voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepli. en Noords, Hindeloopen en Stavoren. Aanbesteding. De levering van Schoolbehoeften voor 1918, als: Hst DISTRIBUTIEKANTOOR is GEOPEND Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. BEKENDMAKING. ZATERDAG 9 FEBRUARI* 1918. 4, 5. 6. 7. 8. 9. C, 10. k 1. 2. 3. 11. 12. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. 10-1 3-5 3-4 a, 3—6 n.m. 35 n.m. 10—12 v.m. v.m. n.m. n.m. Adres van het Bestuur der Woningver- eeniging «Hemelumer Oldephaert» om in beginsel voorschot en bijdrage voor 16 en garantie van rente en aflossingen van 5 woningen te willen toezeggen. Voorstel van B. en W. tot ontheffing van een verbodsbepaling der instructie van den gemeente opzichter. Voorstel van B. en W. i.z. aankoop van grond te Warns, ten behoeve van ver- grooting opslagplaats en inrichting mest- verzam el plaats en tot reorganisatie van de gemeentereiniging. Adres van E. P. van der Gaast te Schar! om een gedeelte bermsloot te mogen dampen. Adres van H. J. Folmer te Hemelum om ondershands in pacht te mogen ontvan gen de berm van den grindweg van de Galamadammen tot het Vinke boschje. Idem van het onderwijzend personeel der O. L. Scholen om verhooging van trac- tement. Idem van drie gemeenteveldwachters om overneming of vergoeding van gemeente wege van pensioensbijdragen. Benoeming leden Stembureaux. Voorstel van B. en W. om verhooging van het subsidie aan het voormalig Armbe stuur te Koudum over 1917. gebrek aan grondstoffen. Een andere oorzaak is gebrek aan hout, waarvan de kistjes moeten worden gemaakt. Zonder kistjes kunnen de sigaren niet worden gedroogd en moet men met de fabricatie ophouden, wil men niet, dat de partijen bederven. In het algemeen, zegt genoemd blad, is een grootere stagnatie in het sigarenmakers- bedrijf te verwachten, indien grond- en brand stoffen en hout niet beter verkrijgbaar zijn. Jamvergiftiging. Twee kinderen overleden. In een gezin aan de Looiersgracht te Am sterdam werd Donderdag jam gebruikt, die gekocht was aan een kraam op het Water- looplein. Deze jam is blijkbaar vergiftigd ge weest, want kort na het gebruik er van wer den de twee zoontjes, respectievelijk 9 en 10 jaar oud, ongesteld, en Zondagmorgen over- eed de oudste, terwijl de jongste Maandag morgen stierf. De vader, die ook van de jam gebruikte, heeft niets gemankeerd. De verkooper van de jam is nog niet ge vonden. Burgemeester en Wethouders van Workum zullen op Zaterdag den 16 Febr. 1918 ’s middags 12 uur, onder de ingezetenen aan besteden leer- en leesboeken bindwerk en carton- neeren van boeken Schrijfbehoeften, waar onder worden verstaan leien, pennen, griffels, pot- looden enz. De voorwaarden liggen ter inzage ter Secretarie in de gewone kan tooruren. De gezegelde inschrij vings- biljetten worden ingewacht op den dag der besteding vóór 12 uur ’s middags. Workum, 2 Februari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J; QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris A. DE VRIES. Maandags Dinsdags Woensdags Vrijdags J Zaterdags De Burgemeester, J. QUARLES VAN UFFORD. worden gesteld, omdat deze boter nog afkom- Distributie-maatregelen. Thee en koffie. De distributie van thee aan de handelaren, die tijdelijk gestaakt is, volgens de «Tel.» 15 Februari weder aanvangen. Eenige dagen daarna zal de aflevering van thee op de bons weer mogen geschieden. De minister heeft bepaald, dat hetgeen in zijn vorige beschikkingen wordt voorgeschreven voor hotels, café’s, restaurants, wachtkamers, kajuiten en dergelijke, mede van toepassing is op «sociëteiten». Koelhuisboter. Het bureau voor Mededee- lingen inzake de voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat er geen reden is om de koelhuisboter, die thans beschikbaar wordt gesteld te beschouwen als minder deugdelijk van qualiteit. Het is goede boter, die in de koelhuizen is bewaard om den wintervoorraad te kunnen aanvullen. De prijs kon lager stig is van de zomermelk, waarvan de pro ductiekosten lager waren dan van de winter- melk. Het is aan de gemeentebesturen te zorgen, dat deze boter niet door minder eerlijke winkeliers tegen de hoogere winterprijzen wordt verkocht. Men kan bijv, deze koelhuis boter óf in gemeentelijke winkels doen ver- koopen óf in winkels, waar geen ander soort boter wordt verkocht. Manufacturen. Zendingen manufacturen boven de 10K.G. mogen van nu af aan niet vervoerd worden, indien zij niet voorzien zijn van een vervoer- bewijs van het Rijksbureau voor Manufacturen. Bond van Rijtuig- en Wagenmakerspatroons- Vereenigingen in Nederland. Op eene vergadering, gehouden te Utrecht in het Haagsche Koffiehuis op 16 Jan. alwaar vertegenwoordigd waren 11 Vereeni- gingen van Rijtuig- en Wagenmakerspatroons in Nederland, werd besloten tot oprichting van een Bond van Rijtuig- en Wagenmakerspa troons- Vereenigingen in Nederland. Staande de vergadering traden 11 Vereeni gingen tot den Bond toe, terwijl nog van meerdere Vereenigingen, die tengevolge van de stremming in het verkeer verhinderd waren deze vergadering bij te wonen, binnenkort toetreding verwacht wordt. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren M. Oostwoud te Franeker, J. J. Pennock Jr te ’s-Gravenhage, L. v. Zevenhoven te Gouda, A. Jonker te ’s Gravenhage, G. Groendijk en H. Benninga te Groningen, W. v. Leersum te Baarn. Het secretariaat wordt voorloopig waarge nomen door den heer J. J. Pennock Jr. te ’s-Gravenhage, Hofwijckplein 54. Regeeringsvarkens. Het schijnt niet meer mogelijk de noodige De BURGEMEESTER der ge meente Workum brengt ter ken nis van ingezetenen le. dat de nieuwe Brood kaarten zullen worden uitgereikt op Dinsdag den 12 Febru ari a.s., in de bekende uren. 2e. dat de uitreiking van aan- vullingsbroodkaarten, als mede die voor kinderen bene den één jaar, zal plaats hebben op Donderdag d.a.v., waarbij dan tevens de meerdere bonboekjes voor melk zullen worden uit gegeven, alles in de bekende uren. Workum, den 7 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES van UFFORD. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercom m. 1114. Raadsvergadering. De Burgemeester der gemeente «Hemelumer Oldephaert en Noordwolde» brengt ter openbare kennis, dat door hem een vergadering van den Raad dier gemeente is belegd tegen Zaterdag den 9 Februari 1918, des voormiddags te 91/2 ure ten gemeentehuize te Koudum. Koudum, den 5 Febr. 1918. De Burgemeester, J. KROL, Jz. Punten van behandeling Notulen. Mededeeling. Adres van het Bestuur der Chr. School te Nyega om tegen 1 Maart 1918 van een lokaal der O. L. School gebruik te mogen I makenI Bedrog. Het «Mbld. tegen da Vervalschiogen» wijst er weer op welke slechte waar men dikwijls voor zijn duur geld krijgt. «Wij hadden dezer dagen, zegt het gelegen heid een bedrog met z g. «harde witte zeep» te constateeren, hetwelk inderdaad een record msg genoemd worden. Een groote inrichting te Amsterdam kon tegen den prijs van f 90 jer 100 KG. een partij van 10.000 kilogr. stukken witte zeep koopen, doch men moest en dit is de gewone truc dor bedriegers zich zéér spoedig decideeren. Er is dan n.l. in veel gevallen geen tijd genoeg om zich door een microscopisch of chemisch onderzoek van den aard der waren te overtuigen de kooper vliegt er in en een na den koop in gesteld onderzoek bewijst het bedrog, en daar mee het verlies somtijds van duizenden gul dens. Gelukkig had de kooper in casu nog juist tijd genoeg om een spoedonderzoek te doen instellen en het bleek ons, dat de waar, die A f 0,90 per K.G. aangeboden werd, een watergehalte bezat van ca. 82 pet., en slechts een zevende van de vereischte hoeveelheid vetzuren 1 Onnoodig te zeggen, dat deze koop niet doorging, doch hoevelen zullen er niet later door bedrogen worden «Wij gelooven, dat daar het een zoo be langrijk huishoudelijk artikel als zeep betreft, het op den weg der stedelijke keuringsdien sten ligt, ten deze strenge maatregelen te nemen, vooral in een tijd als deze, waarin men het geld waarlijk wel beïer kan ge bruiken dan om water tegen hooge zeepprij- zen te betalen.» Een ingewikkelde geschiedenis. Te Utrecht werden aan een fabrikant in aardewerk ten verkoop aangeboden koperen kranen., die bij hem zelf gestolen waren. Hij de politie opgebeld. Deze arresteerde degene, die de kranen ten verkoop aanbood. Doch bij zeide slechts voor een derde, een zinkwerker den boel te verkoopen. Spoedig zat nu ook de zinkwerker op het politie-bu- reau. Die evenwel had de kranen gekocht van een 10-jarigen jongen. Ook dit werd ge arresteerd en naar het politiebureau gebracht. Dit jonge mensch verzekerde, dat iedereen stond te liegen. Inmiddels werd het ook nut tig geacht den meesterknecht van de fabriek waar de kranen waren gestolen te arresteeren. Toen volgde een onderzoek in den stal, waar de 18-jarige jongeling werkte. Daar vond men echter geen kranen, maar een groote partij sigaren, die een knecht van een sigaren fabriek aan de Oude Gracht te Utrecht van zijn patroon had gestolen en aan den ge noemden meesterknecht had gegeven die ze weer gaf aan den 18-jarigen jongeling die ze in den stal verstopte. Daarna werd ook de sigarenmaker gearresteerd. Uit het verdere verhoor bleek dat uit de aardewerkfabriek nog meer werd gestolen in verband waarmee ook nog een timmerman werd aangehouden, te wiens huize aardewerk werd in beslag ge nomen. Daar bleef het regeeringsvarkens te bekomen, nu tal van particulieren varkens gaan opkoopen en voor eigen rekening laten slachten, iets wat vooral in het Zuiden des lands schijnt te gebeuren. Naar verluidt is de Minister bezig met een wetsontwerp waarbij de huisslachtingen wor den verboden. Als er dan maar wat haast mode gemaakt wordt, anders is er geen varken meer over. De stakingen opgeheven. De stakingen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn opgeheven. Door de besturen der syndicalistische orga nisaties te Amsterdam werd er op gewezen dat het aantal stakers niet van dien aard was, dat daardoor ernstige invloed op het econo misch leven van Amsterdam kon worden ge oefend. Dat zou ook niet het geval zijn, als, wat in uitzicht was gesteld, het aantal stakers met nog enkele duizenden uit verschillende industrieën zou vermeerderen. Daar ’t nu beter was de staking te beëindigen vóór kon worden gezegd dat ze verliep, drongen de leiders op opheffing aan. Uit de vergadering werd door enkele spre kers tegen dat voorstel geopponeerd. Te Den Haag zijn een paar duizend be- toogers opgeroepen door het revol. soc agitatie- comité, in optocht naar het departement van den minister van binnenlandsche zaken ge trokken, ter aanbieding van hun adres. De minister kon de deputatie niet ontvangen. Het adres werd daarop aan het departement afgegeven. Na een rondwandeling door de stad, werd de staking opgeheven. Te Rotterdam nam het Rev. Soc.-Comité een motie aan, waarin de moderne vakbewe ging van klassenverraad wordt beschuldigd, en de verwachting wordt uitgesproken, dat binnenkort een nieuwe stakingsbeweging spontaan zal uitbreken, van welke beweging gezegd wordt, dat ze langs organisatorische banen plaats zal moeten vinden. Ook de door de syndicalistische havenarbeidersvereeniging «Streven naar Verbetering» belegde vergade ring nam een motie aan, waarin het aan de moderne havenarbeidersorganisatie geweten wordt, dat geen groepen arbeiders van betee- kenis het werk neerlegden. Daarom werd besloten onder deze omstandigheden de staking voor de havenarbeiders niet voort te zetten. De revolutionaire actie. ’t Was Maandag vrij rumoerig te Amster dam, hoewel de aangekondigde algemeene staking niet veel om ’t lijf had. Ongeveer 3000 arbeiders hadden ’t werk neergelegd. De groote vergadering in het Concertge bouw had een ordelijk verloop. Later op straat moest de politie eenige malen optreden. Van een paar winkelhuizen in de Van Baer- lestraat werden de ruiten ingeworpen. Te Den Haag staakten ongeveer 2000 man (voor het grootste deel bouwvakarbeiders). Te Rotterdam en te Haarlem werden be- toogingen gehouden. Te Groningen werd een demonstratie ge houden, Daar was een algemeene staking uitgeroepen. De stakers traden daar met revolutionaire middelen op. Het vervoer werd door hen bemoeilijkt, karren werden onderst boven geworpen, voerlui tot uitspannen van paarden gedwongen. Op de Rodemarkt is het tusschen de politie en de stakers tot een ernstige botsing ge komen. Er werden gevoelige klappen uitge deeld en een oude man moet het oor zijn afgeslagen. Bij een bakker in de Steenstil- straat werden de ruiten ingegooid. Ondertusschen heeft de militaire overheid in deze in staat van beleg verklaarde ge meente een verbod van samenscholingen uit gevaardigd en alle straatbetoogingen verboden. De sigareu-Industrie. Het staat er, volgens de «Tel.» met de sigaren-industrie niet rooskleurig voor. Een groot aantal sigarenfabrikanten hebben zich genoodzaakt gezien, een deel van hun perso neel te ontslaan of aan te zeggen dat het bedrijf binnen korten tijd stopgezet zal moeten worden. In enkele gevallen is de oorzaak Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0,85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. (Maasb.) NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD

Friso nl | 1918 | | pagina 1