voor de Gemeenten Workum, Hem. Okleph. en Noordw, Hindeloopen en Stavoren. ZATERDAG 23 MAART 1918. No. 13 Officieel Gedeelte. Binnenlandse!! Nieuws. Plaatselijk Nieuws. -!5 44ste Jaargang Dit blad verschijnt des Zaterdags Per post f 0.85. Enkele Nos. 3 ets. Van een kleine en vele grooten. Daar was ereis een kleine staat, Die deê geen mensch ter wereld kwaad, En bleef door alles heen neutraal, Al treiterde men hem bar brutaal. Uitgave van T. GAASTRA Bz. firma H. BRANDENBURGH Zoon, te WORKUM. Die zeien tot den democraat: »Dat, vriend, bedacht je lang niet kwaad »We bieden ’t kleintje ’n vrachtje graan, »Dan is dat zeker wel voldaan Broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkan- toor maakt bekend, dat de broodkaart van het 44ste tijdvak loopt van 19 tot en met 29 dezer. De zomertijd aangenomen. De Tweede Kamer heeft niet alleen ontwerp inzake den zomertijd voor het dit jaar aangenomen, maar tevens den zomertijd defi- nitief ingevoerd. Dit is geschied op initiatief van den heer Van Doorn. Hij stelde voor, de wet op den jwettelijken tijd zóó te wijzigen, dat er ieder jaar tussohen 31 Maart en 1 October een zomertijd zal zijn by Koninklyk besluit zal dan telkens bepaald moeten worden op welken dag de zomertyd begint en wanneer by eindigt. Het amende ment werd met 32 tegen 23 stemmen aange nomen. Zoodat hiermee de zomertyd voor ons land definitief is geworden. Het faillissement der miljoenen] uffrouw. Men kent de geschiedenis der Rotterdam- ■ohe «miljoenenjuffrouwt, die nu onlangs in ataat van faillissement is verklaard. Tot plaatsing van De Burgemeester van Workum, brengt ter kennis van belangheb benden, dat wegens het samenval len van de weekmarkt met den GOEDEN VBIJDAG, deze alhier in de volgende week zal worden ge houden op den Donderdag bevorens. Workum, den 21 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. WORKUM. By de zitting der rechtbank te Leeuwarden op Woensdag j.l. kyken ze elkaar kwaad aan, aldus de L. Crt., de losse werklieden A. B. en P. V. uit Workum, respectievelijk 39 en 19 jaar oud. Ze zyn het niet eens over de toedracht van hun zaak daarom die stekende blikken in eikaars richting, Maar eenige maanden geleden was het anders. Een hunner, V., wist een koperen gieter in den tuin van een der ingezetenen van Workum. Dien moesten ze hebben. De een klom over het stek, den ander ging er om heen... en toen was ’t pak weg. Ze hebben den gieter aan den 42-jarigen lom penkoopman T. B. te Workum verkocht, voor f 2.50. Bekennen heden het feit. Eisch B. 2 maanden en V. 1 maand gevan genisstraf. Daarna de lompenkoopman voor de heeren. Een door diefstal verkregen gieter mag men niet koopen, ook al is hy in elkaar geslagen, zooals B, en V. het dezen hadden gedaan. De koop man heeft het koper met een zoet winstje weer van de hand gedaan, beurde f 7,20. Beklaagde, die voor heling terecht staat, be weert, de geschiedenis van den gieter niet ge kend te hebben, maar uit het getuigenverhoor en de stukken blykt het tegendeel. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Een voorwaardelyke straf stelt beklaagde de rechtbank voor. Het zal overwogen worden. De commissie voor »Aanpakken,< het fonds tot verbetering van de schraalste predikants- traktementen in de Ned. Herv. Kerk, heeft hier ter stede haar werk beëindigd en een netto-som van f 1069 40 mogen verzamelen. Aan allen, die door hun gaven tot dat mooie resultaat hebben meegewerkt, hartelyk dank. Het eerste kievitsei is gister gevonden in het Workumer-Nieuwland door A. Elzinga. In de Donderdagavond j.l. gehouden ver gadering van den Raad dezer Gemeente werden door Voogden van het Stads-Weeshuis zoowel als door die van het Burgerlyk Armbestuur, be sluiten aangeboden tot het doen van af- en over- schryvingen van en op posten hunner begroeting voor 1917gelezen een resolutie van Ged. Staten, houdende bemerkingen tegen het Raadsbesluit tot toekenning van een verhoogd voorschot voor woningbouw aan de vereeniging »Volkshuisves- ting«, waaromtrent werd besloten, aan de ge maakte opmerkingen tegemoet te komenop een in de vorige vergadering ingekomen adres van de alhier bestaande Werkliaden-vereeni- gingen om van Gemeentewege klompen to dis tri bueeren, toen aangehouden, werd een afwij zende beschikking genomeninzake een adres van het Bestuur der Vereeniging »Plaatselijk Belangt, houdende het verzoek tot het aanbren gen van verbetering in de bestrating van het Marktplein, enz. werd besloten dit te renvoyeeren aan B en W ter afdoeningaangehouden werd de behandeling van een resolutie van Ged, Staten, betreffende den aan te leggen weg van het Waterschap »Zuidelyk Wonseradeelc op het ge bied dezer Gemeenteaangenomen een voorstel van B en W tot toekenning van eene jaarlyk- sche vergoeding van f 100 aan den Gemeente ontvanger voor huur, verwarming en schoon houden van het kantoor; conform het voorstel van B en W besloten het stadhuis te doen aan sluiten aan het intercommunale telefoonnet Goedgekeurd een door B en W voorgestelde wyziging van artikel 10, alinea 4, van de ver ordening tot regeling der brandweer; tot leden van een stembureau, waarvan de Burgemeester ambtshalve Voorzitter is, werden benoemd de heeren W. Kroese, G. G. Posthumus en R. S. Potmaeen verzoek van B en W om machtiging tot gunning van aanbesteede werken werd zon der hoofdelyke stemming goedgekeurd op eene missive van Ged. Staten, betreffende de jaar wedden van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger, werd gunstig beschikt met 7 tegen 4 stemmen, zoodat de twee eerstgenoemden f 200 verhooging werd toegekend en laatstgenoemde f 100betreffende een verzoek van het Bestuur der R.K. Werklieden-vereeniging, om voor de bereiking van een stuk land gebruik te mogen maken van Gemeentegrond, werd mede een gun stige beslissing genomen. 20 Maert 1918. De Krite »Warkum« fen it Chr, Fr. Selskip halde fen ’e joun ’n iepen- biere joun, dy ’t wer tige slagge is. Lyk as oare jierren wier it lekael >Rehoboth< do de Foarsitter it wolkom taróp, yn alle hoeken biset, sadet de krite net oer ’n bytsje belangstelling hoechde to kleyen. De wirkïist bestie ütFoar- drachten, Opstellen en 3 Petearen, dat ek alle- gearre tige flot en goed foarbrogt waerd. Hwst is er hertlik lake oer de soune koartswilige wir- den dy der sein waerden, mar ek koene de eagen amper droech blieuwe, hwennear üs yn dreech frysk de earnstige kant foarh&lden waerd. It wie ’n moaye joun, det is algemien de be- fining west, en tige foldien gyngen goed 12 óre de ljue ek nei hós ta. In tegenwoordigheid van de commissie van Toezicht en het Bestuur der Afd. Workum der Fr. Mij. van Landb. werd gisteren de laatste les en kost per halfjaar 70 cents Ingezonden stukken Donder dags in te zenden. Advertentiën Vrydagmorgens vóór 11 uur. adv. en reclames voor Handel, Nyverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De Burgemeester der gemeente Workum brengt ter kennis van in gezetenen, dat le, de nieuwe broodkaar ten zullen worden uitge reikt op Woensdag 87 Maart a s., en dat 2e, de uitreiking van aan- vullings- en kinderkaar- ten, onder opgave van het nummer, zal plaats hebben op Donderdag 88 klaart d.a.v., alles in de bekende uren. Workum, den 21 Maart ’18. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD, Maar ’t kleintje had ook nog een buur, Die keek al lang bedenk’lyk zuur. En dreigde»’k Hou zooveel van jou >Doe dat niet, of je krygt een douw, »En vaart zoo’n patser op jouw schip, »Gaat naar den kelder in een wip; >Wy vechten voor de vrye zee, >En jouw belang is dat toch mee l< Het kleintje dacht: »’t Zal wel zoo zyn,« En het bezweek van druk en pyn Maar by z’n allerlaatsten kik Zei ’t, hoogst ondankbaar, zachtjes»Stik 1< Maart 1918. »Fran. Ct.< G. E. »En gaat het op ons bod niet in, »Welnou, we krygen wel onz’ zin >En vindt het kleintje ons wat slecht, »’t Heeft ongelyk; want macht is recht l< Toen zetten ze gauw met elkaar Een mooi contract] e inmekaar, Dat klonk van onbaatzuchtigheid, Als loon voor de neutraliteit. Toen was er ook een groote staat, Die zei»Ik ben een democraat En al wat in zyn haven lag Van ’t kleintje, nam hy in beslag. De greote had ook menig vriend. Die ’s werelds roem al had verdiend, Omdat hy onbaatzuchtig echt I Vocht voor der kleine staten recht. De prys der Advertentiën is van 15 regels 30 cents, elke regel meer 5 cents. Grootere letters naar plaatsruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberichten, 10 ets. per regel. Bij abonnement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78, Amsterdam, Vogelenzang te Rotterdam de halfbroer van der Hout, de 45-jarige A. C. van Hout, op bezoek en kreeg daar twist met den 49-jarigen schoenmakersknecht H. Oostervink. De bezoeker, die onder den invloed van sterken drank was, gaf Oostervink een klap en liep achter de toonbank, waar hy een schoenmakersmes greep en Oostervink het mes in het hart stak. De getroffene zonk bloedend in elkaar en is op weg naar het ziekenhuis, waarheen hy op advies van dr. de Ridder werd gebracht, overleden. De dader is de straat op gevlucht en in de Kipstraat gegrepen. Hy blyft volhouden van niets te weten. Het mes, waarmede de moord gepleegd is, is in de schoemnakerswinkel teruggevonden. Na de confrontatie met het Igk is de dader by zyn ontkentenis gebleven. Hy had een knappe handelsvloot, Die zorgde voor het graan voor brood, En wat men anders noodig had, Uit Oost en West, aan droog en nat. Burgemeester en Wethouders van Workum, brengen ter kennis van Ouders en Voogden, dat op Maan dag den 1 .April a.s., nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Vereenigde Burgerschool alhier. Kinderen die geboren zijn vóór 1 Januari 1913, komen voor toe lating in aanmerking. Aangifte bij het waarnemend Hoofd der School (de heer L. DE WIT.) Workum, den 4 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, A. DE VRIES. De bekend geworden schulden beloopen ten naastenby f 60.000 en al staan daar geen haten van beteekenis tegenover, de geruchten, die de vrouwelyke helft van ’t echtpaar V. van der G. tot »millioenenjuffrovw< stempel den, zyn door de feiten niet bevestigd, ook al spookten die geruchten nog na in de veri- ficatie-vergadering van crediteuren, die gister morgen door den rechtercommissaris mr. War ren voorgezeten, in ’t Gerechtsgebouw ge houden werd. Er werd van 14, van 19 en meer duizend guldens gesproken, maar de hoogste post op de lyst, ten name van M. De Buck, is f 5500. Voorts vindt men er onder de grootere posten van f 3850, f 1000, f 2500, f2700, f2600, f3600, f 1000, f1500, f 1000, f4000, f 1000, f 1100, f1300, f5000, f1000, f1500, f4000 en f1650. Het aantal posten is ongeveer 60, de an dere crediteuren hebben dus doorgaans veel minder dan f 1000 te vorderen. De Staat der Nederlanden f 150 aan belasting, welke vordering preferent is met een eveneens pre ferente post voor arbeidslooon a f 42 leelyk in de baten hapt. Uit de vergadering werd er o.a. door den heer Theunissen op gewezen, dat het wer- kelyk aantal crediteuren veel grooter moet zyn. Op een door hem gehouden vergadering teekenden er 86 de presentielyst. Maar velen waren er zeiden de sprekers door juf frouw V. met beloften voor de toekomst ge paaid. Hoewel de rechter-commissaris óók van meening was, dat die beloften niet veel geld waarde vertegenwoordigden, moesten de be trokkenen dat zelf weten. Het faillissement moest zyn gewoon verloop hebben, en voor degenen, die hun vordering wèl had ingediend, was het uitblyven der anderen geen nadeel. Een der sprekers wist dit ook wel, zei hy doch in verband met de ook aanhangige straf zaak wou hy er maar op wyzen, dat het hier geen gewoon handelszaakje betrof, maar een zwendelary op groote schaal over een bedrag van veel meer dan f 100.000. Mr. Bonjer, de curator, deelde zyn bevin dingen daarna mee. Geld of voorwerpen van waarde waren niet gevonden. Daar aan den curator gebleken was, dat ook een bont, gouden ringen en een gramo- foon aan den boedel waren onttrokken, werd door hem op vermoeden van bedriegelyke bankbreuk een klacht ingediend, zit de juf frouw thans in voorarrest en zal ze eerlang terecht staan. Wellicht kan dat sommige crediteuren troos ten, want gelyk mr. Bonjer constateerde zyn hun financiëele vooruitzichten zeer slecht. (R. Nbld.) Onze vissehers. Een vreeselyke ramp heeft Katwijk aan Zee getroffen door het verongelukken der loggers »IJm. 242«, waarvan de bemanning uit Katwykers bestond, en de »K.W. 23, 73, 81, 101, 425, 140< waardoor 45 vissehers het leven verloren. Hierby komt nog, dat de »K.W. 66« van de reedery B. Dykdrenth reeds eenige dagen over tyd is en men zich over het lot der opvarenden ernstig ongerust maakt, zoodat het getal omgekomenen op 50 wordt gerekend. Op zee dryven, volgens berichten van binnengekomen visschersschepen, verschillende goederen, van loggers afkomstig, rond. Het opdrjjven der sigarenprjjzen. Sigarenfabrikanten uit Borculo, Deventer, Kampen, Wageningen en Znpthen hebben aan den minister van Landbouw het volgend adres gezonden Ondergeteekenden, allen sigarenfabrikanten, brengen onder uw aandacht, dat de huidige toestand in den tabakshandel het hun vrgwel onmogelyk maakt, hun bedryf in stand te houden. Het meer dan schandelyk opdryven der tabakspryzen, zoowel door den kettinghandel als door de gevestigde tabakshandelaars, heeft ten gevolge gehad, dat op de laatste N. O. T.- tabaksveilingen, zoowel te Rotterdam als Amsterdam, reap. 19 en 20 Februari j.l, de pryzen een hoogte hebben bereikt, welke gevaarlyk wordt voor de ganache industrie en in de eerste instantie vooral voor de klein- en middenbedryven. Bij dergelyke tabakspryzen toch, kunnen geen sigaren worden, gefabriceerd, voor het groote publiek in prys bereikbaar, waarvan het gevolg is, dat ondergeteekenden en zeer zeker velen met hen, indien van regeerings- wege niet spoedig wordt ingegrepen, verplicht zullen zyn, de een na langer, de ander na korter tyd, hnn bedryf stop te zetten en de bg hen werkzame arbeiders te ontslaan. Redenen waarom zij .Uwe Exc. beleefd ver zoeken, onder verwyzing naar een bij hun schryven gevoegde memorie van toelichting, spoedig tot regeling der tabakspryzen of tot andere maatregelen welke hetzelfde resultaat hebben, te willen overgaan. Moord. Dinsdagavond om 7 uur kwam in den schoemnakerswinkel van G. van der Hout aan den van der NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD - wsti t— .^aafla ii ■Tïiiü iiwn ua, FRISO

Friso nl | 1918 | | pagina 1