Binnenlandscli Nieuws. Kort Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Bericht aan de Belgen. net ris witte. 3, I F om Alle oor- TW stellen zich bloot aan on aangename gevolgen. 1, 2, Wonseradeel. Van 1-8 Dec. 1917. Geboren, Hieke dv Jells Mensonides en Klaaska S d h h I v Dezer dagen ging de groote schuur van den 13 stuks hoornvee in het vuur F Ii v.' I WORKUM, 13 Dec. Het bestuur der vereeni- I ging »Plaatselyk belangt alhier, ontving op een I verzoek aan de H. IJ. S. M. >om de markttrein van Leeuwarden Vrijdags 1.13 door te laten loopen tot Stavoren» de mededeeling, dat bij de in bewerking zijnde volgende dienstregeling overwogen wordt, aan het uitgedrukt verlangen tegemoet te komen. Het staat dus te voorzien dat P. B. ook hierin weer, met hare pogingen, succes zal hebben. HINDELOOPEN, 11 Dec. Gisteravond verga derde de ijsclub «Hindeloopen,» 33 leden waren ter vergadering. Uit de rekening en verant woording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 718.06, de uit gaven f 624 68, zoodat er een batig saldo in kas was van f 93.38. De penningmeester, de heer W. S. de Boer is alszoodanig herkozen. Op voorstel van het bestuur is besloten de pachter van het z.g.n. leeg f 10 te vergoeden voor het gebruik daarvan als ijsbaan, terwijl deze dit land voor de volgende winter weer beschikbaar stelt. voorstel, om de eerst te houden i was verworpen, is besloten zoo mogelijk een hardrij derij te houden van mannen die niets hebben 0n een ringrij{jery van ie(jen met dames. Naar aanleiding van een voorstel door een der leden, om zoo mogelijk ook nog een rjjdery te houden van mannen zonder onderscheid, is het bestuur gemachtigd om in dezen naar omstandigheden te handelen. De «Onder de Streept-schrjjver van het Alg. H. schrijft: Evenals Rusland in het heden een aantal op lichters telt, die zoomin hun eigen als hun staats-schulden erkennen al loopt het met dit laatste blijkbaar zoo’n vaart niet! zoo ging het daarginds reeds toe in den tijd van Peter de Groote. Een historische annecdote daarover, die actu eel zou kunnen zijn. De tsaar, Russisch-razend geworden door de ontdekking van een groot aantal bedriegerijen en oplichterijen, die alle in een zeer korten tijd hadden plaats gehad, zou n.l. op een goeden dag den generaal-procureur Jagnschinsk bevel heb ben gegeven, onmiddellijk een oekase op te stel len. waarbij iedereen, die ook maai het gering ste stal, bedreigd werd, zonder genade direct te worden opgehangen. Na eenige aarzeling waagde Jagnschinsk het de volgende schuchtere opmerking te maken «Allergenadigste Heer, ik vrees, dat, wanneer I deze oekase tot wet wordt, er in de toekomst niemand meer zal overblijven voor Uwe Maje steit, om over te regeeren. Over twintig jaar zou er dan geen levende ziel meer in Rusland I zijn, niet eens meer een beul. En Uwe Majesteit I zou genoodzaakt zijn, met eigen handen den laatsten Rus op te hangen». I De Belgen die aan dezen oproep geen ge- Bij nawegen zal blijken, dat op deze wijze volg zouden geven, l- - den prijs van ongeveer f 1.20, zoodat pond 40 cent kost. Voor te braden kan de boter echter niet gebruiken. Men neme 2x/2 ons zuivere natuurboter, 1/2 fleschje gepasteuriseerde melk (bloedwarm gemaakt), een suikerlepel zout, een weinigje boterkleursel. Deze hoeveelheid klutst men 10 15 mi- ^^eze^UveXfd^flLk af koelen. De boter, die men door deze bewerking verkrijgt (6^2 ons) laat zich als zuivere winkel- uatuurboter aanzien en smaken en kost op die manier gemaakt 75 ct. per pond, terwijl den winkelprijs f 1.75 per pond is. Zij is ook voortreffelijk te gebruiken om te braden en te stoven. Doornat en met zeer gehavende kleeren ze waren door de Dinkel gezwommen en hadden hun kleeren overal aan het prikkeldraad morgen te Óldenzaal in de vroegte over de grens drie jonge Duitsche militairen, die naar het front hadden moeten vertrekken. Twee jonge Duit sche meisjes maakten den tocht mede. Te Zaandam woei Woensdag ter gelegen heid van de plechtige afkondiging van de nieuwe Grondwet, de vaderlandsche vlag met een rooden wimpel van het stadhuis. Burgemeester Ter Laan zou de proclamatie voorlezen, en wethou der Duys zou van de stoep van het stadhuis een redevoering houden. En zoo geschiedde het 1 Een nieuwe truc van een rywieldief is te Amsterdam toegepast. Een 14-jarige jongen, die op den Dam zonder licht op een fiets reed, werd door een persoon, die voorgaf van de po litie te zijn, aangehouden. De man zeide hem, dat hy moest meegaan naar het hoofdbureau. Op het Rokin sprong die persoon op de fiets I zeggende «vast vooruit te zullen gaan". Daar echter aan het hoofdbureau van dat rywiel niets bekend is, wordt oplichting vermoed. I In een slootje te Greningen is het Ijjk I gevonden van den krantenlooper K., die aan I toevallen leed. Te Slochteren is de gehuwde arbeider K. van I Timmeren door de duisternis te water geraakt I en verdronken. Toen de stoomtram van Rotterdam Maan- I dagmiddag aan den Middeldyk by Barendrecht I --Ji wU Ilysuurd, I die overstappen moest, te vroeg uit de tram, waardoor hy eronder geraakte, met het onge lukkig gevolg, dat de achteraankomende wagens I over hem heen reden. Nadat de tram reeds vertrokken was, vond men den man zwaar ge wond op de rails liggen. Per tram werd de ongelukkige naar de halte Voordyk terug geveerd, waar hij weldra overleed. In de provincie Groningen worden thans de eikels opgekocht tegen den prijs van f0.70 per K.G. We vinden 15 cent voor een liter melk schreeuwend duur, maar in Zuid-Wales (Enge land) weet men nog van andere pryzen. De melkboeren daar dringen aan op een maximum prijs van 40 cent per quart (ruim een liter). De marktdag te Sneek van Dinsdag le Kerstdag is versteld op Maandag 24 Dec. en die van Nieuwjaar op Maandag 31 Dec. In het N. v. h. N. wordt er op gewezen, dat de veenplaatsen thans voor enorm hooge pryzen worden verhuurd. Wel een bewys, dat de veenboeren a.s. jaar nog hoogere turfpryzen verwachten. Gewenscht zou het zyn, dat aan de maximumprijzen nu eens goed de hand wordt gehouden en ook op kwaliteit en getal wat scherper wordt gelet. Bij het personeel van de stadstram te Am sterdam zyn de volgende valsche geldstukken ontvangenacht guldens, negen kwartjes, drie dubbeltjes en één stuivertje. Dinsdagavond is te Zwolle bij het vertrek van den laatsten sneltrein naar het Noorden, de militair Van Houten, van Heerenveen, die nog in den trein wilde springen toen die al in beweging was, onder dejwielen geraakt en op slag gedood. De slager A. van K. te Winschoten heeft in dronkenschap een revolverschot op zyn vrouw gelost. Zy bleef ongedeerd, terwijl de politie hem in arrest nam. Op een stuk bouwland te Ittervoort (L.) is het lyk gevonden van den 35-jarigen C. Cuypers, een oppassend jongmensch. In verband hiermee is aangehouden de landbouwerszoon M. L. aldaar, die, uit minnenyd, den ongelukkige Zondagavond onverhoeds zou hebben aangevallen en doodgeslagen. Bronzen en nikkelen pasmunt. De Minister van Financiën heeft de mede werking van de gemeentebesturen ingeroepen om het onttrekken van bronzen en nikkelen pasmunt aan de circulatie tegen te gaan, aan-1 gezien te verwachten is dat door de hooge metaalprijzen handelaren zullen trachten deze munten op te koopen, vooral in gemeenten, waar gemeentelijke trams, gasfabrieken enz. worden geëxploiteerd. Het personeel, hierbg I in dienst, dient er op gewezen te worden, dat het inwisselen van deze munt verboden is en indien hiertoe pogingen worden gedaan, de I naam van den betrokken persoon aan het gemeentebestuur moet worden opgegeven. Aanwijzingen omtrent het vasthouden, op- koopen en versmelten van deze munt dienen I ter kennis van den Minister van Financiën te worden gebracht. Be petroleum-distributie. De minister van Landbouw maakt bekend, dat bon 5 der Rykspetroleum-distributiekaart geldig zal zyn van 16 dezer tot en met 31 dezer voor een hoeveelheid van 2 liter. Boter-recepten. Nu de boter zoo duur is, kunnen de beide hieronder volgende boter-recepten worden aan bevolen, als zijnde zuiver smakelijk en goedkoop. Men neme één liter melk, acht eetlepels meel, twee eetlepels zout en roere dit flink dooreen en zette het papje na toevoeging van een half pond roomboter op het vuur. Men blijve in de massa roeren tosdat het flink kookt, daarna afzetten en een geklutst I vulling worden toegezonden, ei toevoegen (echter niet noodzakelijk.) drie pond goede smeerboter wordt verkregen 1 voor den prijs van ongeveer f 1.20, zoodat 1 een pond 40 cent kost. Voor te braden kan men 2! Zijn nochtans van deze formaliteiten ontslagen de geïnterneerden. de Belgen welke in de vluchtoorden ver blijven. de families van geïnterneerden die in de nooddorpen bij de interneeringskampen opgerioht, zijn gehuisvest. De Rotterdamsche millioenenjuffrouw. De commissie die zich gevormd heeft uit de crediteuren van mej. Valken, de millioenen juffrouw, wïer plotseling verdwijnen voor een tweetal weken zooveel opzien baarde, doch die kort daarna weder terug kwam om haar zaken te regelen, heeft vergeefs getracht inzage te krijgen van de boeken. Mej Valken wenscht daartoe niet over te gaan, omdat, naar zij de in haar zaak betrokken zyn, die hun namen niet genoemd wenschen te zien. Hoe ongelooflijk het ook moge klinken, zegt de «Tel.» toch blijkt inderdaad waar, dat mej. Valken er nog steeds in slaagt nieuwe slacht offers te vinden. Zij heeft hare agenten in de heele stad, die een hoog aanbrengloon ge nieten. Dezen geven dan informatie-adressen op, de «medewerkers» van mej. Valken, die zij niet noemen wil. Ook zijn er sommige levoorrechte klanten, wien zy prompt de hooge rente per maand uitbetaalt. Doch dat zijn de reclameklanten, die later de goede informaties moeten verstrekken. De commissie is thans van plan inzage der weken te eischen, en bij niet-inwilliging van dezen eisch tot krassere maatregelen over te gaan. Toen werd aan een mispiaaisw grap ge dacht. Maar na het verbranden der schuur werd de toestand ernstiger ingezien. landbouwer de Regt in vlammen op, waarbij 19 paarden en - omkwamen. Het is vastgesteld, dat ook deze brand gesticht is, en t- thans doen in het dorp del vreemdste geruchten de ronde. Men verzekert, dat reeds verscheidene land bouwers eene waarschuwing ontvingen, dat hun hofsteden binnenkort aan de beurt zouden komen, en daar de hoeven nogal verspreid en eenzaam liggen, durven de bewoners zich niet meer ter ruste te begeven. Op alle boerderijen wordt gewaakt en de spanning onder de boeren is, mede doordat iedere aanwijziging van de(n) brandstichter(s) ontbreekt, buitengewoon groot geworden. Het gemeentebestuur wil thans door politie honden eenige aanwijzing in handen zien te krijgen, welke tot opsporing van den boos doener kan leiden. bipalingen nomd wirde moatte. DeNasjonale Wenningried wol derom alle bilangstellende George bakker |jM op it gebiet ten bringe, om sadwaende mei i. en bipraten, meat ienriedigens to kryen yn e - tarissingen der ta, to krijen. Sa scil men finder ’e eagen sjen moatte forearst, de minne boel by de oanfier en de speesje fen boumaterjalen. ho ’t de pnzen hwet binne to heinen en de distrubuesje regele wirde kjn, of mfilk troch it ynfieren fen finderdielen by ’t greate partij de kosten hwet lichte wirde kinne. In hopen gememtebistjuren ouringe troch de hege kosten, hiene op ’e nij der neat gjin sin oan om mei de boufor ienigingen de hannen yn elkoar to lizzen, en yet ris wenningen for de ljue beschikber to stellen. Soil men faeks biwirkje kinne det er in noadwet finstiet dy ta bouwen forplichtet De stipe fen rijk en gemeinte scil in punt fen bisprek wirde moatte. Fierdere is ’t wol ris blykt, det de bouforoardening soms in praktyske utfiering fen goede arbeiderswoningen yn ’e| wei stie ynpleats fen mei to bifoarderjen. It scoe wêze kinne, det yn dizze tiden troch it ryk algemiene easken wieren to stellen for wenningen, dy ’t mei ryksjild ta stan kamen. Ho oft it komme soil, oft er fen det kongres ek wichtige foroaringen fitgean scille Mar men kin fêst leauwe det er wol in greate bilangstelling for dizze biweging bitoand wirde scil. Mar noch krapper as de hfizen en binne is tsjinwirdich de malke. De ky binne forearst al omtrint droech op ’e stal komt, omdet in hopen boeren sa tsjin «de lange winter» oan- seagen. En nou ’t de bisten ienkear op stal binne moatte se ta mei hea en wetter, en allinne fen ’t léste kinne se sêd krye. Sa is ’t tominsten oer ’t algemien. Nou scoe men ■a op ’e flakte sizze, as de ky, al krij se neat to folie iten, hja sa tige grou drinke meije, soil er ek wol goed hwet fochte yn ’t jaer tolanne komme, en dat is dochs sa net. Lang- lêsten bilibbe ’k hwet yn ’t boerebfithfis det my süver oangrypte. En dochs soil dit him, bh in gewoan daegliks iaferiel, op forakate plakken fen ’e winter, foardwaen. Ik seach in boerke under in kouke sitten to melken, né hou, to Ifiken, Melken der komt speetsjen by to pas léken kin sfinder speetsjen. Dos to lukken. It bistke wier tige bienbitich en meager, de urkes hingen slük en wylich by elkoarren lans. De man dy t melke woe, seach as in file, hy woe malke hawwe en koe ’t net krije. Hy skoerde en helle och de malke is djfir mar it mocht net bate. It bistke stie mei optritsen liif en hege rêch. Nou en dan krige it in trewinkel yn ’e siden sou t nast ek komme, farken It meagere kouke seach earmhertich om him hinne, as woed er sizze Boer, jo bigeare tofolle fen my, jo bigearre bloedjild. Ik kin net jaen hwent ik ha net. Geeft en U za gegeven worden, der moat jy earst ris om tinke. Ik scoe den ek sizze lit de boeren hjar kij rom staltiid, (genoch droege wiken) gunne, en hwa ’t syn bisten dat net gund, net jaen wol, ei nou, den scille de bisten wol sa wiis wêze det se dit seis mar nimme. Se moatte dochs hwet hawwe. Mar den de malke Ho scille we yn ’e malke bliuwe. ’t Scil 'wol spanne det men ek noch malke fit ’e pitromoalje parsje kin nou ’t men der de bfiter al uthellet. Yn Amerika binne se dochs wol hwet mansk I Pitrombfiter en kinstaeyen. Ik wol wol leauwe det in hopen klaeije oer it net »oan-’e gong wollen» fen ’e pikken. Dy bisten hawwe ek al heard dat men hjar aeijen neimakket, en nou tinke hja fry to kinnen fen lizzen. ’t Is langer slim hwet er net neimakke wirdt. Fen *e echte Dimterkoeke ou binne we al op ’e aeijen. Alles wirdt langer neimakke en in hopen neimakkery is ek fry, mar jild neimeitsjen det kin er net earlik lans, tominsten net as der in doel by is lyk as dy persoan fit ’n Haech der langlêsten by hie. Nou komt it tsjinwirdich neat net finforwacht oer det er mei bijbidoelingen spile wirdtder wenne we ■a stadioh wei al aerdich ta. Men wit net sa krekt mear falsk fen echt en goedmienen fen I bybidoeling to finderskieden. ’t Is sa’n nuvere wrald I Men ropt fen frede en oarloch tage- lyk as ’t wêze moat. Itaelje sit fen binaudens to triljen en yn Parys halde men in gear- komste hwet er eigentlik mei him dien wirde moast, mar noch fen meat bilang, hwet Lloyd George mei Rumeenje en Ruslan wol dwaen scoe. Ruslan onderwilen hie wapenstilsfan yn ’t sin. Mar Ingelan rop»Neat allegjeare, hele Ruslan wol net Hiene we ’t sa effen net oer I Dutsklfin en Eastenryk timperen hjar easken en de foarlopige wapenstilstfin wirdt ris for- goed tinken. Hwet in leger krijt der dan de hannen rom, en kin de Sentralen fen tsjinst wêze, dy ’t de troepen nei Itaelje of it Fransk-Ingeiske front stjfire kin. De Turken kr^e de hannen fry, omdet it Kaukasusleger de wapens der hinne smyt. Yn Mesopotanië kinne de Turken in protte manfolk tsjin de Ingelsken sette. De kriichsgefangenen fit Dutsklfin koene ek frylitten wirde. Sa tinkende scoe ’t ris in aerdsjen der fen krye det njunkelyteen de reboelje yn ’t tarieden fen ’e frede stiet. Al is ’t sa fier noch net. i Men hat noch sokke bfitenwênstige en finhan- i delberakkoard-doel yn’e holle. Dochs koe men *t i Om na de bevrijding van het grondgebied in België te mogen terugkeeren, zullen de Belgen, die in Holland hebben verbleven, in het bezit moeten zyn van verschillende inden- titeitsstukken. ---- Daar het aantal uitgewekenen groot is, zal naby de gr^s gescheurd^ kwamen Maandag- het opmaken dezer stukken veel tyd vragen. /',J 1 Dienvolgens worden alle Belgen, die in Neder land verblijven, dringend verzocht zich zonder verwijl te laten inschrijven op de BE VOL-1 KINGSREGI3TERS DER NEDERL ANSCHE GEMEENTEN waar zy tijdelijk verblijven. Tevens worden zij verzocht zich eveneens te laten inschrijven op het Consulaat van het district waar zij zich hebben gevestigd. Deze Consulaten zullen te hunner beschikking eene inschrijvingskaart houden met aanduiding van alle noodige gegevens. Deze kaart zal op aanvraag, aan alle belanghebbenden ter in- Mar fensels, earst moat Lloyd1 óf, en de oarloohsparty yn ttu»wOWuSv iFrankryk foart en de Amerikaenske generaels, finderling oerlizzen dy ’t yn Parys it greatste wird hawwe, moatte wor nei hjar heit elan werom. Lit se der dan hjar troepen klear halde tsjin de Japaneeskes, dy ’t yn ’t lést mar tige it grou hawwe op Amerika. FRISO. Worknm. Vanaf 6—13 Dec. Geboren, Tjeerd zv Evert IJde Zijlstra en Elske Zoethout. Tjetje dv Jan van der Heide en Aukje Molenaar. Overleden, Sybranduf een maand zv Eelke IJdema en Anna de Wit. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Van 713 Dec. Geboren, Anna Hendrika dv Johannes Hoek stra en Pierkje Klynsma te Koudum. 1 buiten echt. De plicht te dooden. Ds. Krop, Herv. predikant te Rotterdam, wijst in een brochure op den plicht, het vaderland te verdedigen, en deze plicht houdt z. i. in, »om, zonder pardon, den onverlaat, die op onze rechten inbreuk zou willen maken, te dooden, Te dooden, met een bede voor den aanrander, maar toch te dooden». De heer T. Hettema maakt in »De Contro leur» bij die uitdrukking eene opmerking. Hoe stelt, vraagt hy, ds. Krop zich dien «onverlaat» en dien «aanrander» eigenlijk voor? ~w^a toch.de Nederlandsche Nadat ean VQOrstel om dfl eergt tfl ho gewone soldaat, als het oorlog mocht worden, ij der ij onder leden te doen plaats hebben te staan tegenover den buitenlandsohen gemeen- - 1 soldaat. Die buitenlandsohe gemeensoldaat is geen «onverlaat» en geen «aanrander», 8ew°nnen maar een heel gewone brave, gemoedelijke jongen, die eenvoudig van zijn overheid bevel heeft gekregen om te schieten. En de buiten landsohe dominees zeggen met precies hetzelfde recht als gij, dat het de plicht is van den gemeensoldaat om den Nederlandschen «onver laat» te dooden (zij het dan ook met een bede om genade op de lippen.) Hoe zit dit nu eigenlijk Mag ’t misschien alleen in «verdedigende» oorlogen, als men «aangevallen» wordt Och dominee, men ‘1 «aangevallen». U is wel erg nog van «aanranders» en «onver en u schijnt door dezen i aan valler wordt immers «het zwaard in de hand gedrukt!» Wat wilt u dan nog? Alle oor- logen zyn rechtvaardig in de oogen van den com,mi8B,e mededeelde, verschillende personen er voordeel door hoopt te behalen. En voegt het een predikant, die zelf vrij gesteld is van den plicht de wapenen te dragen, aldus de schrijven In Duitsohland dienen de protestansohe theologen wel degelijk als soldaat. Brandstichting. De bewoners van Wissenkerke, de welva rende uitgestrekte gemeente in Noord-Beve- and, verkeeren in de grootste ongerustheid door de branden, die daar den laatsten tyd lebben plaats gehad. Kort geleden maakten wij melding van het vinden van een steen op den weg naar het dorp, waarop met potlood geschreven was, dat de landbouwsohuur van den heer Brom zou afbranden. Hoe zit dit «verdedigende» oorlogen, als wordt altijd naïef, laten te spreken oorlog weinig geleerd te hebben. Den v gedrukt!» Wat wilt u dan nog? bybidoelings Bygelyksdie R! h VW HU V ca

Friso nl | 1917 | | pagina 2