voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. By de oergong. DINSDAG 1 JANUARI 1918. No. 1. 44ste Jaargang Officieel Gedeelte. It ülde jier is wer foarby, En earlik sein, wy binne big. Blij det we ’t mar wer trochstien ha En nou 't it om is noch blij ta. Hwent sok ien koen’ we elite, hjer. It ien mei oar ’t wier allegjer Mar lijen hwet dis’ jierklok sloech, ’t Wier djür en min, ’t wier ruoh en droech, ’t Wier op en wei, tomin, gebrek, En soms for üs... »to goeda noch ek. Ik ha in print dy is al aid, Dy doelt op »De forkearde wrald». Mar ik ha faken tocht, sje der, Brilloftsjen wier ek lijen hast, Men die ’t noch al omdat it moast, Mar ’t wie, by earder goed biskoud Neimakke spul hjer, ’t wie binoud 1 Hwent by in echte brilloftpret Hearre oars ek »boerejonges« net En krintepofkes ek, n’t wier En sükerbollen kliemsk en swier. Nou, yn üs bonnetiida moast elts, En noch wol op in brilloft seis, Fen hup hup süpe- en gróttenbrij, Fen al dat brilloftspul foarby. Nou krig’ men sop fen seande koal, In taertsje twa fen jirpelmoal... Né, op it pear nei, wie ’t sjeder, Neimakke spullen allegjer I Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. Tünbouw-biweging krigen w’ek, Oan itbre-waren kaem gebrek. Elk woe in hoekje groun Ijeafst ha, Ja, seis oan aide fammen ta En ljue fen alle rang en stan Seach men sa daegliks op it lan. Hakje, skof'lje, bearntsjes-sette, Koaltsjes plantsje, iere en lette, ’t Gyng er heil en seil om wei. Frouljue en bern dy holpen mei, Skoallejiffers tear en fyn Dy hauden der fen boppen yn. En hellen ’t ierdryk gysten om En switten hjar omtrint oan skom, Dat hat sa goed fortuten dien. Sadwaende wirdt nou elkenien Dy ’t lan brükt of bisitte mocht Ta boulan-meitsjen ütforzooht. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. Sa’n wrald ha wy opheden wer. De bargen ifen hjarren fet, Oan ’t minskdom tasein seébanket®. En wy goêminsken der tsjin oer Wy iten mais, oars bargefoer. Mei jild wie me altyd oeral klear Mar nou men telt it kwalik mear. Dy ’t jild wol, mar gjin bonnen het Dy giet foarby en kriget net. Dy ’t bonnen hat ta ayn geriif Krijt noch in bytsje yn ayn liif. (Mar earat wer nei ’t bigjin fen ’t brief). Mei ’t waer wie ’t ek hwet yn ’e war Fen ’t maitiid wie ’t tominsten bar. Om Peaske hinne, in knoarre snie Krekt oft it do noch Krysttiid wie. April bloes mei in kalde snut De blommen noch ris op it rüt, Ynpleats dat hy mei rynske hén Dy blomkes struide oer ’t fjild en lan. In hopen boeren seagen taei It gêrs dat bleau mar atiltsjes wei, De gollen waerden hol en rom En ’t fé dat roan, kaem amper om, Fen 't simmer slagge it al sa tsjin, Men woun hwet hea mar fiersto min. Neisimmer skoerde it wol hwet by Mar dochs mar heal, nei ’t oantal kij. De Burgemeester der gemeente Workum maakt aan de ingezetenen bekend, dat volgens ontvangen ministerieele aanschrijving bon no. 6 der Rijkspetroleum-distribu- tiekaart geldig zal zijn van 31 December 2927* af tot en met 15 Januari 1918 voor een hoeveelheid van 2 Liter en dat houders van de gemeentelijke toe- slagkaarten deze petroleum kunnen bekomen tegen 25 ct. per L. onder afgifte van bon B van voor noemde kaart, welke bonnen door de leveranciers van petroleum voor 31 Januari a s. aan het Gemeentelij k-distributiebureau moeten worden ingeleverd om als dan de toeslag van 38 ct. per bon in ontvangst te nemen. Workum, den 29 December 1917. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. RAADSVERGADERING Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, 20 December 1917. Na opening door den oudsten wethouder (A Bajema) als voorzitter en mededeeling van een tweetal ingekomen stukken terzake de benoeming van den heer J. Krol tot burgemeester van Hem Old. en Noordw. doet de nieuw-benoemde zijn intrede in de vergaderzaal, waarna volgt dit welkomswoord van den voorzitter. Geachte Vergadering 1 Het heeft H. M. de Koningin behaagt, onzen Secretaris de heer J Krol alhier te benoemen tot burgemeester dezer gemeente en mij is de taak weggelegd hem als zoodanig in te leiden en te installeeren. Dit is my aangenaam, vooreerst omdat hy overeen komstig mijn wensch als burgemeester optreedt, maar bovenal opdat ik in hem meen te zien de rechte man op de rechte plaats. Vrijmoedig spreek ik het uit, dat hij als Secretaris 7 jaren lang de gemeente met ijver en toewijding con- sientieus gediend heeft en het staat bij mij vast dat hij zulks in dit nieuwe ambt niet minder zal betrachten. Mochten sommigen in dit op zicht een andere meening zyn toegedaan, dan zal de toekomst geloof ik hunne verwachtingen logenstraffen. Da uiterlijke verhoudingen hebben zich thans gewijzigd. Van Secretaris Burgemeester d. w. z. van uitvoerder leider. De taak, die U Burge meester op de schouders is gelegd, is een zeer zware. Ik twijfel evenwel niet, of gy zult veel liefde en medewerking ervaren. Maar daarby ook tegenwerking en zoo zal uw taak te zwaar zyn om alleen met aardsche krachten uit te voeren. Daarom wensch ik U toe, wysheid van boven, opdat gy moogt slagen in uw pogen, om deze gemeente in bloei te doen toenemen. Want ik en vele raadsleden kennen U als een man, toegerust met werkkracht en energie, die beide de gemeente ten goede kwamen en zullen komen. Dat gij niet enkel als burgemees ter, doch op zyn tijd ook als burgervader, zooals de volksmond het uitdrukt, zult optreden, is mede onze verwachting. De hoop uitsprekend, dat God door lust en kracht te verleenen uit moeielykheden, die zich tóch steeds zullen voordoen, mocht uithelpen en Hem. Old. en Noordw. in dezen nieuwen functio naris nog lang zijn burgemeester mocht bezitten, besloot de voorzitter. Het oudste raadslid de heer Krul sprak hierop nog een woord, mede als antwoord op de rede van den voorzitter en uitte den wensch dat de nieuwe burgemeester ten allen tyde een onpar tijdige houding moge aannemen, dat hy als burgemeester moge staan boven alle partyen. Hij sloot zich verder geheel aan by de rede van den voorzitter. Nadat deze nog de opmerking gemaakt had, dat onpartijdigheid niet behoeft uit te sluiten beginselloosheid, verklaarde hy den nieuwen burgemeester geïnstalleerd, die zich nu met het volgende woord aan de gemeente ver bond. In de eerste plaats om H. M. de Koningin en Hare Hooge Raadsmannen myn oprechten dank te betuigen voor het vertrouwen in my gesteld. Ik hoop mij steeds bewust te blyven, wie het zijn geweest, die my dat vertrouwen schonken en wat dat vertrouwen in de toekomst van mij vraagt. Ik ben hier geen onbekendehet welkomst woord van den heer Bajema getuigde daarvan. Voor ruim 7 jaren beloofde ik onder eede de belangen dezer gemeente te zullen behartigen. Dat oogenblik is mij steeds bijgebleven en ik heb die belangen steeds naar myn beste weten gezocht en gediend, Myn gevoelen heeft ten aanzien van die belangen en die der gemeente naren geen verandering ondergaanindien al, ik zou onder U dit nieuwe ambt niet gezocht hebben. De uiterlyke verhoudingen mogen zich hebben gewyzigd, innerlyk kan wat mij betreft alles onveranderd blijven. Ik heb behoefte om dit even uit te spreken, niet alleen tegenover deze vergadering maar ook tegenover de ambtenaren en ingezetenen der gemeente, voor wier kleine en groote belangen ik steeds een geopend oog hoop te hebben. Wat Uwe vergadering betreft, Uwe houding tegenover my was immer loyaal. Ik acht dit een voorrecht en een voordeel tevens. Immers al onze verhoudingen, al zijn die onder scheiden in bestuur en ambtenaar, zy berusten alle op den grondslag van wederkeerige samen werking en hoe meer wij ons dat indachtig blyven, des te meer zullen de gemeentebelangen daarby gebaat zyn. Het spreekt vanzelf, dat men als lid van het gemeentebestuur zich daarby steeds een eigen oordeel wenscht voor te behouden. Ik mag mij ook niet plaatsen boven mijn geweten m. a w. ik mag nimmer handelen tegen mijn zedelyke, sociale en staats- rechterlyke overtuiging. Niettemin zal ik het steeds als myn plicht beschouwen, dat ik bur gemeester heb te zyn over de gansche gemeente en over en voor alle ingezetene Tegenover de groepeeringen in de gemeente zal het myn stre ven zyn steeds die neutraliteit in acht te nemen, die »het rechtsbewustzijn zuiver en levendig houdt.Ik weet zeer goed, dat ik het niet ieder naar den zin zal kunnen maken. Dat is dikwerf ook niet mogeiyk vooral niet als er tegenstrijdige belangen in het geding komen. Het eenig mogelyke standpunt is dan, dat de overheidspersonen in eigen gemoede ten volle verzekerd zyn, en ik bid God, dat Hy my daartoe kracht, wysheid en beleid schenke. Land en volk, ja ook een gemeente, hebben in hunne leiding en bestuur het meest behoefte aan mannen van karakter, meer nog dan aan mannen van bekwaamheid. Ik denk hierbij aan die onbevangenheid, eerlijkheid en rechtvaardig heid, waarmede onze vorige loco-burgemeester het beleid voerde. Ik hoop in het streven naar deze deugden en eigenschappen bij U op waar- deering te mogen rekenen. Laat ons streven naar datgene, wat onze gemeente groot kan maken, vooral naar gerechtigheid, want gerechtig heid verhoogt een volk. Tenslotte doe ik een beroep op U heeren Wethouders met wie ik de dagelyksche leiding van zaken heb te deelenop U heeren Raads leden, met wie ik het bestuur der gemeente heb te voeren. Verder op U heeren ambtenaren en op U ingezetenen der gemeente en ik verzoek U met vriendelyken aandrang my Uwe welwil lendheid en medewerking niet te onthouden. Ik heb gezegd. Wordt medegedeeld a. dat Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd de verhooging der tijdelijke geldleening voor den dienst 1917 met f '6000idem de wy- ziging der begrooting voor 1917 met betrekking tot die verhooging en het voorschot aan het Distributiebedryf voor 1917idem het raadsbe sluit tot toekenning van een toeslag aan het onderwyzend personeel, welk besluit genoemd College aan zyne goedkeuring onderworpen achtte idem het raadsbesluit tot vervanging der vyf bestaande burgerlyke armbesturen door ééo nieuw in te stellen burgerlyk armbestuur b. dat van zestien bakkers schriftelijke bezwa ren tegen beperking van bakkersnachtarbeid zyn ingekomen en één adhaesiebetuiging c. dat de heeren J. Nieuwenhuis te Koudum en G. Damstra te Hemelum hunne benoeming tot lid der Commissie tot wering van schoolver zuim hebben aangenomen d. dat by K. B. van 7 Nov. 1917, No. 47 ongegrond is verklaard het raadsbesluit in beroep by de Kroon, tegen het besluit van Gad. Staten tot niet goedkeuring van de opheffing der O. L School te Molkwerum e. dat Koninklyk is goedgekeurd de regeling van Ged. Staten der jaarwedden van Burge meester, Secretaris en Ontvanger naar een hoo- gere klasse, ingaande 1 Januari 1917 f. dat de voorwaarden, in de vorige vergade ring medegedeeld, onder welke Burg, en Weth. de opslagplaats te Njjega wenschten over te ’t Jier sechisjen brooht üs neat gjin moais, Wy winsken him do graech goereis Wylst doarsten wy to halden jaen »Mar santejen soil ’t wol better dwaen«. Mar goede grietsje 1 dat foei ou. Hwent ’17 die ’t noch wol sa grau, Of einliks folie minder yet As sechtsjin-om it oait dien het. Nou hat elkien oan alles brek Oan iten, drinken, klean en tek. Oan fjür en liocht, oan... hweroan net? Wy misse folie en ha forlet. Wy mis üs Barcbjes dos üs fet 1 Us hintsjes Foartdos lizze net 1 Wy misse üs kooks en antrasyt, De pitrom-kanne is glêd felyt Us bakje thé dat stiet sa faei, Us kofjepotsje rydt men nei, Us reammekantsje is stêdskyn, Us büterfloatsje komt neat yn. Us pankoekspanne sjucht sa kald, Us pikelfleisfet ropt om salt, Us potstrou-prikke rierd net mear, Us moalfet leit forrêdde op ’t ear, Us stikje koeke, kofjebyt, Binn’ w’ ek omtrint al kwyt. en tot controleur by de Geachte Heeren 1 Na het woord van welkom en inleiding van onzen oudsten wethouder, zij het my vergund, mij met een enkel woord in het openbaar als burgemeester aan de gemeente Hem. Old. en Noordw. te verbinden. nemen, niet werden geaccepteerd en dat in ver band daarmede conferentie’s zijn gehouden met het waterschapsbestuur en de aannemers, waarop ten slotte dit accoord is aangenomen, dat op de aannemingssom zal worden gekort een nader te berekenen bedrag naar 15 cents te lage opleve ring dat borden met opschrift zullen worden geplaatst bij de gevaarlijke plaatsen in de Foeke- gracht en dat de drie partijen ten slotte de mege lijke gevolgen door waluitstorting voor hunne rekening zullen nemen Wordt voorgesteld deze punten voor kennis geving aan te nemen Aldus besloten. Is benoemd tot hoofd der Q. L. School te Nijega de heer R. Dijkstra te Bergumerheide. Aan mej. Teijema zal voor hare tydelijke waarneming als hoofd der O. L. School te Nyega een belooning worden toegekend berekend naar f 200 per jaar. Tot arm meester gemeentebelastingen is benoemd de heer J. Dykstra te Koudum, De belooning van M. Zeldenrust als doodgraver te Molkwerum is met ingang van 1 Januari 1918 nader bepaald op f 45. Is vastgesteld de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1918 met een ontvang en uitgaaf ad. f 8586 901/2. Volgde wijziging der gemeentebegrooting voor 1917 door verschillende posten in totaal met f 1043 87i/2 te verhoogen en hiermee onvoorzien te verminderen. Het adres van het Bestuur der Christ. School- vereeniging te Molkwerum, houdende verzoek om de vergunning tot gebruikmaking van een schoollokaal tot 1919 te garandeeren is overeen komstig het voorstel van de meerderheid van Burg, en Weth. van de hand gewezen en de vergunning niet te binden aan een tyd, waar ze thans tot wederopzegging is verleend. Is gewijzigd het reglement op het Burgert, armbestuur, alsmede de verordening op de hef fing van havengeld. Een adres van de vereen. Dorpsbelang te Warns om alsnog een toeslag toe te kennen op petroleum en turf is andermaal van de hand gewezen. Een voorstel dienaangaande van den heer de Jong om gemelde toeslag toe te kennen aan hen die een inkomen hebben minder dan f 800 is eveneens met 9 tegen 2 stemmen afgewezen. Een verzoek van dezelfde vereeniging om verbetering van waterloozing te Warns is naar Burg, en Weth. gerenvoyeerd, terwijl naar aan leiding van een derde verzoek van dezelfde ver eeniging inzake opruiming van dorps-afval etc. is medegedeeld dat Burg, en Weth. binnen korten tijd een plan van reorganisatie van de dorpsreiniging in handen zullen stellen van een commissie bestaande uit de heer Schrale, Land man en Schut. Het verzoek van de schippersvereeniging sFrieslands Zuidwesthoek^ inzake uitdieping Hemelumervaart is met het oog op gebrek aan kolen voor baggermachines tot een volgende vergadering verwezen. Een schryven van J. Eikelenboom, arts te Warns, houdende verband met de verordening tot regeling van de geneeskundige armenver zorging en de instructie van gemeente-genees- kundigen is ter behandeling tot een volgende vergadering verdaagd. Aan Burg, en Weth. is voor de uitdieping van de haven te Laaxum een crediet toegestaan van f 600. De verleende duurtebijslag aan de vereeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen is per verpleegde van f 40 op f 60 gebracht. Tot lid der schattingscommissie voor de Rijks- inkomstenbelasting is benoemd de heer B. P. de Boer te Koudum. Is ingetrokken de in de vorige vergadering vastgestelde verordening betreffende het gewicht van wit- of bruinbrood van 250 gram of veel vouden daarvan. FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1918 | | pagina 1