voor de Gemeenten Worfcum, Hem. Oldeph. en Noords., Hindeloopen en Stavoren. Brandgevaar. ZATERDAG 20 OCTOBER 1917. No. 43. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. Bekendmaking. 4. 5. 6. 7. 8. 9. en 10. 11. 12. 13. 14. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente WORKUM, op Donderdag 4 October 1917, ’s namiddags 5 uur. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. 1. 2. 3. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Het te verwachten ruim gebruik in den aanstaanden winter, niet alleen van hout voor huisbrand, maar ook van minderwaardig mate riaal ter vervanging van steenkool, zal in niet geringe mate het brand gevaar vergrooten. Bovendien zal dit gevaar nog in de hand gewerkt worden, door de te vreezen aan wending van primitieve verlichtings- middelen, als gevolg van het gebrek aan de gebruikelijke brandstof voor de kamerlamp. Nu de beschikbare voorraad goederen nauwelijks voldoende is voor het onderhoud van de bevol king, is het meer dan ooit dringend noodzakelijk, dat geen materiaal door brand verloren ga. In verband met het vorenstaande worden de ingezetenen op verzoek van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, gewaar schuwd voor het buitengewoon groot brandgevaar, dat dezen winter te duchten is, en, onder aanbeveling van uiterste voorzichtigheid, ge wezen op de noodlottige gevolgen, welke in het bijzonder in den tegen- woordigen tijd van schaarschte op elk gebied aan brand zouden kunnen verbonden zijn. Workum, 13 October 1917. Burgemeester en Wethouders van Workum W. KROESE, L.-Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. (Vervolg en Slot). Punt 13. Voorstel van de Brandstoffencom missie inzake verstrekking van brandstoffen voor verminderden prijs. De Secretaris doet voor lezing van het volgende Gevolg gevende aan de uitnoodiging van den Raad om een voorstel te doen inzake verstrek king van brandstoffen tegen verminderden prijs aan on- en minvermogenden heeft de Brandstof- fen-commissie te Workum de eer Uwen Raad het onderstaande ter overweging aan te bieden 1. Voor verstrekking van brandstoffen tegen verminderden prys komen in aanmerking alle houders van brandstoffenkaarten (groep A, par ticuliere personen) die op het kohier van den Hoofdelyken Omslag dezer Gemeente zijn aange slagen naar een brutoinkomen beneden f 800. of niet aangeslagen. 2. De Brandstoffencommissie verstrekt aan ieder der sub. 1 bedoelde personen 13 bons tegen inlevering waarvan 100 stuks meerturf kan wor den verkregen voor den prijs van f 050. Hier voor worden 2 rantsoenen in mindering gebracht. 3. De Gemeente vergoedt aan den handelaar in meerturf voor iederen bon, waarop hy blijkens de daarop voorkomende behoorlijk onderteekende verklaringen en de waarmerking voor controle vanwege de brandstoffencommissie 100 stuks meerturf voor f 0,50 aan den persoon aan wien de bon werd uitgereikt, heeft verkocht, een be drag van f 0.25. 4. Zoo en zoodra de voorraad gascokes zulks toelaat (vermoedelyk in December of Januari) verstrekt da brandstoflen-commissie aan ieder der sub. 1 bedoelde personen 1 bon voor 1 rantsoen II/2 H.L. gascoces tegen den ver minderden prys van f 1.inplaats van f 1.40 per H.L. dus voor f 1.60 per li/2 H L. geklopt en bezorgd. 5. De Gemeente betaalt aan de Gasfabriek een bedrag van f 0.60 voor elk der sub. 4 be doelde bons, die voorzien zijn van de onder- teekening der daaropgestelde verklaring en voor controle gewaarmerkt door den Directeur der gasfabriek. De toelichting by dit voorstel zegt het volgende 1. Het aantal der hierbedoelde personen be draagt 650. 2. Er worden dus 13 X 650 8450 bons uitgereikt. Men mag veilig aannemen dat van dit getal een zeker percentage zijn bestemming niet zal bereiken. De Commissie rekent er dus op. dat niet meer dan 8000 bons in turf zullen worden omgezet, wat overeenkomt met de taxatie van den aanwezigen voorraad meerturf op 800.000 stuks, 3. In verband met het bovenstaande, moeten de kosten voor de Gemeente geraamd worden op 8000 X f 0,25 f 2000. De bons zyn voor den handelaar eerst gelds waardig papier, als de daarop voorkomende ver klaringen geheel in orde en geteekend zyn, De handelaar moet dus steeds, behalve afgifte van den bon, het vertoonen van de brandstoffenkaart eischen. De Brandstoffencommissie controleert of de houder van de kaart, die hetzelfde num mer als de bon draagt, zelf als ontvanger heeft geteekend. De Brandstoffen-commissie mocht er niet in slagen een minder omslachtige controlemethode uit te denken, die dezelfde waarborgen tegen allerlei soorten misbruik biedt, terwyl zij zich niet ontveinst, dat ook bij toepassing dezer methode nog wel eenig misbruik mogelyk blyft. Nog scherper controle acht zy evenwel onuitvoerbaar. 4. Voor de hierbedoelde verstrekking is noodig de volle cokes productie van 2 maanden n.l. 650 x U/2 975 H.L. Daar bovendien van de geproduceerde cokes Brandstoffencommissie over om te zorgen (zooals ook thans reeds geschied is) dat by ontvangst van turf, die voor f 10.50 of minder verkocht kan worden, deze in de eerste plaats voor de sub. 1 bedoelde personen verkrijgbaar worde ge steld. De uitvoering hiervan is zeer wel moge lyk, te meer, daar de Commissie zich voorstelt by aanneming van haar voorstel, de kaarten dier personen door afstempeling te merken. Na nog een enkele opmerking van den heer Veenstra voor de wenschelykheid, dat aan de uitgesproken verwachtingen der Werklieden Ver- eenigingen mag worden voldaan en van den heer Brandsma omtrent den gestelden grens van f 800 wordt het gedane voorstel der Brandatoffencom- missie zonder hoofdelyke stemming goedge keurd. Punt 14Voorstel inzake der zekerheidsstel- ling van den Directeur der Gemeentelijke gasfa briek. De Voorzitter deelt mede dat de gevraagde borgstelling f 2000 bedraagt, tot welk bedrag als persoonlijken borg door den Directeur is opge geven de heer C. Tjebbes, notaris alhier. Zon der hoofdelyke stemming wordt daarmede ge noegen genomen. Punt 15Vaststelling van het 1ste suppletoir kohier van Hoofdelyken Omslag, dienst 1917. Punt 16Behandeling van een reclame tegen een aanslag in het schoolgeldkohier over het 2de kwartaal 1917 zullen op voorstel van den Voor zitter in geheime zitting worden verhandeld. Voor daartoe wordt overgegaan, doet hy de ge wone rondvraag, waarbij de heer IJntema de vraag stelt of het brugje in de Tillefonnesteeg al is hersteld wat de Voorzitter niet met zeker heid kan beantwoordden en de heer de Boer klaagde over tocht in de Raadzaal. Da openbare vergadering wordt daarna ge sloten. Na heropening na geheime zitting wordt het 1ste suppletoir kohier vastgesteld tot het bedrag van f 513.061/2- blijven voor enkele industrieën en voor scholen kerken en andere openbare gebouwen, kan, wat cokes betreft, geen ruimere verstrekking in uit zicht worden gesteld. Alle andere houders van brandstoffenkaarten dan de sub. 1. van het voor stel bedoelde zullen door dezen maatregel toch reeds grootendeels van de verstrekking van cokes worden uitgesloten, doch daarin kan de Commis sie althans eenigszins tegemoetkomen, door deze Categorie in de eerste plaats in aanmerking te brengen voor de verstrekking van anthraciet, wat ook in overeenstemming is met de normale wijze van verwarming der woningen van meer- gegoeden. 5. De kosten zullen voor de Gemeente bedra gen ten hoogste 650 X f 0,60 f 390, De con trole kan uiteraard eenigszins eenvoudiger zyn dan sub. 3 bedoeld, daar alles wordt geleverd door den gasfabriek. Overigens late de Raad aan het beleid der De prys der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagynestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN, op Woensdag 17 Oct. 1917, ’s voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer Avenhorn van Nauta, Bur gemeester. De Voorzitter opent de vergadering en deelt daar bij mede, dat hy, uit erkentelijkheid voor de talryke blyken van belangstelling by zyn 25-jarig ambtsjubileum ondervonden, f 100 ter beschikking van het armbestuur wenscht te stellen. De oudste wethouder de heer v. d. Kooi, tevens armvoogd, dankt ZEd. daar voor. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige gewone vergadering en van die den 5 Oct. j.l. gehouden ter gelegenheid van 's burgemeesters ambtsbediening. Van de by deze gelegenheid genomen foto’s worden de welgeslaagde proeven ter bezichtiging gesteld. Medegedeeld wordt a. dat by de laatst gehouden kas-verificatie in de gemeentekas bleek te zyn f 1660.315. Het blykt echter uit de besprekingen dat dit bedrag met het oog op de distributie-uitgaven geen juist beeld geeft van de financieele toestand der gemeente b. dat tot leden der commissie tot regeling der schoenen-, klompen- en sajet-distributie zyn Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De heer de Boer vindt den tyd tusschen 12 en 1 uur wel wat kort voor de buiten wonende kinderen, daar een warm maal vooral ’s winters voor die kinderen ook wel goed is en men spaarzaam met de broodkaarten zyn. Hy geeft in overweging tot halftwaalf school te houden of althans buitenkinderen als dan uit te laten. Het denkbeeld vindt echter geen steun. De herhalingsschooluren worden alsvolgt be paald JongensMaandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags nam, 2i/2—41/2 uur. Meisjes Maandags 21/241/2, Woensdags 21/2—5i/2, Donderdags 2i/2—3i/2 uur. Tot het geven van het herhalingsonderwijs worden benoemd het hoofd der school de heer Beitsma en mej. Witteveen, echter met dien verstande dat, als het aantal leerlingen tot drie daalt (ook al weer de buitengewone toestand in aanmerking genomen) de cursus opgeheven zal worden. VIL Adres van de visscheryvereeniging, tor bekoming van een jaarlyksch subsidie in de kosten voor de op te richten visscherijschool met voor stel van B. en W. Deze aangelegenheid is ook in de vorige ver gadering reeds in bespreking geweest. B. en W. hebben zich op de hoogte gesteld wat nut een dergelyke inrichting voor de gemeente kan hebben. Wordt er ambitie ge toond dan acht dit college het onderwijs steun- waardig. Zij stellen mitsdien voor, te besluiten, aan de vereeniging een jaarlyksch subsidie toe te kennen van f 200; een schoollokaal voor het geven van het onderwys beschikbaar te stellen voor f 150 per jaar, terwyl de gemeente dan de kosten van verlichting en verwarming voor haar rekening zal nemen, althans voor zoover zulks in de buitengewone tijdsomstandigheden moge lyk is. De kosten voor dit laatste berekenende op f 75 per jaai, zal het een en ander van de gemeente een jaarlyksche uitgaaf vorderen van f 125. Daar de mogelijkheid bestaat om ook leer lingen uit omliggende gemeenten op te nemen, zal van zulke leerlingen een subsidie gevraagd worden van f 7.50. Voorts wenschen B. en W. bepaald te zien dat de schooluren in overleg met hen worden bepaald. Daar geene bedenkingen tegen deze voorstel len worden gemaakt, komen ze in eens in stem ming en worden met algemeene stemmen aan genomen. VIII. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. Daar in de vorige vergadering de wenschelyk- heid is uitgesproken om deze verordening te her zien, komen B. en W. thans met een nieuwe verordening, waar zy o.m. in bepalen, dat van ouders die in de hoofdelyke omslag zyn aange slagen voor f 400,tot en met f 650,van éèn kind 45 cents per kwartaal schoolgeld zal worden geheven, van twee kinderen 75 en van drie of meer kinderen 95 cents (volgens de bestaande verordening werden deze bedragen geheven van ouders wiens H.O, aanslag van 300 tot 500 gld. bedroeg.) Van ouders wiens H.O. aanslag van f 651. t.e.m. f 1000.beloopt wenschen B. en W. van een kind f 0,90, van twee kinderen f 1,50 en van drie of meer kinderen f 1.90 per kwartaal te heffen (vorige H.O. aanslag f 500.t. en m. f 1000.—) Bij H.O. aanslagen van f 1001,t. en m. f 1500.eerste kind f 1,25, meerdere kinderen benoemd de heeren*T. Deinum, J. Glashouwër, f 1.per kind. By H.O. aanslagen van f1500, en hooger, eerste kind f2,00, volgende kinderen f 1,60 per kind. De heer van Meekeren vindt da schoolgeld bedragen in de twee laatstd klassen te laag en stelt by amendement voor, om deze bedragen respectievelijk te verhoogen op f 1 50 een kind en f 1,25 voor elk meerder kind, en f 2,50 een kind en f 2,00 voor elk meerder kind. Dit amendement in stemming gebracht, verklaren zich vóór de heer van der Kooi en de voorsteller terwyl de overige leden zich tegen verklaren. Nadat de heer Simonides nogmaals had ver klaard liever een verordening te hebben gehad geheel los van de hoofdelijke omslag en dat nog bepaald was de verordening 1 Januari a.s. in werking te doen treden is dezelve met alge meene stemmen aangenomen. IX. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene verordening tot verplichte winkelsluiting. Ingevolge opdracht van de vorige vergadering hebben B. en W. een onderzoek ingesteld b}j bedrjjfhouders hoe ze dachten over verplichte bedryfs- ën winkelsluiting. Van de 46 uitge geven vragenlijsten zyn 30 beantwoord terug ontvangen. 17 verklaarden zich voor 7 uur, 8 voor 8 uur sluiting en 4 waren tegen een der gelyke beperking. Ofschoon de meerderheid dus voor 7 uur De BURGEMEESTER van Hemelumer Olde- phaeri en Noordwolde brengt ter openbare ken nis, dat door hem een vergadering van den Raad dezer gemeente belegd zal worden op Zaterdag den 20 October 1917, des voormiddags te 9 ure ten gemeentehuize te Koudum. PUNTEN VAN BEHANDELING Notulen. Mededeelingen. Verzoek van Mej. J. T. Laurman om eer vol ontslag als onderwijzeres aan O. L. School te Warns. Verzoek van de zangvereeniging »Helje op* te Koudum om vermindering van de ver goeding, welke door haar over 1917 ge geven moet worden voor gebruik van een lokaal der O. L. School aldaar. Voorstel van Burg, en Weth. tot vaststel ling eener nieuwe verordening op de heffing en invordering van Hoofd. Omslag. Idem tot aanstelling van een controleur voor de gemeentebelasting. Idem tot vaststelling van een instructie voor den te benoemen controleur. Idem tot opheffing van de tegenwoordige Armbesturen en instelling van een Bur- geriijk Armbestuur met een Arm meester. een zeker kwantum ter* beschikking moet Idem tot vaststelling van een nieuw Regie- - - - ment voor het Burgerlijk Armbestuur en wijziging van de verordening op de geneeskundige armenverzorging etc. Idem tot vaststelling van een instructie voor den te benoemen armmeester. Idem tot vaststelling van een verorde ning op do heffing en invordering van havengeld. Idem tot het aangaan van een geldlee- ning. Idem tot wyziging van de Gemeentebe- grooting, dienst 1917. Behandeling van de Gemeentebegrooting voor 1918 met voorstellen van Burg, en Weth. en het rapport der Commissie van Onderzoek. Koudum, den 17 October 1917. De Burgemeester voornoemd, P. ERINGA. W. Hendriks, Y. IJpma en J. de Vries c. dat de bliksemafleider op de westertoren is nagezien en daar een klein onbeduidend ge brek aan gevonden is d. dat een aanbod is gedaan om een telescoop op de westertoren te plaatsen. Hierover zal met de N. en Z. Hollandsche reddingmaatschappy in onderhandeling worden getreden daar deze maatschappij er waarschijnlijk ook belang in stelt by eventueels stranding van schepen. III. Aanbieding gemeente-armvoogdy weeshuis-begrootingen. Tot commissieleden ter onderzoek van deze begrootingen zyn door den voorzitter aangewezen de heeren do Boer, van Meekeren en Simonides. IV. Uitloting aandeelen geldleening. Uitgeloot zijn do nos. 16, 19, 22, 26 en 28. V. Vaststelling schoolgeldkohier 3de kwartaal. Vastgesteld op f 95.57. VI. Bespreking cursus herhalings-onderwys. Er wordt medegedeeld dat zich 6 jongens en 8 meisjes voor dit doel hebben opgegeven. Met het oog op de petroleum- en brandstofnood wenschen B. en W. de dag-schooluren iets te veranderen en te stellen op 8i/2—12 uur en 121/2 ’s Woensdags alleen *s voormiddags (als gewoon) en ’s Zaterdags geen school te houden. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD FRISO.

Friso nl | 1917 | | pagina 1