Yoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 13 OCTOBER 1917. 43ste Jaargang No. 42. 7 verschillende posten, te voegen by den post i, reeds door B, en W. is overwogen en meent, van den 2den ambtenaar en die der vuurbaak- De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. WORKUM, op Donderdag 4 October 1917, ’s namiddags 5 uur. f f f Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. 33500 8407.20 1596.29 f 131712.56 Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De DISTRIBUTIE COMMISSIE te Workum maakt belanghebbenden bekend, dat van de oude vet- bons, bij de eerstvolgende vetzen- ding in geen geval gebruik mag worden gemaakt. Zij, ning die de nieuwe uit te reiken vetbons niet wenschen te gebruiken, worden verzocht ze weer in te leveren. Workum. den 11 October 1917. De Distributie Commissie. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente opsteker meegaan. Stelt echter de vraag of aanschaffing van een vlet door de Gemeente niet billyk en noodzakelyk is te achten, daar ook davids en takel, (by de vorige boot in gebruik) Gemeente-eigendom zyn. b. By nader onderzoek oordeelde de Com missie, dat de uitgaafpostvernieuwing over kapping mestvaalt, van f 2400 tot f 400, met het oog op de duurte der materialen, kan wor den teruggebracht, en meent, dat die som voor herstelling voldoende mag worden geacht. c. De voorgestelde salaris-regeling voor de agenten van politie vond bij de Commissie al- gemeene instemming. Toch zag zy by aanne ming dier regeling, het verbod van het doen van bijbaantjes en aannemen van fooien streng toegepast en gehandhaafd. d. By Hoofdstuk V, afd. Ill, art. 1 wordt door de Commissie de wenschelykheid uitge sproken, bjj gunstiger tijdsomstandigheden tot aanschaffing van een motor over te gaan. e. Eenige nadere toelichting achtte zy wen- schelijk omtrent de postonderhoud aan de nende, dat met zorg is gewerkt, meent zy toch eenige aanmerkingen te moeten maken a. By de Gemeente-begrooting kon de Com missie met de voorgestelde salaris-verhooging De BURGEMEESTER der Ge meente Workum brengt ter kennis van ingezetenen le. dat de uitreiking van bons voor levensmiddelen zal plaats heb ben op Dinsdag 16 October a.s., in de bekende uren 2e. dat op bon no. 1 der eerstdaags uit te reiken petroleumkaarten welke geldig zijn van 15 tot en met 31 October a.s., 2 liter petroleum zal verkrijgbaar zijn 3e. dat met ingang van 15 Octo ber 1917 de maximumprijs van volle rauwe melk afgehaald is vast gesteld op ten hoogste 141/? cent per liter en aan huis bezorgd op ten hoogste 15 cent per liter en van karne melk en taptemelk op ten hoogste 7 cent per liter. Workum, den 11 October 1917. ta ln nuur 18 willen aisiaan twee perceelen wei- De Burgemeester voornoemd, land) g0iegen in de onmiddellyke nabijheid van W. KROESE, L. B. - - - - om voor een te houden landbouw-wintercursus kosteloos gebruik te mogen maken van een der lokalen der U. L. O. School. Uit het door den Secretaris gelezen adres blykt, dat de beschikking wordt gevraagd gedu rende twee achtereen volgende winterhalfjaren van een schoollokaal, Woensdags en Zaterdags, van 1 tot 4 uur. Een nadere uiteenzetting van het doel en nut der cursus acht het Bestuur niet noodig, terwijl licht niet wordt vereischt. maar gratis verwarming wordt gevraagd. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het ver zoek geheel in te willigen, eokjjzonder vergoe ding voor verwarming te zorgen. Wel wordt dan in dezen van de tot nu toe gevolgde ge woonte afgeweken, maar het geldt hier een cursus, die ook door Ryk en Provincie wordt gesteund. Op een vraag van den heer Brandsma welk lokaal zal worden afgestaan, zegt de Voorzitter dat het de bedoeling is, daarvoor een lokaal te bestemmen, dat ook ’s morgens is gebruikt. De heer Brandsma wijst op de mogelijkheid, -- ---o-o—- dat in plaats van Zaterdags daarvoor Woensdag- schillende^ begrotingen na te aan, en erken- middags school zal moeten worden gehouden, waarom het beter zou zijn, alleen voor Zater dags de beschikking te geven. De Voorzitter merkt op, dat dit denkbeeld De Voorzitter stelt namens B. en W. voor zyn salaris van f 10 tot f 12.50 te verhoogen in overeenstemming met de verhooging van 25 0/0, toegekend aan de klokluiders op zon- en feest dagen, waartoe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot toeken- j van een jaarlijksche bijdrage aan den Districts-beurs te Leeuwarden, inzake Intercom munale Arbeidsbemiddeling en eene tegemoet koming aan den plaatselijken correspondent. De Voorzitter licht toe, dat door 27 Gemeenten een bijdrage wordt gegeven, berekend naar i/io cent per inwoner tot een maximum bedrag van f 15. Voor Workum is dat een bedrag van f 4.33. Hier ter plaatse is een correspondent, terwyl hier ook wel gebruik van wordt gemaakt, genieten' een aanvangssalaris waarom B. en W. het van belang achten dat Workum blyft opgenomen, terwyl zij voorstel len aan den correspondent jaarlyks f 5 te ver goeden. De heer IJntema kan met het voorstel meegaan, wyl blykens zyn ervaring, de instel ling best werkt, zoowel in het belang van werk gevers als werknemers. Het voorstel wordt zonder hoöfdelyke stemming goedgekeurd. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot het doen van een rechtstreéksche uitgaaf uit den post onvoorziene uitgaven, der begrooting voor 1917. De Voorzitter licht toe dat deze uitgaaf be trekking heeft op een vordering van deurwaarder Keikes te Bolsward, inzake het uitbrengen van een exploit tot betaling van f 7.25 door den heer Wesseling te Bolsward hetgeen zonder hoefde- lyke stemming wordt goedgekeurd. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot verster king van een tweetal uitgaafposten der begroo ting 1917. Blykens het door den Secretaris gelezen voor stel heeft deze versterking betrekking op een verhooging van f 15 voor muziekuitvoeringen op het Marktplein en van f 59.80 voor verhoo ging duurtetoeslagen. Zonder hoofdelyke stem ming wordt het voorstel goedgekeurd. Punt 8. Adres van F. Faber Jr. alhier, hou dende verzoek hem onderhands voor tuinbouw in huur te willen afstaan twee perceelen wei- dat de regeling wel aan hun kan worden over gelaten wijl dienaangaande overleg met de autoriteiten noodig is. Komt het zoo ver, dan zou Woensdags een ander lokaal gewenscht zyn. Het voorstel van B. en W. wordt daarop zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Punt 10. De in de vergadering van Augustus 1.1. aangehouden adressen betreffende eene herziening van de jaarwedden der politie agenten. De jaarwedden der agenten van politie zijn bij Raadsbesluit van 26 October 1915, geregeld als volgtDe Hoofdagent geniet een aanvangs salaris van f 675 met vier jaarlijksche verhoo- gingen van f 25 tot een maximum van f 775, plus vrye woning en de agenten van politie i van f 650 met vier jaarlyksche verhoogingen van f 25 tot een maximum van f 750, Thans wordt voorgesteld de aanvangsjaarwedden van den hoofdagent en van de overige agenten onderscheidenlijk vast te stellen op f 825 en f 800 met 6 jaarlijksche verhoogingen van f 25. In 1918 zal dus het salaris van den Hoofdagent f 850 bedragen, dat - - van de Jong f 950 en dat van van der Zee f 850, - - - natuurlijk met intrekking van den duurtetoeslag. - - De heer de Vries zegt dat hij als lid der Gom- g«n0brug zag de Commissie gaarne teruggebracht missie verschilde van meening met de andere leden, toch ten slotte is meegegaan, maar meent te moeten wijzen op den vreemden toestand, die geboren wordt. De Hoofdagent geniet f 14 80 per week, van der Zee f15.05 en de Jong f 17.05, dus de Hoofdagent is het laagst gesalarieerd, wat volgens het voorstel van B. en T~'1 worden respectievelijk f 14.84, f 15.38 f 17.30, alles na aftrek van de storting voor het pensioenfonds. Hij is er voor de dienstjaren, elders ’doorgebracht, mede te tellen en aan den Hoofdagent voor het Inspecteurs-diploma, deze week behaald, een aanvangssalaris te geven van f850. De Voorzitter licht toe, dat dit verschil tot 1918 blyft gelden voor de Jong. Van Dijk heeft verhooging te wachten, ook van der Zee. De chef heeft f 25 vrye woning meer, stel b.v. f 125, dat is een vrij aanzienlijk verschil. Of schoon niet direct in contanten, heeft van Dijk dan feitelyk een salaris van 850 -f-100 f 950, dat ook de Jong heeft, maar verschil zal er altijd blyven bestaan bij jongere en oudere ambtenaren. Ook dit nog: van Dijk is nog geen j i gesolliciteerd op f 675 vrye woning zal thans klimmen tot f 975 en heeft dus na 1 jaar reeds f 175 meer, dan waarop hij heeft gesolliciteerd. De heer de Vries wil wiiziging, dat voor diploma jaarlyks f 25 zal worden gegeven. De Voorzitter wil de verdiensten vanvanDyk erkennen, maar vraagt, of hij per slot van reke ning ook voor Workum te bekwaam kan wor den. Hier zyn niet zulke hooge uitgaven noodig voor politie en daarom is positieverandering voor van Dyk allicht beter en wenschelyker. De heer de Vries wilde dienstjaren elders doorgebracht, medetellen, hetgeen niet wordt ondersteund. Wel krijgt zyn voorstel, om f 25 te geven voor diploma, zonder hoofdelyke stem ming, de goedkeuring der verg* ring, terwyl daarna de door B en W voorgestelde salaris regeling zonder hoofdelyke stemming wordt goedgekeurd. Op voorstel van den heer Brandsma wordt besloten eerst Punt 12. Benoeming van een onderwijzeres aan de Vereenigde Burgerschool in gesloten zitting te behandelen, daarover in openbare zitting een beslissing te nemen en dan verder te gaan met punt 11. De openbare vergadering wordt voor den duur van de geheime zitting, zoolang geschorst. Na heropening stelt de Voorzitter de benoeming eener onderwijzeres aan de orde, waarvan, in overeenstemming met de adviezen van den Arr. Schoolopziener en het Hoofd der School, de volgende voordracht wordt aangeboden, bestaande uit de damesBonnema te Kimswerd, Swierstra te Stavoren en Stout te Balk. Tot stemming overgaande wordt met 6 stemmen benoemd Mej. Bonnema, terwyl Mej. Stout 5 stemmen op zich vereenigt. Punt 11. Rapport der Commissie belast ge weest met het onderzoek der Gemeente-begroo ting en die van het Burgerlyk Armbestuur, Stads-weeshuis en Gasfabriek voor 1918 en vast stelling en goedkeuring dier begrootingen. t' De Secretaris doet mededeeling van het vol- gende Het was de Commissie een genoegen, de ver- Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der Vergadering door den Voor zitter, stelt deze als punt 1 der agenda aan de orde Notulen der beide vorige vergaderingen, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken a. Een apostille van den Minister van Staat van Binnenlandsehe zaken, dat by Koninklijk besluit een voorschot ingevolge de Woningwet is verleend van f 35000 voor de stichting van 20 woningen b. idem van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit tot vaststelling der gewijzigde verordening op de onderwyzers-jaar- wedden- c. een schrijven van den heer S. J. Spoelstra, «chappy van Landbouw, het verzoek inhoudende houdende aanneming zyner benoeming tot Di recteur van de Gemeentelijke gasfabriek d. een apostille van Ged. Staten houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot het doen eener rechtstreeksche betaling uit den post on voorziene uitgaven der begrooting over 1917 o. een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot wijziging van het reglement van het Armbestuur f. een extract van hetzelfde college, houdende goedkeuring van de vastgestelde rekening van ontvangsten en uitgaven over 1916, respectieve lijk tot een bedrag van f91250,64 en f 91890.03i/2 welke stukken, zonder hoofdelyke stemming, voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adres, houdende verzoek om afschrij ving van hoofdelyken omslag, dienst 1917. Na voorlezing door den Secretaris wordt aan Sible de Boer, thans wonende te Parrega, zonder hoofdelyke stemming, de gevraagde afschrijving verleend. Punt 4. Adres van C. Haringa, houdende verzoek om verhooging zijner belooning als klokluider. Blykens het door den Secretaris gelezen adres vraagt adressant, voor het luiden der wintwklok, ’s avonds om 9 uur, een verhooging van'salaris. De uitgaafposthuis Wyk B 16, bij de Ba- van f 415 tot f 15. Voor een afdoende verbe tering van dit pand mag de voorgestelde som veel te laag, voor gewoon onderhoud te hoog worden geacht. f. Bij de begrooting der Gasfabriek wenscht axiomu. de Commissie alleen op te merken, dat het haar W. zal wenschelyk voorkomt, dat de Zondagsarbeid aan de fabriek beter worde geregeld. g. De begrooting der Armvoogd^ gaf geen aanleiding tot opmerkingen. De Commissie kwam tot de overtuiging, dat met de meeste zuinigheid de zaken worden geregeld. h. De begrooting der Weesvoogdy gaf de Commissie aanleiding te wyzen le op de hooge administratiekosten2e, dat het land, eigen aan de Weesvoogdy en in huur bij J. Vaandriks, zeker in slechte conditie zal komen, waar de huurder zich metterwoon in Leeuwarden vestigde en het geregeld voor hooiland gebruikt. De Commissie heeft de eer U daarom voor te stellen de begrooting van de Gemeentelijke Gas fabriek, Arm- en Weesvoogdy goed te keuren, zooals die zijn opgemaakt en wel Gem. Gasfabriek in ontv. en uitg. Armvoogdy Weesvoogdy de begr.derGem. en de gelden, vrykomende by vermindering der verschillende posten, te voegen by den post Onvoorziene uitgaven. B en W adviseeren den Raad bygevoegde be grootingen voor 1918 vast te stellen en goed te keuren. Op grond van bijgevoegde memorie van toelichting van den Gemeente-architect zyn wy van meening, dat de posten, waartegen de Commissie in haar rapport bezwaar maakt, be- hooren te worden gehandhaafd, met uitzondering van den uitgetrokken post van f 415 voor het huis bij de Bagynebrug, welk bedrag op f 350 zal kunnen worden teruggebracht. De Voorzitter stelt eerst de begrooting der Gasfabriek aan de orde. Inzake betere regeling Zondagsarbeid is de Gas-commissie het eens, maar tengevolge de mobilisatie is tot dusverre een betere regeling uitgebleven, doch de Voor zitter zegt nadere overweging toe, om in die richting te streven. Op zyn voorstel wordt mede een bedrag van f 5000 voor een leening afge voerd, overgebracht op de begrooting der Ge meente en de begrooting der Gasfabriek in ontvang en uitgaaf, zonder hoofdelyke stemming vastgesteld tot een bedrag van f28500. By de Armvoogdy-begrooting licht de Voor zitter toe, dat tengevolge de wyziging van het reglement dier instelling in de vorige vergade ring, deze gewyzigd moet worden in uitgaaf met een bedrag van f 150. De bijdrage der Gemeente kan alzoo van f 7800 op f 7650 wor den gebracht en het eindcyfer in ontvang en uitgaaf op f 8257.20. Zonder hoofdelyke stem ming wordt daartoe besloten. By de Weesvoogdy-begrooting zullen de ge maakte opmerkingen der Commissie ter kennis van de Weesvoogden worden gebracht en wordt deze begrooting zonder hoofdelyke stemming in ontvang en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 1596.29. De Gemeente-begrooting komt nu in behandeling Inzake de opmerking der Commissie betref fende de vlet, wordt zonder hoofdelyke stem ming besloten, dat de vuurbaak-opsteker zelf voor een vlet moet zorgen, maar hem daarvoer jaarlyks f 25 zal worden vergoed. De door de Commissie voorgestelde schrapping der 'post: overkapping mestvaalt, wenschen B en W te handhaven. Na eenige discussie wordt de ver laging met f 2000 aangenomen met 9 tegen 2 de stoomwasschery »Sirius«. Blykens het door den Secretaris gelezen adres wordt voor den tijd van 3 jaren, met ingang van 1 Januari 1918, onderhandsche inhuring jaar hier, heeft toen gevraagd van genoemde perceelen, om die te bestemmen voor tuinbouw. De Voorzitter herinnert, dat in de vorige vergadering een nagenoeg gelijkluidend adres de heeren IJkema c.s. is aangehouden. In dit Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Ufford, adres is de duur van het contract nader om schreven. Thans stellen B. en W., na gepleegd overleg, voor, het verzoek Faber e. a. toe te staan tegen eene vergoeding van f 225, overeen komende met de huur, die thans wordt verkre gen. Voor de Gemeente bestaat er alzoo geen financieel bezwaar en het belang van liefhebbers van tuinbouw, wordt er mede gediend. Het voorstel wordt zonder hoofdelyke stem ming goedgekeurd. In verband met deze beslissing, stelt de Voor zitter voor, de Commissie, die destyds het initia tief tot deze zaak heeft genomen, onder dankbe tuiging, van hare taak te ontheffen, waartoe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 9. Adres van P. Gaastra en D. D. v. d. Werf, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van de afdeeling Workum der Friesche Maat- FRISO di N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1917 | | pagina 1