de greate berne- faem, yn ’t great sein «de jiffert, hwae ’t nei tsjerke scoe. «Ik scil der mar hinne, sei se, ik ha der noch gjin ien kear west woansdeitojouns ithebt Lit de iene hAn net witte fen de oare. ’t Is Woansdeitomoarn. Memke is om achten ünder en snijdt it iten for hjar fiif bern, dy *t noch yn ’e skoallejierren binne hja set de thé en is, lyk as meast, mei ’t itensngen ré, as heit ek ünder komt. Oarde- lik stiet en leit alles klearheite briedstoel de beide stoeltsjes fen ’e jonges FRÏSO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I V

Friso nl | 1917 | | pagina 1