voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen en Stavoren. Aanbesteding. V As Marten (moatten) er efter sit. •LEEST! o Adverteert in dit Blad. 1 ZATERDAG 2 MAART 1918. 44ste Jaargang No. 10. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. O Y Q XXXOXXXXOXXMXOXXXXOXXXXOXXXMJÖ aanbesteden het herstellen en vernieu wen van de overkapping der mestvaalt en het ha venhoofd in 2 perceelen. :OXXXXOXWÖCOXMXXOXXXXOWOÖ«7) V f I FRISO. i Tot plaatsing van adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Daardoor blijft men op de hoogte met alles wat er wetens- waardigs plaats vindt in geheel den omtrek. Een abonne ment kost slechts 70 ets. per halfjaar, fr. p. post 85 ets. 1 April begint een nieuw kwartaal, zij die zich vóór dien datum als abonné opgeven, ontvangen het blad gedurende de maand Maart gratis. De Uitgever, T. GAASTRA Bz. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, Tel. Intercom m. 1114. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Workum zullen op Za terdag den 9 Maart 1918, des middags 18 uur onder de ingezetenen Van de bestekken kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren en zijn aldaar vanaf Maandag 85 ebruari te bekomen tegen be taling van f 0.50 per ex. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris, De BURGEMEESTER van Wor kum brengt ter kennis van ingeze tenen, dat de uitreiking van melk- boekjes, alsmede voor zoover de voorraad strekt, schoenreparatie- bons, zal plaats hebben op "Vrij dag den 8 Maart a.s., in de bekende uren. Tevens wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat de omslagen der oude melkboekjes moeten ingeleverd worden en dat voorts het nummer van den bon voor reparatieleder moet worden opgegeven. Workum, den 28 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. Inbraak te Leeuwarden. Drie gemaskerde mannen drongen Zaterdag avond 9 uur de woning binnen van de 77 jarige mevr, de Wed. M de Boer Sikkema, die met haar dochter woont aan de Spanjaardslaan te Leeuwarden. De mannen dwongen de dochter met revolvers geld voor hen te halen. Zy gaf f 45. Daarna werd zij gedwongen de hoofdman den weg te wijzen naar een kamer waar gouden en zilveren sieraden waren, welke de bandiet in zijn zak stak. Zij wilden mej. de Boer eveneens dwingen de brandkastsleutels over te geven, doch zoo ver kregen zij het niet. Hoewel voortdurend bewaakt, wist zij tenslotte een raam te openen waardoor zij naar buiten ging en om hulp riep. De politie kwam en de bandieten vluchtten. Een er van werd al spoedig gevat hij had zich in een tuin verstopt. Spoedig waren ook de anderen gevat. Het waren een drietal Leeuwarder loodgietersknechts Sipke Feikes, 19 jaar, J. Idema, 18 jaar en D. Plantinga, 18 jaar. Buit en inbrekerswerktuigen werden in beslag genomen. Distributie- maatregelen Peulvruchten. Het Bureau voor Me- dedeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Voor de eerstvolgende v’erweeksohe perio de is het rantsoen peulvruchten weder bepaald op 1 K G. per hoofd der bevolking. Het staat nog niet vast, dat voor de daar op volgende periode ook het volle Kg. zal kunnen gegeven worden. Daarom is het wellicht goed, als de gemeentebesturen, zooals trouwens verschillende reeds doen, eenige reserven maken. Koffie. Van 1 tot en met 15 Maart kan op bon no. 20 eener thee- en koffiekaart 1 ons koffie verstrekt worden. Thee kan vcorloopig nog niet in Maart verstrekt worden. Pasmunt. De Kamer van Koophandel te Arnhem heeft den Minister van Financiën gevraagd een ijzeren noodpasmunt in te voeren, aange zien zooveel nikkelen en bronzen pasmunt in de industriën verwerkt of naar het buitenland worden uitgevoerd, dat er een algemeen ge brek bestaat. Verrottende wortelen. Niettegenstaande het gebrek aan groenten en veevoeder, en terwijl de detailprijs van wortelen 6 cent per kilo bedraagt, liggen te Maastricht, aldus wordt aan de H. Crt.« gemeld, in de omstreken der stad niet minder dan 6 000.000 kilo ingekuilde wortelen ge woonweg te verrotten. Die wortelen mogen volgens de distributiebepalingen niet anders worden verkocht dan door bemiddeling van het centraal bureau en de Veiling vereeniging en daar is tot nu toe maar een zesde deel, door die bemiddeling van verkochtals dus niet spoedig meer aanvragen voor verkoop komen, of de Minister geeft geen toestemming, om die wortelen te drogen, dan zullen die groote massa’s peen geschikt voor consumptie of vee voeder, en niettegenstaande de groote schaarschte gedoemd zijn om langzamerhand weg te rotten, want zij mogen niet onderhands aan handelaren worden verkocht of gedroogd worden, evenmin ter markt worden gebracht, terwijl de boeren voor de verrotte waren evenmin schadever goeding ontvangen. Rijwielbanden. In de >Kampioen« lezen wij In de laatste dagen vindt een geheel onge motiveerd opkoopen van oude rij wiel buiten ban den plaats, vermoedelijk met speculatieve bedoelingen. Naar wij vernemen, is er veel kans, dat spoedig ook een maximumprijs zal worden vastgesteld voor oude versleten rijwielbuiten- banden, waardoor dan tevens inbeslagneming van voorraden zal kunnen plaats vinden. Wij hoorden als vennoedelijken maximum prijs noemen 35 ot. Ook moet er sprake van zijn om den prys van 75 ot., waarvoor tegenwoordig door vul- saniseering nog bruikbaar te maken buiten- is net ünmooglik, dat men yen dizze damessen dochs Ijeaver foarstelt nei de pols Gelende mei hwet yn ’e eagen, dat ja, wol earnst forried, mar dochs ek fen meifiellen tsjüget, as mei it Ontleedmes yn ’e han. It fromminsk as rjuchtslearde tinkt men yen earder as frypleitster fen de biskildiging of as offisier fen Justysje, de swarte plakken opsiikjend as rjuchtster it fünnis ut to sprek- ken. Men hat achting en seis earbied for de forpleegster yn ’e operaesjekeamer, omdat men tageiyk yens gedachten bringt op ’e forsef- tsjende kompresaen, seafte wynsels en bom- wollen oanfolsels, en de Ijeafdesister fen ’t Reade Krüs hald men Ijeafst sa fier moogiik fen it kriichsrumoor en oarlochsgeweld. Men hiivert fen de kenau Hasselaar hjar gleone oaljepotten oer de Spaenske soldatehollen. Seis yn ’e man, bird en dreech, wear- dearret men it sêfte fen kerakter, hwet him tepenbierret yn frjeonlikens, meilydsumens en helpfeardigens de koelbloedige en üngefoelige kin to biwünderjen wêze mar fen him halde docht men netsoille ridders forhearlike wirde om dat se mei ien sabelhouw de tsjinstanner de holle ynsloegeu, of omdat se widdouwen en wezen yn biskerming namen en hjar bi- leaning for bi wizen heldemoed oankrigen ut 'e hannen fen jonkfrouwen, hwaens hilde wij- jinge joech oan hjar dieden. Mar sêftens is derom noch gjin weakher- tigens sefterbaldens gjin gebrek oan moed en meilydsumens gjin siiklike meigeanens. Der binne eagenblikken, omstannichheden, hwer ’t flinkens, seis strengens easke wirdt en hwer ’t seaftens net ta leffens oerslacht. Der binne gefallen, hwer ’t yn trochtaest, yn oanpakt wirde moat neffens eigen plicht, en hwert moattende oerhan halde moat oer it Ijeaver fry wollen,* hwer ’t net allinne de man mar ek it fromminsk de toeken op el- koar sette moat, en earen en eagen tichtknipe for it tiidlikse leed en fortriet, dat se oan- dwaen soille, omdat it in bliuwende segen neitiid ta gefolg hawwe soil. Wy hawwe allegjer wol ris setsjes hawn, dat we, al wie *t ek mei in sucht, seine »It moat» en hwer yn tajaen oan üs aerd ta sêf- tens en meigeanens ta forkearde goedens, dos ta fordjer liedde sooe. ’t Is net om syn wijf in jounpraetsje to misgunnen dat Hylke syn oare helte, nei sinne ündergong fen ’e strjitte binnen doarren ropt. Né, it past hjar net, swak as se is en gammelich gauris, om der yn ’e jounluoht to stean, dat fettet de man better as hja seis. En derom docht er dat. It wie neat gjin nocht for Wabe om syn frjeon in forsiik to wegerjen. Hy wegere net ét aerdiohheit om Sjouke der in stikel mei to stekken, mar hy mocht net tajaen, om syn eigen bést net en om syn frjeon syn bést net. Hy wist wol as er dat forsiik yuskikte dan wied er for ’t eagenblik in béstenien mar letter sooe ’t blike dat er misskien de freger noch ai for ’n tiidsje rédden hie mar him seis en syn neist bisteanden dertroch ongelokkich makke. It kostet in alder wol moeite syn bern in oerhearring to jaen, it tobek en tsjin to bal den, om de woartel üt to roeijen fen it kwea, dat ueedlottig wirde kin. Mei stjitterige han nen jowt de mem hiar bern oan ’e dokter, en hja weaget de ünwisse kansen fen in ope- raesje, omdet neffens de dokter det allinne mar mear ütkomst en redding jaen kin for hjar Ijeafling. Wol mei in bliedend hert mar hja docht it. As de dokter pinigje moat docht er dat net ut aerdiohheit, de wittenskip forplichtet him derta al tecoe hy as minske fen gefoel graech it neilitte wolle. De rj achter foroardielt net mei piesier in algemien, out nou ta, achte- nearre persoan. Né mar hy moat it dwaen en derom docht it. Hirdens en strangens is altyd lang gjin ute- ring fen in stiennen hert, en Ijeafde iepen- bierret him like faek en misskien faker yn to plak setten en by stik stean as yn swak tajaen en meigeanens. Hwa 't strang de fouten tsjin giet, dy ’t er merkbyt, dy ’t it lytste ófwiken net fele kin, omt er kans bistiet dat lytse, greate to- koartkomsten ta gefolch hawwe kin, biwiist der mei mear goedmienen en Ijeafde, as de jinge dy ’t altyd klear stiet mei forjaen en tajaen, en sadwaende, de op it each óf, lytse Haters trooh de fingers sjocht. Mar fensels, strangens en strangens is twa- derlei. Er is in frjeonlike strangens, hwaens rjuchte wearde earst field wirde soil, as de ütwirking dêrfen pleats hawn hat, en dy ’t de pertijen neijer ta elkoar bringt, omdet it, utgeande fen weardearring ek ienkear wear- dearre wirde soiler is in oare, in ünnedige strangens, det bisteande bannen forskoerd, en de minsken fen elkoar forwidert. Dit léste bard mei nocht, pleagje omt er nocht oan pleagjen is, de macht fielle litte en misbrüke om de ónderlizzene party trilje to fitten 't is in ütwirksel fen selssuoht en boazens. De earste strengens is de woldwaende, dy ’t mei tsjinsin tapast wirdt, mar omdat it giet üt goederbêst for degene dy ’t der tejinoer stiet, dy strengens lidt faek mear dan oerflakkich mient wirdt; it is de frjeonlike dy ’t blied hwer ’t er him ütert, mar laket as it ta segen laet en allinne fêst stiet en bird is, omdat moatten» der efter sit. Der binne jn bytsje eigenskippen, dy ’t mear weardearringe fine as seaftens. Goedens, sêftens giet er for as it merkteiken fen in frouminsk, for detjinge hwet hjar ünderskie is by det fen de man sünder sêftens is it fromminsk gjin fromminsk, de mem gjin mem. Sêftens hald alles hwet Ijeaflik en biminnelik makket omfette it ütert him yn elk wird en yn ’e toan, hwer ’t it op sein wirdt, yn *e stimme, yn ’e halding en biweging. Alles hwet oan ’e sêftens ófbraek docht, fynt óf- keuring. Men mei de flinkens en birettens yn in fromminsk op prils stelle, mar o wé as dat oergiet yn hirdens en wredens men heardt graech de geestigens fen in bislipe fromminsk, mar as dat ütlekt yn skerpens en bitsens, den is de bikoarlikens gau weimen dweept net mei it kwalik to forstean, just heuber lüd dat mear nei lüsterjen aerdet as nei praten, mar men nimt it for kar hoppe de kommandetoan fen somlike manshelten fen frouljue, en hwer ’t hjar petear skerp is as in flime, of it yen in dragünder sünder bear- remütse for ’e geest ropt, der is it froulike sa goed as forballe. Misskien is it dér wol oan ta to skriuwen, dat men noch gjin trede hat mei it ütoefen- jen fen inkle biroppen èn ampten troch it ■wakke slachtme. Men hat misskien neat er op tsjin dat frouljue as dokters tsjinje, mar *t Diegenen, welke belang stellen in wat in WORKUM en OMLIGGENDE GEMEENTEN voorvalt, raden wij aan: Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. FRISO NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD I I I n~i-Tiir ina—«iiiT- rj RISO.i

Friso nl | 1918 | | pagina 1