voor de Gemeenten Workum, Hem, Oldeph. en Noord®., Hindeloopen en Stavoren. Hj er st gedacht en. No. 45. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG 3 NOVEMBER 1917. 76-78, Amsterdam, en in den kleinhandel is vastgesteld op f 2 Mar ’t minske ropt fen stakom jier Krekt oft syn libben iwich wier Net neatich as it skifte tsjêf, Mar wjukkelt boppe it iepen grêf. Neat better giet de minske it óf As de apelbeam der yn syn hóf, Hwent och syn libben ommersek Dat groeit en bloeit mar for in rek. Ho ’t dus it libben hjitte mei? In doarmjen op ’e lóste wei Elk siikket op syn wize onT’t best. Elk fynt it solde it grêf op ’t lóst. Neat better giet de minske it óf As de apelbeam der yn syn hóf, Dy ’t dimmen him nei stjêrren joech Sadré de hjerst syn kroane'droech. Foarst Hjerst skaeit mei syn sabelstêf Srnyt blom en blêd as stof en tsjêf Yn ’t slyk fen ’t troohwiete ierdryk êf Yn ien ünmietlik moddergiêf. De apelbeam syn keale krün De stallen yn ’e deade tón Dogge as yn byldspraek üs forstean Dyn libben ek scil skielk forgean. De minske hat syn maitiid, Mar ienkear yn ’e tiid Fen ’t koarte of lange libben, Syn jeugd allinne is bliid. De swealtsjes seagen *t kommen En dêrom teagen hja Fen langstme trillewjukjend Nei *t sinnich Süden ta. Sa hawwe se altyd Maeitiid, Hjar hele libben lans, De minsken neffens hjarren Forskele dêryn gans. Hwet yn *e boppeloften Wyld omgiet, foar en nei, Dato hellet skielk üt *e ierde De léste eiken wei. It libben is yn ’t neigean Oer ’t hele fjild en gea, Soms wol ’t him noch ris opjaen In blinkje foar ’e dea. De beammen stean toskomfle Hjar blêdden falie er ou, En nei ’t it waeit en wiettot Forgean se malle gau. It libben soil as *t beammegrjen Forwis fortoarje en net misskien, Dus moatte wy ek foar *t we gean, As ’t beamke fol biloege stean. Hwent as al ’t grien fortoarje mei De frucht bliuwt frucht en foerret nei. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. FRISO. gesteld om aan lichtlooze gezinnen een toeslag Niis krektsa foei nou stiet er keal It léste bledtsje toar en feal... Mar *t beamke lykwol soarge dat Hy fruohten by’noar garre^hat. En oan syn hirde tüken sprat Fen *t jier gjin ien nij blêd wer üt. Né, al syn moaije bledtsjes komm’ Mei koarten yn *e modder om. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Distributie-maatregelen. Thee en koffie. De minister van land bouw, nijverheid en handel heeft“het volgen de bepaald 1. De leveranciers van thee en koffie aan detaillisten, sullen in het tijdvak van 1 tot en van 19 ets. op de liter petroleum te geven. Zout. Reeds een week of drie lijden we in ons land weer aan zoutschaarschto. Van gebrek is nu niet onmïddellijk sprake, maar tal van winkeliers zitten toch leelijk krap, vooral op ’t platteland, waar men soms zout verkoopt per onsje tegelijk. In Utrecht heeft men zich met ruw zout moeten helpen, aangezien de ziederij aldaar niet werken kan. Is er dan geen zout genoeg? vraagt »De Standaard». Zeker, maar vele ziederijen kunnen niet wer ken vanwege den kolennood en ook het ver voer van het artikel levert moeilijkheden op. Daarbij komt, dat de zieders voor hun brand stof, die ze voor hun bedrijf noodig hebben, als ieder ander hooge prijzen moeten betalen. De maximumprijs voor zout, door den minis ter gesteld, dekt niet meer de exploitatie. Ook de winkelier verdient niet meer aan zijn zout ver koop. In een plaatsje dicht bij Amsterdam had eon winkelier zout gekocht tegen ’n door de zieders gestelden hoogeren prijs. De man kon niet verkoopen, omdat hij dan boven den maximumprijs gaan zou en daardoor gevaar liep een proces-verbaal op te loopen Men verwacht dus spoedig een verhooging van den maximumprijs van zout door den Minister- Vierde Oorlogswinter. Geen kolen voor den haard, Geen boter om te smeren, Geen broodje zonder kaart, Geen luxe meer in kleeren Geen blaker met een kaars, Geen rijst haast meer te krijgen, Geen koffie, of slechts sohaaraoh, Geen kamer meer ons eigen Geen band meer om de fiets, Geen warmte in de woning, Geen vet meer, of haast niets, Geen koek meer en geen honing Geen auto meer op straat, Geen zoolleer voor de schoenen, Geen sneltrein, die meer gaat, Geen bad om ons te boenen Geen cooks, geen anthraciet,* Geen meel, geen spek, geen boonen, Geen thee, o groot verdriet, Geen huurhuis om te wonen Geen werk meer thuis voor school, Geen licht meer in de straten, Maar volop apenkooi Bij ’t over vrede praton. H. P. POSTILJON. Een werkster en haar verloofde. Als mynheer en mevrouw, aan den Ko ninginneweg te Amsterdam, uitgingen en de werkster zou komen, legden zij den sleutel onder den mat, zoodat de werkster, door de benedenburen binnengelaten, dan gemakkelijk in de woning kon komen. Zoo gebeurde ook 10 Aug. Toen de familie ’s avonds thuis kwam, lag de sleutel weer onder de mat, maar in de woning bleek ongeweuscht bezoek te zijn ge weest. Een bedrag van f 368 en een aan tal gouden en zilveren voorwerpen waren ont vreemd. Bij onderzoek bleek, dat de verloofde van de 27-jarige werkster door haar was binnen gelaten. Hij had eerst een krant gelezen, Deze maat* maar wa* ^0 daarna gedaan had, wist zij niet. 0.05 K.G. THEE. op bon no. 6 eener thee en koffiekaart 0.1 K.G. KOFFIE. 3e dat de maximumprijs voor vetkaarsen per K.G. WORKUM, den 2 November 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Burgemeester van Workum brengt ter kennis van de ingezetenen dat volgens minis- trieele aanschrijving le Bon no. 2 der Rijks-Petroleum-Distri- butiekaart geldig zal zijn van 1 tot en met 15 November 1917 voor een hoe veelheid van 2 L. Petroleum. 2e dat gedurende het tijdvak aanvangende op 1 November en eindigende op 15 November 1917 door detaillisten aan verbruikers zal mogen worden afge leverd op bon no. 3 eener thee en kof fiekaart 0.05 K.Q. THEE. op bon no. 4 eener thee en kof fiekaart 0.05 K.G. KOFFIE, in het tijdvak aanvangende 16 November en eindigende op 30 November 1917 op bon no. 5 eener thee en koffiekaart De Burgemeester van Workum, brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Landbouw Nijverheid en Handel navolgende maximum- kleinhandelprijzen heeft vastgesteld voor vermicelli en vermicelliflguren verpakt of onverpakt f 0.75 per K.G., f 0.08 per 0.1 K.Q., voor macaroni en macaronihorens en coquilles: onverpaktf 1.30 per K.G. of 0.15 per 0.1 K.G. in origineele verpakking: f 0.75 per ï/2 K.G. voor geraffineerd zont: f 0.13 per K.G. en f 0.07 per K.G. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Burgemeester der gemeente Workum brengt ter kennis van ingezetenen dat de uitreiking van bons voor reparatieleder over de maand November zal plaats hebben op Dinsdag 6 November a.s., des n.m. tusschen 3 en 5 uur. in het locaal A. Z. ingang Bagijnestraat. De uitreiking zal weer geschieden volgens het alphabet, terwijl er alsdan tevens uitsluitend gele genheid bestaat tot het in ontvangst nemen van aanvragen voor bons over de maand December. Aangezien de maximum hoeveel heid reparatieleder voor de maand November voor deze gemeente is verhoogd van 46 K.G. op 64 K.G., bestaat er thans nog gelegenheid om door gezinnen meer dan 1 paar schoenen te laten repareeren. De aanvragen hiervoor zijn te bekomen ter Secretarie in de gewone kantooruren en moeten uiterlijk op Maandag 5 Nov. a.s. vóór des n.m. 5 uur ingevuld terugbezorgd zijn. Workum, den 2 November 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Intusichen bleek uit andere aanwijzingen duidelijk zijn aohuld. Hij werd gearresteerd, en stond dezer dagen terecht, maar ontkende alle schuld. Zijn verloofde trachtte hem te redden door hare vroegere verklaringen terug te nemen. Niettegenstaande herhaalde waarschuwingen zou zij toch een meineedige verklaring onder- teekenen, maar op *t laatste oogenblik hielden de ernstige waarschuwingen haar terug. Ze toekende niet, zoodat zij niet wegens meineed werd gearresteerd. Tegen haar verloofde, een 28-jarig bank werker, werd twee jaar gevangenisstraf ge- ëischt. De smaak van het brood. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening méldt In de volgende weken zal door de Regee- ring veel inlandsche tarwe in ontvangst worden genomen, die in korten tijd moet worden ver werkt. De tarwe toch is dit jaar vochtig en er zou dus, wanneer ze bewaard werd, allicht bederf komen. Daar nu de grootste zuinig, held met broodkoren is geboden, mag natuur- met 27 November aan detaillisten thee en koffie mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen bon no. 1 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.g. thee en op een hun door een detaillist over te leggen bon no. 2 eener thee- en koffiekaart 0.15 Kg. koffie, geldende deze hoeveelheid als voor ziening in de behoeften van den detaillist voor de geheele maand. 2. Gedurende het tijdvak aanvangende op 1 November en eindigende op 15 November, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 3 eener thee en koffiekaart 0.05 Kg. thee op bon no. 4 0.05 Kg. koffie. 3. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 November en eindigende op 30 No vember, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 5 eener thee- en koffiekaart 0 05 Kg. thee op bon no. 6 0.1 Kg. koffie. 4. Bons no. 3 en 5 voor thee en no. 4 en 6 voor koffie, door detaillisten van ver bruikers in ontvangst genomen, kunnen door den betreffenden detaillist dadelijk aan zijn leverancier worden afgegeven nader zal be kend gemaakt worden, welke hoeveelheid de leverancier op deze bons na 30 November zal mogen afleveren aan den detaillist. Kool. In verband met de vele aanvragen die inkomen bij de Rijks Commissie van Toe zicht op de Groenten-Centrale, wordt mede gedeeld, dat wegens de schaarschte van vee voeder geen vergunning zal worden gegeven tot het drogen, zouten en uitvoeren van boerenkool. Uien. Van de voor export geveild wor dende uien moet 70 pot. voor «overland» en 30 pot. voor «overzee» geveild worden. Met ingang van heden mogen geen uien voor de beschikbaarstelling uit de hand ge kocht worden, doch moeten ook deze worden geveild. Peulvruchten. Met de distributie van peulvruchten zal de min. v. landb. den 6den November beginnen. Het rantsoen zal dub bel zoo hoog zijn als verleden jaar. Vetkaarsen. De minister van land bouw, nijverheid en handel heeft den maxi mumprijs voor vetkaarsen in den kleinhandel vastgesteld op f 2 per K.g. B ij e n w a s. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft vastgesteld een maximum kleinhandelprijs voor zuivere gele bijenwas van f 6 per K.g. onder voorbehoud dat de verkoop geschiedt over de «oonbank en tot een hoeveelheid van ten hoogste 1/i Kg. Tydsbealommeringen. Te ’s Gravenhage heeft de Raad besloten schoolvoeding in te voeren voor openbare en bijzondere bewaarscholen. Een bedrag van f 5250 werd beschikbaar gesteld. De Raad van Leiden heeft besloten aan lichtlooze gezinnen een toeslag van 19 cent op den petroleumprys te geven. L- regel kost f 600 per week. In den Utrechtsoben Raad deelde een der wethouders mede, dat de Brandstoffencommis sie 25-maal naar den Haag was geweest, doch dat zij geen zekerheid had kunnen krijgen of voldoende steenkolen zouden kunnen wor den verstrekt. Men zal die brandstof moeten accepteeren, die de R. K. D. zal toewijzen. Met 1 Nov. zal aldaar de kostelooze school voeding worden ingevoerd. Tevens wordt aan kinderen, die het betalen kunnen, de ge legenheid gegeven eten uit de centrale keuken te nuttigen tegen 10 ets. per portie. Een som van f 12.500 wordt beschikbaar NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i i i FRISO I

Friso nl | 1917 | | pagina 1