Nieuwjaars- Advertentiën 25 CENTS. L In Südwestlike Brief. No. 51. ZATERDAG 15 DECEMBER 1917. 43ste Jaargang Officieel Gedeelte. Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder ge plaatst worden in „Friso” van 1 Januari e.k., welk No. Oudejaars avond verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt be leefd verzocht. DE UITGEVER. I prijs in ontvangst kunnen 1 Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de - - voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagynestraat Tot plaatsing van adv. en reclames voor De BURGEMEESTER van Wor kum, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat houders van petro- leumkaarten die teVens in het bezit zijn van eene gestempelde brand- stoffenkaart, op Maandag den 27* December a.s., s nam. tusschen 3 en 5 uur, in het lokaal A. Z. van het gemeentehuis, ingang Bagijnestraat, op vertoon van beide genoemde kaarten een toeslagkaart op den petroleum- Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon te WORKUM. Dit blad verschynt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. in art. 166 der Gemeentewet. Aftredenden zijn de heeren R. S. Potma en S. Haytema, welke worden herbenoemd met 9 stemmen. De heeren R. F. de Boer, S. S. Hobma en H. de Vries verkrygen elk 1 stem. Punt 7. Benoeming eener Distributie-Com- missie. Aftredenden zijn de heeren O. IJntema en H. de Vries, By de stemming wordt de heer IJntema herbenoemd met 8 en de heer de Vries met 9 stemmen, terwijl verder nog zijn uitge bracht op den heer Potma 2 stemmen, en op de heeren Haytema, Veenstra en de Boer elk 1 stem. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot benoe- --o—--uwv.ccx- mmg eener Commissie voor het instellen van een heid van ten hoogste 2 Liter per halve maand, onderzoek inzake de Brandweer. De Secretaris doet lecture van het volgende In verband met de besprekingen, gehouden in hebben wij de drie leden te benoemen om in overleg met de Brandmeesters trent de ervaringen, diZmet betrëkking'tot,*de werking van de organisatie en het materieel, en de houding van het personeel van de brandweer, i ter gelegenheid van den brand bij epko in den nacht van 10 op 11 Novem- een en ander met toekenning van de bevoegdheid, om in de conclusie van dat rapport rxren. AVAYltïiacila unnrofnlln»» vr”-! desDetrenende vraag van den Voor- 1, waarom By eerste °stemming wordt aangewezen de heer Brandsma met 7 stemmen. Op den heer Hobma zijn uitgebracht 2 stemmen en op de heeren Posthumus en de Vries elk 1 stem. Bij tweede stemming wordt benoemd de heer Hobma met 6 stemmen. De heer de Vries verkrijgt 3 stemmen, de heer Posthumus 1 stem, terwijl 1 briefje wordt geacht, blanco te zyn ingeleverd. Bij derde stemming wordt aangewezen de heer de Vries met 6 stemmen. Op de heeren Posthumus en de Boer zijn elk 2 stemmen uit gebracht en op den heer IJntema 1 stem/ Punt 9. Voorstel van de Distributie-Commissie, tot verhooging van het salaris van den Admini- strateur-boekhouder bij dat bedrijf. De Secretaris doet mededeeling van het vol gende Da Distributie-Commissie te Workum heeft de eer U voor te stellen het salaris van den Admini- strateur-boekhouder bij het Gemeentelijk distri butie bedrijf met ingang van 1 Januari 1918 vast te stellen op f 80 per maand. Zonder hoofdelijke stemming en zonder eenige discussie wordt het voorstel goedgekeurd. Punt 10. Verzoek om ontheffing vanHoofde- lyken Omslag en Schoolgeld over 1917. Blijkens het door den Secretaris gelezen adres is dit een verzoek van J. Zwaagman, thans te Leeuwarden, die verklaart tengevolge de dure tyds omstandigheden, niet bij machte te zijn aan de betaling te kunnen voldoen. De Voorzitter zegt, dit schrijven niet te kunnen beschouwen als een reclame. Wel kan afschrij ving worden verleend in evenredigheid van 5 maanden, wjjl hij 25 Juli uit de Gemeente is vertrokken, terwijl de aanslag f 3.731/2 bedraagt. Overeenkomstig dat advies wordt zonder hoofde lyke stemming daartoe besloten. De punten der" agenda zijn hiermede afge handeld. Bij de gewone rondvraag vraagt da heer de Boer by eventueele gladheid der straten wat eerder zand te strooien, waarvan de Voor zitter belooft nota te zullen nemen, waarna do vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. TRUE- EN TWEINTICHSTE BRIEF. In hüs mei fjouwer wenningen op ’e »Kat< (Westhim) is koartsby forkocht for f 1425. For in diel jierren brocht det selde hüs 1001 goune op. De wenning-krapte docht soks in boel mei. Lang net wei det de Nasjonale Wenningried in foarnimmen makke hat hjir op yn to gean. Hja binne fen plan om yn ’t earst fen 1918 in wenningkongres to biliz- zen, hwerop troch forskillende sprekkers de bilangrike fraechstikken, oangeande de folks- hüsfêsting, bihannele wirde scille. Rounom en oeral fielt men, det tsjin de jimmeroan knipen- der wenningnoad en tanimmende swieriohheid om yn ’e wennigebihoefte to foarejen, earnstige De BURGEMEESTER der ge meente Workum wijst de ingezete nen met nadruk op de ernstige ge varen, waarmede het aanraken of vastleggen van mijnen door onbe voegden voor den dader zoowel als voor anderen gepaard gaat. Juist door het feit, dat zoovele verschillende constructies van mijnen bestaan is het niet mogelijk voor iemand, die niet volkomen op de hoogte van alle mijnen is, te weten op welke wijze hij een der gelijk vernielingstuig moet ver ankeren. Wat bij de eene mijn niet gevaar lijk is, is het bij de andere wel. nkBTfheia1* tornen van een mijn reeds zijn gevaren mede daar eene aanraking uit louter toeval (opwaaien van een Jas, glijden langs een glib berige dijk) ernstige gevolgen kan hebben. Ieder wordt daarom dringend verzocht van het aanspoelen van mijnen met den meesten spoed aan mij kennis te geven opdat ik mij met de bevoegde militaire en marine- autoriteiten in verbinding kan stellen Workum, den 13 December 1917. f500. waarmede dit niet het geval is. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente WORKUM, op Dinsdag 11 December 1917, ’s namiddags 5 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Ufiord, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der Vergadering door den Voor zitter, stelt deze als punt 1 der agende aan de ordeNotulen der vorige vergadering, welke na lezing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. v Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrijven van G. de Groot en S. de Vries te Parrega, waarbij ZÜ verklaren genoegen te nemen met de voorwaarden, waarop een ge deelte berm voor tuinbouw, aan hen is afgestaan. b. Een schrijven van den heer H. Runia, berichtende aanneming zijner benoeming tot weesvoogd. c. Idem van den heer J. E. Muller, houdende aanneming zijner benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. d. Idem van den heer A. J. P. Ridder, voor hetzelfde College. e. Idem van den heer Jelle Gras, waarbn zyne benoeming tot Armvoogd, door hem wordt aangenomen. Idem van den heer Hessel de Jong, hou dende aanneming zjjner benoeming tot stadsom roeper. g. Idem van den heer J. Bruinsma, houdende aanneming zijner herbenoeming tot doodgraver. h. Een apostille van Ged. Staten, waarbij wordt goedgekeurd teruggezonden het school geld kohier over het derde kwartaal 1917. i. Idem van hetzelfde College, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot het doen eener rechtstreeksche betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, dienst 1917. Welke stukken zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adres van de Werklieden-Vereeni- gingen in deze Gemeente houdende verzoek van Gemeentewege een toeslag op den petroleum prijs te willen verleenen. piijs» in ontvangst kunnen nemen. De uitreiking geschiedt in de volgorde van de Wijken. Workum, 13 December 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Voorzitter zegt naar aanleiding van dit punt, de Vergadering op heden te hebben uit- géschreven, om met het oog op eene eventueele gunstige beslissing, het besluit nog half December in werking te kunnen doen treden. Op zijn vraag verlangt geen der leden voorlezing van het aangehouden adres, waarom de Secretaris mededeeling doet van het volgende voorstel der Distributie-Commissie Wjj hebben de eer Uwen Raad voor te stellen een toeslag op petroleum te verleenen ad 19 cent per Liter aan de houders van petroleum- kaarten, die op het kohier van den Hoofdelüken Omslag dezer Gemeente voor 1917 zyn aange slagen naar een inkomen van minder dan f 800 bruto of niet aangeslagen, en over een hoeveel- f.„j ingaande 16 December 1917, tot en met 3l’ Maart 1918. Er komen in aanmerking 442 gezinshoofden, De kosten zullen derhalve be dragen ten hoogste f 167.96 per halve maand of waarvan op den dienst van 1917 t 107.96 en op den dienst van 1918:1007.76 Stelt de Minister meer dan 2 Liter per halve maand beschikbaar, dan blijft de toeslag tot 2 Liter beperkt. Stelt de Minister minder dan 2 Liter beschikbaar, dan kan de toeslag ook ver minderd worden. Hoe de zaak zou kunnen worden uitgevoerd, blykt uit bijgaande model- zÜn kaart. 1 n De heer Brandsma wil opmerken, dat onder de verbruikers van gas ook 150 gezinnen zijn met een minder inkomen «Jan 18O0_ «n jmwoi. zZ;, Tat Vet niet zoozeer de bedoeling van de ^^r^ZVde^ wo^ Commissie is geweest om groote geldelyke ver- stemminf Jordt overgegaan, ichting te brengen, maar meer, om een onbil- R.. WOrdt aangeweze lykheid weg te nemen, en berekent, dat 1 liter petroleum gelyk staat met 1 M3, gas. De heer Kroeze meent, dat hier dubbele voor- deelen worden verleend aan een enkele catagorie van ingezetenen en het eindcijfer schijnt hem zeer sterk toe, zoodat het blykbaar op f1000 meer of minder niet meer aankomt, maar men moet de Gemeentekas niet te erg belasten. De Voorzitter geeft in overweging het voorstel aan te nemen of te verwerpen, maar geen tus- schen-voorstel te doen. De Distributie-Commissie wil enkel een onbillijkheid wegnemen en daar om meent hij, dat het beter is f1000 uit te geven, waarvoor iets kan worden bereikt, dan De heer Brandsma is het daarmede eens maar wenscht toch te vragen: kan die f1200 niet nuttiger besteed Gebruikt men dat geld voor cokesvoorziening, dan zouden driemaal zooveel gezinnen kunnen worden geholpen. De Voor zitter wil wel mededeelen, dat B. en W. ad- haesie hebben betuigd aan een adres van de gemeente Soest, maar van den Minister antwoord hebben gekregen, dat van hem geen maatregelen te dien opzichte zyn te wachten. De heer Brandsma stelt voor, het voorstel der Distributie- Commissie aan te houden, om te overwegen of die f1200 ook nuttiger kan worden besteed, hetzy dan voor brandstoffen, hetzy voor petroleum, hetgeen door dan heer Kroeze wordt ondersteund.' De heer Hobma acht het vry wel hetzelfde, of het voor petroleum dan wel voor brandstoffen wordt gegeven, terwijl de heer de Vries nog opmerkt, dat gezegend mag worden genoemd hy, die kan en mag betalen voor een ander. Het voorstel BrandsmaKroeze wordt bij stemming verworpen met 9 tegen 2 stemmen, die der voorstellers, waarna het voorstel der Distributie-Commissie zonder hoofdelyke stem ming wordt aangenomen. Punt 4. Adres van het Bestuur van Gasfa brikanten in Nederland, betreffende de salaris regeling voor het ambt van Directeur der gas fabriek. Na voorlezing door den Secretaris van het ingekomen adres, waarby wordt verzocht het salaris van den Directeur der gasfabriek alhier in overeenstemming te brengen met de in het schryven aangegeven regeling, zegt de Voorzitter, dat de salaris-regeling alhier in volkomen over eenstemming is met de eischen, in het adres genoemd, waarom hy namens B. en W. voor stelt het adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe zonder hoofdelyke stemming wordt besloten. Punt 5. Benoeming eener Commissie van bjjstand in het beheer der Gemeentelijke gas fabriek. In de vacature IJkema, ontstaan door perio- dieke aftreding, wordt herbenoemd de heer IJkema met 10 stemmen. De heer H. de Vries verkrijgt 1 stem. In de vacature Brandsma wordt herkozen de heer Brandsma met 9 stemmen, terwijl op de heeren Hobma en Haytema elk 1 stem is uit- gebracht. Punt 6. Benoeming eener Commissie, bedeeld De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bü abonnement belangrijk lager. pr... MM i. ulttlultad h.t üg. Adv..BllIe.a D. y. ALTA, Wmwmt. 76-78, Am.tod.m' i 54. Tel. Intercomm. 1114. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Workum, zullen op Zaterdag den 33 Decem ber ll-fiy', dij gesioien nrieïjes oor den tijd van drie jaren ver- uren en verpachten a. de bewoning van het 1ste of Nijhuizumer tolhuis met de opkomsten van den tol, de op komsten van een draaibrug, eenig land en het grasgewas van den trekweg vanaf de Paardenstalbrug te Workum tot de brug in de buren te Parrega b. de bewoning van het 2de of Tjerkwerder tolhuis met de opkomsten van den tol en het grasgewas van den trekweg vanaf de brug in de buren te Parrega tot het tolhuis te Tjerkwerd c. een perceel weiland aan den Stationsweg voorbij de Stoom- wasscherij Sirius. De perceelen onder a en b ge- jemd zijn te aanvaarden den 12 ei 1918 en dat onder c genoemd 3n 1 Januari 1918. Van de voorwaarden kan kennis >rden genomen ter Secretarie in a gewone kantooruren van 9—1 3—5, terwijl de inschrijvings- iefjes met opgaaf van borgen hooren te worden ingezonden <ór 13 uur *s middags a den dag der verhuring. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. van het volgende laatst gehouden Vergadering van uwen Raad, GT11 de eer U voor te stel,eD. «it het midden dezer, vergadering eene Commissie van - -1 on daaraan op te dragen, -en gezamen- lyk met dat College, rapport uit te brengen om- werking van de organisatie en het materieel, i opgedaan J. C. Repko ii ber 1917 1 neer te lepgei Op een 4 I FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords., Hindeloopen en Stavoren. O ’w

Friso nl | 1917 | | pagina 1