ïoor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. Nieuwjaars- Advertentiën a 25 CENTS. Aid en nij. Adverteert in dit Blad. No. 52. ZATERDAG 22 DECEMBER 1917. 43ste Jaargang I Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. i Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder ge plaatst worden in „Friso” van 1 Januari e.k., welk No. Oudejaars avond verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt be DE UITGEVER. 76-78, Amsterdam, as en kriget, hwent hy het Ek yn aide beammen sjonge de fdgeltsjes. goed mogelijk te kunnen verge- wordt voorgesteld, dat bedoelde Yen seis neat forjaen, mar in oar folie, den docht men it lang. Men kin immen it béste bioardielje yn syn eigen hós. De dommens giet foare-oan, om sjoen to wirden de wizens siket in plakje efteroan om to sjen. De üntofredene soil in boel fortrietlike din gen tsjinkomme, wylst de bliidmoedige jim- mer stoffe for wille fynt. In sneet yn *t fel wirdt heel en slüt, In sneet fen ’t wird wol hast net üt. >For it tsjinwirdige minskdom, is sünigens, sparjen, yen bihelpe klank, De mille halde is faek minder dwaenlik in lange rede to h&lden. land extra den oorlog uitgegeven. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Gods roeden dy ’t it liohem pleagje Binn’ bisenu dy ’t de siel ütreagje. In libben sender soaroh is as iten sünder silt. De graankerlen scille fruohten jaen as men se sieddet, mar gean oer ta bidjer, as men se op in bult line lit. It bern slacht syn each op nei *t himel- blau, en dy twa suverheiden biskógje elkoar- ren. Foar dat de beam fruohten jowt, moat it bloeisel earst falie. Deze te bezorgen bij iemand, die de de grens wilde brengen. Zij bij onderzoek bleek, dat zij de de kleeren om hun lichaam By koaitsjen en brüzen komt er skom boppe by *t rêstioh stilstean reame. Sa is ’t mei malke, mar ek mei folie oare dingen mear. Dy ’t trout en Men tinkt gewoanliks langer om de pjuk dy ’t men fen de doarn krige, as om de geur dy ’t men fen ’e roas ynpalme. Wy doarre aims in ding net oan, net om *t ït yndied sa swier en slim is, mar it liket ós sa swier en slim, omdat wy it net oan- doarre. Afgepoeierd. Men schrijft aan het »Volk< In den gemeenteraad van Lienden een dorp in de Betuwe, kwam aan de orde een schrijven van Gedeputeerde Staten omtrent verhooging der salarissen van den burgemeester, de wet houders, den sekretaris en den ontvanger. Na voorlezing verwijderden zich deze heeren en werd het voorzitterschap opgedragen aan den heer Leoius de Ridder. De voorzitter. »Ben jullie er voor Geen blwordt hier gedaan I Zie b.v. naar wat ik straks gezegd heb, dat hij (dat is de burge meester) zich vervoegen moest bij de Tweede Kamer met een klacht over de dure turf bij den minister helpt het niet't lijkt wel een zwijnenboel, 't schijnt wel een dievenbende te zijn. En dan blijft hij (d. i. de burg.) maar zitten kijken hij verd het immers, wat te doen. De zaak valt zoo in duigen 1 Maar ik zal er tijdig uit zijn. Ik ben eer voor ver laging dan voor verhooging. Hoe denken jullie er over?« De andere raadsleden stemmen hiermee in, maar zitten er verlegen mee, wie het moet zeggen. De voorzitter Roep zo maar, dan zal ik ’t wel uit naam van den raad zeggen. De heeren komen binnen. De voorzitterAangezien de slechte toe standen hier in de gemeente, kan ik u namens den raad meedeelen, dat wij eer voor verla ging dan voor verhooging zijn. Want de boel is hier lang niet in orde op ’t gemeentehuis en in de gemeente. Hiermee was dit punt afgedaan. Extra koffie in de Kerstweek. In de week van 24 t/m 31 Deo. a.s. wordt een extra-rantsoen koffie beschikbaar gesteld van 0.05 K.G. Dit rantsoen zal kunnen worden verkregen tegen afgifte van den laatsten bon der kaart, zijnde no. 26. De winkeliers kunnen van 18 Deo. af bon no. 8 bij hun tusschenhandelaar tegen koffie in wisselen. De tienjarige volkstelling. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat vol gens de wet in 1919 weder een tienjaarlijksche algemeens volkstelling zou moeten worden ge houden. In de meeste andere landen wordt zoodanige telling evenwel gehouden op of dicht bij het eind van de jaren, eindigend op een 0. of in het begin der jaren, eindigend op 11 De minister acht het raadzaam daarbij aan sluiting te zoeken, teneinde onderscheidene stastistisohe gegevens van ons land, op de volkstelling berustende, met die van andere landen zoo lijken. Daarom telling in 1920 en vervolgens telkens na tien jaren worden gehouden. Rijksmiddelen. De loop der middelen blijft uitermate gun stig wat de totaalbedragen tatreft. November De BURGEMEESTER der ge meente Workum brengt ter kennis van ingezetenen dat de uitreiking van nieuwe broodkaarten alsmede levensmiddelenbons zal plaats hebben op Vrijdag 88 De cember 191*7, in de bekende uren, en de uitreiking van aanvul- lingsbroodkaarten op Zaterdag 29 Dec. a.s., *s nam. tusschen 3 en 5 uur. Workum, den 20 December 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. leefd Verzocht. - - - ■- fen deugden dy ’t hja mei greatskens nei- landbouwer E. Nunspeet een zonder dat hij eonig vermoeden had wie de dader was. Intusschen kwam de politie ter oore, dat eenige dagen vóór den diefstal var- kensvleesch was aangeboden, tegen latere levering, door een Belg uit het vluchtoord. Alle nasporingen leidden aanvankelijk tot niets, totdat het Donderdagnacht den veld wachters mocht gelukken, twee Belgen te betrappen en te arresteeren, die in de buurt schap Hulshorst bezig waren met het in stuk ken snijden van een geslacht varken, hetwelk zij bekenden gestolen te hebben bij boven genoemden landbouwer. Om het varken van Oosteinde te vervoeren naar Hulshorst meer dan driekwart uur van elkander gelegen hadden zij bij een anderen landbouwer een kruiwagen weggenomen en om te gebruiken bij het slachten weer bij anderen een bijl en een koedek. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. gaf weder f 4.700.000 meer dan haar naam genoot van 1916. Het waren de suikeraooijns, die verleden jaar zeer laag thans een phenomenale opbrengst gaf van bijna f 3 millioen, de geslachtaccijns, die tengevolge van de afslachtingen f 750.000 meer opbracht, en voorts de Zegel- en Registratierechten, welke te zamen f 2.4 millioen meer inbrachten, en de Successiebe lasting, welke nu de gevolgen van de ver hooging laat zien met een accres van f 1.300.000, welke gezamenlijk het eindcijfer van November zoozeer opdreven. De gedistilleerdacoijns bleef belangrijk achter bij November 1916. Over 11 maanden zijn wij thans niet min der dan f 34 millioen vooruit bij het vorige jaar. De tijdelijke buitengewone belastingen brachten over November te zamen f 17.4 millioen op, een millioen minder dan in Octo ber. In totaal is er in 1916 en 1917 bijna f 200 millioen aan deze middelen ontvangen, waarvan rond f 150 millioen aan Oorlogswir st- belasting en rond f 50 millioen aan Verdedi- gingsbelastingen. Bij de genoemde f 200 millioem moet nog een bedrag van f 78.2 millioen, sedert 1915 aan opcenten voor het Leeningsfond botaald, om het bedrag te vinden, dat worden gevoegd ter zake van den oorlog tot dusverre in Neder- is opgebracht. In verband met is tot heden pl.m. 860 millioen folgen,< sa stie er yn ’n krante skreaun. En ’t is mar al to wier. Mar 't kenün fen de wraldoarloch boldert ós dy klank sa lud yn ’t ear, det it ós wer eigen wirdt, en akelige eigen ek... We moatte wol harkje 1 Det it taharkjen ós noch ta eigenbêst en nut tsjinje mei for letter. As de hinnen graentsje-pikke, Reitsje dy licht gau oan ’t lizzen, As de manljue graentsje-pikke, Reitsje dy licht ek oan ’t lizzen, Mar dit het hwet oars to sizzen. Alle hynsders binne gjin hirddravers alle hirddravers gjin priiswinners. As immen it neatdwaen sêd is en to loai is om hwet to dwaen, den hat de forfeling him to pakken. ter keapet moat mar leauwe det it goed is hwet er kriget, hwent hy het er gjin wis- sichhejt fen. Ouderdomsrente. In verband met de totstandkoming van de wet tot aanvulling en verhooging van het IXde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1917 zullen alsnog een aantal 70-jarigen en ouderen, die recht op ouderdomsrente krach ene artikel 369 of 370 der Invaliditeits wet zouden hebben gehad, doch aan wie de rente niet kon worden toegekend, in het genot kunnen worden gesteld van eene uitkeering van ten hoogste twee gulden per week. Tot de vorenbedoelbe personen behooren le. degenen, die buiten hunne schuld eene te late aanvrage voor de ouderdomsrente hebben gedaan 2e. degenen, die eene aanvrage om ouder domsrente hebben achterwege gelaten, omdat buiten hunne schuld geen tijdige aanvrage was gedaan 3e. degenen, die buiten hunne schuld hebben nagelaten tegen de beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, waarbij hunne aan vrage om ouderdomsrente werd afgewezen, of tegen de uitspraak van den raad van beroep, waarbij de afwijzende beschikking van voor noemd bestuur werd bevestigd, in beroep te gaan 4e. degenen, die buiten hunne schuld in hunne eerste aanvrage om ouderdomsrente niet hebben vermeld alle gronden, waarop de aan vrage zou kunnen steunen en daarna een tweede, verbeterde, aanvrage indienden, waarop niet-ontvankelijkverklaring volgde. De personen, die meenen aanspraak te kunnen maken op de vorenbedoelde uitkeering behooren zich bij ongezegeld adres, onder op gave 'van de gronden hunner aanspraak, te wenden tot den minister van waterstaat. Aanvragen, gedaan vóór de totstandkoming der wet, blijven, tenzij door genoemden minister anders, wordt beslist, buiten beschikking. Beruchte inbrekers gearresteerd. Zondagnacht zijn te Wageningen door den inspecteur van politie, den heer Labouchere, en drie agenten, op aanwijzing van een lan taarnopsteker, gearresteerd drie personen, die zich bevonden achter het huis, waarin geves tigd is het bureau van den rij ksontvanger en het kantoor van den inspecteur der belastingen. Het huis dient alleen als kantoor. Het bleken te zijn A, de Jong, koopman, zich ook noe mende de Vries, A. van Langelaar en E. van Langelaar, allen uit Amsterdam. Zij beweerden op een smokkelzaak aflevering van morfine, uit te zijn. Op de Jong werd o.a. gevonden aan bankpapier een bedrag van f 1080, voorts De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bjj abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De ierde is mar in plakje yn de greate wrald, dochs elk plakje fen dizze ierde is ek in hele wrald. Der binne dingen dy *t men net sjên kin, den mei eagen, dy ’t skriemd hawwe. kostbare gouden horloges, een aantal gouden ringen, verschillende andere gouden voorwerpen enz., bovendien een beitel, een glassnijder en 12 loopers Ook de anderen waren in het bezit van kostbare gouden voorwerpen, terwijl E. van Langelaar nog bij zich droeg 8 loopers en andere inbrekerswerktuigen. Bij te Amsterdam ingesteld onderzoek bleek, dat men de hand gelegd had op een drietal zeer beruchte inbrekers, verdacht van enkele diefstallen daar onlangs gepleegd en door de recherche daar scherp in het oog gehouden. Bij hun arrestatie waren de heeren in afwach ting van een vierden, wiens medewerking bij de beraamde inbraak niet kon worden gemist. Ongewenschte vreemdelingen. Dat onder de vreemdelingen, die thans in ons land gastvrijheid genieten, lui van slecht allooi zijn, blijkt ook weer uit de beide vol gende berichten. Twee Duitsche deserteurs, werkzaam bij de firma W* Kan te Oldenzaal, stalen uit haar fabriek een groote partij keperkatoen. beproefden ze katoen over werden echter door de kommies-soïdaten gehouden en katoen onder hadden gewonden. Beiden zijn in arrest gesteld. Voor enkele dagen werd 's nachts bij den v. B. op het Oosteinde te varken uit het hok gestolen, en ienfald, in frjemde dy ’t de earen sear docht, in klank dy ’t men net graech heardt, wylst dy wir den for pake en oerpake de nammen wieme As de ljue dy slim biprate Ofginst blike litte en hate, Knelt det faek wol tige dy, Mar hwet is dyn treast derby Dat se ’t skinen fen de sinne Net for dy bilette kinne, En men simmerwaermte fynt Oeral wer ’t de sinne skynt. FRISO. dy ’t woarst fen ’e slach- gjin wis- FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 4

Friso nl | 1917 | | pagina 1