voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord®, Hindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. 1 I I V ZATERDAG 12 JANUARI 1918. No. 3. 44ste Jaargang Binnenlandsch Nieuws. I reactie FIIF EN TWEINTICH8TE BRIEF. het verkrijgen tot afwering gezondheid. malen met melk. Hij vertelt ook Uitgave van T. QAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. i B net to great wêze it neffens it oar net mear koetsje dan (f 2500). Bistiet er de arbeider in eigen sté ta to him helpe oan in stik Yn it Antwerp allinne de bier Dit blad verschynt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. 7 per 1000 kost, doch dat zij door de enorme dure diatrubutiekosten in de steden thans f 15 a f 30 kost. De schrijver dringt er op aan dat de regeering van de vervening eene staats exploitatie moet maken en aan dit artikel bijzondere aandacht heeft te wijden. De loonen der werklieden moeten worden vastgesteld zonder zich te laten leiden door vrees voor staking en den verveners te garan deeren dat de geheele productie tegen thans vast te stellen prijzen zal worden afgenomen, waarbij zij zich dient te laten inlichten door vakmannen en niet door buitenstaanders. Voorts dient aan alle militairen, die van beroep veenarbeiders zijn, 4 maanden verlof te worden verleend. In dit geval kan de regeering op de medewerking van verveners en veenarbei ders rekenen. Harde erwten en boonen. Aangezien de regeering nog de beschikking heeft over tienduizenden balen erwten en boonen, die niet al te best willen gaar koken, wordt aangeraden het water eerst te laten koken, daarna er een stukje vet of boter in te doen, en ten slotte de erwten of boonen, nadat deze een dag hebben staan te weeken in afkookwater van aardappelen. De peulvruchten worden dan zoo zacht als maar mogelijk is. Tegen winterhanden. Als een goed huismiddel tegen winterhanden wordt aanbevolen in den wintertijd dagelijks vóór het naar bed gaan de handen terdege met een weinig citroensap (versch) zoolang in te wrijven, tot zij geheel droog zijn gewreven. Jammer maar, dat er tegenwoordig zooveel meer winterhanden dan citroenen zijn 1 Bureaucratie. Voor de rechtbank te Rotterdam stond terecht de directeur B., van een verbruiks- vereeniging, beklaagd oud-bakken brood, dat De nieuwe staatsleening. De nieuwe Nederlandsohe staatsleening van 500 millioen is alweer ruim volteekend (onge veer 625 millioen). Maar zelfde verschijn sel van vorige keeren vele der vermogende inschrijvers hebben zoo spoedig mogelijk een gedeelte van de nieuwe stukken weer van de hand gedaan, wat Zaterdag een geleidelijke koersdaling, tot 97.7, tengevolge had. Voor het koersverloop zou het, schrijft het »Hbl.,« heel wat beter zijn geweest, indien de regee ring zich het recht had voorbehouden alle inschrijvingen toe te wijzen en het bedrag, waarvoor in werkelijkheid te veel was inge schreven, in de open markt zou zijn ingekocht. Door den steun, die er op deze wijze van uit Den Haag zou zijn verleend, zou een i-- zijn voorkomen. Eikelkoffie. Het is den minister van Landb. ter oore gekomen, dat tegenwoordig voor eikels prijzen Kin Friso ós ek hwet fortelle fen de Lan- arbeiderswetwaerd üs, yn dizze dagen fen arbeidersforienings, frege. Nou ja, wol hwet al is Friso just net wetgeleard. Forearst kinne wy sizze dat de Lanarbeiderswet yn ’e Twade Keamer langlêsten oannomd is. Dit Antwerp hat likernoch seis jier lang by de Keamer yn studzje wést. Yn 1911 waerd it yntsjinne troch de to ier forstoarne Minis ter Talma en troch de letter Ministers Treub en Posthuma fêst balden. It doel fen dit Antwerp wie om it libben fen ’e lanarbeiders to forbetterjen en noftliker to meitsjen. Under lanarbeiders scoe men forstean, dy ljue, hwaers haedbirop is lanwirk to dwaen yn leantsjinst. Men woe dizze minsken helpe troch it mogelik to meitsjen, dat se in eigen bAs en in lapke groun yn eigendom krije. Dat eigendom mei kant en klear mocht spronklik Antwerp tred’el tuzend goune, gjin kans om skikken, dan wol men los lan sAnder opstal, dus sAnder hAs. sok in gefal woe forskaffe, dy *t net heger rinne mei as tri- tich goune yn ’t jier. De tawizing soil dien wirde, troch forieningen for det doel oan- wezen, of troch it daegliks bistjAr fen ’e ge- meinte, Ek, om geskikte stikken to bimach- ticbjen, mei ta Anteigenjen oergien wirde. Sokke forieningen of bistjAren kinne tsjin in lege rinte (3VS pCt,) it nedige jild fen ’t Ryk krije. Dy rinte is de groenslach fen de forplichtings fen de arbeider, dy ’t holpen is oan in sté de earste trije jier bitellet hy 3 !/2 pCt., letter 30 jierlikse óflossingen fen 51/, pCt. Fierder hat it Antwerp noch bepalingen yn ’e holle, dy ’t nomd binne om de arbeider oan ’n foech kaptaeltsje to helpen, troch him it fêstigjen fen in lytse grounrinte mogelik to meitsjen. Dit is sa om-en-de-by it haeddoel fen it oarspronklik Antwerp. Folie is der net oan to foroarjen, hwet yen na in oerwegen fen in Steatskommisje en trije Ministers net hoecht to forwAnderjen. Wol is ’t yn ’e Keamer fen alle kanten goed bisjoen en weer den der in hele boel foarstellen ta foroaring yntsjinne, mar de measten waerden fen ’e han wizen. In pear foroaringen fen bilang waerden lykwol dochs ynfierd. Nammentlik yn ’e boppe oanhelle sifers. It bedrach fen 2500 goune for in sté en 30 goune hier op syn meast as hier for «los lan,® waerden for dizze tïid to leech achte en forhege ta fjouwer- tAzend goune en ta fyftioh goune. By it fêatstellen fen f 4000 waerd lykwol bipaeld, dat de priis yn oerienkomst wêze moaet mei de taksaesje fen de omlizzende ter reinen. Er wie foarsteld om de rinte op 4 pCt. to bipalen. Mar men tocht dat it better wie, dit net yn ’e Wet fêst to lizzen, mar dat fêststelle to litten by Keninklik Bislüt. As we nou noch sizze dat ien fen ’e Keamerleden er op oanstjArde om it biteljen ek by de wike lans mogelik to meitsjen, hwet de Minister ek goed talike, dan hawwe wy ek fen de Atwirking yn ’e Keamer, oer dit Antwerp it foarnaemste al sahwet sein... Lit As oannimme dat dizze wet er troch- komt. Ho hat men him dan to bioardieljen De iene is der tige big mei, in oaren hat der wol mei op en in trodden lit er frij onfor- skillich stean, wirdt der hjit noch kAld om. Sa giet it oerAl mei. De iene laket it Antwerp ta en achtet it fen greate sociale bitsjuttenis, wylst dertroch net allinne de arbeiders oan in hoekje lan holpen wirde, mar tagelyk soil er meiwirke wirde ta it bihald fen foldwaende arbeidskref- ten op it platte lAn. Yn ’t each fen oaren is dit léste just it swakke punt fen it Ant werp, det, neffens hjarren, as punt fen At- gong hawwe moast, troch it bibouwen fen de boagem in goed bistean to jaen oan in great part fen it folk. Hjar biswier is, dat de Dure turf. In het Handels blad» wijst een vervener er op, dat de turf thans in de veenderijen f 5 f 7 per 1000 kost, doch dat zij door de Te kilo. Een inzender in de «Nieuwe Ct.« klaagt, dat het publiek tegelijk met het vee safga- slacht« wordt, en zegt dan »Er dient front gemaakt te worden tegen den veetrust, solidariteit van het groote publiek is noodzakelijk. Een deel zal het reeds, ten koste van gezondheid noodgedwongen geworden zijn, laat het andere deel weigeren vleesch te betrekken, indien de prijs met minstens een gulden beneden de nu gepubliceerde prijzen is. Gevolg moet wezen, dat de slachters gedwongen worden lager te bieden en dat de boeren en veekoopers of lager moeten afgeven óf thuisblijven. Door gebrek aan voeder zullen zij echter lager moeten afgeven en kunnen zij niet thuisblijven. sindien de Regeering de tegenpartij dan niet in de kaart speelt met afvloeiing naar het buitenland toe te staan en het publiek toont ernstig te meenen, dan moet de kunst matige opdrijving worden gefnuikt. s Mocht de uitvoer van vee verband houden met het betrekken van 'steenkool, zoo zal zonder twijfel ieder gezin gaarne een mud kolen minder ontvangen om dien uitvoer on- noodig te maken, indien dit kan bijdragen tot van normale vleescbprijzen en van den aanslag op de volks- overgebleven was, te hebben verkocht zonder inname van bons. Beklaagde erkende het feitevenals alle- bakkerijen, hield hij een grootere of kleinere hoeveelheid brood over. Dit mocht niet worden verkocht als veevoeder. Tegen verminderde prijzen en afgifte van bons wilden de menschen het niet hebben. Zelfs wilde men in de armste buurten er niet eens den halven prijs voor geven, als er een bon bij moest. De autoriteiten in Den Haag antwoordden op zijn klacht, dat hij maar precies zooveel brood moest bakken als hij in den loop van den dag noodig had. Een oude arme vrouw had ten slotte eenige brooden zonder bons gekregen. Dit mocht niet, doch nu wordt het oude brood verbrand in de ovens en dat mag wel Beklaagde zei dat het wel zoo gced brandde als de regeeringsturf. De officier van justitie eischte f 15 boete wegens verkoopen van brood zonder bon. We beleven gekke dingen als men een arm mensch laat hongerlijden, handelt men overeenkomstig de wetgeeft men haar te eten, dan overtreedt men de wet en wordt het zoo noodige voedsel vernietigd dan is men de gehoorzaamste burger, die er rond loopt. Het is sterk inderdaad. sN. H. Ct.< Melkknoeierij Het melkbedrijf, dat melk levert aan het St. Antoniusgasthuis te Utrecht, werd verdacht niet steeds goede melk te leveren. De keur meester lette eens extra op en snapte den knecht, toen hij bezig was 75 liter volle melk met behulp van tapto melk tot de benoodigde 110 liter «volle® melk te maken. De keur meester nam een paar monsters van het mengsel en plaatste die, verzegeld, in zijn fietsmand. Tot de menging had de boek houdster van het melkbedrijf, dochter van de houdster van het bedrijf, den knecht opdracht gegeven. Toen de keurmeester de monsters in zijn fietsmand had geplaatst, riep de broeder van de boekhoudster, die als bekl-.agde voor de Utrechtsche rechtbank fungeerde, den keur meester binnen en poogde hem om te koopen om geen proces verbaal op te maken. De keurmeester weigerde, maar vond, buiten ge komen, de zegels van zijne monster door be klaagde afgebroken, de monstermelk in een put geworpen en de flesschen met andere melk bijgevuld. Bekl. bekende en het O. M. eischtte drie maanden gevangenisstraf tegen bekl., zekere mej. M. C. de B., 35 jaar oud. Melkprijzen. De volgende maximum-kleinhandelprgzen zijn vastgesteld Volle rauwe melk of losse gepasteuri seerde melk afgehaald van boerderij of fabriek 1ste melkzóne löVa ct2de melkzóne 15 ct. per L. Aan huis bezorgd resp. 17 ct., ge pasteuriseerde melk 20 ct., gesteriliseerde 19 ct. Karnemelk en taptemelk 7 ct. Gecondenseerde melk 60 ct. per busje van 370 gram idem zonder suiker 55 ct. per busje van 340 gram. Voorts is een uitvoerige regeling bekend gemaakt inzake den bijslag, zoomede inzake de aflevering van melk in bussen. De Regeering heeft voorts een aanvang gemaakt met de aflevering van geconden seerde taptemelk met suiker en melkpoeder tegen vastgestelde prijzen. Waar de melk blijft. In de maag van het vee, deelt in »Het Volk® de heer H. vd. Ploeg van Leeuwarden mede. Hij heeft boeren en een kontroleur op de veevoedervoorziening er over hooren praten afsof het vanzelfsprekend was, dat de boeren melk gaven aan koeien en varkens. Op zijn vraag, of dat dan mocht, antwoordde men verwonderd, dat de boer toch zelf zou weten wat hij met zijn melk zou doen, terwijl de kontroleur hem verzekerde, dat hij meer- getuige was van het voeren van vee Hij vertelt ook van een vrouw en haar dochtertje te Snoek, aan wie de dokter heeft voorgesohreven, dat zij elk per dag een liter De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bg abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en ‘reclames voor Handel, Njjverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. worden besteed, ver boven de werkelijke waarde, uitsluitend omdat gebrande eikels als een bruikbaar koffie-surrogaat worden be schouwd. In verband hiermede wordt een ernstige waarschuwing gericht tot allen, wien het aangaat om zich te onthouden van specu latieve aankoopen van eikels, aangezien bij eventueole inbezitneming ingevolge Distributie- of Onteigeningswet geen rekening zal kunnen worden gehouden met de prijzen, welke door den laatsten kooper zijn besteed en derhalve van koopen boven de werkelijke waarde finan ciëele verliezen het onvermijdelijk gevolg zullen moeten zijn. De vleeschprijzen. ’s Hage kost het vleesch nu f 3 per liedende gedachte, troch mr. Van Houten’s grounslaoh fen birekkening, by dit Antwerp wést hat, net it forkrijen fen lan, mar it forkrijen fen lanarbeiders troch it lan. It haeddoel scoe wêzeit bistean fen de lanarbeider draeglik to meitsjen hy mocht in sté bisitte as in fensiden ynkommen by syn fortsjinst, mar fierder mochten syn win- sken net gean, Ta sokke winsken ont wêzen to bringen seoed er alteast net steund wirde. Yn de «Taljochting® hjit itIt wetsontwerp makket it dos de lanarbeider wol maklik om ta lytse boer op to kliuwen, mar stelt him net yn steat dat ynienen to wirden. Hwerom sa freegje ek sommigen wol men troch dit Antwerp wol de lanarbeider helpe en net do lytse boer Hwerom jowt men ek net oan hjarren groun, lyk as yn oare Jannen wol bard, bygelyks yn Denemar ken De regearing antwirdet hjirop en toani dit oan mei in praktysk foarbield det it mak liker is in arbeider oan in stikje groun to helpen, mar biswierlik om him in lytse boer- kerij to bisoargjen. Dat is forsiker wier, seit in oaren der wer op, mat de kwesje is net of it mogelik is de lanarbeiders ynienen ta lytsboer to meitsjen. De frage is, of it net makliker en need- sakeliker is de lytse boer en boeresoan in boerkerijke, dan in arbeider in hus en pólle to forskaffan. En fierder is ’t»De arbeider onthjit men, bihalven wenning, los lan yn hier. Wy easkje net, dat alle lytse boeren eigeners wirde scille, wy easkje allinne mar, dat bja binlik hierre kinne en in wis bistean krije meije op in wize, aa.de arbeider tasein wirdt.® Dizze forskillende mienings stiene ek yn ’e Keamer tsjinelkoar oer. De Minister woe fen gjin foroarjen wite, tominsten net fen for oaringen dy ’t it kerakter fen it Antwerp oantaesten. En sadwaende waerden ek bja net tofreden stelt, dy ’t oan ’e wet ek bi- tsjuttenisse jaen woene for de arbeiders yn ’e sanstreken, dy ’t al in foech sté bisitte dy ’t de wet ta segen wêze litte woene for de boer, en for de arbeider teffens. Dos de lanarbeiders scille holpen wirde. Dat binne lykwol gjin 400.000, lyk as Mi nister Talma miende, dy ’t oer mar breklike statistysk materjael hie to biskikken, mar om- en-de-by 30.000, nei ’t letter al moai se- kuer birekkene is. Yn dy 400 000 wieren ynbigrepen alle tsjinstboaden, alle boeresoan nen en dochters. Neffens it forslach oer it Grounbisit yn Nederlan wieren er 114 631 arbeiders en Ander dizze 86084, dy ’t al 5 fjouwerkante roede of mear yn eigendom hiene trochinoar bisieten dizze likernoch trije pounsmiet, net earlik, (to forstean yn ’e greate). For de oaren dos by de 30,000 om dy ’t gjin 5 roede groun bisitte, wol it Antwerp soargje. Meije it wet wirden yn de tapas- sing gjin earnstige biswieren meislepe, mar it in boel minske ta nut en nooht wêze. FRISO. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD FRISO. I

Friso nl | 1918 | | pagina 1