voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. I ZATERDAG 24 NOVEMBER 1917. No. 48. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. K.G. Binnenlandsch Nieuws. Nadat opgemerkt is dat deze nu van petroleum mist, wenscht Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. iegelijk die gelooft. Inbraken. Zaterdagnacht is er ingebroken ten huize van den heer Huber te Beekbergen. Bij het vernemen van gerucht in een der vertrekken ging de heer H met een bij hem verblyven- zure De melkvoorziening te Amsterdam. ’t Loopt vast met de melkvoorziening van de hoofdstad, zoo meldt de »Tel.< De aan voer heeft plaats met een dagelijksch tekort van niet minder dan 32,000 liter op de 114,000 liter, die noodig zijn. Dan gebeurt het tegen woordig vaak, dat door het zachte weer nog duizenden liters moeten worden afgekeurd. De Amsterdamsche bond van melkslijters ziet de rantsoeneering reeds aankomen, en zal in een vergadering naiddelen gaan bespreken, om de melkvoorziening van de hoofdstad beter geregeld te krijgen. Huidenzouterjjen tot stopzetting gedwongen. De Vereen, van Ned. Huidenhandelaars deelt mede, dat sedert de vorige week door het Duitsche zoutkantoor geen zout meer ter Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. fl.85 fl.30 f2.15 fl.60 f2.00 verhoogd De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN, op Dinsdag 20 November, ’s voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer Avenhorn van Nauta, Bur gemeester. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de in de notulen voor komende verordening op de winkelsluiting merkt de voorzitter op dat het wel geoorloofd is om na sluitingsuur licht in de winkels te doen branden. De heer Simonides keurt dat af. De ver vroegde winkelsluiting is ingesteld om petroleum te besparen en dat wordt alsdan niet bereikt. Waartegen door anderen als hunne meaning te kennen wordt gegeven dat niemand onnoodig licht in zjjn winkel zal laten branden en dat de winkelsluiting hoofdzakelyk is ingesteld om onaangename concurrentie te voorkomen van hen die wel petroleum of andere verlichtings>grond- stoffen hebben, togen anderen die zulks niet bezitten en met hun 2 liter rantsoen toe moeten. Punt 2. Mededeelingen. Medegedeeld isdat Ged. Staten hebben goedgekeurd a. het plan geldleening van f 800, b. wijziging begrooting 1917, c. rekeningen 1916 en schoolgeldkohier 3de kwartaal 1917. Dat De heer Bakker ijst op het nog al belang rijke pensioen van Postma, waartegen de voor zitter aanmerkt dat daarmee by het tractement geen rekening gehouden mag worden. Waar tegen Bakker weer aanvoert dat by benoemingen de voorkeur gegeven wordt aan een gepension- neerde, omdat het tractement klein is. Voorts wordt opgemerkt dat, als Postma duurtetoeslag krijgt, dit anderen in gemeente dienst ook aan zal sporen die toeslag te vragen. Voorts wordt opgemeikt dat, als Postma f 50 toeslag krijgt, hy met inbegrip van het pensioen met het hoofd der school geljjk staat in inkomen. Nog wordt er op gewezen dat het dan mis schien beter zou wezen Postma zyn belooning voor distributiezaken (thans f 50) nog iets te verhoogen, doch dit blyft verder onbesproken. Het voorstel f 50 duurtetoeslag wordt hierna met algemeene stemmen verworpen. Nu er byna geen lantaarns worden gebruikt vraagt de heer v. d. Kooi of het tractement van den lantaarnopsteker nu niet iets ingekort dient te worden. Nadat opgemerkt is dat deze nu ook het vry gebruik van petroleum mist, wenscht v. d. Kooi hieromtrent geen voorstel te doen. Over de tractementen van het onderwijzend personeel is lang beraadslaagd. De regeling is thansvoor het hoofd dar school, 13 dienstjaren f 900, 36 f 950,6—9 f 1000 en 9 en meer dienstjaren f 1050. Onderwijzers 13 dienstjaren f 550, 36 f 625, 6—9 f 700, 9—12 f 775 en 12 en meer In een vergadering van de Amsterdamsche Gezondheidscommissie is echter gewaarschuwd tegen het vullen van hooikisten met hooi, wijl daarin bacteriën aanwezig zyn, die haar weg gemakkelijk vinden naar het eten, waar ze dit geldt vooral voor vleesch en soep een heerlijken voedingsbodem vinden. Aanbevelene- waardig ia de hooikist te vullen met houtwol of papiersnippers en de bedekking van flanel te maken. Vleesch moet vooral goed gekookt, gestoofd, of gebraden zyn, voor men het in de hooikist doet, anders zyn alle ziektekiemen niet gedood en komen die kiemen in de hooikist juist in een bij uitstek gunstige conditie, zoodat zy ziekteverwekkend kunnen worden. Eigenlijk moest men, zoo zegt de directeur van den Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, de hooi kist alleen maar gebruiken om het eten warm te houden. Vrouwelyke predikante. De Doopsgezinde predikanten in Friesland hebben weer een vrouwelijke collega. Zon dag deed de nieuwe predikante, mej. T.Ger- ritsma, van Oranjewoud, haar intrede by de Doopsgezinde gemeente te Baard, met een leerrede over Romeinen 1 16: Want ik schaam mij des evangelies van Christus niet, tsy de post politietractementen, zegt de voor zitter dat Postma een verzoek had willen in- )ging van tractement met het der levensmiddelen, maar dat meende en dat het daarom is overgegaan. Hy I of een duurtetoeslag vanf 5Ó r middelen niet alleen door Postma maar ook b.v. door de arbeiders wel degelyk gevoeld wordt, maar men kan daar niet altijd aan tegemoet komen. afwyzend is beschikt op de subsidie-aanvraag lager onderwijs. Allen voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Vaststelling verordening provinciale keuringsdienst en benoeming van onbezoldigde gemeentekeurmeesters. Wordt mededeeling gedaan van de voorwaarden waarop de toetreding kan plaats hebben, o. a. dat het voor een duur van 10 jaren gaat en dat de kosten voor de gemeente f 53 zullen bedragen. De voorzitter en de heeren Simonides en Bakker zien in toetreding niet veel heil. Eerst genoemde zou er meer voor gevoelen als de goederen gekeurd werden vóór ze hier aan kwamen. Zoo het thans geregeld is kunnen de ondeugdelyke waren wel voor een groot deel verbruikt zyn voor het kwaad aan *t licht komt. De heeren Borneman, van Meekeren en v. d. Kooi spreken ten gunste der zaak. De verordening wordt hierna met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Tevens worden de bestaande keurmeesters ook als onbezoldigde keurmeesters voor Hindeloopen benoemd. Punt 4. Vaststelling gemeente-, armvoogdy en weeshuisbegrooting 1918. Namens de commissie rapporteert de heer van Meekeren dat de begrootingen zyn onderzocht en geen aanmerkingen zyn bevonden. Hierna wordt de gemeentebegrooting behandeld. Onder de uitgaven komt een nieuwe post voor van t 165 voor het bouwen van een lykhuisje naast de toren op het kerkhof. By de post politietractementen, zegt de dienen om verhoog oog op de duurte i deze vergadering eerder plaats had dan hy meende en dat het daarom is overgegaan. Hy beveelt nu echter een verhooging van tractement of een duurtetoeslag vanf 50 aan. De heer de Boer zegt dat de duurte der levens- Kleinhandelprijs. per voor verpakking, noch voor r—’-- 1 kunnende intusschen levering in verpakking en thuisbezorging slechts worden verlangd voor zoover die gebruikelijk was, terwijl het drogen van alle soorten fruit vanaf heden is verboden. Workum, den 22 Nov. 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De BURGEMEESTER der ge meente Workum brengt ter kennis van belanghebbenden 1. dat de uijreiking van bons voor levensmiddelen zal plaats heb ben op Dinsdag 37 Novem ber a.s. in de bekende uren 2. dat er alsdan gelegenheid wordt gegeven een aanvraag-formu- lier te bekomen voor het verkrijgen van een bonboekje voor de verstrek king van melk aan zwakken, zieken, en kinderen beneden den leeftijd van zes jaren, die op geneeskundig advies hiervoor in aanmerking komen, tegen den prijs van 11 cent per liter 3. dat op "Vrijdag 30 No vember a.s., des namiddags tusschen 3 en 5 uur in het locaal A. Z. uitsluitend gelegenheid be staat tot het in ontvangst nemen van bons voor reparatieleder over de maand December, alwaar dan tevens gelegenheid wordt gegeven voor het inleveren van de ingevulde aanvraag-formulieren voor het ver krijgen van melk alsvoren genoemd. Workum, den 22 Novb. 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De BURGEMEESTER der gemeente Workum maakt aan de in gezetenen bekend, dat volgens ministerieele aanschrijving van gedroogd fruit de navolgende maximumprijzen zijn vastgesteïd Tusschenhandelprijt. Gedroogde zoete appelen (geschild) f 1.75b per K.G. (ongeschild) f 115 (geschild) fl.85 (ongeschild) f 1.35 fl.70 dienstjaren f 850. B. en W. stelden voor dit aldus te verhoogen. Hoofd: 1-5 f 1000, 5—10f1100,10—15f1200 en 15 en meer dienstjaren f 1300. Onderwijzers: 1—3 dienstjaren f 600, 3—6 f 700, 6-9 f 800, 9—12 f 900 en 12 en meer dienstjaren f 1000. Van het onderwijzend personeel was echter even voor den aanvang der vergadering een ver zoek ingekomen om de regeling aldus te makenj 6—9 f 1150, 912 f 1225 en 12 en meer dienst jaren f 1300. Onderwijzers: 13 dienstjaren f 700, 3—6 f 775, 69 f 850, 912 f 925 en 12 en meer dienstjaren f 1000. Het voorstel van B. en W. zal, ingaande het volgende jaar, de gemeente f 550 meer kosten als thans en het voorstel van het onderwijzend personeel f 850. De heer Simonides zegt de voorkeur te geven aan het voorstel van B. en W., de gemeente kan z. i. bezwaarlijk meer geven daar de post hoofdelyke omslag nu reeds belangrijk is gestegen. De heer Bakker kan wel met het voorstel van het onderwijzend personeel mee gaan. Het geld voor de tractementen van de burgemeester, secre taris en gemeente-ontvanger is er verleden jaar ook al gekomen, dit komt er ook wel. De heer van Meekeren wil wat schikken en een middelweg zoeken. De voorzitter zegt dat er geen tijd was om het verzoek van het onderwijzend personeel in te zien, maar ’dat hjj er wel voor gevoelt, het is ook zeer bescheiden opgesteld, zoodat hem dunkt dat dit de voorkeur dient te hebben. De heer v. d. Kooi (weth.) zegt dat tracte- mentsverhooging tegenwoordig toch aan de orde van den dag is, en hy er dan ook wel voor is het voorstel van B. en W. in te trekken en dat van het onderwijzend personeel over te nemen. De voorzitter gaat hiermede accoord, doch de heer Borneman (weth.) kan hierin niet - mee gaan, maar, de meerderheid van B. en W. want het is een kracht Gods tot zaligheid een nemen het laatste voorstel over en trekken ’t 1 ’“L hunne in. Dit nu in stemming gebracht zynde wordt met 2 tegen 5 stemmen aangenomen. De heeren Simonides en Borneman stemden tegen. De begrooting die sluitend was gemaakt in verband met het voorstel van B. en W. moet nu gewyzigd worden en daar deze meerdere den vriend naar buiten. Zij zagen de inbre- uitgaaf van f 300 uit andere posten niet ge- - - - - - - vonden kan worden, is besloten de post hoofde- lijke omslag, die reeds was geraamd op f7000, te brengen op f 7300. Nadat ook de ontvangstposten zijn nagegaan, waar in geen wijzigingen werden aangebracht, is de begrooting in ontvangst en uitgaaf vastge steld op f 33.743. Punt 5. Wijziging verordening hoofdelyke omslag. Het vorige jaar was het maximum te heften bedrag der hoofdelyken omslag van 3000 op f 5000 gebracht. Dit bedrag thans VoJte klein zijnde, is nu gesteld op f 7500. O., ld. schoolgeld en vaststelling suppletoir kohier van hoofdelyke omslag, welke punten in geheime zitting behandeld zullen worden. De voorzitter houdt echter vooraf de gewone rondvraag, waarbij de heer da Boer wyst op eene meer besproken verstopping der waterloo- zing onder de spoorlijn bij een der gemeente- landen. Daar de Boer er dicht by woont, krygt deze machtiging em dit gebrek op kosten van de gemeente te laten herstellen. Daar de heer Simonides het wel goed zou vinden latten ter voorkoming van het glyden, weer op de bruggen aan te brengen, zal de voorzitter dit den gemeente-opzichter opdragen. beschikking van huidenzouterijen wordt ge steld. Dientengevolge zullen binnen zeer kor ten tijd de huidenhandelaren hunne inkoopen moeten stopzetten, waardoor aan het slagen en veehoudenbedrijf groote schade zal wor den toegebracht. De gevaren van de hooikist. In ieder huisgezin vindt men tegenwoordig Het hoofd riLa'die^jann7?ÓÖ0,1-6f1075’ haast de hooikist. kers in het nachtelijk duister verdwijnen. De vriend van den heer H. loste toen eenige schoten waarvan een den heer H. aan den hals trof. Te Sittard houdt de 80 jarige juffrouw Goudewinkel een sigaren zaak. Maandagavond bij schemerdonker kwam daar een klant bin nen om sigaren te koopen. Hij was verge zeld van een anderen man, die op handen en voeten langs de toonbank kroop en zich naar achteren begaf en de trap opsloop. Het oude mensoh mesnde dat de man ver gezeld was van een kind en sloeg daarop ver der geen acht. Nadat de eerste man zich verwijderd had, kwam eenige oogenblikken later de tweede de trappen af onder den arm een kistje dra gende. Hij was gemaskerd, wierp de oude vrouw omver en rende de staat op. By onderzoek bleek dat koffers en kasten boven geforceerd waren en dat er ongeveer f1500 aan contanten was ontvreemd. De mareehausee stelde een onderzoek in en het mocht gelukken, den vermoedelijken dader te arresteeren. Bij een modiste te Haarlem is f 200 ont vreemd. Ook in onze provincie gaan de inbrekers hun vak beoefenen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd bij den veehouder H. I. Pasma te Haskerdyken ingebroken. Des morgens vond men de deuren open en bij onderzoek werden verscheidene gouden en zilveren voorwerpen gemist. De politie is in de weer om de daders op te sporen. Het werken met een politiehond had geen resultaat. Rfjwielbanden-distributie. Wy vernemen dat in ’t laatst van October by den rijwielhandel ongeveer 200.000 banden in voorraad waren, waarvan ongeveer 115.000 binnen- en 85 000 buitenbanden. De wekelyksche productie der Nederlandsche fabrieken bedraagt 25 30.000 stuks. Binnenkort is ook een aanvoer uit Engeland te verwachten van 200.000 stuks buitenbanden en 150,000 stuks binnenbanden. De prijzen mogen onder geen voor waarde worden 'i voor thuisbezorgen, noch voor vracKt, eenige andere door den verkooper te verrichten werkzaamheid, Hiermede is de agenda afgehandeld tot reclame H. f iunten in Jc JKa.SU NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ff ff ff ff ff ff ff ff ff 9* ff ff ff ff ff ff ff i 99 noch noch ff peren

Friso nl | 1917 | | pagina 1