voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. ZATERDAG 6 OCTOBER 1917. No. 41. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. ’t dy beide in draek FRISO. ’e bernewrald om ’e Hjir wirdt it manuskript Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. wirde kin) yn komt. Hja litte de holle net hwet oer ’e side hingje, noch prebearje from- mer to sjen as in pastoar of dominy yn ’t selskip is. Hja biwege hjar natürlik en litte hjar sjen sa ’t se binne. As neam jy nou dy lytse skrepskutel, dy ’t forlegen fen wille de keamer ynstauwt en earst neidet se jo ef- ter ’e siken forteld hat, hwerom as se sa’n wille hiene bimerkt dat er güds binne, eigentlik net folie aerdiger dan det jifferke effentred fen achttsjien jier, dy ’t krekt yn ’e gong de faem noch effen in wyslik snutei; jown hat, en de hele moarn noch stymsk en stiif, gjin wird sein hat en gjin ban ütstiek, omdet se in forkeard sin hie, nou ’t er besiik kommen is daedlik in fluensk en alleroanfallichst ge- sicht set, for elk as in gewillich tsjinneresse klear stiet, en werich hjar nifelwirk op *e skirte nimt, hwer 't se hjar eagen, tsjin jy rieden fen efkes rêste to litten yn, liket bidjerre to scillen. Né, de bern meitsje fen hjar hert gjin moardküle en sizze rounut hwet ze tinke se neame moai hwet yn hjar eagen moai is en raer hwet se for raer oansjugge heel oars as greate minsken dy *t mar hieltyd tsjinoer elkoar komeedsje boartsje, elkoar priisgje, hwer ’t ze elkoar efter ’e rech ótlaeitsje. En dy fleur en bliidskip, dat geniet, det opwoune troch neatichheden foroarsake yn ’e bernewrald dat is smakeliker en echter as de nocht en wille yn ’e greatminskenewrald. Hja hawwe wille, wy miene ’t faek mar. Hja spanne hjar siker üt, de greate minsken wolle ’t hjar seis wysmeitsje faek dat se hjar ótspanne. Sjuch, der binne fsien jonge gasten byel- koar manljue en frouljue under ’e fyftsien jier, men hoecht se net to freegjen as se wille kawwe, men kin ’t wol skoan oan hjar seis sjen. Mar dy tsien greate minsken dy ’t ek by elkoar komd binne for aerdichheid eiker, men scoe ’t hjarren net oansjen, forskate under hjarren dy ’t it forfeelt, dat is klear to merkbiten. En as de tsien greaten nei hós geane, tankje hja tige for de selligejoun, en de tsien lytsen prate der net oer, gean sa mar by elkoar wei. De earsten m o a s t e n it wol sizze, hwent men hie ’t net oan hjarren sjoen, de lésten hoege neat to sizzen, men koe ’t wol hearre en sjên. Sjuch, dat docht it dat ik mear mei de bernewrald dan mei de minskenewrald op ha. Dér fyn ik hwet ik jinsen sa faek net fine kin, en hwet hjir dochs ek wéze moast en koe En yn de greate minske wrald fyn ik, hawar I to folie hwet ik yn de bernewrald Godtank noch net fyn folhaldend forskeel, heat en nyt, falskens en hécht Né, ik rin net to heech mei de bernewrald. Ik wol bikenne, dat se der forskriklik mei elkoar tsiere kinne, elkoar to liif geane om neat. Der fjuchte bygelyks twa jonges mei elkoar. Hwerom Hja wieme oan *t knik- kerjen en krigen forskil oer ien sa’n lyts rollerke heftige wirden, en ien, twa, tnje, de pet fen ’e holle en de hannen yn elkoars mei it regeljen fen de distribuesjes, en hoit fredesfoarstel fen de paus noch better yn el koar sitte kinnen hie. De man fen it For- keaphós set, bislist syn miening tsjinoer de hiele medyske fakulteit oangeande de vpana- ceesche kracht der revalenta arabica,en al forklearje alle Ijochten fen de >chemisohe« wrald, det syn bossen mei rysmoal fold binne, hy biskildiget de foarsten fen de wittenskip planét fen de greatste dwalinge, det se soks net better witte. NJUGGENTSIENDE BRIEF, nomd ut 'e brieverg fen in aldfeint. Dat in aldfeint de pin opnimt om syn bi skóging oer it opfieden mei to dielen, mei yn ós tijd nimmen binge. Ik leverje der mei it biwiis, det ik fol sit fen de geast yn és dagen. It praten, oardieljen, en bislissen oer saken, dy ’t yen yn 't minst net oangean en dy *t béten yens hiem lizze, is gjin seldsumens mear. It sprekwird fen skoenmakker en leest docht gjin opjild mear, en derom bioardielet baes priktrie it mear of minder theologysk rjuoht- sinnige fen de preekmynhearen de brêgge- De BURGEMEESTER van Wor kum brengt ter kennis van ingeze tenen, dat de uitreiking, van kaarten ter bekoming van thee of koffie aan personen boven den leeftijd van 16 jaren, alsmede bij tijdige ont vangst, van petroleumkaarten aan hoofden van gezinnen, die in het door dat gezin bewoonde perceel of perceelsgedeelte noch eenig gas noch electriciteit voor verlichtings- of kookdoeleinden kunnen bezigen, zal plaats hebben op "Vrijdag 18 October a.s., in de gewone daarvoor vastgestelde uren. Bij deze gelegenheid zullen alléén hoofden van gezinnen en zij die daarmede gelijk kunnen worden gesteld, worden toegelaten. Workum, den 4 October 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De BURGEMEESTER van Wor kum maakt bekend dat voor het tijdvak van 1 October 1917 tot en met 30 September 1918, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, voor deze gemeente 552 K.G. zoolleder en croupons zal worden ter beschikking gesteld, voor het tijdvak van 1 October 1917 tot en met 31 October 1917 zullen 46 K.G. zoolleder aan bons worden uitgegeven. Wie hiervoor in aanmerking meent te komen, moet hiervan opgaaf doen ter Secretarie, in de gewone kantooruren, alwaar hem een aanvraag-formulier zal worden uitgereikt. Wie dadelijk geen bon kan worden uitgereikt, blijft op de lijst staan voor een der volgende maanden. Workum, den 4 October 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bg abonnement belangrgk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Ngverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Baggnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. sjende partijen nei de banken roptde fijan- nen in heale foaremiddei mei lézen, skriwen en rekkenjen yn bitwang balden. Tink nou het, det se op it tsjerkeplein elkoar op 'e nij yn *t hier fleane scille. Wel né se tinke er net mear om. »In moai wyntsje,« seit de iene, »ik ha in nije draek »En ik ïa klosse tout de oare. Scille we ’m op litte? »Ja,« en binnen in healére forkin- diget de draek yn ’e loft oan ’e wrald, dat de partijen ynrantsoend binne, en dat alle twadracht wei-waeid is. Sa maklik giet it by és, greate bern net. De heftige résje, de for *n sküteldoek en to lyts for ’n dweil, hja lange éfkear fen elkoar, wirde by és like 1 as by de bern troch in »knikker« to weech brocht. Mar.Jan giet Pieter al sént wiken sénder groeten foarbg. Hwerom? Pieter wie karmaster by in keuring fen tuoh- hynsders en Janne hynsders kaem net yn ’e prizen. Hirde wirden foelen, forwiten waerden dien. Men keart elkoar de rêoh ta, en dat bliuwt sa. ’t Soil noch wol in dei en *n Voor alles maximumprijzen. Men zal ten slotte nog voor alles, ook voor dingen waaraan geen gebrek bestaat, maxi mumprijzen moeten vaststellen, zegt het Huis gezin. Want van den eenen kant duiken links en en rechts speculanten op, die alles opkoopen, wat liggende en roerende is, om daarna de markt op te jagen. En van den anderen kant zijn de menschen zoo dwaas maar in te slaan en op te hoopen uit pure benauwdheid. Dat zij daardoor de schrikbarende verhoo- gingen in de hand werken, die anderen be letten zich de noodzakelijke kleinste hoeveel heid aan te schaffen, is iets waarom ze zich klaarblijkelijk niet bekreunen. Zich zelf dekken is de leus. Anderen kunnen voor hun part in de kou staan. Tegen de domheid, de zelfzucht en de harteloosheid, waarvan het optreden van velen in dezen bangen tijd getuigt, moet de overheid zoo krachtig en vastberaden mogelijk optreden. Zij mag niet toelaten, dat de specu lanten en hun handlangers de bevolking het vel over de ooren halen en de voor raden als het ware verdonkeremanen. Indien het gevoel van solidariteit niet sterk genoeg ontwikkeld blijkt, dient de overheid te handelen en snel te handelen, om te voorkomen dat de smalle gemeente nog meer wordt uitgeschud. Distributie Petroleum. l De minister van Landbouw, Ngverheid en tier fToktóch^dit ”de skoZklok de fjucht Ha,ndel heef? een distrïbutieregeling voor pe- - troleum vastgesteld, uitsluitend ten behoeve van huishoudelijk gebruik. Daarbij is bepaald, dat van rijkswege pe troleum-distributiekaarten ter beschikking van de gemeentebesturen worden gesteld. Iedere kaart is voorzien van een aantal genummerde bons. Van iedere bon wordt door den minister de geldigheidsduur bepaald; op iedere bon kan tijdens zijn geldigheidsduur de aflevering worden verzocht van een door den minister te bepalen hoeveelheid petroleum. Voor de ontvangst van een petroleum-dia- tributiekaart komen alleen in aanmerking: a. hoofden van gezinnen, die in het door dat gezin bewoonde perceel of perceelsgedeelte noch eenig gas noch electriciteit voor verlich- tings- of kookdoeleinden kunnen bezigen, en niet zelve oorzaak zijn geweest dat zij van overheidswege van bedoeld gebruik zijn uit gesloten b. schippers, die op schepen wonen en Sjoerd Marse dy ’t mar heal goed léze kin, mar in bytsje fen skriuwen ofwit en fen rek kenjen alhiel gjin forstan hat tsjinne oan de Steaten-Generael as rekwest syn biswieren tsjin de wet op it énderwiis yn en sette yn ’t koart étinoar ho ’t sa ’n wet eigentlik wéze moast, Us skearbaes hat de méle fol oer de bigjinsels fen Cort v. d. Linden en eanget, det dy man wol ris fen ’t kjêssen reitsje kin. En folget dy brave man net it foaibyld fen safolle oaren, dy ’t tsjinwirdich prate, oer de oarloch, oer Frankryk, Ingelan en Détsklan skoan ’t se foar ’n poas kwalik wisten det dy lannen bistiene Hab ik dan, as aldfeint, dos net like goed it rjucht om it ien en oar to sizzen oer it opfieden fen bern Mei ik yn dizze dagen fen iepenbierens net like goed as de skearbaes oer de polityk, myn kostfrou oer de ketterij, myn bérman oer it énderwiis en de hounegiseler oer marine en leger, myn miening oer de opfieding fen de bern yn és tiid net ét elkoar sette Of bin ik to jong da Costa wier achttsien jier do 't er op 'e lappen kaem mei syn biswieren tsjin de geast fen ’e ieu, Kalma wier achttsien jier do *t er op ’e lappen kaem mei syn biswieren tsjin de geast yn *t Frysk en mei skerpe en grou- wélige wirden de lieders fen ’t frysk gisele, en ik bin aerdich al oer de trije kréskes hinne. Ik mien seis dos aldernóoh to wezen, en dy ’t it foarbarich neamt, det ik, aldfeint my étlit oer de opfieding, him jaen ik ta bi- skie ik bin in soan fen de 20ste ieu. Mien lykwol net, det in wearaksel tsjin de berne wrald my de méle iepen brekt. Ut myn sizzen dat ik in aldfeint fen ’n grou tritioh jier bin, sooene jimme licht opmeitsje kinne, det ik tasks lij oan ’e kwael fen a!d- feinten en in tsjin sin yn ’e bernewrald hab mar dat is net wier. Ik wit det mennichien fen myn steat en jierren oan ’e noas lékt for de jeugd, en hjar, honear ’t se de 15 jier net foarby is, alles bihalven aerdich neamt. Dat krépen en joellen, det babbeljen en gniis- jen en piisjen, det roppen en razen en hoalle- foaljen fen dy boaikes ónder ’e seis jier, dat unophaldene knikkerjen, topjen en hoepjen, det onbiskofte by yens stoel opkliuwen, det mikjen op yens hoed, dat einleas lange yen oangapjen mei iepen méle, dat étbarsten fen laeitsjen as men ét it gys gobjen forstiet >sjuch, hwet het er«... ens., dy dryste snie- ballen winters, dy keatseballen op ’t tsjerke- paed simmers, dy wetterdobbespotten hjerst- mes.... dy hannen dy ’t noait skjin binne, det hier det altyd oerein stiet, dy pet, dy ’t noait rjucht sit en hwer *t de klep altyd oan ’n pear triedtsjes mar mear fést, by bingelt, dy doarren, dy ’t altyd iepen stean bliuwe as ’t kald is en altyd ticht smiten wirde as ’t waerm is, yn ien wird al dy eigenaerdichheden hwer ’t de jeugd mei bihept is is ’t sa net ald- feinten hinderje jimme, en makket jim me noartich, en ófkearich fen de bernewrald' Jimme geane dêrom ek net earder ét om in iounpraetsje as it lytse kriel moat earst ét ’e wei wéze. Ja, ik ken de biswieren, dy ’t jimme tsjin de bernewrald hawwe, mar jim- mes binne mines net. Ik hald fen de bern, ho lêstioh hja wéze kinne, ho ’t se grine en góle, twinge en tsiere faek. En wyt jimme hwérom ik fen hjar hald? Sjuch hjirom, ik fyn ónder ’e bern hwet ik ónder ’e greate minsken hast net fyn, en ik fyn ónder hjarren sa ’n bytsje hwet ik ónder ’e greaten, hawar sa folie fyn. Ik fyn yn de bernewróld noch safolle, hwet ik yn de minakene-wrald sa 'n bytsje fyn rie makket ét ho 't it nou eigentlik krekt moast iepenhertigens, natórlikens, rounens, echte wille. Jimme bern, o greate minsken, dy ’t noch net yn ’e moeilike jierren binne, to great f binne noch natürlik yn hjar biwegingen. Hja goed wite noch neat fen sjerpstriken en moai hjar foardwaen, hwer ’t wy greate minsken ós eigen frgdom faek mei binimme hja wite net fen bégen en nigen, fen knikken en knypeagjen, fen gjin twa fingers of in hele hén. Hja sette nin frjeonlik gesicht as in foarnaem persoan (dy ’t lioht as kroade brékt moarnskoft oanhalde ear opgean litte. Teade Tryntsje mei Fedde Froukje net mear sjen. Hwerom net It si t sa. Beide hawwe de selde arbeidster, en beide woune hjar krekt op ’e selde Freed hawwe. Tryntsje wou net for Froukje underdwaen, en Froukje net for Tryntsje. Ho lang soil ’t oanhalde ear ’t dy beide wer iens binne En hwet men yn nocht siikje soil. F hwet unduedlik, omdat de aldfeint gjin fol- sinnen, dochs mar inkle wirden skreaun hat. Misskien hat it nitelige yn sgn gemoed him de wirden forjitte litten, misskien hat hy, nei alderwénst fen skriuwers dy ’t gjin tiid hawwe, mar inkele wirden oanstipt, om letter syn geheugen tomiette to kommen en syn ge dachten ét to pluzjen. Ho ’t it is, ik weagje er my sa daedlik net oan om syn losse wirden ta folie sinnen ét to breidzjen. Der moat ik my earst ris in wike oer bitinke, en dan scille wy wer ris fierder prate oer dit selde. Dos, bliuwt er oer dit brief noch hwet binefter for letter. FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1917 | | pagina 1