voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen en Stavoren. Varkensvleesch. s V I I w Aid en nij. NIEUW JAAR ZEGEN-WENSCH, voor het Jaar 1817. VERBODEN is. 1 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1918. 44ste Jaargang No. 8. Officieel Gedeelte. X Binneniandsch Nieuws. 00 00 k X w ii -1 3e. B. d'. V. f per Onderstaande Nieuwjaarswensch, ruim een eeuw oud, werd ons door een belangstellende ter lezing aangeboden. Omdat velen er belang in zullen stellen hoe onze voorouders een nieuwe jaarkring ingingen, en veel van wat in het vers is uitgedrukt met den tegen- woordigen kommervollen tijd overeenkomt, meenden we goed te doen dien wensch in Friso op te nemen. Gebrek aan ruimte is oorzaak dat die wensch niet vroeger is opgenomen. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. OF Aan alle mijne Medeburgers en Inwooners van ons Vaderland. Hwer is ien dy ’t dit wird bistriid Yn üs biskaefde oarlochstiid? FRISO. KG. As dy gjin treftich masterwirk As taek op ierde tatocht wird Tink ta it allergreatst gebou Docht ek de lytete stien syn nut. Lit skrabje, hwa ’t mar wol, Mar dou... wêz dochs wizer, Hwent to libjen for it goad Jowt in herte fen izer. Wrotten, skreppen ier en let, Moaije praetsjes bate net, As men by in stevich kret, Net in fikse kroader het. Klaes rint nei de earste trant, En dat is lang net dom ’t Sit net heel djip er yn Nou hinget hy ’t er om. De hannen slop Jowt meager sop. Dy ’t om ’e wrald allinne tinkt, Mist alles as hja him üntsinkt. Maklik woan Licht forroan. Tot plaatsing van J^e Zomer was voorbij Relyk ons is bekend, Gaf niet veel zonneschijn maar regen zonder end Het Hooij dat edel kruid, dat menig beest doet smaken, Dat lag wel op het land doch men kon ’t niet aanraken, Men zag dat edel kruid dat afgesneden was, In geene zonneschijn maar in een waterplas. Veel Plaatzen zoo men weet door Couranten ons beschreeven, Daar Graanen zijn vergaan en ’t Hooij is weggedreven, Het water vloeide hoog de Beesten moesten vlugten, Zoo ging hdt daar te land dat deed een ieder zugten. Men heeft niet ver te gaan maar binnen onze palen, Hoe dat het is gegaan dat kan geen pen verhaalen Het Koarn stond en treurd’ lang in zijn groene blaan, Het bleef zoo even klein en kon ons niet versaên. Dit maakt een duuren tijd bijna een hongersnood, Een arm mensch die bid steeds om een stukje brood, Wat is de armoê groot van binnen en van buiten, Wij hebben geld noch goed om honger meê te stuiten. Voorheen ging God het Land met ’t Oorlogszwaard bezoeken, Rondom aan alle kant met vuur uit alle hoeken, Maar nu bijna een pest aan Varkens die men meesten, En ook aan Schaapevee die arme stomme beesten. Ik wensch God zal het Vee het Rundvee dog gaan sparen, Den Schipper op de Zee en Land en Volk bewaren, Dat wjj met nieuwe lust ons tot den Heer bekeeren, En met het Nieuwe Jaar het kwaade van ons weeren, Want komt men langs de straat men kan daar weinig leeren, Men hoort veeltijds wat kwaad dat moet men van ons keeren, En dan nog boven dien daar vloeit nog zoo veel by, Men hoort van dronkenschap en ook van hoererij. En als het Zondag is dan gaat men niet te Kerken, Te hooren na Gods woord dan moet men nog wat werken, Ons zonden zijn zoo groot God kan die niet verdragen, Gods woord getuigd het klaar wy gaan na ’t laatst der dagen, Kom laten wij te saam terwyl wij thans nog leeven, Bekeeren tot den Heer Hij zal ons zegen geven, Kom menschen Jong en Oud ’t zy Armen ofte ryk, God zegen U dit Jaar en ook in eeuwigheid, Kom buigt uw voor Hem neer en bid hem met ootmoet, Dat doch dit nieuwe Jaar ons al versaden doet, Gods Englen al te saam van allerlei geslachten, Die staan al voor den troon om zoo ons op te wagten, Wy moeten in ’t geloof vast staan gelyk als Job, Dan zullen wy by God varen ten Hemel op. Zegen verder ons Land, onzen Koning en al die geenen die over ons gesteld zijn. De Burgemeester van Workum maakt bekend, dat het slachten door particulieren van varkens voor eigen gebruik Workum, den 11 Febr. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Minister maakt be- dat bon 9 der Rijks Petroleumkaart van 16 Februari af tot en met Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. van het hoofdelijk rantsoen van twee ons in de vier weken wordt voortgegaan. Gebrek aan naaigaren Men schrijft uit Hengelo aan »Het Volkc De huismoeders loopen de winkels af om een klosje naaigaren maar kunnen dit niet machtig worden dan tegen ongehoord hooge prijzen, die door de arbeiders niet te betalen zijn. En onderwijl breidt de fabriek van Stork Bieze, waar naaigaren gemaakt wordt, zich aanmerkelijk uit. Naar men ons mededeelt werken daar nu in die afdeeling verre over de 100 arbeidsters en was voor korten tijd dit aantal nog maar omstreeks dertig. Al de grondstoffen, die zij maar machtig kunnen worden, koopen deze firmanten op tegen zeer De BURGEMEESTER der gemeente WOR KUM brengt ter kennis van ingezetenen le. dat het met ingang van 18 Februari 1918 verboden zal zijn, margarine in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoopplaats voorhanden te hebben, te verknopen of af te leveren en in verband daarmede rond te brengen en rond te venten anders dan in stukjes van 1I^ of t/i K G. in de oorspronkelijke verpakking van den fabrikant, waarop voor het publiek dui delijk zichtbaar zal moeten zijn aangebraebt de prijs, tegen welken bedoelde margarine aan koopers zal moeten worden afgeleverd 2e. dat margarine, voor zoover deze voor hare kwaliteit is onderscheiden door een der op de verpakking gedrukte letters A, B, C, D, E, H, K of L in den kleinhandel niet zal mogen worden te koop aangeboden of verkocht dan tot ten hoogste de navolgende, op de sub 1 vermelde verpakking gedrukt aangegeven prijzen Letter A f 0.55 B: - 0.60 C: - 0.65 D: - 0.70 E: - 0.75 H - 0.80 K: - 0.85 L: - 0.90 dat de sub A L bedoelde kwaliteiten, ter keuze van den verkooper zullen moeten worden afgeleverd tegen ten hoogste den voor NORMAAL-M ARGARINE vastgestelden maximum-kleinhandelprijs van 50 cents per t/2 K.G., voor het geval de kooper normaal- margarine wenscht te betrekken en de ver kooper geen normaal-margarine in voorraad heeft. Workum den 11 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Wês Jjeaver in wike sunder brea, As dy to forrykjen ta ’n oarmans skea. Straf moat er wêze, sei gleaune Wiltsje, dienen, niet gedoogen dat met de verstrekking en hy iet de bern hjar iten op. Dat is dêr oan ta, sei Age Jaeijes, en hy stjdrde de wein yn ’e sleat. In minske kin him al me: in bytsje for- meitsje, sei ’t bidlers wiif, do hie se in stik bólle mei salm. It is in donker foarütsjuch, sei de man, do hied er in swart baerich by de stirt. Men kin alle dagen gjin kniesear wêze, sei de man, en hy smiet in duit to grabbel. Der is gjin ein oan, sei de man en hy hie in hoep om ’e hals. Om mar foart to farren, sei de jongv, en hy iet de brij op wylst mem der for bidde. De 41ste broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt in de »St. Crt.« bekend, dat de brood kaart van het 41ste tijdvak loopt van 14 tot en met 24 Febr. Distributiemaatregelen Cacao. De Minister heeft vastgesteld de navolgende maximumpry zen voor cacao, be reid onder rabbinaal toezicht 1, in den tusschenhandel f 2 O?1/^ per halve kg. f 1.05 per 1/t kg., en f 0.46y„ per 1/10 kilogram. 2, in den kleinhandel f 2.52^ per halve kg., t 1 30 per kg., en f O-öO1^ per 1/10 kg- Petroleum, kend, geldig zal zijn 5 Maart 1918, voor eene hoeveelheid van 2 liter. Pasmunt. De minister heeft nader be paald, dat het vervoer van Nederl. bronzen of nikkelen pasmunt is verboden in hoeveel heden van meer dan 2y2 Kg., welk verbod niet van toepassing zal zijn op vervoer binnen de grenzen eener gemeente, zoolang althans van deze uitzonderingsbepaling geen misbruik zal blijken te worden gemaakt. Rundvleesch en Slaclitvet. De minister van Landbouw heeft met ingang van 20 Februari e.k. maximum rundvleescbprijzen m den kleinhandel vastgesteld. O. m. is voor runderlappen, rundergehakt, klapstuk en run- derborst de prijs bepaald op f 1.30 per Kg., afgehaald aan den winkel en op f 1.45 per Kg., niet afgehaald. De prijs van slachtvet is f 1.40 per Kg. G o r t-r a n t s o e n. De minister van Land bouw heeft bepaald, dat het hoofdelijk rant soen van gort mot ingang van 26 Februari a.s. wordt teruggebracht op één ons in de vier weken. In een mededeeling aan de gemeentebe sturen merkt de minister o. a. op, dat de hier te lande nog aanwezige voorraden gerst, welke tot de vervaardiging van gort moeten De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagynestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Dy ’t troch de deugd gjin oansjen het, Trooh ’t jild krijt hy ’t yn wierheid net. Myn sin I Myn sin Wé dy ’t dat altyd krije kin. Wize ljue en greate gekken, Ken men oan hjar dwaen en sprekken. In swiete müle Is in djippe kille. As immen tüzend deugden die En ienkear mar in misset hie Syn deugden soil men gau forjitte, Syn misset ropt me elkoar tomjitte. De wolfeart fen de boerestan Is wolfeart for it hele lan. De greatheid is in wichtioh pak, Mar lyts to wezen jowt gemak. Dy ’t selden priisget mient it wol, Dy ‘t fleit, lycht faek de hals yen foL Bist aerdich rom fonjoen fen splint, Derfor kinst alles keapje omtrint Mar ’n goed forstan mei flinke grounen, Dat keapest for gjin skipfol gounen. Men soil, fen hwet men haet noait sprekke, En hwet men Ijeaf hat, wirdt noait lekke. Sa leit men, hwet net min is, leech, Mei hwet net heeoh stiet, rint men heech. Der kin ’t fen komme, dat twa ljuwe Faek lang togearre tsjiere en kreauwe, En dêrüt komt sa’n twadracht foart, Der ’t frede for tobekstean moat. Mar ljue oan seissucht slim forslave, Binn’ sikerwier net fyn b’skave. In lan, dat waepene legers het, Hjit wol biskaefd, mar ’t is sa net. Salang de oarloch net fordwynt Is ’t oplein dat biskaving kwynt. j NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD t i Vs Vs Vs Vs Vs Vs Vs FRISO. ----1 ----

Friso nl | 1918 | | pagina 1