Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kort Nieuws. H. H. LANDBOUWERS I Nog is er voorraad SINTELS PUIN en GRINT etc. voor Wegenverharding. Bestelt tijdig bij TJ. B E E T S T R A, Verl. Westersingel 130, SNEEK. voor kunstlicht noch eenig gas noch electriciteit kunnen bezigen. Het verzoek om voor uitreiking van een petroleum-distributiekaart in aanmerking te komen, wordt door belanghebbenden gericht tot het gemeentebestuur, onder opgave van zijn gewonen leverancier. Laatstbedoelde op gave wordt niet gedaan door schippers. De regeling zal op 15 October in werking treden. Hamsteren. Sedert eenigen tijd liep te Maastricht het gerucht, dat de burgemeester, mr. L. B. I. v. Óppen, groote voorraden brandstoffen en levens middelen in zijn woning zou hebben opgeslagen. Dit was van des te grooter belang, wijl de heer v. Oppen tevens voorzitter is van de uit en door den gemeenteraad gekozen commissie van by stand, die aan het gemeentelijk levensmiddelen bureau is toegevoegd. Naar aanleiding van deze geruchten heeft een onderzoek ten huize van den burgemeester plaats gehad. Is de »Tel.« juist ingelicht, dan is daarby niet gebleken, dat er reden tot inbeslag neming bestond. Wel bleken inderdaad groote hoeveelheden opgeslagen. Er zouden in de burgemeesterswoning behalve 1450 k.g. zelf verbouwde aardappelen, 2Q00 k.g. bruinkool briketten zyn gevonden, voorts aanzienlijke hoeveelheden meel, koffie enz. In den gemeenteraad bestaat het voornemen den burgemeester bij de zitting van a.s. Vrydag te interpelleeren. De burgemeester bleek zich in Den Haag te bevinden. Deze rekende hem even voor, dat iemand, die volgens eigen opgave f 4 per dag verdient, in 300 werkdagen per jaar dus een inkomen moet hebben van 300 maal f 4 of f 1200. Z ;n protest hielp niethy bleef aangeslagen voor f 1200. In het vervolg zal hy nu wel weer gratis mee-blazen by gemeentelijke feesten. Biedt de Pana bemiddeling aan! Uit Rome wordt geseind, dat volgens de d’Italia* de Paus in zyn antwoord de geallieerden den inhoud van het van de Centrale Mogendheden mee- dat hij daaruit meent te mogen op worden gecontroleerd, ’t Is niet onvermakelijk, dat dergelyke dingen extra gezegd moeten wor den. Kolen. Blijkens een mededeeling in »Het Volk* zullen verschillende industrieën worden gerantsoeneerd naar de behoefte, welke er aan hun fabrikaat beslaat. De arbeidsinspectie stelt voor da kolenvoorziening op den voorgrond die bedrijven, welke direct in verband staan met de volksvoeding, en die, welke voor landsverdediging werken. Deze bedryven worden zooveel moge lijk van alle benoodigde hoeveelheden brandstof fen voorzien. De andere zullen, ieder in eigen branche op een gelijk percentage worden gerantsoeneerd, wanneer da normale behoefte van alle onderne mingen bekend is. Raeds zou vaststaan, dat de metaalnijverheid de beschikking zal krijgen over tenminste 3/4 van haar normale brandstoffanver- bruik, waarschijnlijk ook de scheepsbouw. Zooals de toestand nu is, hoopt men de meeste andere bedryven op dertig percent te kunnen rantsoeneeren. Wanneer de Regeering er in slaagt, zich steenkolen-aanvoer in Duitschland of Engeland te verzekeren, dan dat percentage hooger worden. Ten aanzien van de steenkolen-voorziening voor de scheepvaart wordt controle geoefend door twee haveninspecteurs van de arbeidsinspectie. Van ’t steenkolenverbruik van den sleepdienst in Mei, Juni en Juli is voor de daarop volgende maanden vijftig procent aan dezen tak van scheeps vaart afgestaan. de gang tegemoet met een de hand. Met de woorden jou deze vrouwen hier aanranden, dan zal mes doodsteken.* Aanhoudend ontvangen twee perceelen weiland, gelegen in de onmiddelijke nabijheid van de stoomwasschery sSirius*gunstig beschikt op een adres van P. Gaastra en D. D. v. d. Werf, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van de afdeeling Workum der Friesche Maatschappij van Landbouw, het verzoek inhoudende om voor eene te houden landbouw-wintercursus kosteloos gebruik te mogen maken van een der lokalen der U. L. O schoolinzake de in de vergadering van 7 Augustus j.l. aangehouden adressen betreffende eene herziening van de jaarwedden der politie agenten, werd de door B. en W. ontworpen salaris regeling aangenomen, gewijzigd in zoo verre, dat voor het politie-diploma f 25 zal worden uitgekeerdtot onderwijzeres aan de Vereenigde Burgerschool werd met 6 stemmen benoemd mej. Bonnema te Kimswerd, terwijl mej Stout te Balk 5 stemmen op zich vereenigde behandeld werd het rapport der Commissie, belast geweest met het onderzoek der Gemeente- begrooting en die van het Burgerlijk Armbestuur, Stads-Weeshuis en Gasfabriek over 1918 en vaststelling en goedkeuring dier begrootingen aangenomen werd een voorstel van de Brand- stoffen-Commissie inzake verstrekking van brand stoffen tegen verminderden prysinzake de zekerheidstelling van den Directeur der Gemeen telijke gasfabriek werd genoegen genomen met de persoonlijke borgstelling van den heer C. Tjebbes, notaris alhier. HEM. OLDEPH. c.a., 2 Oct. Men deelt ons mede, dat voor de betrekking van hoofd der op te richten Chr. School te Nyega niet minder dan 57 sollicitanten zijn. - sGiornale nota aan antwoord deelt, en maken, dat Duitschland bereid is België en Noord-Frankrijk te ontruimen. Zyne Heiligheid vraagt nu of hij Duitschland zal verzoeken zyn voorwaarden te preciseeren. Z. H. biedt dus rechtstreeks aan om als bemiddelaar op te treden. Wereldstorm en overstrooming. Over Tokio heeft een wereldstorm gewoed, die vier uren duurde. Er zyn 138 menschen dood, 217 vermist en 168 gewond 346 huizen zyn vernield, 2098 beschadigd. Telegraaf-, telefoon- en spoorwegverbindingen zyn afgebroken. De schade is op het land grooter dan in de hoofd stad. Honderdduizenden menschen zyn te Tokio door den wereldstorm zonder onderdak. Een bericht uit Osake meldt dat een regen van twee dagen over een groote uitgestrektheid de rivieren in bergstroomen heeft veranderd en dat tusschen Osaka en Koto verscheiden dorpen overstroomd zyn. Men vreest dat er veel menschenlevens zyn verloren gegaan. De ryst, die te velde stond, heeft veel schade geleden. Gevaarlijke lui. Omtrent de mishandeling van den veldwach ter Schepel ten huize van den arbeider V. te Surhuisterveenscheheide, deelt de »Koll. Crt.< nog het volgende mede Ten huize van V. werd den veldwachter een aanvraagformulier van den woningbouw getoond, welk stuk zou moeten dienen als vergunning voor den bouw. Terwyl S. by de tafel stond en de vrouw des huizes (haar man was afwezig) duidelyk merkte, dat dit stuk geen vergunning was, kwam binnen haar schoonmoeder Pietje Bos. Zonder eenige aanleiding zei deze vrouw onder een vloed van dreigementen, dat het zyn en collega Brouwer’s schuld was, dat de keet moest worden afgebroken. »De eerste de beste, die er aan komt, zal sterven*, en met een >jou bent een van de eersten* pakte ze den veld wachter, sloeg uit alle macht met beide handen op zyn borst, greep een tafelmes en sloeg daar mede naar hem, onder den uitroep»dan zal je dadelyk sterven I* Uit zelfverdediging gaf Schepel haar een duw en een gevoeligen slag, die haar deed neertuimelen. Aan haar hoofd werd zy bloedend verwond. By het verlaten van de kamer, kwam haar man Jan Veenstra den veldwachter in f geopend knipmes in de »zal ik je met dit stak hij naar den veldwachter en bracht dezen met een zyner handen een gevoeligen slag tegen de borst, die hem bykans deed neertuimelen. Het werd toen hoog tyd de revolver te trekken, want schoonmoeder was inmiddels op gaan staan en wilde met het geopend mes den veldwachter te lyf. Dreigend, te zullen schieten, wist de veld wachter zich naar buiten te werken, doch hier wachtte hem een hernieuwde aanval met de blanke messen. Een schot werd in de lucht gelost; aanvankelijk deinsden de strydlustigen terug, maar even verwoed vielen zy weer aan, de vrouw met een pot kokend water, de man met een slept, die hy onder zyn bereik zag staan. Gelukkig wist Schepel ze met zyn re volver van het lyf te houden, wat niet verhin derde, dat een gedeelte van het heete vocht zyn lichaam bereikte. Onder grove beleedigingen riep de vrouw haar broeder Hermanns Bos, die haastig kwam aan- loopen. sKom gauw, die veldwachter randt ons aan.* Om nog erger te voorkomen, verwijderde de politie zich. Zaterdagavond zyn beide beklaagden naar Buitenpost overgebracht en aan een verhoor on derworpen. Ze legden geene pertinente ver klaring af, doch zeiden>het kan best waar zyn.* Beiden vinden het bedroevend, dat ze zoo door de lasterpraatjes van hun dochter Klara tegen den veldwachter zyn opgetreden en toonen erg berouw. Ze staan zeer slecht bekend en zyn in de om geving zeer gevreesd. verdween in de diepte. De zeemi- oud was, was gehuwd. Kaatsersprjjzen. De meest bekende Friesche en Belgische kaat sers hebben dezen zomer in totaal gewonnen Jan J. Reitsma te Pingjum f 310, Emile Hoyois f 288, August van Lierde f 283. George Herphe- lin f 208, Ids Roukema, Witmarsum f 203. A. Decastieau, Sneek f 185, Anne Smidtz, Franeker f 160. Bij deze geldprijzen komen nog medail les, zilveren lepels, enz. Ontwerp Landbouw-arbeldswet. Op een vergadering van vertegenwoordigers uit do hoofdbesturen van den Nedorlandschen Bond van arbeiders in het Land- Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. R.K. Bloemist-, Tuin- en Landar beiders en Chr. Bond van arb. in het Land bouwbedrijf is het ontwerp-Landbouw-arbeids- wet in bespreking geweest. Als resultaat van deze bespreking is eenstemmig besloten a, dat het noodzakelijk worde geacht, gezien do absolute regelloosheid in do landbouwbedrij ven op hot terrein van den arbeid, dat ten spoedigste door do wetgevende lichamen het ontwerp-Landbouw-arbeiaswot in behandeling worde genomen b, dat hot evenzeer noodzakelijk is, wil een eventueels Landbouwearbeidswet aan haar doel on aan de rechtvaardige wenschen van de land arbeiders en hunne organisaties beantwoorden, daarin de navolgende verbeteringen dienen te worden aangobracht; lo. Allo kinderarbeid in de landbouwbedrijven moet verboden worden voor kinderen beneden den looftyd van 13 jaar, met uitzondering van WORKUM, Geslaagd voor het diploma voor Inspecteur van politie de heer P. van Dyk, chef van politie alhier. In de Donderdagavond j.l. gehouden Verga dering van den Raad dezer Gemeente werd o. m: gunstig beschikt op een adres van C. Haringa, verhooging zyner belooning als klokluider aangenomen een voorstel vau B. en W. tot toe kenning van een jaarlyksche bijdrage aan den Districtsbeurs te Leeuwarden inzake Intercom munale Arbeids-bemiddeling en eene tegemoet koming aan den plaatselyken correspondent toegestaan een verzoek van F. Faber Jr. om het verrichten van lichte diensten in eigen be drijf, welke zonder schoolverzuim kunnen plaats vinden. 2e. Voor vrouwen en jeugdige personen, voorzoover hun arbeid in loondienst plaats vindt, moet de arbeidsdag worden bepaald op hoogstens 10 uur, vallende tusschen des voormiddags vier tot des namiddags zeven uur. Voor het verrich ten van oogstwerkzaamheden zou gedurende ten hoogste zes weken daarop een uitzondering kun nen worden gemaakt. 3e. Het is wenschelijk, dat voor de volwas sen landarbeiders een arbeidsdag van hoogstens 10 uur in de wet wordt vastgelegd, terwijl voor bepaalde streken en bedryven en gedurende be paalde tyden, bij algemeenen maatregel van be stuur een overgangsmaatregel ware te treffen, totdat die bedryven zich aan de wet hebben aangepast. Verbetering der predikantstractementen. Thans zyn de werkzaamheden van het comité voor «Aanpakken* (vereeniging tot verbetering der laagste predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk) voor Friesland zoo ver gevorderd, dat de commissies in de gemeenten met de inzameling kunnen beginnen. By brief van het moderamen is hun het bedrag waarop voor hunne gemeenten gerekend wordt medegedeeld. Tevens worden door het comité op aanvrage collecteboekjes verstrekt, terwyl reeds een inteekenlijst is toegezonden. Bovendien zijn voor alle commissies circulaires, waarin doel en werkwijze zyn uiteengezet, ver krijgbaar gesteld ter verspreiding. Deze circu laires worden, mits men het benoodigde aantal aan den secretaris opgeeft, onmiddellijk toege zonden. De vetnood. Een reiziger in margarine zegt, dat de winkeliers, die hij bezoekt, nu twee- a drie maal zooveel margarine kunnen verkoopen als twee jaar geleden en ais de toen door hen benoodigde hoeveelheden. Thans wordt mar garine ook gekocht door den middenstand en zelfs door gegoeden, vroeger alleen door het volktoen kostte de boter ook zooveel duur der. En toen de winkeliers hun omzet op gaven, kon men ook ander vet krijgen, dat nu ook bijna niet te krijgen is. De Distributie heeft echter de hoeveelheden, aan de winke liers verstrekt, op de helft verminderd, terwyl zij wel hadden mogen worden verdubbeld. Een gezegende gemeente. In zeer gezegende omstandigheden leefden vroeger ook al, maar leven nu vooral de be woners van de Midden-Limburgsche gemeente Horst. De gemeentekas toch is, dank zij het feit dat er de laatste jaren vele aan de ge meente toebehoorende woeste gronden tegen goed geld verkocht werden, zoo ruim voorzien dat er noch hoofdelijke omslagen, noch opcen ten op grond- of personeels belasting behoe ven te worden geheven. Doch ook ten aan- zien van de brandstoffenvoorziening zyn zy in bizonder gunstige omstandigheden. De gemeen te toch bezit tusschen de stations America en He- lenaveen een oppervlakte van ongeveer 100 H.A. turfgrond, die ze onder zeer voordeelige condities ter beschikking van de ingezeteneif ■telttegen een geringe retributie mogen de bewoners, nadat de bovenste grauwe turflaag die vroeger hoofdzakelijk voor de fabrica ge van turfstrooisel gebruikt werd, maar thans ook al voor brandstof verkocht wordt - af gebonkt is, de daaronder liggende laagveenlaag tot op een diepte van 1.50 M. uitbaggeren en de uitstekende turf, die uit den bagger ontstaat, voor huiselijke doeleinden bestemmen. Al de kosten van uitbaggeren, afsteken, op hoopen zetten en naar huis rijden inbegre pen, komt hen de zeer goede turf gemiddeld niet duurder dan op f4 f 5 per 1000 stuks terwyl ieder, die niet het benijdenswaardige lot heeft zich tot de inwoners van de gemeente Horst te mogen rekenen, voor grauwe fabrieks- turf, alleen maar goed om de kachel aan te leggen of de illussie te doen ontstaan dat ze wel eens warmte zou kunnen geven, f 20 per 1000 stuks moeten betalen en dan nog blij op den koop toe moet wezen, dat de vervener ze wil afstaan. De grond wordt door die bewer king bovendien geschikt ter ontginning. Twaalfduizend gezinnen zonder licht. Door het thans heerschend gebrek aan petro leum en het onderzoek naar degenen, die beslist petroleum voor verlichting noodig hebben, is gebleken dat in Amsterdam thans nog 12000 gezinnen wonen, die noch gas, noch petroleum voor verlichting gebruiken. Hoe die menschen daar wonen in die krotten, want het zyn na tuurlijk de allerslechtste woningen, die hieronder vallen, laat zich denken, nu in één kamer, in de duisternis, het geheele gezin moet eten, drin ken, slapen enz. Dringende voorziening is zeker dringend noodig. Een redder verdronken. Uit Nieuwediep wordt gemeld Donderdagmorgen te ongeveer zes uur sloeg in het Schuïpengat door een stormwind de zee- milicien Blije van H. M. torpedoboot Pangrango over boord. Luitenant ter zee 2e kl. J. A. de Jongh sprong, toen de toegeworpen reddingsboei te ver van den drenkeling terecht kwam, over boord en bracht den boei naar den drenkeling. Hy slaagde er in, den drenkeling naar den tor pedoboot te trekken. Aldaar aangekomen miste de officier de kracht, de lyn langer vast te houden en verdween in de diepte. De zeemi- licien werd gered. De verdronkene, die 26 jaar Aanslag volgens eigen aangifte. Zeker landelijk dorp had een fanfarecorps, dat mede door subsidie der gemeente in stand werd gehouden. Bij het een of ander plaatselijk feestje verzocht de burgemeester het corps tot verhooging der feestvreugde te willen mede werken. Natuurlijk zou deze medewerking gratis geschieden. Alle leden stemden dadelyk gaarne toe, be halve ééu lid, dat wist, één van de weinige goede muzikale krachten te zyn. En op dien grond meende hy, er een slaatje uit te kunnen slaan. Hij beweerde, dat hjj wel f 4 gemis van ver diensten had, wanneer hy dien dag zyn beroep niet kon uitoefenen, en vroeg daarom f 4 ver goeding voor zyn medewerking. Noodgedwongen werd op zijn eisch ingegaan. Maar toen hij zyn aanslagbiljet voor den «hoof- delyken omslag der gemeente* thuis kreeg, keek hy verbaasd, dat hy, die andere jaren naar een minimum-inkomen was aangeslagen, thans werd aangeslagen naar een inkomen van.f 1200. Hy dacht aan een vergissing en spoedde zich naar den burgemeester. Een zeegevecht! Te Katwijk is Dinsdagavond en -nacht onop-' houdelyk zwaar schieten gehoord. Om negen uur ’s avond werden er geweldige ontploffingen waargenomen. De schokken waren zoo buiten gewoon hevig, dat de ramen voortdurend ston den te trillen, terwijl de deuren open sprongen. De ingezetenen kwamen verschrikt naar buiten. Het schieten in zee werd het eerst gehoord in Znidelyke richting en werd des nachts verplaatst meer Westelyk. In militaire kringen, speciaal van de kustwacht, verkeerde men in de vaste meening, zegt de »N Crt.« dat er een kort maar bevig gevecht van vijandelyke eskaders voor Kat wijk aan Zee heeft plaats gehad. In het gezicht van de kust heeft men Woensdagmorgen een paar wrakken gezien. De garnalenbooten welke Woensdag binnen vielen, meldden een groote bedryvigheid in de lucht. Een dier vaartuigen rapporteerde, dat een 3-tal Duitsche machines betrekkelyk laag verkenningen deden. Een hoogoven-, staal- en walswerk. De plannen beoogen de oprichting van een krachtig, modern ingericht werk, dat voorname lijk overzeesche ertsen zou verwerken, en daar om aan grootscheepvaarwater zal worden geplaatst Het uit deze ertsen te verkrijgen eind-product zou zoogenaamd kwaliteitsmateriaal zijn, dato.a de voornaamste grondstof voor onzen scheepsbouw uitmaakt. Om Ook voor export is de gedachte, ligging aan grootscheepvaarwater, buitengewoon gunstig. De productie van het walswerk is voorloopig op plm. 150 000 ton aangenomen, waarvan 100 a 120.000 ton aan scheepsbouwmateriaal en 50 a 30,000 ton voor andere doeleinden. Daarnaast zal een deel der hoog ovenproductie als ruwyzer onderhands voor tuinbouw in huur te mogen eveneens kwaliteitsmateriaal afgezet wor- - den. Aan het hoofdbedrijf zullen zich een aantal nevenbedrijven vastknoopen tot winning en ver werking van bijproducten, die als grondstoffen voor andere industrieën in Nederland afzet kun-‘ nen vinden. Het kapitaal wordt bepaald op 25 millioen gulden. In geval van deelneming door den Staat zou een aan het bedrag der deelneming in verhouding tot het kapitaal, geëvenredigd aantal preferente aandeelen ter beschikking van de Regeering moe ten worden gesteld. Verreweg het grootste gedeelte van het kapi taal is reeds toegezegd. Er heeft zich een comité gevormd, voorname- lijk bestaande uit directeuren van groote inrich tingen en fabrieken. i De bestrijding van den woekerhandel. De nieuwe aan het hoofdbureau van politie ingestelde tak van dienst te Rotterdam heeft in een drie verdiepingen groot pakhuis aan den Houttuin eergisteren voor de regeering in bezit genomen 137 balen koffie, 200 kisten zeep, 29 kisten lucifers, 9 kisten maizena, 100 balen, kisten en pakken tabak, 100 kisten en 50 vaten cacaopoeder, een groote partij doozen kwatta enz. De waarde er van wordt ruw weg op on geveer honderdduizend gulden geschat. In een pakhuis in de Vyverhofstraat zyn in bezit genomen 39 pakken cacaopoeder, elk pak wegende van 100 tot 200 kilogram. De waarde hiervan is f 10.000. In een pakhuis op de Bierhaven was men eer gisteren bezig ongeveer eenzelfde hoeveelheid koopmansgoederen in bezit te nemen als in den Houttuin is geschied. Aanvoer van Engelsche kolen. Aan de >Tel.« wordt uit Rotterdam gemeld Met een convooi uit Engeland is hier aange komen het stoomschip »St. Annaland* van de scheepvaart- en steenkolenmaatschappij, geladen met kolen en cokes. De Duitsche kolen. Naar het »Vad.« verneemt, zijn de onderhan- delingen met Duitschland over de levering van steenkolen weer afgebroken. Duitschland was nu bereid de kolen te leveren tegen den prys en het crediet dat Zwitserland er voor geeft; misschien zelfs nog iets goedkooper. Dezerzijds vond men die voorwaarden echter te bezwarend. Men hoopt, dat de onderhandelingen eerlang over een paar weken, zullen worden hervat. Distributie-maatregelen. Aardappelen. Uit een aanschrijving van den min. v. landb. aan gemeentebesturen blijkt dat deze niet genoegen behoeven te nemen met aardappelen van slechte kwaliteit, zooals dit ver leden jaar ’t geval was. Zij kunnen reclames in dienen en een onderzoek en keuring door een deskundige eischen. Ook de hoeveelheid mag Ongeschilde aardappelen. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening raadt aan de aardappelen ongeschild op tafel te brengen. Zulks levert een groote besparing op. Duurdere sigaren. De sigarenfabrikanten hebben besloten den prys der sigaren tot en met 8 cent met 1 cent per stuk te verhoogen. Maximumprijzen. De maximumprijzen voor schoenreparatie zyn vastgesteld als volgt: Kinderschoenen (zolen en hakken) 25/30 f 1 idem 31/36 f 1.30; vreuwen- en ondermans- schoenen (zolen en hakken! 37/42 f 1.65; mans schoenen (zolen en hakken) vanaf 40 f 2.25. Brandhout-schaarschte. Myn koninkrijk voor een paard, heeft eens een van Engelands koningen gezegd. Een adverteerder in het N. v. Fr. ruilt geen koninkrijken uit, maar hy wil toch ook een vreemde, hoewel in dezen tyd wel begrijpelijke ruil doen. Hy vraagt wie zyn piano tegen brandhout wil ruilen. Muziek alleen

Friso nl | 1917 | | pagina 2