Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kort Nieuws. de aandacht van den Minister op deze ver boden handelsartikelen gevestigd. Te Leiden is op last van den burgemeester een groote hoeveelheid goederen opgestapeld in 2 pakhuizen en toebehoorend aan de N.V. «Het Nationaal Veem* in beslag genomen. WORKUM. Met ingang van 15 November is benoemd tot stationschef alhier, de heer Helge te Maassluis met intrekking van diens benoeming te Stavoren en tot stationschef te Stavoren de heer Stark, stationschef alhier. In de Dinsdagavond gehouden huishoudelijke vergadering van het departement Workum der «Maatschappij Tot Nut van ’t Algemeen» wer den herbenoemd tot commissarissen van de Nuts- spaarbank de heeren Y. Kuipers en R. S. Pot- ma en benoemd de heer J. Boonstra ter ver vanging van den heer B. S. Gaastra, die als zoodanig bedankt had. Herbenoemd werd als commissaris van de Volksbibliotheek de heer T. Gaastra Bz. Als leden van de controlecommissie voor de spaarbank werden benoemd de heeren IJ Oosten en J. Zwanenburg. Besloten werden 4 winter vergaderingen te houden. De afdeeling Workum van de Vereeniging ‘voor Volksonderwijs benoemde totiafgevaardigde naar de algemeens vergadering te Amsterdam, ‘van" dez^en^hagLrt1ge77anvah' den heer IJ. Oosten. Besloten werd een ouder- n avond te houden. Het ledental is met 15 ver meerderd. schikking gesteld om te worden gedistribueerd. Al spoedig kwamen bij de grossiers klachten in van winkeliers en klanten, dat de erwten be dorven en voor menschel ijk voedsel onbruikbaar waren. Deze erwten waren reeds het vorige jaar voor het leger bestemd en in verschillende entrepots te Rotterdam en elders opgeslagen. De nieuwe erwtenoogst nu zal door de leger- autoriteiten, bij wie de voedselvoorziening van het leger berust, voor het leger bestemd worden, terwijl de oogst van het vorige jaar aan de burgerij wordt gedistribueerd. De verzorging van deze levensmiddelen, welke bij warm en dompig weer aan bederf onderhevig zijn, is zeker niet toevertrouwd geweest aan de zorg van deskundigen. De verantwoordelijke autoriteiten dienen er derhalve wel rekening mee te houden aan wie de zorg voor de levensmiddelen wordt opgedragen. In beslag genomen. Duizenden kilo’s oud ijzer zijn te Rotterdam in beslag genomen, in verschillende partijen, hoofdzakelijk met stoombooten van buiten zon der consent aangevoerd. In den Oppert is beslag gelegd op 60 kilogram boter,verpakt in vier potten die vervoerd en afgeleverd werden door een man uit Vrijenban. In beslag genomen zijn verder tien zakken met 500 kilogram haver, die door een bode uit den Zuidhoek met zijn wagen naar de Schiekade ver voerd werden. Dinsdagmorgen zijn in een pakhuis in de Raam- poortstraat eenige duizenden kilo’s spek voor de regeering in bezit genomen. Bij een paar gelegenheidshandelaren te Bode graven zijn in beslag genomen 320 kisten cacao 40 doozen zeeppoeder, 15 pakken lucifers en 410 kisten zeep. De douanebeambten te Hansweert hebben op de Duitsche vrachtboot «Karlsruhe XI< 260 Kg. plantenvet ontdekt, bestemd voor uitvoer naar Antwerpen, en aan boord van de Duitsche stoom boot «Karlsruhe 8» eveneens een party vet. Van het eerstgenoemde schip is de stoker, en van het andere de tweede machinist gevankelijk naar Middelburg gebracht. In het pakhuis van den heer Grammer aan het Sluispad te Zaandam zijn in beslag genomen 123 balen kanariezaad, 71 balen voermeel, voor 80 pet. bestaande uit gemalen rjjst, 76 balen on gebuild tarwemeel, 2 balen groene erwten en 6 balen gort. Tevens is, nog voorloopig beslag ge legd op 100 kisten harde zeep en 6 kisten stijfsel De firma Bousquet, fabrikant in zeep te Delft vroeg bij het brandstoffenbureau elke week om 2000 K.G. kolen want anders moest hij het bedrijf stop zetten. Door den controleur van het brand stoffenbureau zyn thans bij dezen 14000 K.G. Duitsche kolen en 1500 K.G. Türdenkolen, wel ke onder turf verborgen waren, voor den dag gebracht. Nadat de inspecteur, de heer C. van de Pol, had vernomen, dat een vrouw, de doch ter van een bekend harmonica-speler, bijge naamd »bleeke Tonia*, die in de buurt van de Zandstraat zou wonen, veel kleingeld had ingewisseld, werd een nader onderzoek in gesteld. Het bleek te zijn, A. S., wonende Roode Zand. Verder bleek, dat zij Maan-fc dagmiddag met haar vriend naar Amsterdam was vertrokken. Dinsdagavond is zij terug gekomen. Doch vóór zij hare woning kon binnentreden, werd zij door drie rechercheurs aangehouden eu overgebracht naar het hoofd bureau aan het Haagscheveer. Bij visitatie werd op haar bevonden ongeveer f95, waar onder 18 zilverbons van één gulden. Zij ontkende aanvankelijk hardnekkig, dat zij iets ingewisseld had. Voorts verklaarde zij van niets te weten. Bij een verder onder zoek in de Zandstraat en omgeving bleek, dat bij een achttal winkeliers en caféhouders verschillende rollen dubbeltjes en kwartjes ter inwisseling waren aangeboden. Velen hadden aan dat verzoek gevolg gegeven. Geconfronteerd met verschillende winkeliers, bleef zij ontkennen, doch ten slotte viel zij door de mand en erkende zij, dat zij in den morgen van Donderdag 18 October om on geveer 5 uur bezoek heeft gehad van haar «vriend*. Deze haalde uit zijn zakken massa’s kleingeld tot een bedrag van f 280, dat hij in haar schort deed. Het geld werd daarna onder de bedstede gezet. Zij heeft daarna op verzoek van haar vriend in ver schillende winkels en café’s geld ingewisseld. Zij erkende ook, dat den vorigen avond haar «vriend*, genaamd J. H., met zekeren J. L. had afgesproken in de remise den diefstal te gaan plegen. Gisterennacht is J. L. in de Fabrieksstraat in zijn woning door de politie gearresteerd. Inmiddels is gebleken waar zich de «vriend* van «Bleeke Tonia* genaamd L. H., te Amsterdam bevond. Twee rechercheurs hebben zich daarop gis teren naar Amsterdam begeven en in een café in de Lange Niezel L. H. gearresteerd. Hij is overgebracht naar het hoofdbureau te Rotterdam, waar hij na aanvankelijk even ontkend te hebben, verklaarde dat hij den moord niet had gepleegd, maar dat J. L. den waker met een ijzer de hersenen had ingeslagen. Omtrent het verdere verloop van den aan slag op Van der Voorde kon L. H. tot dus ver geen nadere mededeeliugen doen daar hij te zenuwachtig was, om verder verhoord te worden. en der distributie is Dinsdag te Loosduinen in beslag genomen een groot aantal kisten Kwatta-reepen en cacao, dui zenden pakken lucifers, honderden flesschen gecondenseerde melk, koffie, suiker, enz., voor een waarde van ongeveer f 30.000. Door een winkelier en een tuinder was dat alles opgeslagen in het pakhuis van een brandstoffédhandelaar. Bij een hotelhouder werd een .voorraad anthraciet en petroleum ontdekt en geconfisceerd. Onder Groesbeek hebben de komiezen eergisternacht een smokkelaarsbende van 60 personen verrast, van wie de meesten door de duisternis ontkwamen. Een werd gear resteerd, verscheidenen vermoedelijk aange schoten en van 15 zijn de namen reeds bekend. De geheele buit, een groote partij drijf riemen, linnen en katoenen stoffen, zeep, sajet, chocolaad, olie, boter, vet., ter waarde van tienduizend gulden, viel den kommiezen in handen. Aan boord van de stoomboot «Maasnymph*, aan den motor in zee had moeten dalen, aan de Maaskade te Rotterdam, is beslag gelegd op 70 hectoliter bruine boonen, die, niet door een vervoerbewijs gedekt, uit Oudenhoorn zijn aangevoerd. In de Stampioenstraat aldaar is aange houden een waterstoker, die 10.000 kilogram steenkolen vervoerde, gekocht van een sleep bootkapitein en uit Duitschland aangevoerd. Op bevel van den Minister heeft de poli tie te Barneveld bij den landbouwer C. Woole aldaar 285 K.G. stamboonen in beslag ge nomen. De oolijkerd had deze boonen in de couranten te koop aangeboden en aldus Een geheimzinnige bezoeker. De bewoonster van een huis aan de Schip- perstraat te Amsterdam vond bjj baar thuis komst de deur van haar kamer, die goed ge sloten was geweest, open voorts bleek een raam aan de achterzijde opengeschoven te zyn. Zjj waarschuwde de politie, die een onderzoek in stelde in de woning en er een twintigtal pak ken wollen stoffen geborgen vond. Terwjjl de politie nog met haar onderzoek bezig was, hield er een rijtuig voor de deur stil en kwam iemand de trap op. Denkende, dat het haar man was, riep de bewoonster naar beneden«Ben jij het man, gelukkig dat je er bentde politie is er ook al.» Waarop de vermeende echtvriend zich ijlings verwyderde, in het rijtuig vluchtte en hard wegreed. Dichterlek. In een onzer groote gemeenten smokkelde een hoofdambtenaar een versje uit het »H.bld.« be vattende de klacht van een verkleumenden ge- meente-ambtenaar, tusschen de stukken, bestemd voor den Burgemeester. Het gedichtje kwam terug; echter met een dichterlijk commentaar van Z. Ed. Achtbare. Het oorspronkelijk versje en de bijvoeging van den Burgemeester plaatsen we hier beide. Het eerste versje bevatte het volgende ambte naars request Burgemeester, ’t is gelukt 1 ’k Heb ten slott’, verkleumd, zooeven Deze regels neergeschreven, Onze zielswensch uitgedrukt Laat toch aan uw stadsgetrouwen, Die hun arbeid willen doen, Reeds wat warmte, bjj rantsoen In uw kille stadsgebouwen 1 En <ontdooid, herleefd en frank Brengen we u nog warmen dank I En de Burgemeester antwoordde daarop met Met een extra paartje sokken (Dames nemen dubbele rokken) En om elke pols een mof Van een beetje warme stof Vóór bureautijd een uur loopen Dan kan wachten nog dat stoken 1 Voorbeeld zij hier het stadhuis Voor den burgers eigen thuis 1 Brandstof spa&rn is burgerdeugd, ’t Geeft den burgervaar veel vreugd. In beslag genomen. Door een inspecteur uit Den Haag ambtenaren der distributie erger. De nacht daalde. De aviateurs maakten een vreeselijken nacht door. Welk een verlichting, toen de nieuwe morgen daagde, maar het gevaar voor ontdekking door den vijand werd ook grooter. Welk zalig gevoel, toen een schip op hen af kwam, waarop de Hollandsche vlag wapperde, ‘t Was de «G. 15* uit Vlissingen. Gered! De Hollandsche matrozen hielpen de afge matte verkleumde mannen aan boord. Een van deze kon zich nauwelijks meer verroe ren maar nu waren er helpende handen genoeg. Gauw naar beneden. De natte kleeren door droge vervangen, warme drank, eten en rust. De Engelschen waren dankbaar voor het vriendelijke en gastvrije onthaal. De officieren gaan morgen naar Den Haag en de onderofficieren gaan naar Groningen. In Den Haag zal over de kwestie van inter- neering worden beslist. De gemeente Den Haag geeft thans een crisis-courant uit, waarin behalve de officieels publicaties ook wenken gegeven worden over de gasrantsoeneering, over het aflezen van den gas meter, dat nu iedereen moet kennen, mededee- lingen over de centrale keuken en andere nood- keukens, over den verzameldienst van groente- afval en etensresten, over de warm water wagens en zelfs een rubriek varia I Het blaadje opent ook een vragenbus. *t Viel voor bjj de herstelling van een onzer hoogste torens. Men was vol moed bezig een zwaar blok steen naar boven te hjjschen. 't Scheen erg tegen te vallen, want,de klok sloeg twaalf uur en ’t blok was nog maar half weg. De werklui beraadslaagden wat nu te doen. Hyschen we hem door, dan duurt ’tnog minstens een half uur, laten we hem zakken, dan is ’t in een kwartier klaar. En zoo ge beurde het, dat 't blok om kwart over twaalf weer beneden was en óók, dat de werklui pas om kwart over twaalf naar huis gingen. Een lezer uit Limburg schrjjft aan de «N. Ct.« dat hjj dezer dagen aardappelen zag inkuilen in een kuil, die gedeeltelyk met water gevuld was. Zjj worden zoo spoedig «geschikte voor veevoeder of voor de drogery. Als er dertig procent rotte aardappelen in de party zyn, keuren de rykscontroleurs ze af voor de consumptie. Zjjn de aardappelen voor het vee schadelik, dan gaan ze naar de drogery. De firma G. J. Thieme te Arnhem heeft haar steendrukkery-personeel ontslag aangezegd tegen 1 December a.s., zoodat hare gezellen, waarvan er zyn met 25 en 40 -dienstjaren, werkeloos wordan. Volgens een «Times«-bericht uit Washing ton moet Roosevelt sedert 1907 aan één oog blind zyn. Hjj had eens oen boksparty mot Husky, een jong artillerie-kapitein, die nom zoo’n niet ver van de Noord-Hinder. Afgemat en uitgeput waren ze, en geen wonder, want drie-en-twintig uur hadden ze in zee gedre ven, toen de machine gedaald was. kon men de motor niet meer herstellen. De hydroplaan was een drijvend wrak geworden, waarop vier jonge vliegers hulpeloos zaten. Geen vaartuig was natuurlijk in de nabijheid te ontdekken. De golven sloegen nu en dan over de schipbreukelingen heen. De kleede- ren werden doorweekt. De wind stak op, het werd slecht weer. Zoo ging Dinsdag in angstig wachten voorbij. Het werd nog (Tel.) De moord te Rotterdam. In verband met den moord op den waker der Rotterdamsche Electrische Tramweg- maafschappij J. van der Voorde zijn twee mannen en één vrouw door de Rotterdam sche politie gearresteerd. Het is zeker, dat men daarmee de daders in handen heeft Grassoep. Een recept, dat misschien in de toekomst van nut kan zyn, is in de «Vegetarische Bode» van deze maand opgenomen. Het betreft de toebe reiding van,grassoep. Het recept luidt «Men neme een hoeveelheid (b.v. een halve emmer) zoo mogelijk jong, versch gesneden gras, wascht het en zet het met ruim water op het vuur en laat dit ongeveer een half uur koken, totdat het water groen ziet, ten bewjjze dat de sappen aan het gras onttrokken zijn. Dan ver- wijdere men het gras door paardeharen zeef of vergiet. Het vocht wordt, gelijk bloemkoolsaus, met bloem en boter bereid. Verhouding: op 1 L. vocht 30 gram tarwebloem en 40 gram plantenboter. Men smelt de boter, roert de bloem er door en brengt dit roerende aan de kook, giet het vocht, telkens bij scheutjes, er by, totdat alles verbruikt is. Dan laat men de soep roerende even doorkoken, nadat men er zouten een scheutje soya aan toegevoegd heeft. Men kan er een geklopt ei door roeren, doch noodig is dit niet.» Een hoffelijke dief. Er wordt in Den Haag aan een bovenhuis aangebeld door een man met een bouqet. Het dienstmeisje neemt bloemen en bjjbehoorend briefje voor mevrouw in ontvangst en gaat er mee naar boven. De bezorger wil gaarne even «op ant woord wachten». Als het meisje echter met bouquet en kaartje in de vestibule terngkeert, zijn daaruit met den bloemenbezorger drie rij wielen verdwenen. Pas nu kan zjj met mevrouw verklaren, wat toch bedoeld werd met de bloe men en met het kaartje, waarop niets anders stond dan «Bedankt voor de karretjes». Diefstal koperen naambordjes. Te Rotterdam moeten tegenwoordig de kope ren naamborden het ontgelden. Het gele koper doet immers een rjjksdaalder en het roode f 4 a f 5. Dat er op een enkelen dag een klacht of tien over gemoerde bordjes inkomen bij de po litie is geen zeldzaamheid. Verscheiden groote kantoren hebben dan ook hun koperen borden binnengehaald en ze vervangen door witgeschil derde houten. De ironie van het noodlot heeft thans gewild dat bij een architect en timmerman, die van tal van zyn klanten opdrachten had hun voor de heeren dieven waardevolle borden door andere te vervangen, het eigen naambordje gestolen is. Wyl hij vlak naast een politie-bureau woonde, had hy ’t er maar op gewaagd het zjjne te la ten zitten. De gevaarlijke nabijheid heeft de koperdieven echter niet weerhouden van de ge legenheid te proflteeren, wat de schaarsche straat verlichting hun vergemakkelijkte. Een Eng. vliegmachine gedaald. In regen en wind kwam de torpedoboot »G, 45* eergisteren te Vlissingen binnen en bracht veilig aan wal vier uitgeputte Britsche aviateurs. Samen hadden ze een groot watervliegtuig bemand, dat door een defect Namens de coöperaties «Voorwaarts», «Voor uitgang», «Voorzorg», «de Rotterdamsche Coöp Verbruiksvereenigrng» en «Eigen Hulp« is Dinsdag aan het koffie- en thee- distributiekan toor te Amsterdam het volgende telegram ge zonden Koffie- en theebons 1 en 2 zyn geldig tot 31 October. Meeste winkeliers, en ook on- dergeteekenden, zitten geheel zonder branders zitten vast aan N. O. T.-rantsoeneering en weigeren aflevering bij indiening van deze bons door winkeliers ter aanvulling van hun voor raden. Duizenden bons zijn nog in omloop, vooral van groote, minder koopkrachtige ge zinnen. Verzoeke dringend branders en handelaars instructie te geven om op bon 1 en 2 aan winkeliers af te geven tot den datum van geldigheid. Elke Rijksdistributie waarmee de N. O. T. zich bemoeit, is anders pure onmogelijkheid. Ontginning van woesten grond. Ga, om te voorzien in den dreigenden voedsel- nood, de woeste gronden ontginnen I Die raad geeft een deskundige in het »Hbld,« Er liggen in ons land nog ongeveer een half millioen hectaren- woesten grond waaronder zeker 150.000 a 200.000 H, A. zyn die door hun aard, hun samenstelling en hun ligging ten op zichte van het bodemwater, direct voor ontgin ning geschikt zijn en van nature een tamelijk groote vruchtbaarheid bezitten. Alleen zou hier en daar de waterstaatkundige toestand verbeterd moeten worden. Nu zjjn haver en boekweit gewassen, die van alle korensoorten het best op pas ontgonnen ontgonnen gronden gedijen, terwyl de uitzaai daarvan eerst laat in ’t voorjaar behoeft plaats te vinden. Wilde de minister van landbouw daarom zeer krachtig optreden, dan zou het mogeljjk zijn om tegen dien tjjd, 150.000 H.A. woesten grond om te leggen en voor bebouwing met boekweit en haver geschikt te maken. Krachtige maatrege len moeten daarvoor echter worden genomen. In de eerste plaats zou de waterregeling moeten worden verbeterd, en daarna moesten grond werkers worden gerequireerd, voor het omspitten van den grond. Konden er 150.000 stevige mannen beschikbaar worden gesteld, en wanneer de legerautoriteiten loyaal hun medewerking willen verleenen, gaat dat, zonder dat die mannen uit het militaire gareel worden gespannen, dan zou in 100 dagen, dus in ruim drie maanden tjjds, die oppervlakte doorgreppeld en gespit zyn. Jenever-accjjns. De jenever-acccijns brengt tegenwoordig steeds meer op, Augustus wees een stijging aan van f 800000, September leverde f 400 000 meer op, een bewjjs dat er steeds meer jenever wordt gedronken. Het verbruik van bier is belangryk gedaald, hoewel de accjjns f 350.000 meer opbracht. De oorlogswinstbelasting heeft tot dusverre f 121.000 000 opgebracht; de oorspronkelijke raming van minister Treub is hierbjj reeds verre overschreden. Dr. Kuypers jubileum. Dr. A. Kuyper deelt in de «Stand.» mede, dat hjj Maandag, ter gelegenheid van zyn 80sten verjaardag alleen ten zijnen huize personen zal kunnen ontvangen, die hem willen gelukwen- schen en slechts van 3 tot 6 uur ’s nam., daar zyn artsen hem een langere receptie, met het oog op de nawerking van zyn val te Weisser Hirsch ten stelligste ontraden. De postchèque en girodienst. In de Staatscourant van eergister zyn opge nomen de voorwaarden waarop men rekening houder bjj de instelling van een postchèque en girodienst wordt, en de tarieven van dezen dienst. Rantsoen Peulvruchten. Het rantsoen voor peulvruchten is met ingang van 6 Nov. vastgesteld op 1 K.G. per hoofd per 4 weken, geldend niet alleen voor groene erw ten en bruine boonen, maar ook voor capucjjners, witte boonen, duiveboonen, enz. Met ingang van 6 November zijn voor peul vruchten de volgende maximum-kleinhandel- prjjzen vastgesteldgroene erwten en bruine boonen 22 cent per K.G., 11 cent per i/2 K.G., capucyners, grauwe erwten en daarmee gelijk te stellen soorten 54 cent per K.G., 27 cent per ï/2 K.G., witte boonen, kievitboonen en derge- lijke 45 cent per K.G. 23 cent per l/2 K.G. duiveboonen, paardeboonen en dergelijke 35 cent per K.G., 17i/2 cent per l/2 K.G. Distributie-maatregelen. R y s t. Volgens het «H.bld.« heeft de regee- geering in de schaarschte aan rjjst aanleiding gevonden de nog aanwezige grootere partyen op te vorderen en op te slaan. Wie nog partyen van eenige beteekenis in voorraad had, heeft die moeten afstaan, en deze partyen zyn in twee plaatsen van het land bijeen gebracht en opge slagen. Sommige winkeliers hebben nog partjjtjes van enkele balen in voorraad, het is niet onwaarschynlyk dat ook deze nog zullen worden gevorderd. Aardappelen. Het bezwaar, dat land bouwers hebben gemaakt tegen den last, hun op de schouders gelegd om een juiste schatting van hun aardappeloogst te geven, wordt door den minister van landb. denkbeeldig geacht. Hij schrjjftDezerzjjds zal natuurlijk rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat het voor een verbouwer piactisch onmogeljjk is, nauwkeurig op te geven, hoe groot zyn aardappeloogst is, of zjjn zal, zoodat niemand, die naar zjjn beste weten zoo nauwkeu rig mogeljjk de grootte van zyn omzet opgeeft, te dien aanzien gevaar loopt, met den strafrech ter in aanraking te komen. Vaseline. Verkoop en vervoer van witte vaseline is voor hoeveelheden grooter dan 25 gram verboden. 120,000 K.G. erwten bedorven. In de tweede helft der vorige week zjjn naar de «Maasb.» verneemt, aan de gemeente Rotter dam 1200 balen (120,000 K.G.) erwten ter be- De koffie- en thee-distributie.

Friso nl | 1917 | | pagina 2