voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. I 1 VORDERINGEN vóór den 31 Januari ek. ZATERDAG 5 JANUARI 1918. No. 2. 44ste Jaargang Officieel Gedeelte. f Binnenlandsch Nieuw?. ■1 I J f51 eener thee- bon no. 5 FJOUWER EN TWEINTICHSTE BRIEF. I lyk as zal worden tegengegaan, dat in de bouwstre- ken meer veevoeder wordt verbouwd dan voer eigen behoefte nood’g is, terwijl hetgeen nog te veel mocht worden verbouwd, voor de zand streken zal worden bestemd. In de veehouderij- streken zal men derhalve voor de voeding van zijn vee op eigen verbouw zijn aangewezen. St. Ct. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nij verheid en voor BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Worlrum, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de ten laste der Gemeente, over het dienstjaar 1917, ter Secretarie der Gemeente zullen worden ingewacht. Workum, den ^Januari 191& J. QUARLES VAN UFFORD, L l- Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. De BURGEMEESTER der ge meente Workum brengt ter kennis van ingezetenen, dat op Dinsdag 3 Januari a.s. de uitreiking van nieuwe Bon- boekjes voor goedkoope melk zal plaats hebben en tevens de uit reiking van Bons voor rep ar a- tieleder over de maand Januari, en aanvragen voor de maand Februari. De uitreiking zal geschieden op dezelfde wijze als de broodkaarten worden uitgereikt, dus beginnende met wijk G. Ieder moet de om slag van het oude bonboekje inle veren. Aanvragen tot het bekomen van goedkoope melk kunnen alsnog ge daan worden ter Secretarie in de gewone kantooruren. Workum, den 4 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Sa binne wy den wer fen wal mei in nij- jier. As men op it aide tobek sjucht, skrillet men efkes. It soil yn ’t skiedboek opteikene stean nést 1914—15 16, as in bloed’rich, drovig oarlochsjier, det Jijen en iliinde oer de hele wrald brocht, dat dea en fordjer sjidde, haet en nyt bjit stookte, en üs lan yn ear- moede stiek oangeande üs earste en nediohste libbensbehoeften. Al in jier lyn miende men yn ’e fierte in frede-let hearre to kinnen. De Sentralen hiene in fredefoarstel dien; de pre sident fen 'e Forienige Steaten forwachte men as »fredebimiddeler« opdaegjen to sjen. En hwet is er fen tolanne komt Gjin frede kaem mar wol in wiid ütdijen fen ’e oarloch. De Forienige Steaten longerje op in minske- slaohtsjen m e a r noch yn 't great hja wolle de macht fen ’e dollar ütkomme litte troch in ütrissing fen in miljoenenleger, troch it meitsjen fen skippen en fleantügen en mu- nysje op syn Amerikaensk troch heapen jild to lienen en üt to lienen troch it üthongerje liften fen de neutralen, ensafoart. Sont Fe- brewaerje fen ’t foarige jier fornielt in dük- boat-oarloch sa bird as er kin. It fredefoarstel fen ’e Paus wie de Enten te de moeite net iens wirdich, om it to biant- wirdsjen. De tafier fen de nediohste libbens behoeften for üs eigen lan wirdt daegliks noch mear ófslüten. Us febriken steane for in part stil troch it koallegebrek en üs kachels kin- ne mar heal genoch forwaerme wirde It lytse brea-rantsoen hjit noch to great to wêzen nei ’t üs werklik mar barre mei. It nediohste féfoer üntbrekt, en üs fé moat sadwaende Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Een smokkeltruc. ’t Gebeurde eenigen tijd geleden aan onze Oostelijke grenzen. De ambtenaren hadden de waoht bij een landhuisje, waarvan de eigenaar bekend stond als smokkelaar. Een flinke hoeveelheid smokkelgoederen moest in de nabijheid van dat huis zijn opgeslagen om weggevoerd te worden. De avond, waarop alles moest gebeuren, kwam. In ’t huisje brandde kaarslicht. Het was er niet erg rustig man en vrouw hadden twist, die spoedig zoo hoog liep, dat ze elkaar in de haren vlogen en weldra drong een angstkreet van moord naar buiten. Nu was de maat vol, de grenswacht kwam ongevraagd te hulp en daarop was in huis gerekend. De weg naar de grenzen was nu vrij. De ruzie tusschen man en vrouw was co- medie geweest en de handlangers hadden de goederen veilig in Duitschland gekregen. Boeven, Te Zandvoort zijn aangehouden de Amster dammers B. G. H Mertens en F. van Berkel, oud 20 en 19 jaar, wegens inbraak in de bodega Driehuizenen de zaak van Andreo- witsj, die daarnaast gelegen is. Een klein bedrag is gestolen. De brandkast konden de inbrekers niet openen. Op de jongelieden werden gevonden een paar revolvers, een portemonnaie met veel kopergeld, f 330 aan bankpapier, 205 metalen lepeltjes, 50 tabletten chocolade en bonbons. Bovendien werd in het bezit van een der aangehoudenen als verdacht van de inbraak te Zandvoort ongeveer f 400 aan bankpapier gevonden, dat hij ten nadeele van zijn ouders, die te Amsterdam wonen, had ontvreemd. Zij zijn gevankelijk naar Haarlem overgebracht. Blijvende schaarschte van wol, zijde, enz. Na den oorlog zal het nog een reeks van jaren zeer moeilijk zijn, om de benoodigde hoeveelheden wol, katoen, vlas, jute en zijde te verkrijgen. De wereldproductie van wol is sterk verminderd door het afslachten van groote getallen schapen wegens den vleesch- nood. In Frankrijk en Italië zijn vele moer- beiboomen geveld voor brandhout, tengevolge waarvan China en Japan de voornaamste zijdeleveranciers moeten worden. De toestand in Rusland doet een verminderden aan bouw van vlas verwachten, zoodat papier, brand netels enz. nog lang dienst zullen moeten doen voor het leveren van plaatsvervangende garens en weefsels. Vervening van Rijkswege gewenscht. Een vervener waarschuwt in het »Hbl.< voor wat er dreigt te geschieden in de veen derijen. Daar staat n.l. loonsverhooging voor de deur en geen geringe. Reeds werden ver- hoogingen van 80 °/0 genoemd. De minister heeft in Oct. bekend gemaakt, dat de maximum-prgzen niet verhoogd zullen worden. Wanneer dat het geval is en de loonen wel verhoogd worden, dan zal de pro ductie ver beneden het normale blijven en een nog grooter gebrek aan brandstoffen zal dus het gevolg zijn. Tenzij, zegt de schrijver, de regeering de geheele vervening gedurende den oorlog een voudig voor hare rekening neemt. De ver- veners zouden dan belast moeten worden met het produoeeren, droogmaken en afleveren aan de Rgkskolendistributie en per gemaakten kub. M. of naar een andere maat kunnen worden betaald, zoodat dit aan de productie ten goede zou komen. Maar laat de regeering vooral spoedig in grijpen, zegt de schrijver, omdat zij anders, wijl de voorbereidende werkzaamheden reeds zija begonnen, weer achter de feiten zou aan- loopen. dolaren wordt verkocht. Het schijnt dat enkele hunner hunnen voorraad hebben willen ver- grooten door toevoeging van water. Ook tijdens het vervoer moet het voorgekomen zijn, dat vervoerders of hun personeel een gedeelte van den inhoud der vaten petroleum vervingen door water. Hoewel van de zijde der petro- leum-importeurs al het mogelijke wordt gedaan om dergelijke handelingen tegen te gaan, zijn deze uit den aard der zaak meermalen moeilijk te bewijzen. Ik wil in het bijzonder uwe aandacht op deze aangelegenheid vestigen, om daardoor te bevorderen, dat de politie-autori- teiten de bedrijvers van deze onregelmatig heden doen opsporen, opdat tegen hen maat regelen kunnen genomen worden om zulks in den vervolge te voorkomen. Kaas. De Minister van Landbouw enz. heeft thans maximumprijzen vastgesteld voor kaas van den verplichten voorraad 1917 (be legen kaas). Voor de soorten volvette Gouda en Edam mer met Rijksmerk,'idem zuiver Rijksmerk, Gouda 40 i<L 30 -|-> 20 Edam mer 40 id 30 20 en nagel- kaas zijn de maximumprijzen per 50 KG. resp. f 86, f 84, f 71.50, f69 50, f 57, f79 50, f70.50, f58, en f40, terwijl aan de ge meentebesturen in overweging wordt gegeven belegen kaas ter distributie te verstrekken aan grossiers en detaillisten tegen de navol gende prijzen, resp. voor de genoemde soorten aan grossiers: f79, f77, f71.50, f62 50, f50, f72.50, f63 50, f51 en f 33 aan detaillisten f80, f78, f72.50, f63.50, f51, f 73.50, f64 50, f52 en f34. De maximum kleinhandelprgzen voor belegen kaas worden bepaald op resp. f 0.94, f 0 92, f 0.85, fO-74/ f 0 60. f 0.86, f0.76 f0 61 en f 0.40 per KG. en f0.19, f 0.17, f0.15, f0,12, f 0.18, f0 16, f 0.13 en f 0.08 per 0 1 K.G. de maximumprijzen voor die kaas in den groothandel per 50 KG. f 79, f77, f71 50, f 62.50, f50, f 72.50, f 63 50, en f33; idem in den tusschenhandel f80, f78, f 72.50, f 63.50, f 51, f 73.50, f 74 50, f 52 en f 34. Ongemotiveerde prijsstijging. Als een of ander artikel enorm in prijs omhoog gaat, dan bepaalt de minister gewoon lijk als maximumprijs den. reeds buiten sporig opgedreven prijs. Wat geeft het dan? vraagt iemand uit Breda in de N. Rt. Ct. Neem b,v. gebakken steen. De prijs daarvan steeg van f 16 a f 20 tot f 40 a f 45 per duizend. Een prijsverhooging met f 10 zou gemotiveerd zijn, hooger niet. Met cement dreigde het desgelijks te gaan. Zink veran dert door aanraking van de Rijksdistributie in goud de prijs is van 50 ets. tot f 2.50 per K.G. omhoog gegaan. Waar moet het heen? En is dat Rijks zorg voor de ingezetenen, die aan zoo ongemotiveerde prijsopdrijving zijn overgeleverd. Scheuren van grasland. Het blijkt, dat sommige landbouwers niet tot het scheuren van grasland overgaan, om dat zij vreezen, dat hetgeen zij op dat land zullen telen, in het geheel door de Regeering in bezit zal worden genomen. In dit verband zij opgemerkt, dat uit den aard der zaak voor de gewassen, geteeld op gescheurd land, geen uitzondering op de alge meen te stellen regeling kan worden gemaakt. Aan de andere zijde zullen echter in geenen deele de op grasland geteelde gewassen bij die van het bouwland ten achter worden ge steld. Buitengewone omstandigheden voorbehouden, zullen voederbieten, koolrapen en paardepeen in ruime hoeveelheden aan de verbouwers worden gelaten, terwijl, indien het mogelijk is haver, gerst en andere veevoeders aan de verbouwers voor veevoeders te laten, ook zij, die deze gewassen op gescheurd grasland hebben geteeld, daarvan zullen kunnen profi teered Den landbouwers in de veehouderijstreken wordt derhalve nogmaals dringend aangeraden, om tot het scheuren van grasland over te gaan. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Distributie-maatregelen. Koffie en thee. De leveranciers van thee en koffie aan detaillisten, zullen ook nog in het tijdvak van 29 December 1917 toten met 12 Januari 1918 aan detaillisten thee en koffie mogen afieveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen bon no, 3 en koffiekaart 0 05 K.G. thee, eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee, bon no. 8 eener thee- en koffie kaart 0.05 K.G. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende 1 Ja nuari en eindigende 15 Januari 1918, zal door detaillisten aan verbruikers nog thee en koffie mogen worden afgeleverd en wel op: bon no. 9 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee, bon no. 26 eener thee en koffie kaart 0.05 K,G koffie. Petroleum. De Minister van Landbouw richtte tot de burgemeesters de navolgende circulaire Mij bereiken klachten over de hoedanigheid van petroleum, welke door sommige kleichan- hird forminderje en yn wearde efterüt gean. Bargen en hinnen geane stadichwei üt de tiid. Us jongkearels steane noch oan ’e grins üs lésten wirde geandewei swierder. De prizen fen ’e libbensmiddels rize en makket de min- sken forlegen en üntofreden. Forsiker, de tast an is yn in j>er in heel ein swarter noch wirden. En dochs, as we de eagen gean lit oer de grinsen, scille wy net oars of tankber wêze kinne en meije. Dan sjugge wy, dat 1917 it noch folie minder mei üs meitsje kinnen hie. Derom lit üs sjen nei hjarren dy ’t it minder hawwe as wy en wy binne tankber en fielle üs lokkich. As it yn ’e oare Jannen om üs hinne op heden wie sa ’t it yn Neder- lén foar de oarloch wie, dan scoe men yen al earm fielle. Mar we kinne üs nou noch ryk bjitte, as we tinke oan ’e oarloch yn Belgje, yn Frankryk, yn Eastenryk, yn Itaelje, yn Turkije, yn Ruslan, Dütsklan, en yn ’e Balkansteaten, Seis mei Ingelan, mei gjin- ien fen dizzen scoe men ruilje, ommers. Hwa ’t tinkt om de klibers jonge minsken. dy ’t foelen en noch falie by dagen, of fór hjar libben üngelokkioh makke om de klibers dy ’t nou wer yn ’e Forienige Steaten klear makke wirde for de dead, dy soil syn eigen heitelan net genoch witte to priisgjen, allinne mar dat er him seis of syn neisten net hoecht to offerjen oan it wrede münster fen ’n oarloch. Ja seis, as wy sjonne nei de inkele neutrale lannen dy ’t noch oerbleauwen. Spanje, Switserlan, de Skandinaefyske riken, dan is der ek net ien by hwer ’t men *t noch sa flot en fleurich hat as yn üs lan Né, by alle earmoede, alle teleurstellingen, dy ’t we ünderfoun hawwe en noch daegliks ün- derfine, moatte wy noch tankber en tofreden wêze. Fensels ek wy binne bliid dat it opheden hwet bigiet »to daegjen yn it Easten» nou ’t Ruslan tarierd om mei syn fijannen frede to slüten. Lykwol scille we üs der foart ne tofolle op forgapje. Wy wolle net roppe fen hearing ear ’t we de stirt net yn ’e bannen hawwe. Mar licht soil de striid yn ’t Easten net wer op nij bigjinne, men is to eêd, to wirch fen de grouwels. Mei it mogelik wirde, dat de foltsen yn it Westen nou net langer blyn bliuwe for de earnstige wil fen ’e Sen- traien, om in frede to sinten, dy ’t for nim- men in fornedering is. It kin hast net oars of ek dit folk ecil ’t einliks ba wirde, langer to foldwaen oan ’e heechmoed fen inkelen en der oan op to offerien alles hwet hjar dierber wêze moat. Soks moast nou ek ris üt ’e tiid Mei derom dit nije jier, mei 1918 oan alle oarlocbfierjende lannen de frede jaen, in frede dy ’t net allinne de wounen helet, dy ’t slein binne, mar in frede, dy ’t op it ein fen dit nije jier, allegjerre dy ’t libje, yn frede op eigen hüs en hiem, yn frede om eigene smoute hird hinne sitte lit. Dit is de hert- like winsk fen FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD i V FRISO. I I

Friso nl | 1918 | | pagina 1