voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. SCHOENEN. I I Regeer ings- i a.s. DINSDAG 22 Januari op de gewone uren van Broodkaart- uitreiking, dus wijksgewijze, aan- vragen Bonnen voor Regeerings-Schoenen. ZATERDAG 19 JANUARI 1918. 44ste Jaargang No. 4. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. bon het maat- SEIS EN TWEINTICHSTE BRIEF. Maat no. 41 vanaf no. 25. no. 25 t/m 40. 9 4 t/m 48. f 12 9 f4 3 3 1.50 6 2.50 Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. Voorts wordt ter kennis gebracht van de bewoners van wijk F, dat formulieren tot bekoming van bons voor reparatieleder voor de maand Februari a.s., ter Secretarie verkrijgbaar zijn in de gewone kantooruren. Workum, den 16 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. I 3) no. 20 t/m 24. Aanvragers gelieven nummer op te geven. HET STEUNCOMITÉ. In de i menschen uit den gegoeden stand, zoo vlug als zij kunnen allerlei voorraden opslaan, voor namelijk vet, spek en worst. F Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. 1 Zij die in aanmerking kwamen voor het ontvangen van Regeerings- Klompen, kunnen 3 I by forsükskrift forfoegje ta de rjuchter fen it kanton, hwer ’t de wenning gelegen is, mei it forsiik io bepalen det in nije hier ta stan komd. It forsiik bard binnen in wike nei it for- striken fen de tiid, by de oerienkomst foar it oangean fen in nije hier bipaeld, en, as dy tiid net bipaeld is, üterlik binnen trije moannen (foar it ein fen de hier. Fierder jilde ek yn dit gefal yn haedsaek foarders deselde bipalingen as yn ’t hjirfoar bidoelde gefal, hweryn foar it eindigjen fen de hier opsizzen foreaske wirdt. Weardeloos is elke bitingst hwer troch de hierder fen in wenning finder bepaelde om- stannichheden achtte wirde scoe de hier opsein to hawwen of forplichte wêze scoe dit to dwaen, en elke bitingst, hwerby ienige gerjuchtichheid, by dizze wet oan hierder of forhierder takend, fitsletten wirde scoe of biperke. Dizze wet is net fen tapaseing op wenningen. forhierd mei bou- en greidlan, tfinen en kwé- kerijen of soartgelikense steen, Hy kin oan- helle wirde as sHieropsizzenswet,® en forfait binnen seis moannen nei de dei, hwerop de Kroan, de Raed fen State heard, forklearre hawwe soil, det de tsjinwirdige bfitengewoane omstannichheden ophalden hawwe to bistean- FRISO. De BURGEMEESTER der ge meente Workum maakt aan de in gezetenen bekend, dat volgens ont vangen ministerieele aanschrijving, bon no. der Ftjjkspetro- leum-distributiekaart gel dig zal zijn van 16 tot 31 Januari 1918 voor eenehoeveel heid van 2 liter en dat houders van gemeentelijke toeslagkaarten deze petroleum kunnen bekomen tegen 25 cents per liter onder afgifte van bon C van voornoemde kaart, welke bonnen door de leve ranciers van petroleum vóór 15 Februari a.s aan het Gemeen telijk distributiebedrijf moeten worden ingeleverd om alsdan den toeslag van f0.38 per bon in ont vangst te nemen. Workum, den 16 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Max. prijs Toeslag Kooper betaalt hoogstens f8 6 Mansschoenen Vrouwen Jeugdige personen 3) Kinder- 4) 3) 8) 4) Het platteland wordt afgeloopen door allerlei liefhebbers, die tegen grof geld de vette varkens opkoopen, die, wonder boven wonder, nog altijd op de boerderijen voorkomen. Er wordt gretig f 1.65 per kilo voor betaald. Menigeen heeft zoodoende een geheel var ken, gerookt of gezouten, in huis, in afwach ting van de vet- en vleeschlooze tijden, die over een paar maanden worden tegemoet ge zien als de oorlog voortduurt. Niets geleerd sedert den vorigen winter De handelaren die bezwaar maakten deze te accepteeren, kregen de belofte dat indien zij de helft bevroren aardappelen afnamen, zij voor de helft prima kleiaardappelen zouden krggen. De BURGEMEESTER van Wor kum, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat 1. Art. 3 sub 2 der Distributie regeling voor rijwielbanden van 17 October 1917 wordt aangevuld met letter X aan te brengen op banden van qualiteit X 2. de maximumprijslijst van 17 October 1917, No. 192c wordt aan gevuld met „Herstelde, weder bruik bare rijwielbuitenbanden, gemerkt X, kleinhandel- prijs f 3.15" 3. de beschikking van 10 De cember No. 3323 wordt zoodanig gewijzigd, dat het verbod van ver koop en aflevering van rijwiel banden, niet voorzien van rijks- controlestempel, niet van toepassing is op de aflevering van één band die ter herstelling of vervanging wegens garantie wordt vervoerd In afwijking van het op 10 De cember 1917 bepaalde behoeft dit vervoer dus niet door eene vergun ning tot aflevering te worden gedekt. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. en f 72 staangeld De toestand in de Nederlandsche bakkerij. Over dit onderwerp zullen op een 29 Jan. te Amsterdam te houden bakkersvergadering een vijftal sprekers het woord voeren. Onder dezen de heer IJ. Wartena, van Bolsward, de secretaris van den Frieschen Bakkersbond. Peulvruchten. De vermindering van het rantsoen peul vruchten tot 1/a K.G. per hoofd en per vier weken zal, naar gemeld wordt, niet van blij- venden aard zijn. Deze vermindering was noodig om den achterstand in de levering in te halen. Na 28 Januari zal waarschijnlijk weer het oude rantsoen geleverd worden. Voorraad opslaan. provincie Limburg gaan tal van Laat de productie vrjj. »De Vrijz.-Democraat® vraagt of de regee- ring en in het bijzonder de onder haar ver antwoordelijkheid werkende commissies van allerlei aard, wel voldoende doordrongen zijn van de noodzakelijkheid, om overal waar dit kan, de productie van verbruiksartikelen aan te moedigen en de plannen hiertoe te steunen. »Ware het handels- en industrieel verkeer ook maar ten deele vrij, dan zouden op het oogenblik tientallen, neen honderdtallen be drijven en bedrijfjes, aan het werk zijn om van geheel of goeddeels waardelooze producten briketten te persen. Nu is dit verboden of wil men gereglementeerd, het gevolg is, dat de Rijkskolendistnbutie en tal van brandstof- fen-commissies in eigen bezit hebben of hebben vastgelegdc bij fabrieken enz., geweldige hoeveelheden cokes- en steenkolenafval, fijne bruinkool, derrie enz. enz. waar niemand jets aan heeft, terwijl tienduizenden tonnen goede brandstof worden gemist. Dit voorbeeld zon met vele andere zijn te vermeerderen. Nu is het te verdedigen, dat niet den winsthouder vrij spel is gelaten. Maar vrije handel behoeft daarin niet te ont aarden. Zeer goed zou een maximumprijs gesteld kunnen worden voor ieder nieuw hulp-artikel, wanneer dit gereed is, aan de markt te worden gebracht. En ook geheel reglementeeren door de overheid zou nog tot het doel kunnen leiden Mits dan werkelijk ingegrepen, direct en onverwijld onderzocht en zoo noodig gesteund word. Thans loopen industriëelen, die een bepaald plan willen verwezenlijken, van het kastje naar den muur van bureau A naar bureau B Als ze eindelijk het goede bureau hebben, stuurt een ondergeschikt klerkje, een kwajongen vaak, hen met een kluitje in het riet, de menschen, die werkelijk te beslissen hebben, zijn zóó ongenaakbaar hoog en hebben het zóó overstelpend druk, dat tot hen niet door to dringen is. Lukt dit na weken of maanden toch, dan moeten alle inlichtingen weer opnieuw gegeven worden en gaat het geheel zóó om siachtig en met zoo weinig zin tot medewer king, dat in arren moede de betrokken fabri kant zijn plan maar laat varen, de tijd betreu rende, dien hij met het nutteloos naar Den Haag reizen heeft verspeeld. De regeering zal ervan doordrongen moeten worden, dat het steeds nijpender wordend tekort aan allerlei artikelen nog heel lang kan duren en dat een der zeer weinige middelen om het dragelijk te houden isverwerken van letterlijk alles wat vroeger waardeloos heette, om het een zoo groot mogelijk nuttig Foar in hoartsje is yntsjinne it oankindige yvetsfintwerp mei de bipalingen ta doel haw- wende, to foarkommen, det hierders yn ’e tsjinwirdige bfitengewoane omstannichheden fit hjar wenningen set wirde, as der gjin wiere reden for bistean. Foarsteld wirdt finder oaren it folgjonde to bipalen Hwenear foar it eindigjen fen d© hier fen in wenning opsizzen foreaske wirdt en de hier troch de forhierder opsein is, kin de hierder him by forsiikskrift by de kantonrjuchter forfoegje, mei it forsiik it opsizzen as net jildich to forklearjen. It forsiik moat binnen in wike nei ’t opsizzen dien wirde. It makket it opsizzen sfinder krêft, ont de rjuchter deroer biekikt hat. De griffier jowt de forhierder daedlik kennis fen it ynstjinjen fen it forsiik skrift. De rjuchter biekikt sa gau mogelik op it foreiikskrift nei ’t forhear ef bihoarlik oproppen fen partgen. De rjuchter williget it forsiik, as him yn’t koart gearfette blykt, det de hierder saiang hy hierder wie, syn forpliohtinge op in bihoar like wize neikomt is, en det for it opsizzen fierders gjin grounige reden bistean. Hy bi- paelt den teffens in tiidskoft fen op syn langst seis moannen, yn hokker tiid de hier nei it eindigjen fen de oerienkommen hiertiid foart- dfirje soil. De rjuchter kin det skoft tiid op skriftlik forsiik fen de hierder, nei forhear of bihoarlik oproppen fen de forhierder, ienkear of faker, hieltyd mei op syn langst in healjier forlingje. It forsiik bard foar it forstriken fen twa tredde parten fen it bipaelde skoft tiid. Dit bliuwt rinnen, ont de rjuchter omtrint it forlingjen biekikt hat. Is troch de Hierkommiejewet fitspritsen, hwet for hier de wenning dwaen kin en mei is bislist oer de hierpriis, troch de kommisje. dan bliuwt dy hierpriis fen krêft. Is dy wet op de wenning net fen tapassing, of is, oer de hierpriis net by einutspraek bislist, den bipaelt de rjuchter ien, for de wenning, rede- like bier. Foarders stelt hy by de tapassing fen it foarófgeande sadanige foarwaerden en makket hy sadanige bipalingen, as hy mei it each op ’e bilangen fen hierder en forhierder nedich achtet. Ek kin hy op skriftlik forsiik fen de léste, nei forhear of bihoarlike oprop fen de hierder troch alle tiid it skoft ynkoarte as hy oardielet det derfor grounige reden bistean. De griffier jowt de hierder der opslach kennis fen. Partgen wirde achtte for de bepaelde tiid in hier qg^gien to hawwen, finder de foar waerden eh—bipalingen, troch de rjuchter etc id. Itselde gefal jildt yn gefal fen it forlingjen fen it tiidskoft. Tsjin de beslissing fen de kantonrjuchter is gjin rjuchtsmiddel talitten, biholdene foarsjen forneatigjen fen it ffinis, yn it bilang fen 'e wet. Hwenear for it eindigjen fen de hier fen ’n wenning it opsizzen net foreaske wirdt en de partgen net ta oerienstimming komd bjnne oangeande in nije hier, kin de hierder him Thans zullen de aardappelen van uit Gro ningen worden verzonden in waggons met een kachel. Wat niet wegneemt, dat tijdens de laatste vorstperiode te Amsterdam eenige waggons drie dagen bleven staan voordat zij gelost mochten worden. Aardappels zoet effect te geven veevoeder brandstof hulp middelen voor de industrie, kleeding enz. Acht de regeering zich in staat feitelijk de organisatie van deze taak op zich te nemen, het is ons wel. Wij meenen echter, dat het particulier initiatief hierbij niet kan worden gemist. Da overheid moet hierbij waken tegen woeker. Maar verder geve het ieder ernstig plan op touw gezet door ernstige menschen, een eerlijke kans. Steune zij, waar dit kan. In ieder geval werke zij door hare commis sies en bureaux niet dooden op elke initiatief. Prettige verstandhouding. In de laatstgehouden raadsvergadering te Purmerend werd besproken over de hoogere klasse-indeeling door Ged. Staten, waardoor de burgemeester f 650 meer salaris zal ontvangen, schrijft de »Ned.« Wethouder de Vries vroeg Is de burge meester dat salaris waard Ik heb van hem steeds den indruk ontvangen, dat hij absoluut niet op de hoogte van de exploitatie der gemeentebedrijven is, evenmin als van het marktwezen. Da voorzitter Daarover kunt u niet oor- deelen. Ik heb steeds getracht er mij in te werken. De hear Middelhof! wil voor de gemeente meer zeggingschap bij het benoemen harer burgemeesters Voor een gemeente als Purmerend hadden we zeer zeker een sterkere kracht als hoofd kunnen krggen.’ Wethouder de Vries zeide nogWat u beweert mijnheer de voorzitter heeft werkelijk geen cent om het lijf. De voorzitter Dank u. De raad besloot daarop bezwaar te maken tegen de hoogere klasse-indeeling, waarop de voorzitter zeide We zullen toch wel worden gedwongen, enfin, het laat mij koud, ik ben geen geld jager. Waarop het raadslid de Vries (s.d a.p.) zei Omdat u er van overtuigd bent, dat wij voor Ged. Staten moeten zwichten. Aardappelmisè re De Amsterdammers zitten weer te kauwen op bevroren aardappelen. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD FRISO.

Friso nl | 1918 | | pagina 1