voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph, en Noord®., Hindeloopen en Stavoren. 5 Oan de keamer ken men de bewênner. ZATERDAG 23 FEBRUARI 1918. No. 9. 44ste Jaargang Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 1 aflevering van rundvleesch onder andere benamingen dan en FRISO. i i i i i i i i i i i i i i i 1. Met ingang kool 13 cent per K.G 2. Met ingang van 1 Maart voor roode kool 14 cent per K.G. en voor gele kool 11 ot. per kilogram. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Chateaubriand en biefstukhaas Haas Biefstuk Contrefilet Rib Roastbeaf Dikke lende Rollade Baklap Riblap Runderlappen, rundgehakt, klapstuk en runderborst Schenkel Nier- en slaohtvet Hutspot Beenderen Tong Zwezerik Hersens Lever Nieren Staart De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. 3 15 2 95 2 95 2 75 2.75 2 75 2 75 1.45 1.45 1,45 1.45 1.40 0 30 0 10 2- 0 50 0.15 0.50 0.50 1.25 -3.— -2.80 -2.80 -2.60 - 2.60 -2.60 - 2 60 -1 30 -1.30 -1.30 -1.30 -1.40 -0 30 -0.10 -2.—- -0.50 -0.15 -0 50 -0 50 - 1.25 aan grossiers f 4.55 p. 100 detaillisten f 5 p. 100 K G. (Stct.) De minister heeft vastgesteld de Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Vleesch afgehaald aan den winkel. I I De BURGEMEESTER der gemeente Workum brengt ter kennis van ingezetenen, dat volgens ontvangen ministerieele aanschrijving met ingang van 20 Februari j.l. le. voor rundvleesch de navolgende maximumprijzen in den kleinhandel zijn vast gesteld Allyk as ’t ynerlik fen de minske faek op syn antlit to lézen stiet, ja noch duedliker teikent it him óf yn syn neiste tahélden, yn syn hós, syn wenning. Yn ’t algemien komt it forskaet fen kerakter fen ’e foltsen fit yn ’e wize, hwerop se hjar hós biskógje en ynrjuohtsje. De efterhéldene Ingelskman, ha ’k wol ris lézen, haldt him oan»my house is my castle,en de mear loftige Romaan gunt elk de frijdom, ris yn syn hós op to loeren. Yn *t Noarden hóset mear skjinnens, yn ’t Sóden mear pronk, al lit de sindelikens wol hwet to winskjen oer de man fen ’t Noarden rekkent er op, det by in great part fen syn libben binnendoar alite mout, de Südliken binue óthüziger en hjar wen,te is mar allinne in Distributie-maatregelen. Aardappelen. De minister van land bouw heeft Meelbereiding. In dezen meelloozen tijd wordt er wat uit gevonden. Zoo is J. Zuidema te Dantuma- woude er in geslaagd dit voedsel uit aardap pelen te halen op de, indien ons geheugen ons niet bedriegt, volgende wijze De aard appels liefst borgers, worden schoon gemaakt en bij voorkeur met een fijne >kaasrasp< geraspt. De vezels moeten dan in een kom met water vallen. Hier blijven ze een kwar tier staan. Dan worden de vezels verwijderd en het water voorzichtig afgegoten. Schoon water wordt er dan weer op gedaan en dit wederom na een kwartier af laten vloeien. Het meel blijft dan onder in de kom. Uit 10 borgerknollen wordt op deze wijze vol doende meel gehaald om De BURGEMEESTER der ge meente Workum maakt aan de ingezetenen bekend, dat volgens ontvangen ministerieele aanschrij ving bon no. 9 der Rijkspetro- leum-distributiekaart geldig zal zijn vanaf 16 Februari tot en met 5 Maart 1918, voor eene hoeveelheid van 2 liter en dat houders van gemeentelijke toeslag- kaarten deze petroleum kunnen bekomen tegen 85 cents per liter, onder afgifte van bon E van voornoemde kaart, welke bon nen, door de leveranciers van pe troleum vóór 15 Maart a.s aan het gemeentelijk distributie bedrijf moeten worden ingeleverd om alsdan den toeslag van f 0.38 per bon in ontvangst te nemen. Workum, den 18 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Distributievee. Een burgemeester van een landelijke ge meente schrijft in de »N. Rott. Crt dat in zijne gemeente de aardappelen als ’t ware naast de deur liggen doch dat zij niettemin den langen papieren weg moeten bewandelen voordat zij in de magen der ingezetenen zijn aangekomen, en een duren weg. Terwijl 10000 K.G. zandaardappelen voor f 235 konden worden geleverd, kosten zij het* publiek f 550. De expediteur verdient er f 120 aan, de grossier f 45, de kleinhande laar f 150. Dit zijn droge, maar juiste cijfers. Ik wilde slechts één sprekend voorbeeld geven uit de vele, om aan te toonen, tot welke verspilling ons funest distributiesysteem leidt een geval des te ergerlijker, omdat hier duidelijk blijkt dat de met volle handen weg geworpen gelden noch den consument, noch den producent ten goede komen, maar terecht komen in de zakken van personen, die hier nooit een cent aan den aardappelhandel ver dienden. De strijkstok derhalvedit zit ’m niet in de burgemeester, wien men zoo gaarne de schuld van alles en nog wat wil geven, doch in de ongelukkige centrale regeling, die men >n den Haag met de meeste hardnekkigheid vasthoudt. f 3 75 per 1 K.G. rundvleesch gelden voor rundvleesch 2e. dat de hiervoren genoemde prijzen van zonder been 3e. dat de verkoop vorenbedoeld is verboden 4e. dat de aflevering van kopvleesch slechts zal mogen geschieden indien dit verwerkt is door de hutspot. Workum, den 21 Februari 1918. stel. 1K.G. stuk. 1K.G. hiervan een flinke pot brij te koken. »Adbl. v. Kol.a Surrogaten van Koffie en Thee. Vastgesteld is een regeling voor thee- en koffiesurrogaten. De aflevering hiervan is verboden, behalve voor surrogaten, welke in den handel zijn gebracht door fabrikanten, die als koffie- reep, theesunogaten-fabrikanten zijn stemd voor dezer van zand- kleigrond f 790 2. voor aardappelen, afgezonden in of be stemd voor de periode van 26 dezer tot 25 Maart van zand- en veengrond f 720, van kleigrond f 810; 3. voor aardappelen, bestemd voor de peri ode van 26 Maart tot 22 Aprilvan zand en veengrond f 750 van kleigrond f 830 4. voor aardappelen, bestemd voor de peri ode van 23 April tot 20 Meivan zand- en veengrond f 780 van kleigrond f 860; 5. voor aardappelen, bestemd voor de periode van 21 Mei tot 17 Juni en daarna van zand en veengrond f 820 van kleigrond f 900 II. den gemeentebesturen in overweging ge geven, aardappelen te verstrekken respectie velijk aan grossiers en aan detaillisten voor de volgende prijzen van zand- en veengrond aan grossiers f 3.55 p. 100 K.G. aan detaillisten f 4.per 100 K.G. van kleigrond K G. aan Kool. volgende maximum-inkoopprijzen, door de ge meenten voor kool te besteden van 1 dezer voor de roode De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Vleesch niet aan den winkel afgehaald. f 3 90 per 1 K.G. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 taflechtoard. De Ingelskman hat greate sliep keamers, hwer ’t hy in tredde part fen syn libben trochbringt en op it fêstelan, al wirdt dat linkendewei better, is mennich hokje altyd noch goedernóch om der de nacht yn tonein to bringen. Lyk as men de stén en it birop üt ’e klaei- jinge fen de minske opmeitaje kin, sa kin men ót it ynrjuchtsjen fen yens hós en yens keamer, it aerd en bistean opmeitsje. len eachslach yn *t hós en men wit, ho oft it der tagiet. Hjir leit in fodzje, der in pompierke, boppe it gongljooht in swart plak yn *e tonder, det forriedt; de iampe stoomt gau ris. Hjir regearret net it eptige hósfroutsje, dy ’t oanspraek meitsje kin op in skjin en himmel minske to hjitten. Yn *e keamer is ’t net de helte better, de skilderijen hingje skean en de stoel yn ’e hoeke is oerladen mei gód dat yn ’e kast thus hearde ónder it kammenet kypje hwet smoarge hoazzen en foetsokken wei dy ’t yet ris ónder ’e bannen moatte. ear ’t se heel yn *t laed opbirgen wirde kinne We hawwe it al sjoen, it giet hjir just net allegjerre like eptich ta. Alles wirdt wol fluch oan ’e kant slingere, mar alles komt net op syn fêst plak tolénne. Dat is altyd in forkearde oanwénst, dy ’t folie tiid to siik bringt mei siikjen en oeralheljen. Hwet greater de hóshélding hwet gefaerliker der tor, dat sprekt fensels. Hwet mear omslach- tichheid hwet mear avontór fen wanoardor, tominsten by ljue dy ’t gjm tige fêste regel en oarder hawwe. Waling Dykstra biskrjuwt de hóshalding fen in pear doarpsljue sa De man pielde mei utdragerij. Hy reisge op boelgódden om der to keapjen hwet syn gading wie, mei it doel dat gód oan 'e man to bringen mei winst. By dy ótdragerij hiene de ljue ek in winkel fen kofje en thé, klóntsjes en sóker, sjippe en aalt, moal en grót, earte en beantsjes, spek en smoar koartom fen alles hwet er sa by de dei lans yn ’e hóshélding brókt wirde moat. Yn dy winkel wier ’t sa fol as in aei, hwent it wier gjin great en rom fortrek. Im men dy ’t der troch gyng moast oan alle kanten op syn hoede wêze, of hij roan mei de holle tsjin in bosk healslitene klean oan, I. vastgesteld de volgende maximum-inkoop prijzen, door de gemeenten voor aardappelen te besteden 1. voor aardappelen, afgezonden in of be de periode van 29 Januari tot 25 en veengrond f 710 van dy ’t oan ’e souder hingen of hy skopte mei de teannen tsjin in kammenet-stelt of in steapel aldmoadrigo richelpannen oan, dy ’t oer de flier stiene, of hy rekke mei ’t skouder ónder in boerd dat fol aide skilderijen, thégoed, boeken en alderhanne snaren stie, of hy roan gefaer syn klean to bismetten oan it oanljefet, of wyt to meitsjen oan in moalsek. of ót to gliden yn ’t ofdripsel fen in lekkend sjerpfet en dan tolanne te kommen op in heap houtne klompen. Nou, as ’t sa slim is rint it wol tige yn ’e gaten, ik leau, mei in bytsje minder raer kin ’t ek al ta om to rieden, dat de boel net yn ’t lyk rint. Dy bern dy ’t drave moatte om op e tiid yn skoalle to kommen, omdet hjar iten net op ’e tiid klear wie in fêste óre fen iten bistiet der net, hwent dit wie forjitten en dat wie net to finen, de sjerpkanne wie leech do ’t mem yn ’e brij dwaen scoe, dos earst nei de winkel om to heljen, dy bern komme neï gedachten ut dy wente, der ’t we niis de fodsjes en pompierkes, oer ’e flier founen As de winkelman mei ’t rekkentsje komt sell de hósfrou wol sizze dat it net neffens hjar »boekje« kloppet, det er mis is en him forsind hat.O, it is sa gefaerlik, we hawwe ommers de aide foetsokken mei gatten ónder it kammenet foun Der binne kaemers dy ’t lykje op in meubelwinkel en hwer ’t men yen kwalik yn bewege kin der binne keamers rom en hol, it nedige is er krekt mar oerdaed alheel net de iene bald it hjir mei de oare der mei. Det hinget süver of oan it aerd fen de minsken dy ’t der baes binne. By de keapsuchtige en pronksinnige moat ótwrydskens it goed meitsje, wylst de oarde- like, ienfaldige mei in bytsje en dat goed to- plak en neffens elkoarren it iene by ’t oare, mear trefiikens toane lit, den de bórljue mei drachten snusterijen en bynoar tógge spullen. Unbihaechlik is eltse keamer der ’t men net oan sjen kin, hwer ’t er ta tsjinnet en al is ’t nou wier, dat er minsken binne, dy ’t it selde fortrek for allerhanne doelen bróke moatte, de oardelike busfrou wit er dochs for to soargjen dat dy keamer tiidliks al nei ge lang it utkomt, for neat oars den for itjinge hwer ’t er op it eagenbltk ta brókt wirdt tsjinst docht. Soms is it bróken fen ien keamer for alles ta to skrieuwen oan de sucht om er in pronk- keamer op nei to hélden, dy ’t noait brókt wirdt. Dy ’t dit dogge, dwaene net felle wiis men kin in keamer net slimmer mishandelje den him yn ónbrók stean litte en him sa fen oansjen to meitsjen, hwent in keamer moat libben, moat ek in siel hawwe, de siel fen de biwenner den. Ho heger de minske stiet, sa to duedliker soil syn persoanlikens yn syn wenning ta óte- ring komme. It bikoarlike, it oantreklike feu in keamer leit net yn ’e pracht fen de yn- bald, mar op it stimpel dat er op leitde studearkeamer fen de gelearde, fen de gaast- like arbeider, hat yn ’e regel hwet dat yen oanlukt by de wanoarder dy ’t yen tomjitte slacht wachtkeamers en miene romten stiitte faek óf, al binne dy noch sa netsjes ynrjuch- tede earste sprekt yen ta, de lésten net, dy binne dea. Yn in keamer fen styl, hwet for styl dan ek, forwachtet men ek minsken fen lyksoartige styl, dat wol graech neffens elkoarren gean. De keamer sprekt trochstrings al moai dued- likseit al frij krekt ho oft de biwenner is oardlik of ónoardlik, idel of ienféldich, mei omtinken of sunder gedachten, kunstsinnioh of alheel sónder smaak, restich of wif, geleard of dom, en hwet er mar mear fortoand wirde kin. Us ynerlik regearret en bihearsket it utwindige, hwent>it is de geast dy ’t him in liohem bouwt.lyk as in forneamd man by syn libben pliohtte to sizzen. FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD stuk, stel. 1K.G. stuk. 1K.G. stuk.

Friso nl | 1918 | | pagina 1