voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen en Stavoren. In Südwestlike Brief. Biew® leeriiagea kunnen worden toegelaten tot Vereenigde Burgerschool alhier. ■LEESTI oxxxxoxxxxoxxxxoxxxxo: I ZATERDAG 9 MAART 1918. 44ste Jaargang No. 11. Officieel Gedeelte. O Binnenlandsch Nieuws. O OXXMXOMXXXOXXXXOXXMXOXMWOÖ I O Burgemeester en Wethouders van It biwiis folget de of i w de foarrie I is. NJUGGEN EN TWEINTICHSTE BRIEF. V 40 40 40 40 Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH ZOON, te WORKUM. T. GAASTRA Bz. Tot plaatsing van Daardoor blijft men op de hoogte met alles wat er wetens- waardigs plaats vindt in geheel den omtrek. Een abonne ment kost slechts 70 ets. per halfjaar, fr. p. post 85 ets. 1 April begint een nieuw kwartaal, zij die zich vóór dien datum als abonné opgeven, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nos. gratis. De Uitgever, Workum, brengen ter kennis van Ouders en Voogden, dat op Maan dag den 1 .April a.s., Kinderen die geboren zijn vóór 1 Januari 1913, komen voor toe lating in aanmerking. Aangifte bij het waarnemend Hoofd der School (de heer L. de WIT.) Workum, den 4 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris A. DE VRIES. De Burgemeester der gemeente Workum maakt aan de ingezetenen bekend, dat volgens ontvangen minis- terieele aanschrijving, tusschen 6 en 31 Maart 1918 op de Rijks- petroleum distributiekaart kan worden verstrekt een hoeveelheid van 2 liter petroleum tegen inlevering van de kaart met de daaraan nog gehechte bons no.’s 10, 11 en 12 en dat houders van gemeentelijke toeslagkaarten deze petroleum kunnen bekomen tegen 25 cents per liter, onder afgifte van bon F van voornoem de kaart, welke bonnen door de leveranciers van petroleum vóór 31 Maart a.s. aan het gemeente lijk distributiebedrijf moeten wor den ingeleverd om alsdan den toeslag van f 0,38 per bon in ontvangst te nemen. Tevens moeten de houders van de gemeentelijke toeslagkaarten even eens inleveren ter secretarie in gewone kantooruren. Workum, den 6 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Kofje yn- en üifier Ynfier 1915 3.491.500 balen ad 60 kilo. 1916 1.281.300 60 Utfier: 1914 110.800.000 kilo. 1915 168637.000 1916 67.018 000 scoe Klein verlof. Officiéél. Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen in het genot van onbeperkt (klein) verlof worden gesteld in het tijdvak van 8—13 April 1918 de dienstplichtige korporaals en manschappen van de militie- lichting 1915 der infanterie, die in het tijdvak van 1517 December 1914 zijn ingelijfd op 1 Juni 1918 de dienstplichtige korporaals on manschappen van de militielichting 1915 der pontonniers, die in het tijdvak van 1819 Januari 1915 zijn ingelijfd. 'Tabaksverbouw. Iemand die zich i>Tabaco« noemt, pleit in een ingezonden stuk voor tabaksverbouw in particuliere tuintjes, ook hier in Friesland, waar het in Napoleons eveneens sohaarschen tijd reeds verbouwd werd getuige de benaming «tabakslandena of tabakskampenin ver schillende dorpen, welke aan dien verbouw herinnert. Zou menigeen ook thans niet een stukje grond met tabak kunnen bezaaien, al was het maar voor eigen gebruik? Met eenige planten was daarin te voorzien. Buren konden het samen doen. Licht werden zulke proeven, zij het dan ook uit den nood geboren, tot succes op nieuwe wegen. Probeeren is het naaste recht en veel risico is er niet aan verbonden. Vraag zou de minister hiertegon geen bezwaar maken Voedsel gaat vóór tabak en sigaren, al worden ze nog zoo schaarsoh Het Jaarbeursgebouw. Het plan bestaat om te Utrecht in de naaste omgeving van het Vreeburg een permanent gebouw te stichten. Het zou een oppervlakte vereischten van 2560 vierk. M. en een uitgaaf vorderen van f1 350 000. Het bouwplan zou al reeds ontworpen zijn met vijf verdiepingen Het gaat wel snel en energiek met die Jaarbeurs beweging, merkt >de Tijd« op. Maar wat menigeen verwondert is, dat men er heel niet de aan schijnt te denken, dat zooal niet in de naaste omgeving van het zoozeer begeerde Vreeburg, er dan toch op niet zoo grooten afstand daarvan een gebouw staat, hetwelk aan heel wat eischen voor een Jaarbeurs zal blijken te kunnen voldoen en dat zelfs is opgericht voor groote tentoonstel lingen. Het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, dat met zijn tuin een vlakte beslaat van 20.000 vierk. M., is indertijd voor groote nationale tentoonstellingen gebouwd en het staat er nog met al zijn groote nevenzalen en gemakken. Waarom gaat men te Utrecht kapitaal be lt komt tsjinwirdich wol tige op ’e binnen en bargen oan, en ek wol op ’e minsken fensels, mar dan wol binammen op minister Posthuma. Do ’t dan einliks de greate dei oanbritsen wie, hwerop de libbensmiddel-poli- tyk fen dizze minister ónder it Haegske snoei mes nomd wirde scoe, moat de man dan ek wol sadanioh gesteld west hawwe, dat men al sa Ijeaf in bin of in baeroh for dat set wie dan in minister efter ’e griene tafel. De hear van Berensteyn foei it earst op him oan en kjimde ’m sa goed it hier ut dat er mar inkele geve hierkes op hjar plak sitten bleauwen. As men sa ris sizzen heardt »Ik ha him ris goed de wierheid sein,» dan for- stiet men der gewoauliks ónder sforgoed ón- wierheid sein,« hwent sok »wierheidsizzen« komt meast foart ót eigen lilkens, en ’t is biswierlik oan to ninunen dat in lilk minske krekt by de wierheid bliuwt. Nou is ’t yn ’e regel sa, as de iene de oare ris good de wierheid seit, dan is er in oandachtig gehoar. Mar hjir gyng it oarsom. Hast alle Keamer- lOiegenen, welke belang stellen in wat in WORKUM en OMLIGGENDE GEMEENTEN voorvalt, raden wij aan: Dit blad verschijnt des Zaterdags en kost per halfjaar 70 cents Per post 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. It thégebrek scoe net needsakelik west hawwe hie de Regearring net to let yngrypt. Ynfier: 1915 481.900 kisten ad 40 kilo’s 40 40 De prijs der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. adv. en reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. 1916 316 000 Mei’noar 797.900 31.916 000 kilo’s thé. Utfier: 1915 291.000 kisten ad 40 kilo’s 40 40 of 1916 193.200 Mei’noar 484.200 19.368.000 kilo’s. De ynfier wie dos 12 548.000 kilo’s mear as de utfier. By it selde rantsoen thé as kofje scoe it forskil twisken de yn- en utfier in 1915 en 1916 foar oardeljier foldwaende wést hawwe, mar de hele ynfier yn 1915 en 1916 hie by ien óns per persoan per moanne for hast 4 jier foldwaende west. Dan sei men der efter oan allinne de kans det us lan yn oarlooh komme koe hie foldwaende wêze moatten om folie greater oarlochreserves to foarmjen. Si, sa, nou wo’k mar fen de balen kofje en thékisten ofstappe, de pin dellizze en in bakje.malke-en-wetter drinke. 2 Maert 1918. FRISO. longert er op det Posthuma bliuwt. Se scille him kneppelje, tokerve, óffearnje, delhouwe mar tokneppele en tokerve hy bliuwt. Omdat de iene helt Treub net mei, en de oare gjin sin der oan hat fjouwer moannen foar de for- kiezing heibel to meitsjen, en in leech plak to sjen Sa seit »men«. Mar yen oan foer spellen to weagjen is dwazens. Wywachtsje mar óf, ónder greate bilangstelling. De knokke- ploege stiet ré. En by de tafel der regearring »daer sit de fader self, zoo bleek en afge vast De fader fen us distribueeje bem. Mar bleek hy hat in aerdich kleurke en óffêstte. hy is sa glanzich as in melk-kou fen foar ’e oarloch. Treub wol der op oan dat de Staet hwet minder bypasse soil en de distribuesje-artikels hwet forhege wirde moatte. Mar nou kriget hy op syn baeitsje, dat er mei syn priispraet komt op in eagenblik, dat it net for in reda- like tapassing fetber is, dat er dit seit op in eagenblik, nou ’t trooh de sleawens fen syn amptgenoot Posthuma de prizen fen forskate for it arbeidersgesin ónmisbre libbensbehoeften en benoadigheden ta woekerpeil opdreaun binne, dus op in eagenblik, dat syn leuze allinne bliid forwolkomme wirdt by de jildpong en by de greate kliber allinne fortriet en ergewaesje ütlokket. Sadwaende hak men noch mear it grou op Treub dan op Posthuma. It hat sahwet to sizzen Langlêsten hearde ’k in praetsje oer de kofje en thé-biweging. Mei de théfoarrie moat it er dan fensels wol heel min foar stean, men bigjint der sa swietwei al óf to wennen. Kofje is er mear, men wol ha, for langer dan in jier genóch mei 't rantsoen der ’t we nou op sitte. En sa hjir en der skólje ek noch wol in pear beannen yn in tsjuster hemtsje. Mar nou dittoTuzenden en tózenden gounen moat er troch de kofje- en théhannel mei de ótfier forstjinne wêze. Men hat de oer ’e grinzen fieane litten, mei ’t gefolch dat er nou in ónfoldwaende reserve De kofje-rispinge 191516 moat de greatste west hawwe dy ’t er oait to wrald bistien hat, hy bidroeoh 20 miljoen balen tsjin it deroan foarófgeande jior 17 miljoen. De ynfier fen kofje yn us lan wie yn 1915 hoger dan yn de 10 deroan foarofgeande jierren. Dy ynfier bidroeoh 3.491.500 balen, hwet bamd 17.457.500 kilo kofje bitsjutte. Stelle wy it oantal ynwenners fen us lan op 7.000.000 dan scoe by in forstrekking fen ien óns kofje per moanne en per persoan moanneliks 700.000 kilo barnde kofje noadioh wêze, of per jier 8.400.000 kilo. It rantsoen fen ien óns jildt dan ek for bern, sadat dit trooh’noar op ’t gesin genooh wêze scoe. Allinne de ynfier fen 1915 scoe dan for twa jier foldwaende wést hawwe. Marder is sa 'n knoarre ótfierd, neffens de folgjende sifers. leden wierne mei gauwens'de oanfaller sêd en joegen hjar slupstirdtsjend óf. De hear v. Berensteyn steurde him der net oan en prate troch. Min. Treub socht tiidkoarting yn brieveskriuwen en Min. Posthuma under- wilen yn lézen, hofolle oandacht de léste der by hie is (slim) to rieden, mar v. Berensteyn prate troch, óren oer in boech. De sprekker hat him der alheel op u trekt om it tsjustere distribnesje- fraechstik ris goed yn ’t Ijooht to setten. Dy eare moat men him dochs to minsten neijaen al spoen er syn biswieren dan ek to langtrieddich ut. De krityk, dy ’t foaral yn ’e léste moannen losbarsten is oangeande de distribuesje, is sa oerweldigjend en yn folie gefallen sa rjucht feardich, dat er in soart foroaringen ynfierd wirde moatte, soil de tastan in bytsje yn ’t lyk komme. Tsjinwirdich tominsten hat, sa 't nou is, nimmen der frede mei, der wirdt yn in boel klassen fen ’t folie gebrek lijdt, der tsjinoer wirdt er yn oare klassen op skandlike menier it algemien bilang fortrape en de jildjacht, dy ’t sokke allertreurigste gefolgen mei bringt, hat, neat sparjende, neat óntsjende, de best bidoelde regearrings bipalingen ienfaldioh lam slein. Dat moat net oer ’e holle sjoen wirde, by it hier-ütkjimmen fen minister Posthuma al binne we ’t ek net yn alle dielen fen syn bileid iens, dit wolle we dochs efkes hjir twisken yn smite. Wy wolle ek wol birednearje, dat de mi nister gau ris in misgreep dien hat, sawol yn it bineamen en gearstallen fen kommiejes, as yn 't bestriden fen de woekerhannel en yn it priissetten. Mar. de béste stórljue steane meast oan *e wal. En krekt mei it debat fen v. Berensteyn en oaren wirdt nou de gelegenheid iepene, hwerby de minister oer folie tsjustere saken Ijocht skine fitte moat. Is dizze skiednis earst ris oan ’e kant dan soil earst mei reden beslist wirde kinne as men de minister fen ’e Lanbou ek tofolle forwiten hat of net, as men him gelyk of óngelyk jaen moat. Nüver en bryk doar men mei de greate hearen omboartsje yn ’e kranten. Ien makke it den ek wol alheel nuver dy ’t skreau: De lange jacht op Posthuma. It wyld sit efter de regearringstafel. De politieke wyn- hounen hawwen it yn in hoeke dreaun, hap- pich steane se der om hinne. Soil it noch, trooh it léste gatsje, wite to óntsnappen? Der sit noch in stik wyldTreub. In part fen ’e jagers hawwe foaral der hjar hounen op ófsjasse. Der troch is ’t moochlik, dat Posthuma misskien op in ónfortocht eagenblik noch ontkomme kin. Hy kin troch in lyts gatsje en is fluoh. Gans folk dangeit efter *e lange jacht oan. En oan breaiters-profeten gjin gebrek. Min NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD FRISO I RISO.I

Friso nl | 1918 | | pagina 1