voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. Regeerings-Sajet BERICHT. A w t ZATERDAG 2 FEBRUARI 1918. No. 6, 44ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. f 1.40 per 72 K.G., terwijl geen gemalen koffie meer mag worden afgeleverd. DE UITGEVER. Vlugger dan wij vermoedden i HET STEUNCOMITÉ. uur, FRISO. ACHT EN TWEINTICHSTE BRIEF. brood »Ja, U gramc. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. 2e. Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Fa&ilieberichten, 10 ets. per regel. By abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagynestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Een noodlottige vergissing. Bij het overbrengen van eenige dienstweige raars van de bovenzaal der huishoudschool naar de arrestlokalen in de Cadettenschool te Alk maar heeft Maandagavond het volgende plaats gehad. Toen de mannen weigerden de huis houdschool te verlaten, werd de hulp ingeroepen van luitenant Rutgers, die, vergezeld van luite nant Tulleken, omstreeks middernacht trachtte de dienstweigeraars tot kalmte te brengen. Dit gelukte echter niet en er ontstond groot tumult, dat door een handgemeen werd gevolgd. Toen de luitenants op dat moment met sergeant Vledder zich ylings naar beneden begaven, losten twee jeugdige schildwachten, in de ver onderstelling dat dienstweigeraars wilden vluchten, twee schoten, welke luitenant Rutgers en sergeant Vledder trollen, die daardoor ernstig werden gewond. Een drietal doctoren verleende hulp en in den nacht werden de slachtoffers geopereerd. Hun toestand was zorgwekkend. De moord te Breezand. De Burgemeester der gemeente Workum brengt ter kennis van in gezetenen, dat met ingang van 1 Februari a.s., de theeverkoop zoowel aan ver- dat thee als drank of op welke an dere wijze ook, in hotels, café’s, restaurants enz. wordt verkocht. Voorts dat op bon no. 16 der rijksthee en koffiedistributiekaart van 115 Februari en op bon no. 18 der voornoemde kaart van 16— 28 Februari ieder 1 H.G. Koffie verkrijgbaar wordt gesteld. De maximum-kleinhandelprijs is vanaf 1 Febr. a.s. vastgesteld op Workum, den 31 Jan. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Burgemeester der gemeente Workum maakt aan de ingezetenen bekend, dat volgens ontvangen mi- nisterieele aanschrijving bon no. 8 der Rijkspetroleum distributiekaart geldig zal zijn vanaf 1 Februari tot en met 15 Februari 1918 voor eene hoeveelheid van 2 liter en dat houders van gemeentelijke toeslag- kaarten deze petroleum kunnen be komen tegen 25 cents per liter on der afgifte van bon D van voor noemde kaart, welke bonnen door de leveranciers van petroleum vóór 1 Maart a.s. aan het gemeentelijk distributiebedrijf moeten worden ingeleverd om alsdan den toeslag van f 0.38 per bon in ontvangst te nemen. Workum, den 31 Jan. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Februari. It skearders hantwirk wirdt just net Bisünder achte en eard. Mar as me er goed de slach fen het Den is ’t oars net forkeard.c Sa sjongt de skearder syn sankje, mar Mar ik forstinje nei myn sin Mei ’t kinbiskrabjen fiers to min, ’k Leau da ’k it net goed kin. Dy ’t goed de slach fen ’t hantwirk het Dy skeart de minsken fyn, En makket hy syn ponge fet, Hja ha gjin erch der yn. Mar ik forstean dy kinst net goed As ik ien skear dan komt er bloed Is dat nou net biroerd Dan slacht er oer op ’e «skearders dy ’t sünder sjipsop skearre,» en dan is 't: In hopen driuwe it spil yn ’t great En spinna er side by. Mar sokken habbe 't skearen leard Op heger skoalle as wy. Hjir ha ’t de skearder ek grif de greate ljue fen Gouda op it each. Der litte se ’t mes er ek fry djip ynrinne, oars. Mar o, wé, nou is er einliks dochs ek bloed komt. Men bigjint nou, sa linkendewei, yn de lilke skiedenissen mei de hüsfêsting fen de tüzenden flechtelingen yn Ü3 Ikn ta in maar praktysk ütdragen saek to kommen. Inkele Keamerleden wiisden wer ris op ’e hege kosten, foaral fen Gouda, hwer ’t de Regearing him troch in drukkend kon- trakt bine litten hat oan ’e Snyblommenkwékery, dy ’t yn 1914 bjar romte fen terreinen en kas sen biskikber steld hat. It lekt nou ut det de Snyblem-mannen tige forstün fen snyen skine to hawwen. Dy ljue hiene »sa goed de slach fen ’t hantwirk, dat se skearden de regearings- mineken fyn, en makken fiks hjar ponge fet, sünder det de minister erch der yn hie.« Mar nou ’t it to djip gyng, er bloed kaem, nou komt er fen dy woune ek noch in neirookje oer- waeijen. De hear Schaper snuefde det it earst ep en bigyng der fen to grütsjen. «Hwet nü- Het «H.bld bevat het volgende verhaal omtrent deze gruwelijke moordgeschiedenis. Aan den verlengden Stoomweg te Breezand een dorpje behoorend tot de uitgestrekte gemeente Anna Paulowna, woonde sinds vele jaren de bijna 73 jarige Cornelia Smid. De man waa sinds den dood zijner vrouw geheel vereenzaamd en leidde een kluizenaars leven. Hij bad een paar koeien op stal staan, waarmede hij zijn bedrijfje in stand hield. Behalve die koeien, hield hij er nog een col lectie katten op na, reden waarom hij in het dorp den bijnaam van «kattenboera gekregen had. Eenzaam en verwaarloosd leidde hij zijn plantenleven. Voor zijn eten zorgde vrouw Vestering, zijn naaste buurzelf maak te hij, zoo goed en zoo kwaad als het ging, zijn lijfgoederen schoon. Niemand hinderde bij maar ook niemand was er, die met hem sympathiseerde Hij ging door voor welge steld maar uiterst gierig. Eenige jaren ge leden was bij hem ingebroken en sindsdien had hij, naar de menschen wisten te vertel len, zijn geld verborgen. Waar hij het had, de »kattenboer« zorgde er wel voor, dat nie mand het te weten kwam. Zoodoende ont stonden er allerlei romantische en fantastische verhalen over dat geld en de plaats, waar hij het verborgen had. In den vroegen morgen van Zaterdag j.l. ver,< sei hy, «mynhear Yssel de Schepper, de man dy ’t for de regearring kontrakten makket en ho 1 dy selde man is tafallich ek krekt de presidint-kommissaris fan de Snyblommekweke- ry. De bliksmei Piterom. Der moastten de keamerhearen efkes fen op ’e siken werom komme. Ek de minister jowc'n ta, det op in minne menier, misbrük makke is fen it goed fortrouwen en de oerstjelpende drokte fen de earste oarlochsdagen yn ’14. Mar omdoch hy sit er nou mar mei, hwent it kontrakt is fen kreft ont salang as de oar- loch durret. De Keamer wol al koarte wetten meitsje mei det kontrakt, mar dat sit noch. En Jakle skearder hellet wer op In hopen driuwe it spil ya 't great En spinne er side by, Mar sokken habbe skearen leard Op heger skoalle as wy, Né, siker de Gouda Snijblommen rüke net lekker. Men bigjint sa swietwei yn to sjen dat er sa hjir en der nüver mei ’t jild fen ’e skat- kiste omsprongen is, al komt men nou, yn dat opsicht, dy Yssel-ige op-Skepper noch foart net oan 't gat. As Nederlan dermei nou noch yn bytsja tankberens for opdie, dan hie men er to- minsten dochs noch hwet fan. Mar ien fen de keamerleden hie der net folie moed iens mei. bij Dy man sei saHwet binne wy rejael yn Ne- derl&nüs stikmennich brea eu bóllokoarsten parte wy noch mei de ütfenhüzers, üs eigen ljue kinne we bast gjin plak jaen, om de wen- ningkrapte en dochs ha wa elk fen om ütens ünderdak oanbean. Bygelyks, wy ünderhalde tüzenden Russen, hwer ’t we faek ek noch in boel lést fen fordürje moatte. Dat kostet üs yn 1918 nei de bigreating ien miljoen goune. En hwet docht Ruslan Ruslün hellet in streek troch syn ülde skuld en bitellet üs koepüns net. Dit dogge wy, dat docht Ruslan üt tankberens werom. Mar ik wit wol rie, sei dy man, wy moatte mar ris mei Ruslan oan ’t hantsjebak- ken, hja hjar minsken, wy üs jild werom. Mar de baes sei deropMyn goede man.... ja, ik woe ek wol ruilje, mar jo moatte net forjitte det de Russyske gesant by in lege ponge sit. We kinne dochs ek al slim dy stakkers hjirre forhongerje litte. ’t Is ek sa. Dus, mar stil wer oan de Snyman ütpülje, der sit neat oars op. En Jakle hellet mar wer ep It skearders hantwirk wirdt just net Bisünder achte en eard, Mar as me er goed de slach fen het Dan is 't oars net forkeard. De sigaren-industrie. Een groot aantal sigarenfabrieken hebben zich door verschillende oorzaken genoodzaakt gezien, een deel van hun personeel te ontslaan of aan te zeggen, dat het bedryf binnen afzienbaren tyd zal stopgezet moeten worden. Te Amsterdam zyn er reeds eenige fabrieken, j- die een deel der werklieden hebben ontslagen, oude In enkele gevallen is de oorzaakgebrek aan grondstoffen, doordat de veilingen van het Syndi caat, die begin Januari hadden moeten zijn afgeloopen, waarschijnlijk eerst half Maart zullen eindigeneen andere oorzaak is het gebrek aan hout, waarvan de kisten worden gemaakt. Doordat geen kistjes worden ontvangen, kunnen de sigaren niet worden gedroogd en moet men met de fabricatie ophouden, wil men niet, dat de partyen bederven. Een der Amster- damsche firma’s moest om deze oorzaak zelfs 50 man ontslaan. In het algemeen is een grootere stagnatie in dit bedryf te verwachten, indien de voor waarden ter verkryging van grondstoffen, hout en brand stoffen niet verbeteren. (Tel.) Politie- practy ken. Een lezer schryft aan het «H.blb.s In een lunchroom te Weesp kwam onlangs iemand en vroeg om twee groote sneden brood met kaas. Het volgende gesprek ontspon zich «Heeft U een broodkaart «Och kom, is dat nu noodig voor zoo’n beetje moet ’n broodkaart geven van 200 De termijn voor hen, ijKSggp’ die daarvoor in de termen vallen, om a 60 ct. per knot te koopen bij den heer H. RUNIA en dit nog niet deden, is verlengd tot80 bruikers als door tusschenhande- laren aan Winkeliers tijdelijk wordt gestaakt, en het dientengevolge ver- boden is dat winkeliers thee aan zijn wij in de gelegenheid »Friso< verbruikers verkoopen en tevens «Nu, ik zal nog eens kijken® (zoekt in zyn jas). «Nou, hier heb ik waarachtig nog 50 gram, is dat nu niet genoeg zoo’n half sneedje daar kan ik niet van leven, dat is net genoeg voor ’n holle kies.® «Neen vriend, ik kan ’t niet missen en kom dan zelf te kort De lunchroomhouder bleef op zijn stuk staan, en toen maakte de man zich bekend als een «inspecteurc van de distributie. Da redactie van het blad teekent hierbij aan «Het is mogelyk, dat zonder zulke agent- provocateurs het moeilyk is overtredingen op te sporen. Maar wy moeten toch verklaren, dat by de broodkaarten deze handelwijze al zeer stuitend is. En drankwetpolitieman moet wel aldus overtreders opsporen. Er is geen ander middel. En wie ook in stryd met de drankwet drank schenkt, doet dit uit zuiver winstbejag, overtreedt willens en wetens om geldelijk voor deel de wet. Een man, die voor overreding zwicht en zonder broodkaart brood verkoopt, doet het zeker dikwyls uit goedhartigheid en zwakte. Op de vriendelyker en zachter gevoe lens van een mensch een beroep te doen ten einde hem te verleiden de wet te overtreden en hem daarvoor te kunnen straffen lykt wel erg naar. Maar bovendien een drankwetovertreding is op geen andere wyze op te sporen. Een man, die brood zonder broodkaart verkoopt, benadeelt zichzelf, kan geen meel meer krijgen. En daarom vragen wyis het nu wel noodig j de brooddistributie-inspectie het agent- provocateursysteem toe te passen Een ongewone huwelijksvoltrekking. Een zekere H afkomstig uit Voerendaal, die verblyf hield in de stafkolonie te Veenhuizen, wilde trouwen. Dit werd toegestaan. Onder begeleiding van een paar marecheussees werd hij toen naar Heerlen getransporteerd, waar zyn bruidje hem wachtte. Na de huwelijksvoltrek king, welke plechtigheid eveneens door de gen darmen werd «opgeluisterdis de bruidegom weer onder hetzelfde geleide, naar Veenhuizen op transport gesteld. Het bruidje bleef treurend achter. weer in het gewone formaat te doen verschijnen. Havermout Vet De BURGEMEESTER der gemeente WORK UM brengt ter kennis van ingezetenen le. dat voor het verkrijgen van levens middelen, bonboekjes zullen worden uitgereikt en wel Voor de bewoners van wijk G, A en C op MAANDAG 4 Februari a.s. als volgt Wijk G van v.m. 9 uur tot n.m. 1 uur, wijk A van n.m. 3 uur tot 51/i uur en wijk C van n.m. 51/, uur tot 7 uur. Voor de bewoners van wijk B, D, E en F op DINSDAG 5 Februari a.s. als volgt Wijk B van v.m 9 uur tot dO1/^ wijk D van v.m. 101/a uur tot n.m. 1 uur, wijk E van n.m 3 uur tot 41/, uur en wijk F van n.m. 4x/a uur tot 7 uur. dat op onderstaande bons van voormelde boekjes wordt verkrijgbaar gesteld het na volgende op bon no. la 2% H.G. (ons) Gort 2a 1 3a 2 4a 2 5a Yj K.G. (1 pond) Groene erwten i 6a 3 HG. (ons) Zeep 7a 4 K.G. Zandaardappelen 8a 4 9a 4 Kleiaardappelen. dat de uitreiking van bons voor RE- PARATIELEDER (zoolang de voorraad strekt) over de maand Februari en van bonboekjes voor het verkrijgen van goedkoops melk zal plaats vinden op DONDERDAG 7 Februari a.s. in de voor de uitreiking van broodkaarten bestemde uren. De oude bonboekjes moeten ingeleverd worden. Met nadruk wordt herinnerd dat de levens- middelen-bonboekjes persoonlijk door het hoofd van het gezin, of die hem vervangt, moeten worden afgehaald. KINDEREN worden ditmaal NIET TOE GELATEN. Workum, 31 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD D

Friso nl | 1918 | | pagina 1